Vavro nedávno utrousil, že "Dáběl v temnotě" je jeho oblíbená epizoda a mě tak napadlo, že jsme zde ještě nikdy neudělali redakční výběr toho, co se nám, jako redakci, vlastně líbí v rámci Treku nejvíce...
Ale jakmile existoval nápad, pustili jsme se do práce. Každý jsme si zvolili 5 epizod a jeden film, které jsou nejblíže našemu srdci a v krátkosti jsme sepsali proč. Nenechte se mýlit, ono to není úplně jednoduché říct. Jasně, líbí se mi TNG, nebo třeba její 4. řada, ale konkrétních 5 epizod ze všech 932? Na vás je teď s tím souhlasit, nebo nesouhlasit 🙂
Každopádně o tom rozhodně musíte napsat do komentářů a přidat svoje vlastní TOPy!
Albert Balatka
- #5 (žije): DS9 1x19 "Duet"
- Byl to můj oblíbený autor Harlan Elisson, který říkal, že science fiction je pouhé prostředí v němž se dají vyprávět ty nejlepší skutečné příběhy. Tato epizoda je toho ztělesněním. Aamin Marritza, úředník cardassijského koncentračního tábora Gallitep, mohl klidně být nějaký Němec, který "náhodou" přicestoval do Izraele v 60. letech. Na ploše 45 minut se tu odehrává to, co nezvládne zpracovat kdejaký film za dvě hodiny – nenávist, oprávněná i neoprávněná, vina, pokání, rozhřešení i nuzná hloupost maskovaná za osobní pravdu. Tohle by se mělo dnes promítat na školách. Byla to také tato epizoda, kde jsem si řekl, že DS9 ani zdaleka není "jen" seriál a těžko ho v mých očích kdy něco překoná.
- #4: DS9 6x13 "Far Beyond the Stars"
- Další velký osobní příběh, tentokráte kapitána Siska, pro kterého si Prorokové přichystali vizi z pozemské historie. Ocitáme se v redakci sci-fi magazínu za "zlatých časů science-fiction", ale už v ne tak zlatých časech, pokud vaše barva kůže není bílá. Sám příběh působí jako nějaká z nejlepších povídek té doby – je realita fikcí, fikce realitou, nebo se vzájemně vytvářejí? Jsou kapitán Sisko a stanice skuteční, nebo jen Benny Russell někde píše svůj příběh? Toť otázka, jasné ale je, že epizoda funguje perfektně hned ve třech rovinách – v té historické, v té dějotvorné a i v té kontinuální. Je pro mě ukázkou mistrného psaní, skvělého herectví a zároveň tvůrčího uchopení, neboť je zde Avery Brooks i režisérem.
- #3: ENT 4x07-9 "The Forge" / "Awakening" / "Kir'Shara"
- Tady se trochu dopustím faulu, ale technicky jsou tyhle epizody jeden příběh, čili... 🙂 Čtvrtou řadu Enterprise převzal pod patronaci zesnulý Manny Coto, ale tím se také do tvůrčího týmu dostali obratní spisovatelé a autoři mnoha startrekových knih Judith a Garfield Reeves-Stevensovi. Spolu s prověřenými scénáristy Andrém Bormanisem a Mikem Sussmanem napsali v podstatě příběh pro film – něco co Treku dlouhodobě chybělo: Vulcan origin story. Propojili starý konzervativní Vulkán s tím relativně progresivním, jak ho známe dvě vulkánské generace dopředu. Máme tu Výheň, Suraka, kartu, Sehlata, T'Pau a k tomu korupci na nejvyšších místech, které se samozřejmě musí účastnit vždy skvělý herec Robert Foxworth. Krom něj jsou tu i Jeffrey Combs a Gary Graham a veškeré podhoubí posledních řad se tu stonásobně zúročilo. Pro televizi tak vzniknul vrstevnatý román, který pro mě osobně představuje esenci Star Treku.
- #2: DS9 6x19 "In the Pale Moonlight"
- Jedna z mála masově oblíbených epizod seriálu, ale naprosto právem. Tenhle deníkový retrospektivní záznam, který si klade za cíl určit, zda účel světí prostředky, či nikoli, zkrátka nemá chybu. Rozmýšlení naštvaného muže nad lavinovým sledem diskutabilních událostí, které sám spustil a následně se pohyboval v jejich mantinelech, jež, ať už vědomě, nebo nevědomky, schvaloval. Epizoda, která těží ze šesti let budování charakteru Benjamina Siska. Epizoda, která by nebýt jeho mnoha hlubokých osobních zklamání s Makisty a proher ze strany úhlavní nemesis Dukata, nebyla uvěřitelná. Ale díky tomu všemu je. A je skvělá!
- #1: ENT 4x03 "Home"
- Možná jste tu čekali něco jako soud s Datem, zda je člověk, ale jakožto někdo, kdo oceňuje skvělou dohru a zároveň výstavbu podhoubí větších příběhů, je to právě tento příběh, který vnímám jako vybroušený diamant. Ten opět pochází z pera výše zmíněného Mika Sussmana a splňuje oba zmíněné parametry, kterých si velmi cením, a přidává další: tato epizoda nemá klasickou zápletku – nemá "záporáka". Jedna linka se věnuje klasickému filmovému námětu tragické lásky, druhá pak akutnímu PTSD. Psaní vnitřních démonů a složitých životních situací je vždy těžší než třeba u karikatur postav z alternativního vesmíru. Těžší, ale o to lepší je pak výsledek. Představuje se nám tu mimo jiné i kapitánka Erika Hernandez, Columbia NX-02 a v jistém ohledu se tím právě zde začíná rozehrávat příběh skvělých románových trilogií Romulanská válka a Volání osudu, což je takové to malé třešničkové plus 🙂
Film: Vzpoura
Když se mě někdo zeptá, vždycky mám na jazyku Neobjevenou zemi, ale pak si pokaždé uvědomím, že to je Vzpoura, která má pro mě to nezaměnitelné kouzlo. Jako k jedinému filmu napsal scénář zesnulý Michael Piller a přesto, že nebyl dokonalý (koukám se na tebe, Quarku), stal se z výsledného filmu klenot. Ze všech třinácti snímků má dost možná nejvážnější námět a ukazuje, jaká je válka bestie. Ne tím, že jde jen obtížně vyhrát, ale tím, jak mění civilizaci směrem dovnitř. Federace je najednou ochotná obětovat samu svou podstatu; kupecké počty, jak to kdysi Picard eufemisticky nazval, už nejsou problém. Morálně nepřijatelné rozhodnutí už není problém. Jenže... on je. Ale volba mezi kariérou za cenu vlastní duše a loajalitou k zásadám je najednou jednoduchá. Tedy alespoň pro někoho. A ten někdo ví, že to musí dotáhnout do konce, protože to na nikoho jiného přehodit nemůže.
Vzpouře se často vyčítá, že je spíše dvojepizodou; a možná více tou z DS9 než z TNG. V tom ale podle mě právě tkví její síla – obětovala filmovost pro věrnost příběhu. A jako obrovský bonus je tu rozebíraná obyčejná radost ze života, vidíme dechberoucí přírodu kalifornského pohoří Sierra Nevada, Jerry Goldsmith podává životní výkon, výprava je famózní – od vesnice Ba'ku až po Ru'afův gauč na můstku jeho lodi, kostýmy – slavnostní bílé uniformy, kulisy – lodní bar... A ta hra s živými barvami! Abych parafrázoval slogan prvního filmu: "There is no comparison."
Zapojte se do diskuse