Dnes je 17. leden, tedy datum, které – evropsky zapsané – se Star Trekem přece jen trochu souvisí 😉 Zamysleli jste se někdy nad tím, co se v tomto konkrétním roce, zahajujícím 18. století, vlastě stalo? My také ne. Ale letos jsme si vzpomněli, nahlédli do historie a poprosili AI, aby s námi cestovala v čase a představila si trochu jiný náhled na věc...
Dne 24. července byla v Nové Francie založena osada Fort Porchantrain de Détroit, ze které se postupem staletí stává město Detroit. Kdo umí francouzsky, ví, že "détroit" je úžina. Město tedy leží v úžině mezi jezery St. Clair a Erie, kde Řeka Svaté Kláry tvoří i státní hranici mezi USA a Kanadou. Americké průmyslové srdce, toho času zdá se zdárně po resuscitaci, kráčí do budoucnosti přesto poněkud nejistě.
23. května byl britský námořní podnikatel skotského původu William Kidd zadržen v Bostonu a následně v Londýně odsouzen Nejvyšším soudem admirality za pirátství a ihned popraven. Šlo o vykonstruovaný proces, kdy Kidd už nadále nechtěl jít na ruku britské koruně a sledoval vlastní prospěch. Během výpravy na Madagaskar nechal popravit jednoho ze svých mužů a vztyčil francouzskou vlajku, čímž sice Británii technicky nezradil, ale popularitu si rozhodně nezískal. Čím dál častěji se o něm hovořilo jako o pirátovi (státem vypouštěná propaganda) a svou pověst stvrdil nešťastným návratem do Ameriky přes bahamské Nassau. Královský pardon roku 1698 se netýkal pouze dvou lidí – jeho a Henryho Everyho.
Pokud jste si vzpomněli na slavný poklad kapitána Kidda, tak ano, jde o tohoto kapitána Kidda a jeho dodnes nenalezený poklad. Šlo o konfiskaci lodě arménských obchodníků, kteří si do Ameriky převáželi své bohatství.
V Evropě se 9. července odehrála bitva o romantický italský ostrůvek u Neapole – Capri. V tzv. válce o Španělské dědictví proti sobě stáli Karel II. Španělský z rodu Habsburků a "král slunce" Ludvík XIV. Šlo o krátkou potyčku, ze které se Francouzi stáhli doslova warpem. K velké nelibosti francouzského velitele jeho mužstvo usoudilo, že Capri je příliš bezvýznamné a jednoduše z bojiště odešli 🙂
Anglický zemědělec Jethro Tull vynalezl první sázecí stroj, který dokázal semena sypat do rovnoměrných řad vedle sebe. V podstatě tím započal moderní éru zemědělství. Celý život pracoval na zefektivnění a modernizaci zemědělství a jeho úsilí se přezdívá Britská zemědělská revoluce. Dnes většina zná jméno Jethro Tull jako název britské rockové skupiny, která mísila novou hudbu s tou tradiční, což se plně neslo v odkazu vizionáře Jethra Tulla, a název skupiny tak byl na světě 😉
11. listopadu nechal anglický král Vilém III. Oranžský rozpustit parlament a vypsat nové volby pro obsazení všech 531 křesel. Syn Marie Stuartovny a otec pozdější královny Anny v podstatě zachránil protestantský odkaz Jindřicha VIII. Zákon o nástupnictví, právě z roku 1701, zaručil, že pokud by Anna zemřela bez potomků, nevrátí se na trůn katolík. Vilém zemřel o pouhý rok později, Anna se stala královnou a žádné z jejích osmnácti početí nedopadlo dobře. Jediný syn, který se dožil alespoň 11 let, zemřel na neštovice. Na trůn po její smrti tak usedl nejbližší protestantský příbuzný, do té doby kurfiřt hannoverský.
9. října byla založena jedna z nejprestižnějších univerzit světa: The Collegiate School of Connecticut. Své mnohem slavnější pozdější jméno Yale získala až v roce 1718, kdy ji velmi štědře zafinancoval podnikatel židovsko-velšského původu Elihu Yale z Bostonu, který zbohatl v indickém Madrasu, kde pracoval pro Východoindickou společnost. Yale je anglická transkripce tradičního velšského jména "Iâl".
4. srpna byl podepsán Velký montréalský mír. Nová Francie, Anglie a 16 původních kmenů tím alespoň dočasně narovnali vztahy mezi sebou. "Indiáni" z celé oblasti Velkých jezer souhlasili, že se stanou neutrálními v jakémkoli konfliktu mezi Francií a Anglií. Šlo o jednu z nejdůležitějších smluv mezi původními a novými obyvateli. Ani jedna ze stran ji nikdy nepřestala respektovat, a tak nevznikl na kanadské straně hranice již žádný další větší konflikt.
Ale pro zdaleka nejznámější událost roku 1701 musíme do Japonska. 21. dubna musel daimjó Asano Naganori provést seppuku a 47 jeho věrných samurajů, nyní róninů (samurajové bez pána) začalo plánovat, jak jej pomstí. Odplatu za nespravedlivou smrt plánovali dlouho, ale zodpovědný úředník Jošinaka Kiro nakonec našel svůj osud. Poté všech 47 róninů samo spáchalo seppuku, jelikož se provinili zločinem vraždy. Příběh o cti a věrnosti až za hrob se stal jednou z nejslavnějších japonských legend.
Čerství držitelé Zlatých globů za seriál Šógun, Hiroyuki sanada a Tadanobu Asano, spolu už jednou závěrečnou bitvu absolvovali. Bylo to právě ve filmu 47 róninů 🙂
Takový byl tedy rok 1701, který, věřím, že po přečtení článku, již nebude obyčejným číslem na trupech lodí Enterprise 😉
Zapojte se do diskuse