Star Trek se velice často inspiroval historickými událostmi. Nejvíce těžil pravděpodobně z druhé světové války, která inspirovala hned dvě dvojepizody a několik dalších dílů. Najdeme v něm ale zmínky a narážku na řadu dalších událostí. Některé z nich jsou poměrně dobře známé, jako třeba americká občanská válka, často označovaná jako Sever proti jihu. Jiné události jsou ale známy spíše jen dějepisným fajnšmekrům a do běžného povědomí se vůbec nedostaly. Které to jsou?
Útok lehké kavalérie
Útok lehké kavalérie není ve Star Treku zmíněn přímo, ale prostřednictvím citace básně, která byla "u příležitosti" této události složena. Ale nepředbíhejme a popišme si nejprve, o co vlastně šlo. Útok lehké kavalérie se odehrál během Bitvy u Balaklavy dne 25. října 1854. Samotná bitva pak byla součástí krymské války a odehrála se u přístavu Balaklava, který leží na jihozápadním pobřeží Krymu. V této válce spolu bojovali Britové, Francouzi a Osmanská říše proti Ruskému impériu. Britové a Francouzi se tehdy snažili potrestat Rusko za jeho expanzivní politiku. Podobnost s dnešními událostmi je až děsivá...
Na samotném útoku lehké kavalérie je paradoxní to, že k němu vůbec nemělo dojít, ale byl důsledkem nedorozumění mezi britskými veliteli. Historik Saul David v knize Osudné bitvy tuto událost dokonce označuje jako „největší omyl ve vojenské historii“ a viní z něj polního maršála lorda Raglana, velitele britských vojsk na Krymu. Zřejmě není náhodou, že lord Raglan se těšil svému postavení především díky bohatství a vlivu jeho rodiny; jeho skutečné bojové zkušenosti a taktický um se rovnaly nule.
Incident začal, když lord Raglan vydal špatně formulovaný rozkaz lordu Lucanovi. Raglan chtěl, aby lehká kavalérie zabránila nepříteli v odvezení děl, která ztratily turecké jednotky. Rozkaz, který doručil kapitán Louis Nolan, však nespecifikoval přesný cíl ani směr útoku. Po přijetí rozkazu se lord Lucan obrátil na kapitána Nolana a požádal o vysvětlení. Ten, namísto objasnění zamýšleného cíle, nejasně naznačil směr k ruské dělostřelecké pozici v údolí, což byla jiná, silně opevněná pozice. Tento omyl vedl lorda Lucana k vydání rozkazu k útoku lehké kavalérie na dobře opevněnou nepřátelskou pozici.
Kombinace vágního rozkazu, nejasného gesta kapitána Nolana a nedostatku přímé komunikace mezi britskými veliteli vedla k tomu, že se lehká kavalérie ocitla pod smrtící křížovou palbu ze silně bráněné ruské dělostřelecké pozice a utrpěla těžké ztráty, aniž by dosáhla jakéhokoli úspěchu. Různé zdroje se liší v uváděné velikosti ztrát, ale je zřejmé, že útok si vyžádal kolem 150 padlých a obdobný počet zraněných, což tvoří přibližně polovinu útočících jezdců.
Báseň o této tragické události byla sepsána slavným britským básníkem Alfredem Tennysonem. Citují ji Julian Bashir a Miles O'Brien v úvodu epizody "The Sacrifice of Angels" (Obeť andělů), kdy se Hvězdná flotila vydává do podobně nerovného boje s flotilou Dominionu. Scénu můžete zhlédnout na serveru Youtube.
Děla po pravici,
děla po levici,
děla naň zející,
vše palbou hřmělo;
Pod deštěm střepin, střel,
vpřed každý chrabrý spěl,
do chřtánu Smrti tam skrz bránu do pekel
šest set se dralo.
(část básně, kterou citují Miles O'Brien a Julian Bashir, překlad Václav Z. J. Pinkava)
Na rozdíl od útoku lehké kavalérie šlo však o zcela vědomý risk, protože Hvězdná flotila potřebovala zabránit odminování červí díry a přísunu posil Dominionu z kvadrantu Gama.
Přestřelka u O. K. Corralu
Na rozdíl od předchozí události je přestřelce u O. K. Corralu věnována prakticky celá epizoda, konkrétně tedy úvodní díl třetí řady původní série "The Spectre of Gun" (Přízračná přestřelka). V této epizodě dorazí loď U.S.S. Enterprise pod vedením kapitána Jamese T. Kirka k planetě Melkot, aby navázala diplomatické vztahy. Během příletu se loď setká s bójí, která je vyzývá, aby se otočili a vrátili. Navzdory varování se Kirk spolu se Spockem, McCoyem, Scottym a Chekovem na povrch planety přenesou. Ocitají se v deformované a surrealistické verzi města Tombstone v Arizoně v roce 1881. Rychle zjistí, že byli obsazeni do pětice kovbojů, kteří právě v přestřelce u O. K. Corralu prohráli.
Na evropského diváka působí až absurdně, jak dobře znají jednotlivé postavy (včetně Spocka) detaily této zdánlivě bezvýznamné události. V americké kultuře však šlo (a stále jde) o poměrně dobře známý bod dějin, který se objevuje nebo je zmíněn v řadě filmů a románů. Nejprve je samozřejmě nutné zmínit westernový snímek Přestřelka u O. K. Corralu z roku 1957; samotná epizoda Star Treku byla vysílána o 11 let později, tj. v roce 1968. Pikantní je, že v tomto westernu si zahrál i DeForest Kelley (představitel doktora McCoye), tenkrát ovšem na správné straně barikády.
Dalšími westerny, které se přestřelce věnují, jsou pak Tombstone, the Town Too Tough to Die z roku 1942 a Law and Order z roku 1932. Mimo to se událost objevuje nebo je zmíněna v řadě románů, americký malíř Victor Forsythe o něm namaloval obraz a dvojice britských matematiků dokonce vytvořila matematický model přestřelky.
O co vlastně v samotné události šlo? Tombstone bylo rychle se rozvíjející hornické město a tento boom přilákal lidi z různých vrstev společnosti. Wyatt Earp, bývalý strážce zákona z Kansasu, přijel do Tombstone v roce 1879 spolu se svými bratry Virgilem a Morganem (právě toho hrál DeForrest Kelley ve zmíněném westernu) s úmyslem vydělat na lukrativním hornickém průmyslu a prosazovat zákon. Po příjezdu se dostali do konfliktu se skupinou kovbojů, kterou tvořili Ike a Billy Clanton (jejich roli "získali" Kirk a Scott), Frank a Tom McLowery (Spock a McCoy) a Billy Claiborne (Chekov). Kořeny konfliktu spočívaly v tom, že kovjobové byli zapojeni do řady nelegálních aktivit, jako například pašování dobytka a krádeže koní. Situace nakonec eskalovala 26. října 1881, kdy došlo k přestřelce poblíž O. K. Corralu, koňského výběhu a stáje v Tombstone. Na straně bratrů Earpových se do ní zapojil ještě John Hanry Holliday (známý jako "Doc Holiday"). Střelba, která trvala asi 30 sekund, stála život Billyho Clantona a oba bratry McLaurovi. Virgil a Morgan Earp byli během střelby zraněni, a Doc Holliday pouze škrábnutý jednou z kulek. Ike Clanton a Billy Claiborne nebyli ozbrojeni a po zahájení přestřelky z místa utekli.
Zabití Chekova, který vystupoval právě v roli Billyho Claiborna, byl jeden z klíčových okamžiků epizody, protože tehdy si Kirk a ostatní uvědomili, že "jejich" přestřelka pro ně nemusí skončit stejně jako její historická předloha.
Bitva o Alamo
Poslední událost, které se budeme dnes věnovat, je zmíněna hned v několika epizodách DS9; občas i s dílčími vysvětleními. Jedná se o Bitvu o Alamo později doplněnou i model celé události, který společně stavěli Julian Bashir a Miles O'Brien.
Bitva o Alamo je další z událostí, která je pro amerického diváka nepochybně známější, protože se odehrála na území dnešního Texasu a byla součástí Texaské revoluce, což byl konflikt mezi mexickou vládou na jedné straně a kolonisty s Tejanos (hispánskými Texasany) na straně druhé. Bitva se odehrála mezi 23. únorem a 6. březnem 1836 u misie Alamo v dnešním San Antoniu. Malá skupina texaských obránců v počtu asi 200 osob, vedená Jamesem Bowiem, Williamem B. Travisem a známým všeumělem své doby Davym Crockettem, se v ní bránila mnohem větší mexické přesile, kterou tvořilo přibližně 1.800 profesionálních vojáků vedených generálem Antonio Lópezem de Santa Anna.
Třináctidenní obléhání vyvrcholilo bitvou, v níž zahynula drtivá většina texaských obránců, protože Santa Anna odmítl brát zajatce. Navzdory porážce se odvážný postoj obránců u Alama stal mocným symbolem odporu proti mexické nadvládě a voláním po nezávislosti Texasu. Bitevní pokřik „Pamatujte na Alamo!“ inspiroval mnoho lidí ke vstupu do texaské armády, což vedlo k rozhodujícímu vítězství nad mexickými silami v bitvě u San Jacinta v dubnu 1836. Toto vítězství zajistilo Texasu nezávislost na Mexiku a mohla tak následně vzniknou Texaská republika, která existovala v letech 1836 až 1846, kdy byla anektována Spojenými státy.
Bitvě o Alamo je věnována řada filmů, například The Alamo s Johnem Waynem z roku 1960, The Alamo: Thirteen Days to Glory z roku 1987 s Alecem Baldwinem, nebo historicky nejpřesnější hvězdně obsazené The Alamo z roku 2004.
Diskuse k článku
úžasný přehled, děkuji, víc takových prosím…
Připojuji se s chválou, tohle je typ článků, který mne prostě baví.
A jen „bibliofilní“ poznámka k přestřelce u O.K.Corralu.
Tato přestřelka je sice asi relativně neznámá českému divákovi, ale český čtenář by ten pojem mohl znát.
Jednak se o ní velmi okrajově mluví v románovém zpracování známé westernové parodie Limonádový Joe od Jiřího Brdečky a myslím, že o ní padne i zmínka i v jeho navazující non-fiction knížce Kolty bez pozlátka (ale zde nejsem si zcela jist, protože kapitolu o Wyattu Earpovi bohužel autor už nestačil dopsat a paradoxně, zatímco knižní verze „limonádníka“ je dobře strukturovaná a tím pádem se v ní dobře vyhledává, „kolty“ bohužel občas meandrují od tématu k tématu a to zcela bez rejstříku, takže v nich se reference hledají daleko hůře),
tak zcela definitivní popis této přestřelky v češtině i s rozpisem palebné síly účastníků a toho, jak byli rozestavěni, podal Jaroslav Šikl v knize „Legendy o Divokém Západě“.
Kniha sice (podle všeho) vyšla poprvé a naposled v roce 1981, ale náklad měl tehdy 117 000 výtisků (ne to není překlep, opsal jsem to z tiráže :-D), takže při troše snahy a dobré vůle ji má zájemce šanci dohonit i po tolika letech.