Rok se sešel s rokem a máme tady další sérii Discovery, která díkybohu pokračuje ve startrekovém trendu, kde se každá série o něco lepší, než ta předchozí. Nic z toho ale neznamená, že Discovery nemá své chyby, ba se bojím, že se jim pořád opakují ty samé. Na druhou stranu, dobrou zprávou je, že všechny se navazují na jeden hlavní problém a kdyby se Discovery zbavila tohoto problému, věřím, že by se postupně vyřešily i ty ostatní.
Bez spoilerů a od všeho něco
Hlavním pohonem celé této série je gigantická kosmická anomálie, která se najednou zničehonic objevila, nikdo neví pořádně, kde se objeví příště, a nedělá jí problém zničit planetu, nebo dokonce celou soustavu, kdyby na to přišlo.
A takto se dá víceméně sesumírovat i hlavní problém každé série Discovery. Hlavní zápletka každé série je víceméně směšně děsivá a každou další sérii se ji pokoušejí trumfnout, protože jinak by seriál ztratil momentum. Nemůžete mít tři série, kde se pokaždé bojuje o budoucnost celé galaxie a potom najedou kompletně změnit tón a dát posádce za úkol dělat například archeologický výzkum.
Obří vesmírná anomálie je sice hybatelem, ale celá první polovina série se jí věnuje víceméně jen okrajově a místo toho dává našim postavám jiné úkoly a zápletky. Režiséři se zde pokoušejí dohnat charakterizaci postav, která měla být v mnoha případech hotová už několik sérií.
Nevím jak vás, ale mě lehce deptá, že prakticky vůbec neznáme posádku můstku (Detmer, Owosekun, Bryce, Rhys a ta moc milá blondýna, která nahradila Airiam, vidíte, ani si nepamatuji její jméno). Samozřejmě o nich něco málo víme, občas je vidíme i na misích, v téhle sérii rovnou na několika a je to velmi příjemná změna, ale mně osobně se zdá, že o nich nevíme dostatek. Přeci jen, posádky můstku byly vždy hlavní postavy, které jsme ve Star Treku sledovali.
Co je ale dobrou zprávou je, že si toho je hlavní tým Discovery vědom a postupně nám tyto kousky informací dávají. Jejich práce s postavami a jejich charakterizacemi byla tuto sérii skvělá. Kromě posádky Discovery máme tu možnost se opět potkat s mnoha postavami, které jsme viděli minulou sérii, jako například admirála Vance a prezidentku Ni’Varu T’Rinu. Objeví se také geniální doktor Kovich, který se v minulé sérii staral o zrcadlovou Georgiou, nebo generálka Ndoye, kterou jsme potkali v druhé epizodě minulé série. Skvělou charakterizaci a prostor také dostala Zora, živá/umělá inteligence, která bydlí na Discovery od druhé série a slouží jako palubní počítač.
Co se nových postav týče, zase tolik jich zde není, ale to není žádný problém, protože zápletka této série je nepotřebuje, většinu z těch potřebných máme pořád ze série minulé. Z těch nových je tu ale doktor Tarka, Risian, který velí výzkumu a hledání řešení anomálie, a potom prezidentka Feredare Laira Rillak, která je velmi milým a komplexním přínosem a jednou z mých oblíbených postav.
Díky Rillak se také dostaneme do další části, kterou Discovery začala dělat celkem skvěle tuto sérii, a to je kombinace postav, které bychom normálně nedostali. Rillak již od prvního dílu slouží jako protiváhou Michael, občas ji kritizuje a upřímně jsem doufala, že ji přiučí trochu diplomacie. Michael by to potřebovala.
Dalšími zajímavými kombinacemi je například doktor Culbert, který pomáhá Bookovi, Adira mají možnost pracovat chvíli s Tilly, ke které prý vzhlížejí, Grey a Zora mají spolu pár dokonalých scén. Pokud jste se báli, že jsme na konci minulé série ztratili Sarua, bát se nemusíte, je zpět a během několika epizod si můžete užít jeho interakce s prezidentkou T’Rinou, což byly jedny z nejlepších momentů celé série.
Co se vývoje postav týče, máme tady něco speciálního. Fanoušky Michael jistě potěší, že tuto sérii brečela jen 1-3 (ano, počítala jsem). Je to takové zvláštní, protože jednou to rozhodně není brekot, spíše smutné slzy. V dalších dvou scénách, které jsou na sebe navazující, si jo celkem pobrečí, ale zde je k tomu velmi dobrý důvod. Takže už nechci slyšet nic o tom, že Michael je ubrečená.
Co se dojmu z celé této série týče, mě osobně to bavilo, ale musím upozornit na poněkud protáhlejší první polovinu. O to víc si ale autoři vyhráli na té druhé, kde se nám dostane opravdové startrekové podívané. Tomu také nesmírně pomáhá fakt, že Discovery je natočeno v naší době, ne před třiceti lety. Vizuální efekty jsou na úplně jiné úrovni a dávají nám možnost dělat věci, které by například v Nové generaci rozhodně nešli, ač by se snažili, jak by se snažili.
Předposlední epizoda celé série se stala mojí oblíbenou epizodou nejen celé Discovery, ale dost možná i celého Star Treku a to je co říct, když si uvědomíme, kolik epizod Star Trek má (již přes 800).
Takže pokud se nějak nechcete moc dívat na Discovery, ale stejně jste alespoň trochu zvědaví a nevadí vám troška čtení, doporučuji si někde najít nějaké sumárum a potom se podívat na Discovery od sedmé epizody “... But To Connect” (4x07) až do konce. Možná to nebude nejlepší zážitek vašeho života, ale doufám, že vás to minimálně potěší nebo zaujme.
Ve finále Discovery dělá to, co dělá vždy, má až neuvěřitelnou zápletku a nikdo si neodpočine od stresu, ale tvůrci se učí z minulých sérií a konečně se nám začne dostávat na vývoj a charakterizaci postav, která už byla potřeba, a občasné velmi povedené epizody.
Názory, nápady a samozřejmě spoilery
Upřímně, tady brebentím o především svých vlastních pocitech, co se mi líbilo, a co mě třeba i napadlo, že by se dalo udělat jinak.
Poté co jsem se překousala přes první půlku, tak se mi to začalo velmi velmi líbit, ale to neznamená, že ani v první půlce jsem neměla pár věcí, které mě nenadchly.
Samozřejmě Laira Rillak, my beloved. Zamilovala jsem si ji hned během toho projevu k novým kadetům Hvězdné Flotily (jak sakra fungovala až do toho momentu, to nevím). Ve zbytku epizody a série nezklamala.
A moji veškerou lásku také dostává Zora, která konečně povýšila z občasného hlasu na opravdovou charakterizaci. Jsem dokonce i ráda, že řešili, jestli vůbec může být dál hlavním počítačem, když je teď technicky vzato živá. Osobně si nejsem úplně jistá tím, jestli by prakticky vzato nejdůležitější řídící prvek vesmírné lodě měl mít vlastní vůli, v její epizodě dokonce přesně toto řešili (za což jsem ráda), ale jsem šťastná, že se se Zorou ještě potkáme.
Saru/T’Rina. Jejich zárodek byl dokonalý, malé výměny a ústupky. Definitivně mají tito dva spoustu prostoru pro teoretické konverzace a se svými rozdílnými kořeny by to mohlo být něco opravdu zajímavého. Navíc je nádherné vidět dvě asexuálně kódované postavy takto interagovat.
Teď bych se asi ráda dostala k příběhu a epizodám. Většina z nich ušla, dokonce jsem si i odškrtla “nouzové přistání na neobyvatelné planetě” ve Star Trek bingu. Zrovna ta epizoda byla taková, že na ní bylo vidět, že autoři Discovery se tak trochu vykašlali na něco poněkud složitějšího a rovnou šli s nejočividnější kombinací postav kadetů. Na druhou stranu to šetří čas a mohou se tak zaměřovat na jiné věci.
Další skvělou epizodou byla “Stormy Weather” (4x06). Tady jsem opět dostala pocit klasického Star Treku. Loď uváznutá ve vesmíru, něco hrozí, že ji zničí, celá posádka musí pracovat dohromady, aby odvrátila hrozbu. Takovéhle epizody Discovery chybí. V této epizodě jsme navíc dostali trochu víc info a charakterizace Zory a pár pěkných scének, kde si s ní povídá Gray. Jeho cíl se starat o trillské symbionty je v tento moment opravdu krásně vidět, když je schopen pomoct Zoře s tím se víceméně uklidnit a vytvořit nějaký základní způsob zvládání stresu. Michael zde taky působí jako opravdový kapitán, který zůstane se svou posádkou když jde do tuhého. Důležité je v této scéně si uvědomit, že Zora není důstojníkem Flotily, nikdy neměla žádný trénink ani nic podobného. Řekla bych, že toto byla skvělá scéna pro obě dvě.
Bonusová písnička na konci byla třešničkou na dortu a já musím říct, že tento styl písniček se k hraným Star Trekům opravdu hodí (v Picardovi jsme dostali cover Blue Skies). Jen to prosím necpěte do Lower Decks, tam si chci poslechnout klingonský acid punk.
A potom se samozřejmě dostaneme k finále série a mé nejoblíbenější epizodě “Species Ten-C” (4x12). Komunikace s cizími rasami se sice ve Star Treku občas objevuje, ale většinou je to rychle odbyté tím, že překladač analyzuje dostatek informací a začne překládat. Jedinou epizodou, která to udělala aspoň nějak zajímavě (z těch co znám), byl “Darmok” (TNG 5x02, Darmok). Ale tam to bylo spíš o tom pochopit, že víceméně mluví v memes a odkazech. Picard jim pořád rozumněl, jen musel pochopit.
Zde máme naopak konečně NEHUMANOIDNÍ rasu, která komunikuje úplně jiným způsobem, než my. Líbilo se mi, že postupně vytvořili mezijazyk, kterým se dorozumívali. Zároveň použití matematiky a emocí je nádherná kombinace, kterou by ve Star Treku až do teď vlastně nebyli schopni udělat. Kam ten mezijazyk šel a jak začali normálně mluvit ve finální epizodě fakt nechápu, ale tak tam je víc takových kiksů.
Co se poslední epizody týče, zdálo se mi to trošku moc jednoduché. Ano, máme zde rasu, která se odstřihla od svého okolí a teď se skrývá, kvůli tragédii, která se stala v jejich historii. A řešením je, aby se svému okolí otevřeli. Já osobně doufala v něco komplikovanějšího, jakože třeba tu stěnu mezi sebou a vesmírem potřebují, aby přežili, protože atmosféra, nebo vesmír mimo jejich sféru obsahuje něco, co by je mohla zahubit.
Ale ne, tohle je Star Trek, zde je to především o tom, se otevřít ostatním a nebát se. Není to špatně, ale představte si, že by to opravdu bylo tím problémem. Celá pátá série Discovery by se mohla motat kolem tvorby řešení. Všichni by nebyli tak vystresovaní, konečně bychom měli zápletku, která nezničí celý vesmír, a mohli bychom se mnohem víc seznámit s druhem 10-C.
Ale co si budeme, to se nestane.
Co se týče dalších alternativních pátých sérií, tak v jednu chvíli, kdy se Discovery ocitla na druhé straně mléčné galaxie a rozbil se jim houbičkový pohon, Detmer (myslím), udělala menší výpočet a konstatovala, že by jim trvalo neskutečně dlouho se dostat zpět domů. Ano, tohle byla nejspíš reference na Voyager, který byl v samotné sérii již několik zmíněn, ale představte si, že by se to stalo. Opět bychom měli ne tak stresovou zápletku série, kde by bylo spoustu prostoru pro víc rozmanitých epizod. Zároveň by autoři mohli konečně vzít zápletku Voyageru a pořádně si s ní vyhrát, co se psychiky postav a jejich interakce týče, protože ano, tohle Discovery celkem jde.
Ale bohužel, druh 10-C je teleportoval zpět a já svou vysněnou sérii nedostanu.
Asi jako poslední bych ráda zmínila design celého seriálu. Je velmi solidní a skvěle poskládaný dohromady. Ať se podíváte na jakékoliv oblečení, na jakoukoliv rasu, která se mihne v pozadí, tak vypadá, že do toho vesmíru patří.
Ano, pamatuji si, jak se všichni rozhněvali, když vypustili ten jeden obrázek Ferenga. Já mám Ferengy velmi ráda a osobně se mi ten redesign zas až tak moc nelíbí, vypadají trochu víc, jako netopýři a těm uším opravdu oo-mox nedáte, ale i já musím uznat, že do seriálu skvěle zapadají a to je hlavní. Raději přežiji menší redesign, než aby se tam potom objevila nějaká rasa, která vypadá jako z devadesátých a bije do očí. I když, u některých ras je nemuseli dělat tak “plastické”. Fanoušci Cardassianů a Andorianů ví, o čem mluvím.
Easter Eggy… tedy ty, kterých jsem si všimla
Sice dávám pozor, ale občas mi prostě něco uteče, protože se to třeba týká nějakého dílu, který jsem neviděla. Pokud jste si všimli něčeho, co jsem tu neměla, prosím podělte se s ostatními v komentářích. Víc hlav víc ví!
Jako první je tu samozřejmě Archer’s space dock, který je odkryt v první epizodě. Ten je pojmenovaný po kapitánu Archerovi ze seriálu Enterprise a nejenže připomíná doky, ve kterých jsme mohli vidět původní Enterprise u Země, ale při jeho odhalení zároveň hraje hlavní motiv toho seriálu, Archer’s theme. Byla to dlouhá cesta, ale konečně se dostalo i na Enterprise. A ze srdce věřím, že se odkazů na tento seriál uvidíme víc.
Další je tu odkaz na druhý momentálně vysílající se startrekový seriál Picard. V druhé epizodě dostane Grey konečně vlastní tělo, což jde samozřejmě s riziky, ale androidí tělo je vytvořené na základě toho, které má momentálně v Picardovi Picard.
Ve chvíli, kdy naši hrdinové zjistí, že anomálie je umělá, se samozřejmě začne debatovat, kdo by za ní mohl stát, padne rovnou několik povědomých jmen. Jsou tu Metronové, které jsme mohli potkat v TOS epizodě “Arena” (1x19, Aréna), potom Nacenové z VOY, kteří tak trochu stojí za celým tím seriálem, když přenesli právě Voyager do Delta kvadrantu. Nesmí chybět Q kontinuum. A v neposlední řadě taky zmíní Iconiany, jejichž pozůstatky jsme mohli vidět jak v TNG tak v DS9 a ve hře Star Trek Online jsou dokonce chvilku hlavními záporáky. Tohle není poprvé, co Discovery na Iconiany odkazuje, v dřívějších epizodách byli několikrát zmínění a v traileru na druhou sérii, když jsme měli možnost vidět Rudého anděla, silně svou stavbou připomínal právě Iconiany ze STO, což vedlo ke spoustě spekulací.
V epizodě “Stormy Weather” (4x06) přežije posádka návrat schovaná v paměti počítače, uzavření v prodloužené teleportaci. Nebudeme řešit jak vlastně fungují transportéry ve Star Treku, ale tento způsob použil už Scotty v TNG epizodě “Relics” (6x04, Host)
A nyní následuje přehled lodí s pěknými jmény.
Samozřejmě je zde USS Janeway, pojmenovaná po kapitánce Janewayové z VOY.
Potom máme možnost vidět dvě starší lodě, USS Voyager a USS Nog, první trefně pojmenovaná po Voyageru a druhá pojmenovaná po jedné z nejlepších postav DS9 Nogovi. Také opět uslyšíme o USS Yelchin, která je pojmenovaná po tragicky zesnulém herci Antonu Yelchinovi, který ztvárnil Pavla Chekova v JJ trilogii.
Pokud zůstaneme u USS Nog, tak její třída lodí má konečně i jméno a to Eisenberg class. Byla tak pojmenová Alexem Kurtzmanem na počest předčasně zesnulého Arona Eisenberga, který ztvárnil právě postavu Noga, prvního ferenga v Hvězdné Flotile.
Jako poslední bych ráda zmínila cameo americké političky a spisovatelky Stacey Abrams, která se objevila v poslední epizodě jako prezidentka Spojené Země. Abrams je velkým fanouškem Star Treku, ve své politické kariéře kandiduje za demokraty a zajímá se především o co největší zpřístupnění voleb pro americké obyvatele. V Americe to mají především s časem a místy volení mnohem složitější, než my tady v Česku.
A čeho jste si všimli vy?
Diskuse k článku
Tahle série byla totální dno a největší odpad vze všech Star Trek sérii a rozuzlení zápletky s anomálií byla ještě větší demence ne Burn a SuBKal a posádka byla v každém díle těžce emocionálně nevyrovnaná až si člověk říká jak tohle mohlo projit úspěšně akademií hvězdné flotily a novva postava Prezidentky, ta jen umocňovala tragédii téhle sérii!
Pokud do páté série nezmění scénáristicky tým, tak je Discovery mrtvá a dokládá to i hodnocení na všech uživatelských sítích, tím nemyslím progresivní recenzenty, kteří tohle buleni a nuceni na sílu různých odlišnosti chválí, ale skutečne diváky!
PS: Snad Strange new worlds dopadne o hodně lépe, když to dokázal i Picard.
Discovery je odpad a lgbt + další trendy nesmysl agitačka. V podstatě zneužití značky.
Nesmysl agitačka? 🙂 Care to elaborate?
Moc hezky sepsaný článek k báječné 4. sezóně DIS, velký dík její autorce za všechny postřehy, easter eggy a další poznatky! Nezbývá než se těšit na další, v pořadí již pátou sezónu a domýšlet si, co pěkného si na nás tvůrci vymyslí tentokrát. Rozhodně JE na co se těšit ale… =)
Mě na Discovery za všeho nejvíc vadí herecký výkon představitelky Michael Burnhamové (Sonequa nevim jak dál). Takové ochotnické přehrávání se v áčkovém seriálu jen tak nevidí. A vzhledem k tomu, že ta paní je na scéně skoro pořád, mám problém s celým seriálem.
Ano, taky se těším na Strange New Worlds. Snad ten seriál nebude tolik kašlat na nás zaostalé, antiprogresivní dinosaury. Nejsme přece ani tak zlí jago Klingoni!
Výkon Sonequy je něco, co prostě nechápu 🙂 Navíc za to dostává i ceny, takže třeba je problém v nás, nevím 🙂 Každopádně progrese ke Star Treku neodmyslitelně patří.
Perfektný článok k naslabšiemu článku Star Treku… ale už sa Discovery pomaly začina podobať Star Trek Universe