Červený trpaslík nám prozradil, kdo byl pravým střelcem, který zabil prezidenta J. F. Kennedyho v roce 1963 v Dallasu, i to, kde se ve skutečnosti nacházel. Expertem na odhalování skutečných historických záhad je pak Doctor (Who), jež má takových epizod a příběhů celou dlouhou řadu. Znáte například pravé důvody slavného jedenáctidenního zmizení Agathy Chrisite či inspiraci duchařských příběhů Charlese Dickense? Ve sci-fi žánru dostáváme "odpovědi" na podobné "palčivé otázky" často a některé z nich můžeme objevit i ve Star Treku. Jistě namítnete, že si přeci ty historické věci můžete vygooglit, ale už nemusíte, protože je najdete tady...
Přestřelka u O.K. Corralu
Patrně nejslavnější událost Divokého západu, přestřelka mezi strážci bratry Earpovými (včetně nejslavnějšího Wyatta) a Docem Hollidayem na jedné straně a kovboji na... ehm... druhé straně zákona, na straně druhé. Došlo k ní 26. října 1881 ve městě Tombstone ve tři odpoledne, trvala půl minuty a její účastníci z ní odešli v různém stavu – někteří zranění, někteří bez poskvrnky (právě Wyatt Earp) a někteří... neodešli, neboť byli zastřeleni; na straně špatných hochů.
Na této události vlastně není záhadného vůbec nic, ale její využití v úvodní epizodě třetí řady TOSky "Spectre of the Gun" (Přízračná přestřelka) stojí za to, je totiž kolem ní vystavena podstatná část zápletky. Kirk, Spock, McCoy a Scotty se totiž ocitnou v divoké verzi Divokého západu, ve které, když dojde k osudné přestřelce, neztvárňují Earpovu bandu, ale tu druhou stranu... Přitom kdyby nenaštvali druh Melkotů, možná by k ní ani nemuselo dojít.
Roswell, 1947
2.července 1947 se blízko města Roswell v Novém Mexiku odehrál incident, který dodnes podle mnohých není uspokojivě vysvětlen. Víme jen, že onoho dne se v těch místech něco zřítilo. Trosky údajné vesmírné lodi druhého dne objevil farmář a nález ohlásil místnímu šerifovi. Ten pak nález ohlásil výš. Následovalo několikadenní uvěznění farmáře Brazela, na jehož konci mu bylo řečeno, ať o celé věci kvůli bezpečnosti státu raději mlčí (tak, jak to obvykle po podobných pozorováních bývá aneb muži v černém vás sledují). Oficiální vyjádření hovoří o tom, že se jednalo o meteorologický balón. Podle tajností a zároveň rychlosti vyšetřování, které se s incidentem pojí, je ale možné, že se jednalo o něco úplně jiného... V 60. letech pak na již zapomenutý incident znovu upozornilo šokující video zobrazující pitvu mimozemšťana, údajně pocházejícího právě z havárie u Roswellu. V tomto případě se však prokazatelně jednalo o podvod.
Ať už je pravda jakákoli, vy si můžete zvolit svou nejoblíbenější hned v několika seriálech. Animovaný příběh Doctor Who: Dreamland z éry Davida Tennanta se mimo jiné věnuje právě osudům ztroskotaného mimozemšťana. Dále máte na výběr například z dílu Futuramy nazvané "Roswell That Ends Well" (Rozval Roswell) či z osmé epizody čtvrté řady DS9 "Little Green Men" (Zelení mužíčci), která nás zde samozřejmě zajímá nejvíc. Podle této epizody byla oním neidentifikovatelným létajícím objektem loď Quarkova bratrance Gaily, toho času s Quarkem, Romem, Nogem a jak vyjde najevo později, také s Odem, na palubě.
Mysteriózní zmizení Amelie Earhart
Nyní se přesuňme do kvadrantu Delta. Hned úvodní epizoda druhé řady Voyageru "The 37's" (Sedmatřicátníci), nám totiž přinesla odpověď na otázku, co se doopravdy stalo se slavnou pilotkou Amelií Earhart, která záhadně zmizela 2. července 1937 během letu nad Tichým oceánem. Mezi její prvenství se řadí například to, že jako první žena sama přeletěla Atlantik. Onoho osudného dne se svým navigátorem Fredem Noonanem odstartovala z Nové Guineje k Howlandovu ostrovu v Pacifiku – trasa byla součástí plánu přeletu kolem světa, jež už byl tehdy z velké části splněn. Po úspěšném startu se ovšem po 1300 kilometrech přerušilo radiové spojení a o posádce letadla už nikdy nikdo neslyšel.
Čas od času se objeví nějaké stopy či artefakty, které mohou, ale také nemusejí patřit Amelii a Fredovi. Nejvýznamnější jsou asi nálezy ze souostroví Kirabati z roku 2010. Na jednom ze zdejších atolů nejspíš žili nějací trosečníci možná až po dobu několika měsíců, ovšem každopádně do své smrti, kterou pravděpodobně způsobila dehydratace – ostrov neměl zdroj pitné vody. Někteří znalci usuzují, že se opravdu jednalo o ně dva. Dnes vše každopádně nasvědčuje tomu, že Amelia pád přežila, ale co přesně, kde přesně a jak přesně se stalo, není jasné dodnes.
A co na to Voyager? Pokud jste epizodu neviděli, prozradím vám alespoň začátek celé zdejší detektivky – poté, co Voyager narazí na starý pick-up od Forda ze třicátých let, co si jen tak vesele pluje vesmírem v dalekém Delta kvadrantu a Tom Paris zprovozní jeho rádio vysílající signál S.O.S., Voyager se vydává po jeho stopě. Sleduje ho a po přistání (celé lodi) na planetě P nachází posádka ještě letadlo a nakonec osm pozemšťanů ze třicátých let zmražených v kryogenických boxech. Jedním z nich je právě Amelia Earhart. A ani ona, ani nikdo další nemá tušení, jak se ocitli tam, kde jsou...
Mark Twain a Dat
Samuel Langhorne Clemens byl všekulturní společenskou osobností a někým, kdo rozhodně předběhl svou dobu. Byl nezvykle zcestovalý a velmi pozorný k událostem kolem sebe. Krom Mississippi žil střídavě v Americe i Evropě, několik let pobýval ve Vídni a podnikl i cestu kolem světa. V pozdějším věku se začal zabývat i o vědecké pokroky a spřátelil se jak s Nikolou Teslou, tak Thomasem Edisonem. V každé etapě svého života reflektoval to, co viděl kolem sebe – nerovnost, choleru, vědu a střet kultur. Není tedy divu, že se postupně dopracoval až ke sci-fi a napsal román Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše. Pokud by si tedy v Americe té doby měl někdo všimnout čehosi technologicky podivného, byl to právě Samuel Clemens, uměleckým jménem Mark Twain.
V dvojdíle na pomezí páté a šesté řady TNG "Time's Arrow" (Šíp času) se Picardova posádka, snažící se odhalit, co dělá Datova hlava v minulosti, setkávají se s dvojicí historických postav, s Jackem Londonem a Samuelem Clemensem, který je velmi zvídavý a když náhodou zaslechne, co nemá, rozhodne se, že stane na straně práva a pořádku a trošku zkomplikuje život Datovi a Guinan. A pak je tu ještě druh Devidianů, který v rukou drží nebezpečně velkou možnost změnit dějiny lidstva...
Čas budoucí aneb Bellovo povstání
Na závěr si připomeňme jednu událost, která se v naší současnosti teprve blíží, ale zato už pořádným kvapem. Některé události v Americe ji možná už začínají trochu připomínat, ale uvidíme za dva roky, nakolik přesná byla vize dvojdílu třetí řady DS9 "Past Tense" (Čas minulý). V jeho začátku se Sisko, Dax a Bashir vinou nehody transportéru ocitnou na Zemi roku 2024. Sisko a Bashir jsou okamžitě zatčeni, protože nemají ID kartu a dostanou se tak do sanfranciské azylové čtvrti. Ty slouží (sloužily / budou sloužit) k zavírání bezdomovců, nezaměstnaných a duševně nemocných, kde je jim údajně poskytnuta pomoc, ale v reálu se se o ně už dál nikdo nezajímá, jen je hlídá. Muž jménem Gabriel Bell byl (je / bude) vůdcem povstání, které vedlo k řadě společenských reforem. Jenže je zabit a tak se Gabrielem Bellem musí stát Benjamin Sisko... Pokud to neudělá, tak samozřejmě změní běh dějin a tím i celou budoucnost...
Jakou historickou událost komentovanou Star Trekem máte v oblibě vy?
Zapojte se do diskuse