Letošní rok se nese ve znamení podivné atmosféry proměny trhu, který se jednak částečně odklání od novinek a druhak je zároveň notně kritizuje na sociálních sítích, na což studia z nějakého důvodu evidentně slyší.
Disney útlum produkce otevřeně přiznal a starwarsové televizní projekty omezí. Aktuálně se chystají pouze nové řady animovaných kraťasů Tales of the Jedi a Tales of the Empire, druhá řada Ahsoky na rok 2026, která tak bude mít tříletou pauzu mezi sezónami, a patrně se prodloužení dočká populární animák pro děti Young Jedi Adventures. Prodloužení dětského seriálu Skeleton Crew prozatím není na stole a dvojka Andora je jasně poslední. Na druhou stranu mají Star Wars v aktivní přípravě několik filmů.
U Star Treku jsme na tom ještě o něco hůř. Nevyhraněný animák Prodigy skončil a končí i animák pro dospělé Lower Decks. Jelikož seriál o Enterprise-G s pracovním názvem Legacy zelenou nedostal, je to zároveň konec 24./25. století a zbývají pouze 2 spin-offy Discovery: Souběžně vzniká 3. a 4. řada Strange New Worlds, který pokračuje v Discovery před jejím odletem do budoucnosti, a představí se Starfleet Academy, jenž bude pokračovat po jejím finále v 32. století. Oddíl 31 podle traileru zřejmě moc ani Star Trek nebude, ale vzhledem k tomu, že jde o jednohubku, je to vlastně jedno.
Snahy o navýšení počtu epizod Tajemných nových světů se nesetkaly s úspěchem, takže nás výhledově čeká max 20 epizod Star Treku ročně. Spíše ale méně - produkce jedné řady trvá dnes v průměru tak 1,5 roku. Stále je zamluvený filmový slot na květen 2026, ale ani tam se z logiky věci nic konat nebude. Určitá naděje připadala na letošní Star Trek Day 8. září, ta nakonec ale vyšuměla do prázdna - představen byl vlastně jen plakát na 5. řadu Lower Decks, což byl do jisté míry výsměch.
Ano, máme radost, že se dočkáme dalších sezón s kapitánem Pikem, byť jde už přiznaně opět o vlastní realitu, čili s událostmi z TOSky už nemůžeme počítat, jako s danými; což mě osobně na atraktivitě lehce ubírá. Starfleet Academy slibuje velmi dobré herecké obsazení, takže minimálně v tomto ohledu je, věřím, nač se těšit. Ale to je všechno.
Jak u Disney, tak u Paramountu, jde opět o zklamání na více úrovních. Slib péče o značky se znovu rozplynul. Výhled do budoucna je nejasný a poněkud prázdný. Žádné slíbené Fáze II nebo dokonce "always-on" se nekonají. Co se však koná, jsou fandomové války na sociálních sítích, kde ten či onen seriál dostává od "fanoušků" naloženo takovými způsoby, až to jednoho otráví. A otrávilo to zřejmě i lidi v Disney, kteří se rozhodli neoptovat další sezóny. Těch důvodů bylo víc, samozřejmě, ale tohle je jeden z nich – netvařme se, že to tak není.
Fanouškovská základna je nyní rozpolcená v obou fenoménech, kde jedna část - a teď mi promiňte - bezduše křičí „Než tohle, raději nic!“ a druhá sepisuje petice za obnovu zrušených nebo nerealizovaných seriálů, protože je zkrátka zajímá, jak by to pokračovalo; byť se to určitě všem nelíbilo. Matematika je neúprosná: Když dopředu víte, že se na váš produkt nebude určitá skupina dívat a naopak bude vokalizovat svou frustraci na internetu, tak si logicky řeknete: „Než tohle, raději nic!“. Paradox "slepice a vejce" jako vyšitý.
Jako bychom byli zpátky v roce 2002/3 a sledovali, jak nové odvážné proudy sci-fi (třeba Battlestar Galactica) neúprosně odstavují Enterprise. Tehdy byl tahounem Sci-fi Channel (dnešní SyFy), dnes je v tomto jedničkou Apple, ale výsledek je stejný. Současný Paramount zároveň opakuje stejnou chybu jako tehdy – značce nerozumí, nechápe, že každý seriál není pro všechny, sází 17 let na jednoho stejného koně (Alex Kurtzman byl najat 2007), není schopen kolem Star Treku držet tolik potřebný "buzz", nechal si naprosto rozložit fandom kolem knižních sérií a Paramount+ už Star Trek vyškrtává i jako lákadlo ze svých reklam. Prim nyní hraje Sheridanův Yellowstone.
Pokud Paramount jednoduše jen zopakuje "Bermanův manévr" a vznikne "Kurtzmanův manévr", je do tří let s televizním Star Trekem opět amen. A opět (nejen) vlastními fauly studia.
A Mountain of Entertainment? Well, not for everyone.
Diskuse k článku
A kde bylo oficiálně potvrzené, že SNW je paralelní realita k Prime Universu? Já tedy nic takového nezaznamenal, ale je fakt, že právě díky té uřvané „haterské“ části fanoušků už skoro nic nesleduji, protože mi zhnusili skoro všechno. Tak jsem to možná někde minul… 🙂
Já nepsal vůči prime verzu, já psal vůči TOSce 😉 V TOSce jsou Eugenické války datované 1992-1996, v SNW a Picardovi jde o součást konfliktů vedoucích ke 3. světové válce, tedy někdy mezi lety 2035-45. Memory Alpha už pak vyloženě tvrdí, že jde pozměněnou linii: https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Eugenics_Wars
Podle tvůrců ani podle Memory Alpha se nejedná o novou, jak vy říkáte vlastní realitu, stále je o ten samý prime universe jako v případě TOS, TNG a následujících počinů. Přesun trvání Eugenických válek započal už ve Voyageru, když při cestě do 90. let 20. století nebyla o těchto válkách ani zmínka. Přesun Eugenických válek pokračoval v druhé sérii Picarda a definitivně byl ustanoven v druhé sérii SNW. Jedná se však pouze o změny v rámci hlavního vesmíru, a to podobně jako v případě Borgů v Enterprise, kteří se tam dostali po cestě v čase v Prvním kontaktu. Navíc je nutné si přiznat, že kontinuita Star Treku je fluidní už samého počátku a nějaké přehnané lpění na kánonu se nikdy fanouškům nevyplatilo.