Řeknu to na rovinu: Tuhle epizodu nemám ráda. Nevím, jestli je to vrchovatou přemírou Neelixe anebo zjevnou analogií k Hirošimě, ale prostě ji nemám ráda. Je zdlouhavá, nudná a nehodí se ani k žehlení. To jen tak na úvod.
Nejzábavnější na celém díle jsou rozporuplné názory tvůrců:
Je zcela jasné, že se jedná o metaforu k Hirošimě.
Jeri Taylor, hlavní producentka
Nemůžete tvrdit, že každý seriál něco komentuje. Nekomentuje.
Michael Piller, hlavní producent
Dělal jsem si výzkum [Hirošimy] a sledoval záznamy osob s nemocí z ozáření. Byl jsem z toho deprimovaný celé týdny.
Kenneth Biller, hlavní úpravce scénáře
Ale dost ze zákulisí, pusťme se do samotné epizody ať každý si udělejte obrázek sám...
Pokud vám na začátku minulé epizody vadila „odlehčená“ scéna Tuvoka s Neelixem, začínáme rovnou další na téma „Jak Tuvok s Neelixem hráli kulečník“. Naštěstí velmi záhy Janewayová odvolá Neelixe na můstek. Ano, volá cizí loď a chtějí mluvit s Neelixem. Nedá se svítit, telemarketéři si vás najdou všude!
Jsme tedy představeni titulnímu Jetrelovi, celým jménem Ma'Bor Jetrel, haakonianskému vědci, zodpovědnému za zbraň hromadného ničení, která byla použita na měsíci Rinax, kde během války mezi Haakoniany a Talaxiany žila Neelixova rodina. Neelix byl tou dobou ale zrovna na Talaxu, prý u vojska, díky čemuž masakr přežil.
Jetrel, kterého hraje James Sloyan (alias romulanský admirál Alidar Jarok, alias bajoranský vědec Mora Pol, alias Alexander Rozhenko z alternativní budoucnosti), přichází s tím, že Neelix může trpět „nemocí z ozáření“, protože se zúčastnil záchranného výsadku na Rinax. Kes chce vědět, proč jí Neelix nikdy předtím o válce na Talaxu neřekl. No, to přeci proto, že ji tvůrci teprve nyní vymysleli. Snaha dát Neelixovi trochu jiné pozadí než vesmírný smeťák, by se dala považovat za chvályhodnou, ale nečiní to jeho vztah s Kes o nic méně divným. (Ono to ostatně nejspíš přijde dost divné a nesourodé samotným tvůrcům, vzhledem k tomu, že zjevně každý z nich má jinou kajutu.) Ačkoli je k tomu zpočátku neochotný, souhlasí Neelix s tím, aby ho Jetrel prohlédl. Samozřejmě, že jeho test je pozitivní.
Jetrel přijde s tím, že studoval transportní systémy Voyageru a dostal nápad, že by s jejich pomocí mohl izolovat izotop způsobující metremii a zachránit Neelixe i ostatní Talaxiany trpící chorobou. Stačí mu jen odebrat vzorek z mračna obklopujícího Rinax. Janewayová neváhá a nařídí kurz k Talaxu. Chakotay sice protestuje, že je to docela zajížďka, ale copak kdy tahle loď letěla domů nejvyšším warpem rovně? Jetrel podezřele zavrávorá, ale tvrdí, že to samou radostí.
Co mě na celém Jetrelově nápadu zaráží je ale jiná věc. Celou dobu nesmí federační technologie padnout do nesprávných rukou. Kazonům, kteří by nepochopili ani návod z Ikei, nedali ani ten replikátor na jídlo. Ale za to si pustí na palubu cizího vědce, který je prokazatelně zodpovědný za genocidu, a nechají mu přístup k databázi, aby si vesele studoval podrobné specifikace jejich transportní technologie (a bůh ví čeho dalšího)? To jako vážně?
Epizoda pokračuje ve své nudné polemizaci na téma proč jako cíl útoku byl zvolen civilní terč, jestli by zbraň vymyslel někdo jiný, kdyby Jetrel ne, a tak dále. Je to předvídatelnější než fronta na výdej balíků na poště. Neelixovi se zdají noční můry a Voyager dál letí k Talaxu a Rinaxu a dalšímu Axu... kde si naberou vzorky. Neelix mezitím Kes přizná, že se k vojsku nikdy nepřidal, protože mu válka přišla nesmyslná, a tudíž se nedostavil do služby. Místo toho... no představte si film Vlasy, ale s Talaxiany.
Samozřejmě, že Jetrel, ponechaný bez dozoru a sám nemocen, má za lubem něco zcela jiného, než vyléčit Neelixe... který navíc vůbec nemocný není. Ano, chce použít transportér ke zvrácení dopadu metreonové kaskády. Pokus samozřejmě nevyjde a Jetrel zkolabuje. Zbývá mu jen pár hodin života. Na ošetřovně ho navštíví Neelix a odpustí mu. No a Voyager letí dál k finále první řady.
Jo a samozřejmě vím, na co čekáte:
Celkové hodnocení:
-7/5
... a už to nikdy nechci vidět.
Diskuse k článku
No ale jako pozitivum by se dalo brát, že na konci neodlétají impulzní rychlostí ?