Trilogie String Theory (česky Teorie strun) vyšla ve Spojených státech k 10. výročí seriálu Voyager a budeme-li za počáteční rok pro Star Trek považovat díky "Kleci" 1965, pak i ke 40. výročí samotného Star Treku. V Česku šlo, podobně jako u Titanu, o jistý předěl mezi řadovými příběhy a náročnějším, mnozí asi řeknou kvalitnějším, příběhem. Výběr, který dokonale vystihl záměr i dobu. V roce 2007 šlo o román jen pouhé dva roky starý, tedy o knižní novinku, byla vybrána nová překladatelka – fanynka Voyageru, a román skutečně v průběhu 2008 vyšel a měl úspěch. Co by se tedy mohlo pokazit? 🙂
Fotogalerie z křtu románu „Koheze“ v Brně
Čtenáři novou vizi edice rychle adoptovali a dychtivě si pořizovali jak první Titan, tak první Struny i první TOSkovou Zkoušku ohněm. A s těmito třemi na poličce najednou přišel rok 2009, Star Trek náhle díky autorské vizi režiséra Abramse změnil směr, a aby toho nebylo málo, tak edice náhlou ztrátou editora ztratila dech. Ještě stihl dovyjít přeložený román Padlí Hrdinové z DS9, a to bylo vše. Jelikož se rok nedělo nic a ani nikdo nic pořádně nevěděl, nechtělo se mi déle čekat a opuštěné edice jsem se po dohodě s nakladatelstvím ujal.
Přirozeně jako jedna z prvních otázek vytanula na povrch hned ta nejzásadnější: Jakou knihou znovu začít; jakou navázat na záměr vydávat kvalitní romány z našeho milovaného univerza? Logicky padla první volba na Teorii strun. Vlastně ani nešlo zvolit nic jiného – dobrá polovina všech čtenářských dotazů směřovala právě tímto směrem. Po dohodě s původní překladatelkou, znovunavázáním vztahů se CBS, a po roce práce téměř od nuly, se podařilo do světa vypustit Fúzi.
Reportáž a mini-fotogalerie z křtu románu „Fúze“ v Praze
Podařilo se! Fúze slavila úspěch a hned se rozjelo plánování třetího dílu. Co by se tedy mohlo pokazit? 🙂 S nakladatelstvím Laser jsme se tehdy dohodli, že se nejprve dovydají knihy, na které už jsou zakoupená práva, což je samozřejmě zcela logický krok. Tak spatřila tiskařské válce novelizace filmu z roku 2009 od Alana Deana Fostera a druhý Titan v sérii: Černý král, s lokalizovaně upraveným názvem a obálkou. Hned po nich byla v plánu právě už tehdy prokletá Teorie strun. A mezi jinými jsme do edičního plánu zařadili i novou trilogii Romulanská válka – důstojné zakončení předčasně ukončeného seriálu Star Trek: Enterprise.
Jako studená sprcha nás zalila zpráva o tom, že druhý a třetí díl Romulanské války koupilo jiné nakladatelství a všechny plány letěly z okna. V tu chvíli nebylo nic důležitějšího, než vydat Kobayashi Maru, a zabezpečit čtenářům první díl z trilogie dřív než vyjde někde jinde druhý. To se nakonec naštěstí podařilo. Ovšem... Mezitím přišla televize Nova s nápadem v podvečer několikrát zopakovat Novou generaci, tudíž i knižně musela přijít řada na TNG, a tak dostala Mirka Dřínková namísto Evoluce zadání k překladu Smrti v zimě.
(smrt v zimě; ilustrační foto)
Když se podobná situace protočila ještě několikrát, už jsme si řekli, že tomu necháme volný průběh. Volným průběhem dospěla edice až ke změně nakladatelství a prioritně jsem rozhodl vydat Novou generaci a dílo nejstěžejnější: Volání osudu. S tím je to podobné, jako se to říká u Pána Prstenů: Společenstvo znovu čtete, abyste se dostali k Návratu krále – Star Trek má těch „highlightů“ samozřejmě mnohem více, ale jedním z nejjasnějších je právě Volání osudu.
No a když máme Volání osudu zdárně za sebou, tak už to zkrátka muselo přijít! Opět se podařilo zajistit původní překladatelku, z čehož mám nesmírnou radost. Z celého vydání tohoto modro-nachového zázraku mám nesmírnou radost. Ukazuje to totiž jednu věc, a to že vykašlat se dá vždycky na všechno, ale když se zatvrdíte, vytrváte a věříte tomu, nakonec to své ovoce přinese. S nesmírnou hrdostí na věc a na všechny zúčastněné – od grafika, přes překladatelku a korekci, po nakladatelství Brokilon – můžeme představit knižní novinku pro srpen 2018:
Star Trek: Voyager – Teorie Strun, kniha III: Evoluce.
Věříme, že Evoluce ozdobí každou poličku, na které se nachází Koheze s Fúzí, stejně jako věříme, že si děj knihy náležitě a náramně užijete. Přejeme příjemné chvíle při jejím čtení 😉
Tým Brokilon
Zapojte se do diskuse