Star Trek letos slaví půlkulaté výročí – je s námi už více než půl století, přesně 55 let. (K té příležitosti vydáváme román Ex Machina.) Jeho tvůrce, Gene Roddenberry, by ovšem letos, právě 19. srpna, oslavil narozeni sté. Je tedy vhodná chvíle připomenout si jeho život a dílo...
Ačkoli by se mohlo zdát, že Gene Roddenbery, rodák z El Pasa v Texasu, jako tvůrce stojí jen za TOSkou, TASkou a Novou generací, není tomu tak. Už na začátku 60. let se scenáristicky podílel na lekářském dramatu stanice NBC Dr. Kildare, v němž hlavní roli ztvárnil Richard Chamberlain (seriál Ptáci v trní, Hrabě Monte Christo (1975), Muž se železnou maskou (1977)). Kromě Star Treku se na seriálovém poli jedná o Roddenberryho nejúspěšnější produkci.
Co se týče filmů, většina z nich je jen převlečenými piloty nerealizovaných seriálů. Výjimkou je ovšem film z roku 1971 s názvem Pretty Maids All in a Row (Hezké holky, jedna jako druhá), režiséra Rogera Vadima, pod kterým je podepsán jako jediný scenárista. Hrdinou této komediální krimi je středoškolák Ponc, který se přestává soustředit na učení, protože má hromadu krásných sexy spolužaček a začíná si to uvědomovat. A aby toho nebylo málo, do ústavu nastupuje nová učitelka, která je taky ohromně sexy. A zatímco Ponc se snaží krotit své pudy, k dovršení všeho najde na chlapeckých záchodech jednu studentku zavražděnou. Netřeba už asi dodávat, že zásadním prvkem tohoto filmu je erotika. Mezi méně známými jmény tu stojí v čele obsazení jména jako Rock Hudson, Roddy McDowall (Kornelius z Planety opic), Telly Savalas (představitel Kojaka), a James Doohan, jehož jistě není nutné blíže představovat.
První Roddenberyho seriál, který svou pouť ukončil hned po pilotu, pochází z roku 1973. Genesis II, v hlavní roli s Alexem Cordem v roli vědce Dylana Hunta. Ten se dobrovolně zúčastní experimentu NASA a nechá se (podle původního plánu) na pár dní zmrazit. Cílem pokusu je zjistit, zda se bude pokus moci uskutečnit na astronautech. Jak to ale bývá, dojde k zemětřesení a dutina, ve které je Hunt uložen se ztratí. Hrdina se tak probudí až o 154 let později, v roce 2133. V té době zuří válka a vědci vytvořili společnost Pax, která má za úkol udržovat moudrost a znalosti lidstva za každou cenu. Na Zemi se ale objevila také rasa Tyranianů, mutantů, kteří chtějí dovršit dílo zkázy, a rozhodnou se, že Hunt jim s tím pomůže. Ten se ale spojí s Paxem. Bude tedy návštěvník z minulosti zachráncem budoucnosti, nebo jejím ničitelem?
Z roku 1974 pak pochází pilot nerealizovaného seriálu Planet Earth, v hlavní roli s Johnem Saxonem – u nás pravděpodobně nejznámějším z role šerifa Thompsona z původní Noční můry v Elm Street a jejího třetího dílu. V dalších rolích nalezneme jména jako Ted Cassidy (Lurch z kouzelného šedesátkového seriálu The Addams Family), Diana Muldaur (dr. Pulaski) a samozřejmě Majel Barrett.
Příběh se odehrává (opět) v roce 2133, ve kterém je téměř celá Země po následcích jaderné války zničena. Ve městě PAX (opět), které zničení odolalo, se shromáždily největší vědecké kapacity, aby obnovily mír a civilizaci. Hrdinové se ovšem setkávají s ozbrojenými zmutovanými lidmi (No opravdu, není vám to povědomé? 🙂 ) známými jako Kreegové, kteří napadnou kapitána skupiny, jež se vydává na průzkumnou misi do Kalifornie. Jde mu o život a zachránit ho může jen složitá operace. Cestou za lékařem hrdinové poznávají další skupinu – v té vládnou ženy, které s pomocí drog přimíchaných do jídla zotročují všechny muže...
Za zmínku nepochybně stojí, že Saxonova postava se jmenuje... Dylan Hunt 😉
Možná už jste si domysleli, že z obou velmi podobných námětů (a šuplíkové verze pokračování Star Treku 1000 let v budoucnosti) vznikla o čtvrt století později Andromeda. Seriál, který se vysílal pět let (2000 - 2005), dočkal se 110 epizod a hlavní roli kapitána s oblíbeným jménem Dylan Hunt v něm ztvárnil legendární představitel Herkula, Kevin Sorbo. Titulní loď je v úvodu při útěku před nepřátelskou flotilou právě zradivších geneticky upravených lidí, Nietzscheánů (podle Fridricha Nietzscheho), vtažena do gravitačního vlivu černé díry. Když se z něj po třech stoletích dostane, v dříve spojených galaxiích Mléčné dráhy, Andromedy a Triangula vládne chaos. Hunt se rozhodne obnovit rozpadlé Společenství systémů, ve kterém mnoho různých civilizací dříve žilo v míru a prosperitě.
Projekty bez Dylana Hunta
Vraťme sezpět do roku 1974, kdy vznikl další nerealizovaný pilot: The Questor Tapes. Roddenbery na jeho scénáři spolupracoval s Genem L. Coonem, producentem velké části epizod prvních dvou sezón TOSky. Hlavní roli androida s rozbitými paměťovými čipy, který hledá smysl své existence, ztvárnil Robert Foxworth, představitel admirála Leytona v DS9 a generála Haguea v Babylonu 5. Ten roli získal v neprospěch původně osloveného Leonarda Nimoye. Dále hráli Majel Barrett, Walter Koenig či Ian Abercrombie.
Poslední Roddenberyho pokus o sci-fi seriál, který skončil pilotním dílem, se uskutečnil o rok později, tedy v roce 1975, opět s Johnem Saxonem v hlavní roli. S tímto projektem ovšem Roddenberry není oficiálně spojován. Film se jmenuje...
Strange New World 😀
Má podobný námět jako díla předešlá. Saxon se zde tentokrát jmenuje Anthony Vico, opět ale jde o vizi apokalyptické budoucnosti obsahující PAX. Civilizaci zde zničil roj asteroidů. Vesmírná stanice PAXu původně obíhala kolem Země, před katastrofou ale byla změněna, takže teď obíhá kolem Slunce. Po 180 letech, kdy se vrací zpět k Zemi, jsou tři kryogenicky zmražení astronauti probuzeni. No a jejich úkolem je obnovení PAXu na Zemi.
Stále se však nejednalo o Geneův poslední projekt, který byl zastaven po úvodním filmu. S titulem Spectre (1977) ovšem změnil žánr – mělo se jednat o hororovou detektivku. V pilotu účinkovali Robert Culp (třikrát role vraha v Columbovi), Gordon Jackson (Cowley z Profesionálů) či John Hurt (úplně první oběť "Vetřelce" na filmovém plátně, Válečný Doktor z Doctora Who, nebo pan Ollivander z Harryho Pottera). Ústřední postavou je zde kriminolog studující okultní jevy. V příběhu pilotu pak nechybějí skeptický kolega, sukuba, strašidelný dům, chrám zasvěcený Asmodeovi, posedlost a Anglie.
Výše zmíněná Andromeda ovšem není jediným úspěšným seriálem, který vznikl podle Roddenberyho námětu až po jeho smrti. Earth: Final Conflict (Země: Poslední konflikt) čítá stejně jako Andromeda 110 epizod v pěti sériích, jen je o něco starší (1997-2002). Děj se začíná odvíjet na začátku 21. století, kdy Zemi navštíví druh Taelonů. Ti kupodivu nemají v úmyslu lidstvo zničit, naopak jsou jejich úmysly jen šlechetné. Chtějí studovat, poznávat a pomáhat. Poručík William Boone se ovšem postaví do čela hnutí odporu, které Taleonům nedůvěřuje. Boone plní funkci komunikační spojky mezi oběma druhy a dostává se mu tak šance odhalit skutečné důvody jejich návštěvy.
Co všechno jste od Gena Roddenberryho viděli vy?
Zapojte se do diskuse