Po necelých 14 letech od rozvodu si [SíBíEs] a [vájakom] opět řekli své ano, a tak se značky CBS a Paramount opět nacházejí pod jednou střechou. Co to ale znamená pro fanouška Star Treku? Jde o velký třesk, nebo o něco významem rovného epizodě "Sub Rosa"?
Proč by se měl Paramount zabývat nějakou televizí?
Opak je pravdou. Paramount stíhá jedno komerční neštěstí za druhým, z velkých značek mu zbyla jen Mission: Impossible a filmový Star Trek drží nad vodou Quentin Tarantino.
CBS je tím zajímavým hráčem, protože je se svým 22 % podílem na americkém televizním trhu jedničkou – pod koncern patří přirozeně stanice CBS, ale také MTV, Showtime, Comedy Central, Nickelodeon, nebo populární The CW, což je bývalé UPN (United Paramount Network). Možná si pamatujete, že vlajkovou lodí této (tehdy zbrusu nové) stanice byl v roce 1995 Star Trek: Voyager 😉
V pořadí druhý je koncern Comcast (NBC) s 18 % trhu a o třetí místo se se 14 % dělí FOX a Disney. Ha, pozorný čtenář zbystřil – FOX a Disney jsou od letoška totiž už pouze Disney, čili jedničkou je nově právě Disney s 29 %, a je třeba mu trochu zatopit.
A tady dává spojení najednou smysl a není náhoda, že k tomu došlo zrovna teď. Spojením CBS a Viacomu totiž došlo k vytvoření konkurenceschopné korporace o hodnotě 30 miliard USD. Paramount tak najednou získal mnohem silnější pozici na trhu a pokud dokáže aktuální situaci vytěžit, může se vrátit mezi silné hráče.
Co to tedy znamená pro Star Trek?
Vlastně vůbec nic 🙂 Paramount mohl dělat jakékoli filmy se mu zachtělo – TNG, TOS, třeba Enterprise, nebo i něco vlastního – a CBS zase od roku 2016 může točit, co uzná za vhodné – všechny změny designu v nových Star Trek seriálech jsou čistě kreativní. Není pravda, že by snad něco nemohli použít.
Jediné, co doteď Paramount nemohl, bylo začlenit novou televizní tvorbu do přípravy filmů. Teď se tedy otevřely dveře pro film s posádkou Star Treku: Discovery 😉
Jakkoli šíleně to zní, tak toto je jediná přímá změna, kterou to všem trekkies na planetě i mimo ni přineslo. To vskutku není mnoho, že?
Pozitivum vidím spíše v druhotném a hlavně dlouhodobém hledisku. Pokud postupem let padnou rozumná rozhodnutí, může se filmový a seriálový Star Trek znovu sjednotit, minimálně třeba do jednoho vesmíru. Teoreticky by to mohlo pomoci i kontinuitě v podobě sjednocené produkce, jako tomu bylo od let 1986 do 2004.
Nejoptimističtější scénář, ale také vysoce nepravděpodobný, by představoval vytvoření protipólu vůči Disneyho Star Wars filmům, aneb jakýsi "Star Trek Cinematic Universe", kde by vznikal alespoň jeden film ročně a vždy by spolu nějak souvisely. Když se podíváme do minulosti, tak zjistíme, že to není až tak nový nápad – filmy II až V na sebe vlastně navazují 😉
Diskuse k článku
Nezbývá nám než věřit a doufat, že to do budoucna znamená konec nesmyslů typu Abrams Kelvin line a znovusjednocení Trek univerza v kanonickém Prime line! Už aby to bylo…