Velice zajímavý retcon se povedl 2. řadě Picarda a nyní je seriál technicky součástí znělky k chronologicky prvnímu seriálu z našeho univerza – Enterprise. Doktorka Renée Picard (Penelope Mitchell), jedna z mnoha průzkumníků v historii rodiny picardových, byla prvním jejím členem, kdo se vydal do vesmíru. Renée byla astronautkou NASA a pilotkou mise Europa, historického letu k Jupiteru. A byl to tento moment, který si Q vybral k zásahu do běhu a vytvoření "totalitní noční můry", kde se z Federace prakticky stalo terranské impérium s neslýchanými dobyvatelskými úspěchy typu porážky Borgů do posledního vojáka.
Znělka Enterprise je samozřejmě ((ne)chvalně) známá. Prequel o kapitánu Jonathanu Archerovi a jeho lodi NX-01 byl prvním Star Trekem, který ve znělce obsahoval popovou píseň namísto instrumentální hudby. Tato píseň, "Faith of the Heart" (Víra v srdi) od Russella Watsona, kopírovala optimismus nového seriálu a výzvu k dobrodružství, ale byla fanoušky i hojně kritizovaná. Celá sekvence je sestřihem mnoha lodí (nejen) s názvem Enterprise, až po právě NX-01, ale objevují se i jiná plavidla jako Cochraneův Phoenix z filmu První kontakt. V sestřihu byl však k vidění také jeden raketoplán s označením OV-165, který zůstal 21 let nevysvětlen. Dokud Picard nepřiřadil k číslu i příběh.
Jean-Luc se uprostřed 2. sezóny setkal s Renée na galavečeru u příležitosti startu mise Europa. Renée, která bojovala s depresí, v ten moment téměř opustila program. Jean-Luc ji však přesvědčil o důležitosti jejího letu a dodal jí tolik potřebné odvahy. Nad oběma bylo v tu chvíli možné spatřit model stejného raketoplánu jako ve znělce Enterprise. Renée identifikovala loď právě jako raketoplán OV-165, kterému sama přezdívala "Hrot", a to kvůli motorům s aerodynamickými hroty, jež spotřebují méně paliva. Náhlé pojmenování bezejmenného raketoplánu z pozemských dějin bylo velice milým kontinuitním překvapením.
Renéina mise vedla k objevu mikroorganismu na měsíci Io, který následně pomohl vyřešit pozemskou klimatickou krizi. Není úplně jasné jak a kdy, ale pravděpodobně byl nápomocen až po 3. světové válce. Přestože na samotnou misi vyrazila loď Shango X-1, pojmenovaná podle boha hromů a blesků zápodoafrického národa Jorubů, byl to právě OV-165, který celou misi umožnil přepravou materiálu a personálu na orbitu.
Byla to tedy i mise Europa, která se ve výsledku spolupodílela na tom, že se Země promění v utopii.
Všimli jste si této návaznosti během sledování seriálu? 🙂
Zapojte se do diskuse