V sezóně číslo pět hrají prim dvě věci: návrat k Dominionu a k tomu, co Deep Space Nine obvykle řešil, a samozřejmě nové uniformy.
Také je třeba zmínit, že v roce 1996 slavil Star Trek 30 let své existence. Všichni víme, že to není tak úplně pravda, ale za počátek se obecně přijímá datum prvního odvysílání, čili 8. září 1966. A „třicítka“ byla, minimálně dle mého, také jeho vrcholem – stvrzením všeobecné popularity docílené více než třiceti lety tvrdé práce mnoha vizionářů, kvalitních herců a velice šikovných řemeslníků. Pamětníci jistě rádi zavzpomínají na velký galavečer k této příležitosti, který jsme díky německé SAT.1 mohli sledovat i v Česku:
Hudbu k celému večeru aranžoval Dennis McCarthy a v jeho průběhu zazní témata, která jinde nikdy nezazněla.
Ale zpět k DS9... Jak už jsem zmínil, šlo o to vrátit seriál k tomu, k čemu směřoval od druhé řady, a to sice ke konfliktu s Dominionem. Ira Steven Behr se vyjádřil, že nikdy nechtěl Klingony jako nepřátele, těmi měl jasně být Dominion. Pátou řadu pak bere jako nápravu toho, co studio provedlo řadě 4.; čímž neříká, že by byla špatná, ale nekoncepční je zcela určitě. Přestože „Klingonský arc“ nakonec do děje zapadl, otázka „a na co ten Dominion vlastně čeká?“ se vyloženě nabízí.
Další zpoždění nástupu Dominionu na scénu představovala produkce filmu First Contact, která zasáhla ještě do prvních pěti epizod, a tak byla dvojepizoda se vstupem jeho sil do kvadrantu Alfa odsunuta až doprostřed řady. Jak nabitá to byla doba dokládá i to, že se ihned po ukončení prací na Prvním kontaktu, okamžitě vrhli na epizodu k poctě původnímu seriálu.
Uniformy
K uniformám přistoupil DS9 přísně konzervativně. Staniční zůstaly vždy jen pro účely stanice, klasické TNG se dále objevovaly na všech lodích a nosil je i pozemní personál. Na rozdíl od filmu Generations a seriálu Voyager tu v této oblasti nenajdete jedinou díru v kontinuitě. Což se ostatně týká i transportního paprsku a nezbývá takový smysl pro detail pochválit.
Samozřejmě ale platí, že když celou Flotilu u Země pro účely filmu převléknete, musí se převléknout i zbytek příslušníků, na což DS9 bryskně reflektoval, nicméně i tak vyšla poslední epizoda se starými „pyžamy“ 3 dny po premiéře filmu. Ale vzhledem k vražednému tempu startrekové produkce té doby, je to zcela pochopitelné. Ale nebyl by to DS9, aby se to alespoň nepokusil vysvětlit, a tak v první epizodě s novými přiletí admirál s lodí, jejíž posádka se převléknout ještě nestihla 🙂
A dovolím si osobní poznámku... Stranou propracovanosti červených kabátů z původní filmové éry, je toto nejhezčí uniforma, s jakou kdy Star Trek přišel.
Připomeňte si: Redakční rewatch: 4. sezóna DS9 – Klingoni a měňavci na každém rohu!
Apocalypse Rising (Přichází apokalypsa; Apokalypsa na vzestupu – S těžko uchopitelným slovíčkem 'rise' se potýkal třeba i Temný rytíř)
- Ira Behr napětí s Klingoni mírní hned při nejbližší příležitosti. Zároveň ale nechtěl, aby 4. řada vyzněla do prázdna, a tak nechal klingonský příběh přirozeně doběhnout.
- Na začátku máme stejný efekt poškozeného runaboutu použitý ob epizodu nazpět. Zamrzí.
- Krycí nápaditost Bashira je prostě geniální – namaskuju je tak, aby byli všichni poznat. Worfa pro jistotu nenamaskuje vůbec, a tak je univerzálně rozeznatelný syn Moghův všem Klingonům na očích. Trochu nepraktické, ne? 😉
- Ale potěšily detaily: Řád se nepředával na Qo'noSu, nýbrž na Ty'Gokor, na orbitě vidíme menší typ základny, padla věta „Klingoni jsou posedlí krevními testy“, krvavé víno „pro všechny“ byl dle nevábného vzhledu nějaký levný ředěný krabicák, atd...
- Krom toho mi taky vyhovuje nenásilná forma prvního dílu řady, kde se nesnaží šokantně zaujmout, ale velice decentně Gowronovi vlastně vzali potřebu války. Krásná to doba, když platný argument skutečně byl platný.
- Epizodu ale na vrchu bodového žebříčku drží herecké výkony: Sisko, O'Brien a Odo sice okatě přehrávají, ale oni přehrávat mají a dělají to skvěle. Dialogů mezi Dukatem a Damarem sice moc neproběhne, ale každý je perlou. Gowron s Martokem se potom parádně starají o hutnou atmosféru v Síni válečníků. – 5/5
- Zajímavost #1: Epizoda vznikla sloučením scénářů pro dvojdíl, kde se první část měla celá odehrávat na Dukatově dravci a teprve druhá nás měla vzít na povrch planety.
- Zajímavost #2: Původně měl být měňavcem skutečně Gowron, ale Ronald D. Moore zbytku týmu „vysvětlil“, že Martok je lepší volba, a dovolí to zajímavější práci s oběma postavami.
- Zajímavost #3: V jedné scéně obviní Kira Bashira, že její těhotenství je jeho vina. V reálu byla Nana Visitor těhotná právě s Alexanderem Siddigem 🙂
The Ship (Loď)
- Epizoda oplývá skvělými nápady, jako je otočení jem'hadarské lodi vzhůru nohama, vychytralá Vorta, tajemný „cíl mise“, nebo sebevražda Jem'Hadarů.
- Bohužel to vše bylo zabito naprosto zbytečnou hádkou mezi flotilními důstojníky, kde si člověk prostě musel klepat na čelo. Takoví neprofesionálové naši hrdinové opravdu nejsou.
- Perfektní také bylo, jak se jem'hadarské zbraně strefily přesně do všech členů výsadku mimo hlavní postavy. Muñiz se objevil už potřetí, a tak ze všech vedlejších postav umíral nejpomaleji. Je to tedy jasné – čím víc screentimeu, tím větší šance 😉
- A totéž platí pro runabout na orbitě – kdyby v něm seděla třeba Kira, zničen by nebyl.
- Celkově jde o vítězství formy nad obsahem. Bod za lokace, ale šroubované situace jsou zašroubované tak, až to dojde přesně k onomu kýženému poselství, že je potřeba si více vzájemně věřit. Což je zde ale paradoxně nesmysl, protože Dominion chce Federaci zničit, a to je fakt, čili si Sisko a Kilana věřit nemohou, i kdyby 100x chtěli. – 3/5
- Od této epizody včetně už nemá Jadzia plnohodnotnou roli ve smyslu vlastní dějové linie. Až do smrti postavy už půjde vždy jen o trable s Worfem.
- Zajímavost #1: Jde v pořadí o 100. epizodu. Ve Star Treku už existují jen dvě takové, v Nové generaci "Redemption, Part I" (Usmíření, část I) a ve Voyageru "Timeless" (Proti času)
- Zajímavost #2: Scénář počítal s postavou Eris, Vortou z 2x26, ale herečka nebyla k dispozici; stejně jako v případě dvojdílu "The Search" (Hledání).
- Zajímavost #3: Vyjma Eris je Kilana jedinou Vortou ženského pohlaví v celém seriálu.
Looking for par'Mach in All the Wrong Places (Kde by lásku nikdo nehledal; Kde by par'Mach nikdo nehledal)
- Návrat Grilky na stanici sebou nese spíše více otázek, než odpovědí.
- Jednak šlo o účelovku dát dohromady Worfa a Jadziu, což se podařilo, ale ne úplně šťastně. Vlastně se mu musela přímo nabídnout, aby to trumberovi došlo. Nejsem si jistý, jestli by něco takového v dnešní TV prošlo.
- Když se oprostím od toho, jak Worf kvůli Grilce vyváděl a snažil se být (opět) klingonštější než Klingoni, tak je záplatka s pomocí Quarkovi vlastně docela fajn.
- Jenže když už jí Quark v dálkově řízeném souboji nakonec získá a „padnou si do náruče“, tak už jí nikdy neuvidíme a nepadne o ní jediné slovo.
- Zachraňovat to tak musí vedlejší liniie se všemi třemi O'Brienovými. Miles a Kira zakoukaní do sebe jsou supr a líbí se mi nesterilita vztahu, kde oba na konci vlastně přiznají, že kdyby na tu Kiřinu extra-romantickou chatu odjeli, tak zábrany padnou. Trochu to ale kazila naprosto nechápavá Keiko. – 2/5
- Zajímavost #1: Většinu bojových scén v simulátor zvládl Armin Shimerman sám. Jednak z vlastní iniciativy cvičil s bat'lethem doma, druhak spolupracoval s choreografem, aby se naučil se zbraní přesvědčivě manipulovat ve chvílích, kdy ji jakože ovládal Worf.
- Zajímavost #2: Dlouho epizoda s druhým nejdelším názvem v celém Treku, hned za původní "For the World Is Hollow and Have Touched the Sky" (Neboť svět je dutý a já se dotkl nebe). Na třetí příčku ji odsunula až Discovery 1x04 "The Butchers Knife Cares Not for the Lamb's Cry" (Řezníkův nůž se o nářek jehňat nestará).
- Zajímavost #3: Toto je poslední epizoda se stříbřitým plastickým vyobrazením svého názvu. Od další už jde pouze o šedý text stejným fontem.
Nor the Battle to the Strong (Ani boj na udatných)
- Po uzavření velice křehkého příměří mezi Federací a Klingony tu máme velice horkou frontu, kde dokonce zničí loď třídy Nebula. Z hlediska kontinuity úplně nechápu, proč tomu tak je – patrně se nějakému horkohlavému generálovi klid zbraní nezamlouval.
- V reálu je to proto, že se původně měla pod palbou ocitnout nemocnice cardassijská, což by samozřejmě dávalo mnohem větší smysl, ale rozpočet to nedovolil. Tak tu máme konflikt, který vůbec neměl proběhnout, jenom proto, aby Jake získal původně plánovanou epizodu s parafrází na život a zápisky Ernesta Hamingwaye z první světové války.
- Nesedlo mi vyobrazení polní nemocnice. Poměrně slušně vybavené stálé zdravotnické zařízení v nějaké noře ve skále úplně mimo všechno? Pochopil bych, kdyby se jednalo o polní lazaret ala M*A*S*H, ale tady očividně měli vybudované zázemí.
- Plus za realisticky znázorněná zranění, viz třeba traumatizovaný chlapík s tou botou. Nebo (opět) parafráze, když Jake spadne do zákopu k onomu nešťastnému důstojníkovi, tentokráte na film Na západní frontě klid.
- Nesedla mi ale míra neprofesionality personálu Flotily na tak malém vzorku lidí a hlavně bylo až trapné, jak se neustále všichni v agónii chytali za flígr. Jake nebyl herecky natolik vyspělý, aby toto všechno uhrál a jeho pobíhání 'cthulhu' stylem bylo víc než podivné. – 2/5
- Zajímavost #1: Američané jsou poměrně velkými náboženskými fanatiky, a tak nepřekvapí, že i jinak ateistický seriál má v názvu epizody citaci z Bible, kterou tamní většinová populace poměrně ovládá a vědomě zná a používá minimálně takového vytržené slogany. Tento konkrétně pochází z Kazatele 9:11 – „A obrátiv se, spatřil jsem pod sluncem, že nezáleží běh na rychlých, ani boj na udatných, nýbrž ani živnost na moudrých, ani bohatství na opatrných, ani přízeň na umělých, ale podle času a příhody přihází se všechněm.“
- Zajímavost #2: Zde zničený U.S.S. Farragut je tou lodí třídy Nebula, která evakuovala přeživší ze zničené Enterprise-D na Veridianu III.
- Zajímavost #3: Karen Austin (Kalandra) se ve Star Treku objevila ještě coby B'Elannina matka Miral v epizodě Voyageru "Barge of the Dead" (Bárka mrtvých)
The Assignment (Úkol)
- Tato část seriálu je značně bohatá na Keičinu účast. Nic proti, působí to hezky organicky. Na úvod Bashir přelil její bonsaje. Když nad tím botanička mávne rukou, je jasné, že je něco špatně 😉
- Máte pocit, že jste tuto epizodu už viděli? Není to tak úplně pocit, a to včetně stejného efektu energetického paprsku. Jednak O'Brien trpí všude možně a potom jde o otočenou situaci stejného páru, kdy byl entitou ovládnut právě Miles. Šlo o novogenerační díl "Power Play" (Z pozice síly).
- Obecně „entitní“ díly nemám příliš v lásce, ale zde se poprvé objevují zdejší Stíny, tedy Pagh-Wraiths; česky Přízraky. A nejde o banalitu – kdyby uspěly, dramaticky by se změnilo rozložení sil v sektoru a kdo ví, jak by vše pokračovalo.
- Dobré bylo využití a i vlastně vývoj Roma, který se konečně dostal pryč z noční směny.
- Strašlivě mě ale nudily Keičiny sálodlouhé snahy chovat se normálně. Póza, ve které působila působila jako jasná antagonistka 🙂
- Finální řešení bylo docela fajn, ale kdyby se Miles o metr nestrefil, může jít Sisko do otcovi restaurace čistit škeble. – 3/5
- Zajímavost #1: I když je toto první epizoda, kde Přízraky „vidíme“, padne o nich zmínka už epizodě 1. řady "The Nagus", a to dokonce v souvislosti s Ohnivými jeskyněmi, které tehdy jede Jake navštívit.
- Zajímavost #2: Finální scéna se zapuzením Přízraku je natolik vizuálně náročná, že i přímo v DVD obraze najdeme kostičky odkazující na nedostatečný datový tok videa. Jde o jediný takový moment v celém seriálu.
Trials and Tribble-ations (Další trable s tribbly; Soudy a tribblování)
- Na první pohled je vidět, že je to epizoda tvořená s láskou, obrovským umem a chutí.
- Oddělení časového vyšetřování natolik zaujalo, že se pravidelně objevuje v různých knihách s tématikou cestování v čase a dokonce vyšla i samostatná kniha.
- Líbí se mi, že i tento díl využívá reálie seriálu a za cestu časem může orb, respektive stárnoucí klingonský agent upadnuvší do zapomnění.
- Snoubení starého a nového světa je natolik technicky dokonalé, až v lecčems předbíhá i dnešní produkci, a to si vemte, že jde o 23 let starou epizodu, kde v čase jejího natáčení byly Trable s Tribbly starší jen o +5 a půl roku 😉
- Scény nové se dokonale prolínají s těmi původními a ani na moment nemám problém věřit, že na té lodi a stanici skutečně jsou. Za to si ode mě tento skvost vysloužil nesmrtelnou slávu!
- Líbí se mi série dalších a dalších detailů, jako je držení páky ve výtahu, Jadziino rozplývání se nad retro designem poloviny 23. století, na které s láskou vzpomíná, stejně jako její touha vidět se s mladým Kolothem, Bashirova neznalost vlastní historie, protože to k životu nikdy nepotřeboval, atd, atd, atd...
- Pokud se chce produkce mermomocí vrátit do časů kapitána Kirka a původní Enterprise, tak toto je ta správná cesta! Scény jsou stejné, děj je stejný, vizuál je stejný – to, co stalo před třiceti (sto pěti) lety zkrátka platí. A je to krása. Kritizovat, že se ve 23. století s designem vrátili do časů 60. let dvacátého století, z pozice roku 2019, kdy se do módy vrací „ledvinka“, opravdu nejde 😉
- Závěr, kde nedopustili tribblí vyhynutí, je takovou roztomilou třešničkou 🙂 – 5/5
- Zajímavost #1: Jména časových agentu Dulmera a Lucslyho jsou anagramem jmen jiných dvou agentů: Muldera a Scully z Akt X.
- Zajímavost #2: Závěrečná scéna, kde Sisko předává Kirkovi hlášení, nepochází z epizody "The Trouble with Tribbles", ale je také závěrečnou scénou z ikonického kusu "Mirror, Mirror" (Zrcadlo, zrcadlo).
- Zajímavost #3: Vrchní výrobní designér Herman Zimmerman přelétaval mezi finišujícím Prvním kontaktem a začátkem stavby kulis této epizody, tedy setu původní Enterprise. Tým začal bez něj a jediné dochované plány měly bohužel špatné měřítko, což nikdo krom něj netušil. Stavbu tak stihl zarazit až když se s ní začalo, tedy na úplně poslední chvíli. Kdyby návštěvu studia ten den nezvládl, už by s tím nešlo nic dělat, a všechny kulisy by byly oproti originálu menší v poměru 5:8 🙂
- Zajímavost #4: Ronald D. Moore do scénáře na poslední chvíli vepsal kratičkou scénu s Worfem v baru, kde posedávají ostatní Klingoni s hladkými čely. Původně nemělo padnout ani toto kratičké (ne)vysvětlení, což mu přišlo přinejmenším podivné.
- Zajímavost #5: Přestože nebyl čas, rozhodli se tvůrci znovu nascanovat filmový negativ původní epizody, namísto použití existujícího přepisu, aby bylo klíčování dokonalé a mohli například plně sladit barevnost scén. Opravdu husarský kousek!
- Zajímavost #6: První zvažovanou epizodou pro tyto účely byla "Charlie X" (Tajemný Charlie), kde by se pouze vrátil herec Charlieho v aktuálním věku. Druhým, vážnějším kandidátem, se pak stala "A Piece of the Action" (Podíl z akce), kde se měla posádka Defiantu ocitnout na povrchu Sigmy Iotie II. Teprve poté přišel René Echevarria s myšlenkou na začlenění herců z DS9 přímo do prostředí původní epizody. S tímto cílem už téměř okamžitě šáhli po Trablech s Tribbly.
- Zajímavost #7: Po rozhodnutí, která epizoda je ta pravá, odešel tvůrčí tým na pizzu. Během oběda si Behr všiml, že u pokladny stojí Charlie Brill, herec Arneho Darvina. Kvůli obvykle komplikovanému vyjednávání o honoráři a podmínkách se ho zdráhal oslovit přímo, ale nakonec to zkusil. Brill byl z možnosti vrátit se ke své startrekové roli naprosto nadšený bez ohledu na honorář 🙂 Behr poté prohlásil, že Bůh je fanouškem DS9.
- Zajímavost #8: Bob Justman, producent původního Star Treku, při návštěvě kulis poukázal na fakt, že obložení stěn a oranžová mřížka na chodbě před žebříkem, nemají úplně správný barevný odstín. Michael Okuda promptně vysvětlil, že to byly jediné dva komponenty, které nedokázali obstarat přesně stejné, protože jejich výroba skončila před deseti lety. Takové zapálení pro věc je naprosto neskutečné!
Let He Who Is without Sin... (Kdo z vás je bez hříchu...)
- Hurá, jede se na dovolenou! Jsem rád, že odpluli na Risu a nenechali ji v okovech TNG, nicméně Worfa mohli nechat doma.
- Worf je zde totiž ekvivalentem 'grumpy cat' a za každou cenu se snaží ostatním zkazit zážitek.
- Škoda ovšem, že je zde planeta vylíčena jako luxusní bezplatný nevěstinec, kde se (a to je nejhorší) dají některé Worfovy morální výhrady pochopit. Proč je to nejhorší? Protože Worf tu prezentuje div ne středověký purismus, kdy by Jadzii nejraději zahalil i kotníčky.
- Při zjištění, že Arandis a Curzon spolu měli poměr, dostává jedno Worfovo srdce infarkt a vžene ho to to náruče lokální obdoby Nigela Farage, který je navíc militantním ekoteroristou.
- Leeta je zpět, a to dokonce už (teprve) počtvrté. A jak příběh ukazuje, celou tu dobu chodila s Bashirem. To je opravdu hodně neuvěřitelné :-/
- Morn je zdá se velký svůdník a z kladů epizody musím samozřejmě zmínit ještě hostující Vanessu Williams a krásné lokace. No a to je tak zhruba všechno.
- Fanatičtí environmentalisté by mi ve své snaze upozornit na nereálnost planetárního ekosystému Risy snad ani tolik nevadili, kdyby se k nim nepřidal právě Worf, který se svými zdejšími činy vyvolanými neopodstatněnou žárlivostí dopustil vůči Federaci velezrady. Konkrétně pak šlo o konspiraci za účelem poškození majetku Federace, sabotáž, nedovolené ozbrojování a únos občanů Federace. Za první dvě položky byl admirál Kirk i přes záchranu Země degradován na kapitána. Worfovi je vyčiněno „ty, ty, ty, už to nedělej“. Kdyby Fullerton došel až tam, kam podle svého programu chtěl, podílel by se Worf na zničení planety Federace a masové vraždě. Šílené...
- Epizodu zpětně nemá rád ani nikdo ze zúčastněných. Například Alexander Sidding natáčel rozchod s Leetou ráno po narození jeho syna Djanga a dodnes se za svůj nesoustředěný výkon stydí. René Auberjonois tvrdí, že nechápe, jak to že mu po té epizodě ještě někdy svěřili režii. Samozřejmě největší podíl špatnosti padá na scénář, který ale paradoxně napsali matadoři Behr a Wolfe. Holt každý má někdy špatnou chvíli. – 1,5/5
- Zajímavost #1: Název epizody je opět citací z Bible: „Kdo z vás je bez hříchu, ať po ní první hodí kamenem.“ – Jan 8:7. Ale evidentně není Bible jako Bible 🙂 V katolické verzi tento žalm začíná: „Let him who is...“, kdežto v anglikánské verzi – tzv. Bibli Krále Jakuba (kterou používá i mnoho jiných protestantských církví), je to potom: „He that is...“. Ano, název je tedy úmyslným sloučením obou verzí téhož žalmu. Akorát už nikdo neví proč 🙂
- Zajímavost #2: Arandis, na snímku vlevo, je jednou z hlavních postav chystaného novogeneračního románu Mír prohrává.
- Zajímavost #3: Venkovní lokace se natáčely na plážích a u pláží v Malibu.
Things Past (Ozvěny minulosti; Věci minulé)
- Odovy reziduální měňavé buňky v mozku spustí telepatické pole? To zní až podivně voyagerově.
- Atmosféra stanice za časů okupace je tíživá, ale zdaleka není tak dobře vyvedená jako v 2x08 "Necessary Evil". Mohou za to hlavně produkční chybičky, kde zkrátka za zhasnutá světla rozsvítit 1000W bílý reflektor nestačí. Jeden příklad za všechny – světla v ochozu promenády byla instalována až po 1x20.
- Správnou atmosféru se podařilo navodit jen u Quarka v baru, tam jsem na okamžik opravdu věřil, že jsme v minulosti před příchodem Federace.
- Druhá půle je poté spíše hereckým koncertem Kurtwooda Smithe, kde je ovšem relativně zajímavý děj značně natahován.
- Chápu, proč se s tím Odo doteď nikomu nesvěřil, ale jeho urputné zatajování zde, kde tím své druhy vlastně i ohrozil, mi už úplně nesedí. Zvlášť proto, že to bylo na začátku jeho „kariéry“ a dostupné důkazy svědčili spíše pro vinu.
- Režijně však musím vyzdvihnout finální scénu s popravou, ta je natočená opravdu skvěle. Režíroval LeVar Burton.
- A nemůžu se zbavit silného TNG dojmu, že tam vlastně byli Riker, Ro, Worf a Geordi. Jak kdyby to vypadlo někde ze šesté řady TNG. – 3/5
- Zajímavost: Kurtwood Smith, Thrax, ztvárnil federačního prezidenta Ra-ghoratreiie ve filmu Neobjevená země a rok po této epizodě ještě krenimského časového vědce Annoraxe v dvojepizodě Voyageru "Year of Hell" (Rok pekla).
The Ascent (Kompromisy; Výstup)
- Epizoda vznikla jako parafráze na hru Čekání na Godota, čili je jasné, že musela primárně sestávat z konverzačního umění Oda s Quarkem, což jsou oba skvělí herci, ale... Hádají se místy až moc a zbytečně tlačí na pilu. Na druhou stranu je zde krásně vidět, jak je ten jejich zvláštní vztah vlastně silný.
- Peklíčko přichází v podobě vedlejší linie, kdy se Nog a Jake stěhují do jedné společné průchozí kajuty. A s tím i následující problémy:
za A) Co dělá Nog na stanici? Po roce a půl Akademie odchází dostudovat do terénu? Nesmysl.
za B) Jake je tady slušně řečeno fracek a Sisko by ho těžko kdy nechal takhle bordelařit.
za C) Tři špinavé ponožky by v replikátoru válet nenechal. Už jenom proto, že by je za 9 hodin ani nestihl ušpinit.
za D) Nemohli si zajistit neprůchozí kajutu? Problém by byl vyřešen lusknutím prstu. – 3/5 - Zajímavost #1: Překrásné natáčecí lokace se nacházejí na úpatí Mount Whitney ve střední Californii, mezi národními parky Kings Canyon, Sequoya a Death Valley.
- Zajímavost #2: Přestože v ději epizody téměř mrzne už od spodních poloh, v reálu bylo 18°C nad nulou. Mrazivý vzhled scén byl docílen ochlazovacími filtry pro kamery a co nejširšími čočkami.
- Zajímavost #3: Náročný make-up společně s vysokou nadmořskou výškou zapříčinil kolaps Armina Shimermana. Kvůli tlaku mu musel být za asistence medika upraven kostým, jinak by natáčení skončilo a tato epizoda nikdy nevznikla. Armin pak prohlásil, že hrdinou tohoto dílu je jednoznačně onen medik.
Zde je doktor Bashir nahrazen měňavcem.
Rapture (Blouznění; Uchvácení)
- Bajoranský mysticismus mě vždy zajímal a tady by se dalo říci, že mě doslova uchvátil. Stejně jako nové uniformy. Toto je první epizoda, kde je vidíme. A hned tady také vidíme všechny její vrstvy, tedy rolák, vestu i kabát. Sisko si ještě nebyl jistý, kam patří komunikátor, a tak jej nosí v horní lila části. Můj tip je nedořešené upevnění.
- Trampot s uniformou tu ale bylo víc – v jednu chvíli si ji dopnul až ke krku, čímž z ní udělal neforemný pytel. Worfovi chybí vycpávky v ramenou, Miles ji má pro změnu rozepnutou až na pupek a tak jediní, kterým sluší, jsou Dax a měňavec. A ta krátkovlasá sestra 🙂 Bohužel museli implementovat tyhle uniformy zrovna tady, což je vzhledem k přítomnosti několika kapitánů a dalších admirálů víc než dosti nešťastné. Ostatní mimo posádku DS9 nosí zatím klasické TNG.
- Konečně se nám po 37 epizodách vrací kai Winn a je to dobře. Kdyby absentovala i zde, už by to nepůsobilo dobře.
- Z trestanecké kolonie na Novém Zélandu se vrací i Kassidy, jen aby našla posedlého Bena blouznícího u obelisku v simulátoru. Pech.
- Jenže on neblouzní. Proroci posunuli jeho mysl v čase a on tak měl možnost se do starodávné B'haly skutečně podívat. Řekl bych, že to byl ten určující moment, kdy si uvědomil, že vážně je Vyslancem Proroků. Vše pečetí mocný hlas a skvělý výkon Averyho Brookse.
- Odložením vstupu Bajoru do Federace Sisko zabránil obsazení Bajoru Dominionem, na které by po půl roce došlo. – 4,5/5
- Faktor uvěřitelnosti Bashira-měňavce, aneb jak dokonale se přizpůsobil staničnímu životu: 80 % – Ta hláška s uniformou byla nápadná 😉
- Zajímavost: Jde o jednu z nejoblíbenější epizod Ronalda D. Moora, což ale vhledem k nábožnosti jeho Galacticy není až takové překvapení.
Zde se odehrává film First Contact (První konatkt).
The Darkness and the Light (Světlo a temnota; Temnota a světlo 😉 )
- Msta nějakého Cardassiana vůči Kiře jistě dává smysl, ale vyvraždit kvůli tomu všechny členy její buňky tuze komplikovanými způsoby, aby to navíc vždy vypadalo jako nehoda, se spíše podobá zbytečně překombinaované detektivce. Podobnost s Deseti malými černoušky není náhodná.
- Alespoň, že nedostal i Shakaara, to by působilo hodně divně.
- Bohužel ale dostal Furela i Lupazu, dvě sympatické vedlejší postavy, které bych ještě několikrát rád viděl.
- Potud OK, ale neberu, že si týden před porodem cizího dítěte lajsne vzít runabout a letět se nechat s největší pravděpodobností zabít.
- Karďák byl dobře psychopatický, nicméně jak jeden můj kamarád správně poznamenal: „A proč si nenechal udělat plastickou operaci?“ Protože by epizoda přišla o pointu, proto 😉
- Být Milesem, tak jí do porodu připoutám na lůžko řetězem a zahodím klíč. Na to, že to dítě není její s ním dělá slušné skopičiny. – 3,5/5
- Faktor uvěřitelnosti Bashira-měňavce: 80 % – Byl toho dne poněkud neklidný.
- Zajímavost: Shakaar se měl objevit v této epizodě, stejně jako i v té předchozí, ale rozpočet řekl ne.
The Begotten (Nový život; Zplození)
- Druhá účast doktora Mory Pola, a co se týče téhle linie, je všechno v pořádku. Líbí se mi odlišná filozofie přístupu k laboratorním pokusům na mladinkém měňavci, včetně toho, že bez stimulace to někdy prostě nejde. Celkově je jejich vztah velice složitý a jak to tak v DS9 bývá, nic není černobílé.
- V této epizodě už Shakaar musel dorazit, aneb napotřetí to už vyšlo. Kira chce rodit tradičně a bez Shakaara to jednoduše nepůjde.
- Miles neumí cinkat do rytmu.
- Keiko vyhodí Milese od porodu, protože ruší Kiru. Zkátka Miles u porodu svých dětí nebude. Ten poslušně odejde a dál se na chodbě hádá s Edonem.
- Keiko a Kira nakonec svolí s jejich přítomností a Miles s Edonem se teatrálně vzájemně pouští do dveří. Vzpomněl jsem ti u toho na Laurela a Hardyho, a to opravdu není dobře. Toliko k telenovelovým situacím.
- Ještěže konec je dobrý. Jestli chtěli vrátit Oda do kapalného stavu, lépe to asi vymyslet nešlo. Vyměněný Bashir byl u skomírajícího měňavce jediný a tedy patrně nějak zaručil, že to bude mít na Oda kýžený efekt návratu do kapalného stavu. – 3,5/5
- Faktor uvěřitelnosti Bashira-měňavce: 100 % – Patrně proto, že herec ještě vůbec nevěděli, že byl vyměněn 😉
- Zajímavost: Na scénu, kdy se Odo a Mora dívají na malého měňavce, kterého kamera zabírá zezadu; a je dva tedy zepředu, nevyzbyly už žádné peníze, čímž byl její osud zpečetěn. Ale jen do chvíle, kdy režisérova asistenta napadlo natáhnout si punčochu na ruku, pokrýt vrstvou průhledného lepidla a nasvítit. Scéna se natočila a René Echvarria nešetřil chválou: „V postprodukci by to stálo tisíce dolarů, Louis Race to zvládl stejně dobře zadarmo. Skvělý filmař!“
For the Uniform (Kvůli uniformě; Pro uniformu)
- Eddington i přes veškerou svou bystrost podcenil Siska v jedné věci – neuvědomil si, jak šílený a posedlý dokáže být. A v tomhle ohledu má Sisko opravdu dvě osobnosti: kapitána Hvězdné flotily a, teď mi promiňte, magora bez skrupulí; viz třeba 3x19.
- Líbí se mi tu hodně věcí, a to včetně té prvoplánové analogie Javert/Valjean.
- Dál je to určitě vizuální stránka – vše je stylizované do tmava, efekty jsou hodně dobré, nápad s holopřenosy dosti zajímavý; vytěžený z Nové generace.
- Vynikající je Nog coby retranslační důstojník – to je nápad za milion.
- Jen ta Dax už tu nemá na práci vůbec nic jiného, než jen hláškovat od kormidelní konzole. A je to vážně škoda.
- Sisko tu už ovšem překročil onu mez, kde ještě dál může zůstat kapitánem. Posádka měla jeho osobní posedlost zkrotit a dočasně ho zbavit velení. Tady zcela určitě. Ale nestalo se tak. Naopak poslechnou jeho rozkaz k vykonání destrukce ekosystému planety. Jsem poslední, kdo rád posílá kapitány k vojenským soudům, ale tady by byla minimálně degradace zcela zasloužená a logická. – 3/5
- Zajímavost #1: U.S.S. Malinchce je pojmenována po aztécké milence Hernána Cortése, která zradila svůj lid a byla tak přímo zodpovědná za decimaci původního obyvatelstva Mexica. Jde dost možná o nejkontroverznější pojmenování hvězdné lodi.
- Zajímavost #2: CGI efekt Badlands, jak byl použitý ve Voyageru a třetí řadě DS9, se nikomu přílišně nezamlouval, a tak zde přišli s praktickým vizuálem – vysokofrekvenční kamerou nasnímali nalití tekutého dusíku na černý samet.
In Pugatory's Shadow (Před branami očistce; Ve stínu očistce)
- Tento dvojdíl otevírají brilantně napsané dialogy, kde najednou Bashir čte mezi Garakovými řádky poněkud snadněji a přesněji, až se i sám Garak diví.
- Nicméně na výlet s krejčím za cardassijským signálem do kvadrantu Gama jede Worf a nikoli náš staniční měňavec; což ale na druhou stranu dává relativně smysl.
- Worf Jadziu odbude tím, že jí nic říkat nemusí. To je panečku vztah 🙂 Ona je s ním evidentně jenom proto, že je to Klingon. Vztah Garak/Ziyal je napsaný mnohem, mnohem lépe, a to je vyobrazen na nějaké dvacetinové ploše. Stejně jako nesmírná komplikovanost vztahu obou vůči Dukatovi.
- Těžko si v runaboutu představit méně slučitelnou dvojici, ale jejich interakce funguje skvěle.
- Zajatecký tábor jako kolbiště Jem'Hadarů a dovezených zajatců je rozhodně zajímavý nápad, který ukazuje, že Jem'Hadaři jsou takoví Klingoni na steroidech; nebo něco mezi Klingony a Hirogenry, kde by se skulinka vlastní profilace zdánlivě hledala špatně.
- Generál Martok prozrazuje, že je vězněn již 2 roky a tudíž byla klingonská posedlost krevními testy celé Říši úplně k ničemu 🙂
- Obsidianský řád je jedním z nejzáhadnějších prvků seriálu a jsem velice rád, že linii s Enabranem Tainem dokázali ještě posunout a dořešit.
- Nevydařené uzavření červí díry je skvělé hned dvojmo. Jednak se všem v OPS jen těžko věří, že někdo stanici sabotoval a potom slouží přílet dominionských lodí jako famózní cliffhanger. – 5/5
- Faktor uvěřitelnosti Bashira-měňavce: 50 % – Tady už bych se doktora několikrát zeptal, jestli je v pořádku.
- Zajímavost #1: Na začátku vidíme, že je epizoda věnována Dereku Garthovi. Šlo o zvukaře, konkrétně člověka, který drží plyšový mikrofon nad natáčenou scénou. Na cestě na natáčení této epizody utrpěl při autonehodě zranění neslučitelná se životem.
- Zajímavost #2: Dvojdíl se měl původně věnovat i Michaelu Eddingtonovi, ale celá tato vedlejší linie byla přepracována do samostatné epizody "For the Uniform."
- Zajímavost #3: První epizoda třetí a poslední herečky Tory Ziyal, Melanie Smith.
By Inferno's Light (Pekelným žárem; Ve svitu pekla)
- Na nic se nečeká a hned v úvodu zradí Dukat. Událost, která by sama vydala na hutný cliffhanger dává připomenout, že se do dvou dílů pokusili vtěsnat možná až příliš mnoho materiálu.
- Měňavec představuje možnost, že by za to možná mohl měňavec a nabízí krevní testy. To je takové správně úlisné.
- Dukat slibuje „všem našim synům“ světlé zítřky bez Klingonů a bez Makistů. Padl i Dorvan V? Každopádně projev neadresuje 'dcerám', patrně proto, že se Ziyal rozhodla zůstat na stanici, čímž jej zklamala.
- Garak se znovu dostává do střetu se svou klaustrofobií a prostora je to skutečně malinkatá. Docela mu rozumím.
- Propuštění Cardassianů, ale Garaka ne, protože je u moci Dukat, u toho se mi až lstivě obsidiánsky zvedá koutek 🙂
- Skvělé zapojení Klingonů, a hlavně Gowrona, do děje, přináší znovuobnovení Khitomerské dohody. Což ukazuje jak funguje rozumný dialog a Gowronovy oportunistické choutky v jednom 🙂
- Líbí se mi měňavcova podpora plánu nahnat k DS9 všechny spojenecké jednotky a pak je zničit spolu s výbuchem bajorského slunce. ...
- ... Jenže plán na zničení soustavy je i jedna z věcí, která mi přílišně nesedí. Ono jakmile to začne být moc megalomanské, tak to ztrácí část kouzla.
- Tou druhou věcí, která mi nesedí, je zdlouhavé bitkaření v zajateckém lágru, kde se Worf opět snaží dokázat, že většího Klingona zkrátka není. Ukrajuje to zbytečně moc místa popoháněnému ději. Vždyť i měňavec se těsně před svým skonem nestihne ani pořádně znechuceně zatvářit.
- Miles Julianovi: „Přes měsíc jsem se tu bavil s měňavcem a nic nepoznal. Přitom jsem měl vodítka přímo před nosem – dokázal jsem s tebou vyjít.“ 🙂
- Martok byl umístěn na stanici a skvělý závěrečný rozhovor Siska s Dukatem podtrhuje podařený dvojdíl a další kolosání posun v ději. – 4/5
- Zajímavost #1: Jadzia se zdráhá použít warp uvnitř systému a bere to jako poslední možnost. Odkaz na film The Motion Picture, kde se Kirk taktéž obává přejít na nadsvětelnou rychlost ještě ve Sluneční soustavě. Dá se sice namítat, že ve čtyřce warpují přímo z atmosféry, ale na druhou stranu tam neměli cestou co trefit.
- Zajímavost #2: Ikat'ika je jediným pojmenovaným Jem'Hadarem, který se objevil ve více než jedné epizodě. Jeho herec, James Horan, navíc ztvárnil i 'muže z budoucnosti' v Enterprise, Jo'Brila v epizodě TNG "Suspicions" (Podezření), protivného poručíka Barnabyho v TNG "Descent" (Vpád) a Tosina ve VGR "Fair Trade" (Výhodný obchod).
- Zajímavost #3: I tvůrcům samotným vadilo tempo druhého dílu a zpětně by byly rádi za možnost rozdělit druhý na dva, nebo jej prodloužit.
Doctor Bashir, I Presume (Doktor Bashir, předpokládám)
- Epizoda o Bashirovi je po dvou epizodách o Bashirovi tak trochu navíc a je na ní poznat, že jde pouze o povýšenou vedlejší linii, než o regulérní epizodu, ale zbytečná určitě není. Kolem a kolem to vlastně byla docela sympatická vztahovka, nebo chcete-li telenovela 🙂
- Vytvořit Dlouhodobý zdravotnický holoprogram na základě staničního lékaře DS9 je tak trochu účelové, ale co bychom si nalhávali – účast této postavy mimo reálie Voyageru dodává dojem kompaktního univerza a jsem rád, že se tu objevil.
- Stejně tak bylo třeba zpracovat nastřelenou linku Roma a Leety.
- Bashir je zde svými rodiči prokecnut a následně odhalen jako nelegálně geneticky vylepšený jedinec. Pěkná kontinuita s TOSkou, později i s Enterprise, a je fakt, že to vysvětluje některé předchozí záhady ohledně této postavy, byť jde o „deus ex machina“. Ronald D. Moore ale právě poukazuje, že teprve tímto mu postava Bashira začala dávat smysl.
- Nicméně bez otravných rodičů Bashirových bychom se patrně obešli.
- Výborné bylo interview s Mornem a oceňuji, že koncept holopřenosů nezůstal v jedné jediné epizodě. – 3/5
- Zajímavost #1: Robert Picardo se jako doktor Lewis Zimmerman objevil celkem 4x. Dvakrát coby hologram v epizodách Voyageru "Projections" (Projekce) a "The Swarm" (Roj), a dvakrát jako reálná postava – poprvé zde, podruhé opět ve voyagerové epizodě "Life Line" (Záchranné lano).
- Zajímavost #2: Poprvé se setkáváme s hvězdnou lodí typu Yeager [jégr], konstrukční derivací třídy Intrepid, ze které si bere primární část trupu a gondoly beze změny, nýbrž sekundární část je úplně jiná a připomíná spíše klingonského dravého ptáka, či Chakotayovu makistickou loď. Barevné provedení v kombinaci tyrkysové, borůvkové a suříkové dodává lodi až dadaistický nádech 🙂 Jméno nese po pilotu Chucku Yeagerovi, prvnímu člověku, který překonal rychlost zvuku. Se Star Trekem je neodmyslitelně spjatý znělkou Enterprise.
- Zajímavost #3: Kolem admirála Bennetta zde visí dva kontinuitní prohřešky – jednak pronesl, že se Eugenické války odehrály před dvěmi sty lety, přestože šlo o skoro 400 let, a potom je osloven „kontra-admirále“, i když má na límci 4 pecky, a ne dvě. Za obě chyby se Ronald D. Moore později omluvil: „Neměl jsem svůj den.“
A Simple Investigation (Prosté vyšetřování)
- Epizodní záležitost někde na úrovni vyšetřovačky z hnědého sektoru B5. Nebylo to vyloženě špatné, spíše se to jen nepodařilo uchopit, a víc než cokoli jiného díl nudí.
- Vrací se tajný agent Bashir, byť na jedinou (ale povedenou) scénu.
- Máme tu supermocnou organizaci, o které nikdo dřív neslyšel, tajemnou ženu, která nikdy dřív neslyšela nic o nikom, a případ bez zápletky, jenž vyústí v (nechci to říct, ale řeknu) obyčejnou romanci. Herečka Arissy mi navíc nepřijde nijak charismatická a ani herecky zdatná na takovou roli. Voyager se s podobným tématem popasoval o rok později mnohem lépe. – 2/5
- Zajímavost #1: V tomto díle se měla poprvé objevit postava barového zpěváka Vica Fontaina, ale všem přišlo, že by nezbylo příliš mnoho prostoru pro samotný děj.
- Zajímavost #2: Dey Young, Arrisa, ztvárnila ještě dvě další výrazané role v Treku: Hannah Batesovou v TNG "The Masterpiece Society" (Dokonalá společnost) a mimozemšťanku Keylu na Rise v ENT "Two Day and Two Nights" (Dva dny a dvě noci).
Business as Usual (Obchod jako obvykle)
- Po delší době se nám vrací hra v tongo, ale Quark má oči jen pro burzovní zprávy – totiž čerstvě zkrachoval. Už se v tom nevyznám, jednu epizodu je na vrcholu blaha a rozhazuje latiniovými pruty, v další má sotva několik plíšků. Tak toto je ta, kde má sotva několik plíšků.
- A krom toho, že je standardně ferengsky nudná, tak mě popravdě i celkem štvala. Na stanici přilétá Quarkův bratranec Gaila, ten Gaila, který má vlastní měsíc, a ten Gaila, který mu před rokem a půl věnoval sabotovaný člun, aby se milého Quarka zbavil jednou provždy. Holt ale business je business a obchodní nabídka na přeprodej zbraní je zřejmě lákavá, přestože se tomu Quark dříve krom Makistů bránil.
- Vesmír je zde vpravdě děsivým místem – najednou se to všude hemží šáblými diktátory, pro které je 28.000.000 obětí jen číslo na papíře. Nepůsobí to přirozeně ani zbla. Navíc pokud chcete základnu operací pro prodej zbraní, rozhodně si nevyberete stanici pod správou Hvězdné flotily.
- Že Quark překupuje zbraně je jedna věc, ale jak se chovali všichni kolem něj, to už je úplně něco jiného. Ano, přehnal to. Ale nikdo, a to ani Dax, se ho neobtěžoval zeptat na případnou skrytou agendu, přestože jich Quark obvykle u jednoho kšeftu má hněd několik. To se mi ani trochu nelíbilo.
- Vedlejší linie s uplakaným Kirayoshim to rozhodně nezahránila.
- Bratranec Gaila byl asi jediným světlým bodem epizody, nicméně byl trestuhodně nevyužitý. – 1,5/5
- Zajímavost #1: Steven Berkoff, Hagath, je hercem bezpočtu rolí, ale jedna vyčnívá. Tou je hlavní záporák v jedné z nejlepších bondovek, Chobotničce.
- Zajímavost #2: Mladého Kirayoshiho O'Briena ztvárnila ve všech pěti epizodách, kde se objevil, holčička jménem Clara Bravo.
- Zajímavost #3: První režijní počin Alexandera Siddiga, jenž se nechal do titulků uvést pod svým pravým jménem, které používal v prvních třech řadách seriálu – Siddig El Fadil.
Ties of Blood and Water (Pouta z nejpevnějších; Pouta z krve a vody)
- Předně – začátek je špatný. Až úsměvně. Na stanici přilétá Tekeny Ghemor ze 3x05, jehož Kira pokládá za téměř otce. Nerys chce, aby s ním bylo zacházeno jako s hodnostářem (její vlastní slova) a v celé scéně poskakuje jako děcko natěšené na nový tablet. Jediným důvodem, proč s nimi je i Worf, je ten, aby vysvětlovačka pro diváka, co předchozí díl s Ghemorem neviděl, nepůsobila tak hloupě. Přesto působí.
- Na stanici dorazil navíc v relativně dobré kondici, nicméně do několika málo hodin je coby umírající upoután na lůžko.
- Kira hýři dobrými nápady ohledně cardassijské exilové vlády, ale bohužel umírají s Tekenym.
- Velice zajímavé je sledovat reakce a poziční boj o moc ze strany cardassijské vlády v čele s Dukatem, který žádá Ghemorovo vydání. Dukat si také formálně ponechal hodnost gula, aby byl (jakoby) blíže lidu.
- Přesto jde celkově o silný příběh podbarvený vzpomínkami na Kiřin odboj, kde znovu vidíme Furela a hodně dalších detailů z její minulosti, včetně vzpomínek na skutečného otce, díky čemuž dokážeme chápat, proč je ohledně některých věcí tak fanatická.
- Závěr se může zdát extrémní, ale tady není nic černobílé. Bez problému můžeme rozumět pohnutkám duše Tekenyho i Nerysiny.
- Vynikající jsou tu také Dukat s Weyounem #5 a Sisko; třeba scéna s otráveným Canarem je výborná. – 5/5
- Zajímavost #1: Teprve zde se dozvídáme, že jsou Vortové klonováni, neboť je to teprve druhá epizoda s Weyounem. Ira Behr byl z jeho předchozího výkonu tak nadšený, že jeho postavu zkrátka musel vrátit do děje. Necelý rok vymýšlel jak na to.
- Zajímavost #2: Lawrence Pressmana, Ghemora, uchvátil styl režie Averyho Brookse. Přestože dle něj nejde o někoho, s kým by se snadno konverzovalo, coby režisér byl vždycky přítomen a ochoten trpělivě vysvětlovat i ty nejjemnější detaily své vize jednotlivých scén. Na place se vžilo, že „když Avery mluví, zní to jako jazz“.
Ferengi Love Songs (Milostné vábení Ferengů; Ferengské milostní písně)
- Kdokoli, koho napadlo, že věta „Čpíš po larvinkách.“ je vkusně lascivní, by se nad sebou měl vážně zamyslet.
- Hraboši stále ještě nejsou vyhubeni. Tentokrát si vytvořili dvě velká hnízda u Quarka v baru. A popravdě bych byl rád, kdyby se to celé věnovalo spíše hrabošům, než Ferengům.
- Jedna z těch, kde Quark sice má peníze, ale taky tuze špatnou náladu. A tak mu Rom mezi řečí, kde se náhodou zmíní, že se Leetou budou brát, poradí, ať navštíví Moogie.
- K peklu na Ferenginaru se ale vrátíme až chvíli, zůstaňme u peklíčka na stanici... Leeta chce tradiční bajoranskou svatbu a Rom souhlasí. Načež se do věci vloží statný Irčan O'Brien a nažene Romovi brouka do hlavy, že si taky musí umět dupnout. A nejednou Rom radši svatbu zruší než aby slevil z tradic, na kterých mu nikdy nezáleželo. Nakonec však svou lásku nad jumja lízátkem znovu naleznou.
- Tak a teď na ten Ferenginar... Asi jedinou skutečně vtipnou scénou je tu Zek a Maihar'du schovávající se ve skříni; ale hrozně s tím tlačili na pilu. Quark je tu extrémně nechápavý a jako správný konzervativec se snaží svou matku svléknout a rozbít jí existující vztah. Ne, ne, ne – to je prostě děsný, radši to už dál ani nerozebírat.
- A aby toho nebylo málo, vloží se do situace Brunt, který se, jak jinak, zhmotní Quakovi v šatníku. Proč?
- Když tedy dvojici Moogie a Zekkie úspěšně rozeštvou, uvědomí si, že je potřeba je dát zpět dohromady.
- Do odpadu do neletí jen za drobné produkční detaily, jako je akční figurka Nájezdníka Moa, tj. Ferenga v kožešině a i s tím modrým bičem, jak jsme je viděli v Nové generaci. – 1/5
- Zajímavost: Jednoho z oněch Ferengů-válečníků v TNG "The Last Outpost" (Nejzazší výspa) hrál právě Armin Shimerman.
Soldiers of the Empire (Vojáci Říše)
- Přivézt na scénu zdemoralizovanou posádku zahanbeného dravého ptáka byl výborný nápad. To mě opravdu bavilo a nejednou jsem si v dobrém vzpoměl na babylonský spin-off The Legend of the Rangers.
- Moc se mi líbí nové záběry dravého ptáka, nelíbí se mi recyklační záběry na dravého ptáka.
- Někde ty následky Martokova dvouletého zajetí vybublat zkrátka musely a těžko se toho šlo zhostit lépe.
- Co mě ale už doslova s... štve, je Worf a jeho ublížená snaha chovat se jako ten nejklingonštější Klingon. Kdybych byl herec, tak mě asi vývoj mé postavy v tuhle chvíli už opravdu vadí.
- Asi první epizoda 5. řady, kde má smysl účast Dax, ale stejně je tam jenom na krocení Worfa.
- Nebudu zastírat, že je to místy opravdu dosti hluché a Martok je ke konci už otravný; ale zase jsme třeba jednou viděli vlet do warpu, a to se cení.
- Worf byl hrdě přijat do Martokova domu. Dobré, ale insignii rodu Moghova zahodil až příliš rychle a snadno.
- Bohužel je zdejší skvělá posádka Rotarranu čistě epizodní záležitostí a v budoucnu už na něm slouží jiní Klingoni. A to je obrovská škoda! – 3/5
- Zajímavost #1: Zadání znělo jasně. Ira Steven Behr řekl Ronaldu D. Moorovi, že chce Star Trek: Klingon. Ať už to bude, co to bude. Původně měl Rotarran odpovědět na nouzové volání z klingonské kolonie, ale Moore chtěl vložit důraz na posádku. Zkrátka vytvořit startrekové prostředí, jen v klingonských reáliích.
- Zajímavost #2: Toto je druhá epizoda odehrávající se primárně na dravém ptáku. Tou první byla novogenerační "A Matter of Honor" (Věc cti).
- Zajímavost #3: Leskita si zahrál David Graf, který už drřívě ztvárnil Freda Noonana, kopilota Amelie Earhart ve VGR "The 37's" (Sedmatřicátníci) a také namluvil řadu postav v různých PC hrách; např. Voyager – Elite Force nebo DS9 – The Fallen. Hlavně je ale známý jako seržant Eugene Tuckleberry ze sedmidílné série filmů Policejní akademie.
- Zajímavost #4: Kornana si zahrál Rick Worthy. Tento seriálový SF matador má na kontě snad všechno 🙂 Krom DS9 se objevil ve VGR "Prototype" (Prototyp) a dvojdílu "Equinox", pod maskou Ellorana si zahrál ve Vzpouře, ve třetí řadě Enterprise to byl hlavní opo-Xind, a v současnosti se s ním můžete setkat v seriálu The Magicians, nebo v amazoním hitu Muž z vysokého zámku. Jeho asi nejznámější rolí je pak Cylon Simon, tedy model #4, v seriálu Battlestar Galactica. Zajímavostí je i to, že si Rick Worthy velmi oblíbil Prahu.
- Zajímavost #5: Sandra Nelson, Tavana, natáčela dvě startrekové role okamžitě po sobě. Tou první byla Marayna ve VGR "Alter Ego".
Zde, alespoň podle závěrečné epizody této řady, odlétá ze stanice první transport z důvodu obav blížící se války s Dominionem.
Children of Time (Potomci času; Děti času)
- V předvečer války není nic lepšího, než si se všemi vyššími důstojníky udělat nemaskovaný průzkumný výlet do kvadrantu Gama! 😀
- Nerys se Jadzii přiznává k rozchodu s Edonem a chudák Odo raději mizí. Ani jednu z nich nenapadne proč. Těch složení hlav do dlaní tady není úplně málo 🙂
- Na druhou stranu má tato epizoda důstojníka, který na můstku roznáší kávu. To je asi to nejsnovější zařazení, v jaké může každý kadet doufat – roznášet na nemaskované bitevní lodi v hloubi nepřátelského území kávu.
- Následuje poměrně klasický paradox předurčení, kde mi od hlavní posádky chybí jistý důvtip. Dokud jim jejich potomci neosvětlí, oč jde, hrají totálně nechápavé.
- Jejich dilema, zda odletět a kolonii tak vymazat z historie, nebo zůstat a kolonii tak vytvořit, by pro důstojníky Flotily, kteří za sebou mají základy časové mechaniky, nemělo být až takové dilema. Samozřejmě na místě je rozhodování horší, ovšem spousta z nich má na stanici rodiny, Kira by nepřežila, Sisko má poslání, všichni ignorují že by stanici obsadila komplet nová posádka bez zkušeností a tudíž by ji záhy obsadil i Dominion, což by klidně mohlo zasadit Federaci smrtelnou ránu. Takže ne, jejich dilema není po aplikaci logiky vůbec dilema. Možná v prvních dvou řadách, sem to nepatří. Užili si krásných 8 generací, ale všechno dobré musí jednou skončit.
- Jediná postava, která zůstala na stanici, je Quark, tudíž ho sem propašují v podobě interaktivního vzdělávacího programu. Takový zdejší Neelix.
- Yedrin Dax je vlastně záporná postava. Proč?
- Bohužel nejenže o opuštění Federace v reálu uvažují, oni se nakonec i tak rozhodnou.
- Na druhou stranu je tu ale i spousta pozitivních aspektů, které to táhnou nahoru, jako je starší Odo, Klingoni, kteří jsou spíš následovníci ideálu, sázení na poli... K čemu to ale je, když to všechno sráží tuna očividných blbin? Korunu tomu nasadí Bashir nějakou nesmyslnou časovou operací. Za lokace, různé filozofické aspekty a velký posun vztahu Kira/Odo dávám nakonec 3,5/5.
- Faktor uvěřitelnosti odchozích konvojů ze strachu před válkou: Samozřejmě 0 % 🙂
- Zajímavost #1: Scénář pro tuto epizodu je adaptovaná fan fikce.
- Zajímavost #2: Natáčelo se na Ahmansově ranči poblíž Ventury v Californii, což mělo zaručit příznivé klima. V den natáčení práce na poli začaly nečkaně foukat větry síly vichřice a produkční kamiony musely posloužit jako větrolamy, aby se vůbec mohlo pokračovat. Zatímco herci dřeli v tričku, štáb si s chutí oblékl zimní bundy. Režisér si ale všiml, že se herci při těžké práci nepotí a nepůsobí tak věrohodně – nechal je tedy ještě postříkat vodou 🙂
- Zajímavost #3: Jde teprve o čtvrtou epizodu, která se žádnou svou částí neodehrává na Deep Space Nine.
- Zajímavost #4: Že epizoda koncepčně nezapadá na své místo, není jen dojem. Původně měla vzniknout už na začátku třetí řady, ale v konkurenci dílů s podobnými náměty: "Meridian" a "Past Tense" (Čas minulý), byla odsunuta na neurčito.
Blaze of Glory (Záblesk slávy; Záře slávy)
- Patrně bylo třeba nějak dořešit linku s Eddingtonem, a tak se našroubovala na poslední zoufalý pokus Makistů pomstít oběti Dukatova neblahého slibu, že do narozenin jeho syna nebude žádná makistická kolonie představovat problém. Pokus, který osnuje jeho žena. Nebo alespoň zdánlivě.
- Vynikajícím prvkem je pak Martokovo odhalení, že Klingoni poskytli Makistům 30 maskovacích zařízení jako podporu jejich boje proti Cardassianům, s tím, že je použijí na lodě, a ne na dalekonosné trikobaltové střely.
- Epizoda stojí na konverzačním dramatu Siska s Eddingtonem. Sisko se na rozdíl od minule nechová jako maniakální šílenec, což je rozhodně dobře.
- Skvělý je Martok, který přeruší bitku dvou jiných Klingonů, aby jim vysvětlil, že se mlátí špatně a je třeba k tomu přistoupit s větší razancí 🙂
- Co už rozhodně skvělé není, je Nogovo pitomoučké vynucování si respektu na Martokovi. Ech...
- Konec rozjasní plány v plánech uvnitř plánů. Nakonec žádné rakety, žádné vyprovokování války, žádné oběti, jen hluboký vztah dvou lidí.
- Eddingtonův závěrečný náběh na jem'hadarské vidle mi ale vůbec nesedl. Nedokázali věrohodně zobrazit, proč by i po zásahu musel zůstat vzadu. Zvrh v lásku tragickou zde nebyl žádán, ba ani potřeben. – 3/5
- Faktor uvěřitelnosti odchozích konvojů ze strachu před válkou: Řekněme 10 % – na stanici se nic zvláštního neděje a informace o možném vyprovokování úderu byla neveřejná.
- Zajímavost #1: Epizoda vznikla jako jasná tečka za celým příběhem s Makisty. Ira Behr a Ron Moore chtěli definitivně uzavřit alespoň jednu dějovou linii, než přistoupí k šesté řadě, a tato se vyloženě nabízela.
- Zajímavost #2: Kdykoli se v seriálu objeví vězení na zařízeních Hvězdné flotily, jde vždy o lehce modifikované kulisy Voyageru.
Empok Nor (Stanice Empok Nor; Empok Nor)
- Pokus o horor, který je tak trochu horor sledovat. Krom jiného jde o epizodu, kde Quark sice má peníze i dobrou náladu, ale zase vůbec žádné zákazníky, za což tentokrát může Miles a jeho hlasité opravy nějakého potrubí. Evidentně je na promenádě potřeba něco kutat sbíječkou.
- Nakonec nic nevykutali a musí na jinou stanici typu Nor pro originální součástku. Vzít si sebou Cardassiana je jistě dobrý nápad, ale škoda, že už v okamžiku nalodějí menšího kontingentu Inženýrských sborů na runabout bylo bolestně jasné, kdo se vrátí zpět, a kdo ne. Konec konců TOSková červená je novogenerační žlutá.
- Podlézavý Nog je příjemný a snesitelný v těchto epizodách:
- Garak posune páku, čímž natlakuje přechodovou komoru, spustí gravitaci a podporu života na celé stanici, a mimo jiné nahodí hlavní reaktor. Neměl by šéfinženýra dělat on, a ne Miles?
- Atmosféru se povedlo navodit sice dobře a líbí se mi využití skafandrů z Prvního kontaktu. Tady ale s pozitivy zase rychle skončíme, protože napumpováním energie do všech systémů nám na ošetřovně povstaly ze stáze cardassianské verze zombies.
- Daším nešvarem 5. řady je vybuchování runaboutů. Už se ani nedivím, že jim přestali dávat jména.
- V momentě, kdy zjistím, že na stanici někdo aktivoval tlumící pole, nerozdělím své lidi do tří skupin po dvou. Navíc velení měl okamžitě převzít nejvyšší taktický důstojník, což je... Aha, O'Brien si sebou chytře vzal jen členy posádky, aby mohl velet i jako poddůstojník 🙂 To už je vyloženě absurdní.
- Vraždící patogen se ovšem šíří vzduchem a jelikož je Garak Cardassian, stává se i z něj zombie/vraždící monstrum a už to jede... V každé správné vyvražďovačce zahynou vždy jen ti „nepotřební“, čili přežívá Garak, Nog a O'Brien. Všichni 4 členové posádky jsou mrtvi; dle očekávání. – 1/5
- Faktor uvěřitelnosti odchozích konvojů ze strachu před válkou: Není to nereálné, ale rozhodně nikdo ani vzdáleně nepanikaří. Zůstaneme u 10 %.
- Zajímavost #1: Nic není tak špatné, aby to nemohlo být ještě horší – v původní verzi příběhu od Bryana Fullera s nimi jel na výlet i Worf.
- Zajímavost #2: Scénář původní nápad výrazně změnil, protože ten se nelíbil vůbec nikomu. Andrew Robinson přemýšlel, že by účast odmítl a Ira Behr jen kroutil hlavou. Druhá verze alespoň přidala jakousi vztahovou chemii mezi Garaka a O'Briena, přesto se Robinsonovi nápad nezamlouval se slovy, že Garak má na víc, než pouhého psychopatického vraha – tedy hereckou pozici, jakou Robinson neměl rád od mládí.
- Zajímavost #3: Nog si na výpravu bere fázerovou pušku typu 3, jak ji známe z filmu První kontakt. Jde o jedinou epizodu seriálu, kde se tato zbraň objeví.
- Zajímavost #4: Marjean Holden, Stolzoff, známe jako doktorku Sarah Chambers z babylonského spin-offu Crusade (Křížová výprava).
In the Cards (Vysoká hra; V kartách)
- Pokud předchozí byla hororem, u kterého jsem se nebál, je tato komedií, kde se nesměju.
- A najednou... Najednou jsou všichni u Siska zdemoralizovaní vývojem předválečné situace a vyprávějí si, jak u cardassijských hranic mizí lodě Flotily. Co na to říct? Možná kdyby nelétali na průzkumné mise do kvadrantu Gama, byl by Dominion zdrženlivější.
- Podle Oda došlo k 75% navýšení krádeží zdravotnického materiálu a zásob jídla, což udajně nezažil od konce okupace. Že Bashirovi na té ošetřovně vůbec ještě něco zbylo 🙂 A zásob jídla? Skutečně zásob jídla? Když má každá kajuta replikátor? Spíš než o nějaké reálné obavy z války to všechno působí jako prvoplánové výkřiky do tmy. A to je škoda.
- Dobrý je Jakeův nápad otce nějak rozveselit. A raritní baseballová kartička je v tomto případě vyložený homerun. Po dlouhé době se mi tu docela zamlouvá interakce dvojky Jake/Nog.
- Bláznivý vědec doktor Giger ale oběma kartičku v aukci vyfoukne a oba tak musí přijít na alternativní plán, kde se roztáčí kolečko shánění různých dalších věcí přes různé další lidi – tedy něco v čem je Nog zběhlý.
- Giger tu představuje duševně chorého jedince, který si myslí, že našel možnost jak buňky „obšťastnit“ a ony pak nezestárnou. Škoda, že se tu nezastavil velký Nagus a nesnažil se nápad zpeněžit, hned by to bylo ještě o krapítek horší.
- Weyoun je postaven do pozice čistě komediální postavy, což rozhodně nebyl dobrý nápad.
- Zbývá tak už jen linka s předběžným rozhovorem o případném paktu o neútočení mezi Bajorem a Dominionem, kde se vracíme do epizody "Rapture", neboť je možný jen díky tomu, že Sisko zastavil vstup Bajoru do Federace. Kai Winn zde sehrála svou podstatnou roli a jde asi o první epizodu, kde se s Vyslancem, pod vlivem okolností, shodnou, za což dávám alespoň 2/5.
- Faktor uvěřitelnosti odchozích konvojů ze strachu před válkou: 80% – Což je na konci kontrováno všeobecnou radostí, ale beru to jako radost z maličkostí 😉
- Zajímavost #1: Herec doktora Gigera se opět objevil dříve vě Voyageru než v DS9 – konkrétně ztvárnil poručíka Dursta v epizodách "Cathexis" a "Faces" (Tváře). V druhé jmenované právě o tvář přišel, transplantoval si ji na sebe jeden z Vidianů. V Nové generaci pak putoval společně s Worfem, jeho bratrem a herčkou Kasidy Yates simulátorem k novému domovu, "Homeward" (Domů).
- Zajímavost #2: Jake citutuje kapitána Picarda, opět z filmu První kontakt: „Chceme pozvednout sami sebe a tím i celé lidstvo.“
- Zajímavost #3: Jde o jedinou epizodu s prohozenými liniemi – hlavní je humorná, kdežto vedlejší je vážná.
Call to Arms (Volání do zbraně)
- Trvalo to 3 řady, ale dočkali jsme se. Dominion se odhodlal!
- A začínáme výběrem Leetiných svatebních šatů a vykořisťujícím Quarkem, který má tentokrát tolik zákazníků, že si chuděra Leeta nemůže od dabo stolu odběhnout ani na 15 minut. Místy mi přijde, že se o tu nekonzistenci až snažili 🙂 Aspoň s Romem zastihli Siska s požadavkem, aby je sesdal.
- Potom, co jim zborcení vstupu do červí díry x-krát nevyšlo, ho už raději plánují zaminovat. Dobrý nápad. Nicméně... Pokud s plánem červí díru uzavřít očividně nemají žádné dilema a v "Purgatory's Shadow" by to bez problému udělali kvůli jedné vlně příchozích lodí, proč to neprovedli kdykoli od té doby? To poněkud skřípe. A spíše více než méně.
- Proč musí být Rom tak šíleně otravný i u navrhování minového pole?
- Příprav na válku se ale zhostili dobře. Atmosféra s každou další minutou přirozeně houstne a nabývá.
- Zaujal mě moment, kdy si Sisko s Weyounem vzájemně pochlebují, rozejdou se a oba vědí, že válka začíná. Výtečně napsané; stejně jako další skvělý rozhovor dlouho opomíjené dvojice Odo/Garak.
- Kiřina krátkozrakost, kde nechápe, proč Bajor musí pakt o neútočení podepsat, je výrazně přes čáru. Vždyť ona je pragmatik, měla by to chápat naopak jako první.
- Garak a Ziyal jsou skvělá dvojka kdykoli se objeví a jejich komplikovaný vztah mě baví. Problém je, že se moc často neobjevují. Zde poprvé od dvojdílu uprostřed řady.
- Rom a Leeta jsou sezdáni a máme tu roztomilý detail, že se stala Nogovou Moogie.
- Jadzia: „Potřebujeme hodinu.“ | Sisko: „Nemáš hodinu, starouši.“ – Domněnka, že jsou všichni inženýři a vědci Scotty a jejich hodina v reálu znamená 10 minut, je lichá 😉
- A boj začíná... Tady se už soustředíme na Dukata, Weyouna, Damara, Siska a barevně velice zvláštní hnědo-béžovo-fialovou bitvu. Množství recyklovaných záběru je ale hrozně vysoké. Osobně tipuji, že jsme zhruba každý třetí už někde viděli.
- Defiant zachraňují Klingoni a Jadzia může dokončit pole. Hodina je zkrátka hodina. Příslib svatby jamile válka skončí, by v dnešní televizi znamenalo, že někdo z nich nepřežije. Tady se naštěstí ještě nejelo na prvoplán.
- Plán Hvězdné flotily na přeskupení sil a dočasné stažení z nevýhodných pozic je rozhodně zajímavý a takticky úplně odlišný od toho, co jsme zatím měli možnost spatřit.
- Sisko a ostatní odlétá, Kira spolu s Bajorskou milicí nedává Dukatovi nic zadarmo a sofistikovaně ničí každý kus vybavení, co jde. Překvapivé je setrvání Jakea na stinici, o kterém si myslím, že má hlubší kořeny než ambici stát se válečným reportérem.
- Skvělou scénu předávání moci, s Dukotavým upozorněním, že stanice se jmenuje Terok Nor, střídá další skvělý moment v podobě Siskem zanecháného baseballového míčku na stole v pracovně, a zakončujeme neméně skvělou scénou, kde se Defiant a Rotarran přidávají k obří flotile spojeneckých lodí. Vidíme Excelsiory, D7, Mirandy, Akiry, Vor'chy, Galaxy, a produkční chybu v podobě jednoho neosvíceného Steamrunneru. Za nahuštění svojepizodního děje do jedné, a za různé další malé chybičky, nemůžu dát plný počet. – 4/5
- Zajímavost #1: Zajímalo vás někdy, proč se herečka B'Elanny Torres jmenovala v prvních řadách Voyageru Biggs-Dawson a později jen Dawson? Protože byla vdaná za Damara 🙂 Přestože se Casey a Roxann rozvedli po krátkém naželství už v roce 1987, používala manželovo jméno ještě dalších 10 let.
- Zajímavost #2: Tvůrci chtěli, aby oddělení vizuálních efektů na konci vytvořilo scénu, kdy se Defiant a Rotarran připojí k obří armádě federačních a klingonských plavidel. Nikdo jim už ale nesdělil, že to měla být flotila, která stojí na místě. Výsledný dojem, že jde svaz plující vstříc okamžitému osvobození DS9, je tedy chyba. Ira Behr a Ron Moore kvůli tomu museli přepsat začátek šesté řady.
Toliko k řadě páté. Souhlasíte nebo naopak vůbec ne? 🙂 Pište do komentářů!
Těšíme se brzy na viděnou u řady šesté...
Here, have some tribbles...
Diskuse k článku
Pátá řada legendární DS9 a válka s Dominionem konečně začíná. Osobně mám moc rád prolínací ep. TOS a DS9 Opětovné trable s Tribbly. Jak si šel Sisco pro autogram za Kirkem. Paráda!
Na konci In Pugatory’s Shadow právě zazní, že sabotáž „graviton emitter array“ způsobila, že se červí díra už uzavřít nedá. 🙂 Proto se o uzavření už nikdy ani nepokoušeli.