Věděli jste, že jde o jedinou řadu, kde se nepodíváme do kvadrantu Gama?
Producent, scénárista a řekněme asistent showrunnera Robert Hewitt Wolfe opustil tým DS9, aby se mohl podílet na přípravě vlastního sci-fi seriálu z Roddenberryho šuplíku. Andromeda sice nakonec vydržela 5 sezón, ale Robert byl odvolán už po té druhé. Oficiálně pro již tolikrát omleté „kreativní rozdíly“, neoficiálně proto, že se Kevinu Sorbovi nelíbila přílišná sofistikovanost a propletenost příběhu. Kdo Andromedu viděl, ví, že s třetí řadou se seriál skutečně zaměřil primárně na loď a všechny vedlejší linky se notně zúžily. Škoda, bylo by rozhodně zajímavé vidět, kudy se mohl ubírat kurz seriálu s Wolfem za kormidlem. Jeho pozici u DS9 nahradil scénárista Heins Beimler, mimo jiné producent prvních tří řad Nové generace.
Rick Berman se už naplno věnoval Voyageru a na DS9 teď už spíše přihlížel, čili tak mohl Ira Behr přijít s několikadílným "arkem" o dominionské válce. Jenže v roce 1997 zdaleka nebylo v televizi běžné, že by se na sebe epizody nějakého seriálu v dlouhodobém měřítku bezprostředně navazovaly (Babylon 5 je onou výjimkou, která potvrzuje pravidlo), a tak pro jistotu Rickovi řekl, že navazovat budou jen 4. Nakonec jich bylo 6 a 7. uzavírací, ale to už nemohl nikdo zastavit 🙂
Se šestou řadou také definitivně skončila éra fyzických modelů a VFX oddělení kompletně přešlo na počítačový rendering. I díky zkušenostem Lucasových kouzelníků z ILM nebyl tento přechod v podstatě nijak patrný. Zajímavostí je, že se už tehdy renderovalo do full HD, tedy 1920x1080 a ony efekty jsou z většiny bez problému použitelné i dnes. Šlo tedy o velice prozřetelné rozhodnutí, kterého aktuálně bohužel není schopen nikdo využít. Snad remaster nezůstane jen pouhopouhým snem...
A pozor, je tu malá změna.
Epizody nově hodnotíme dva. Kromě mě (TR) ještě Jiří Pešík (Pike).
Tak jdeme na to...
Připomeňte si: RR DS9 – 5. řada: Apokalypsa na (pomalém) vzestupu
A Time to Stand (Změna strategie)
- Pike
- Této epizodě se podařilo navodit atmosféru, že Federace je ve válce, ve které dlouhodobě prohrává.
- "How's the restaurant doing?" "All right. It's been three weeks since I've poisoned anyone." 😀
- Nejvíce se mi ale líbí scéna po titulcích, kdy Dukat diktuje deník. Celkově je super, jak válku sledujeme z obou stran. Nebo vlastně ze tří – z pohledu Flotily, Dominionu a „neutrálního“ personálu okupované stanice.
- Využití lodi zajaté v "The Ship" byl určitě výborný nápad.
- Zajímavý prvek byl útok lodě Flotily. – 5/5
- TR
- Čas vyčkávat, čas na jakoukoli odvetu. Situace začíná být zoufalá, morálka atakuje dno a pěstí do stolu buší už i Bashir.
- Mnohem zajímavější je ale sledovat vypjaté dění na stanici, kde se Weyoun upřímně snaží skloubit cardassianskou a bajoranskou mentalitu pod „laskavá křídla Dominionu“. Co mi vyloženě sedlo byl Odo a jeho extra komplikovaný vztah s Weyounem. A přirozeně také skvělý Damar.
- Obě strany ale lpí na starých pořádcích a status quo se všem začíná zajídat.
- Sisko zjišťuje, že jeho ambiciozní infiltrační plán s pomocí ukořistěné dominionské lodě má k dokonalosti daleko. Nepotěšil ovšem jalový dialog před startem oné jem'hadarské stíhačky, nebo dobírání si Julianova genetického vylepšení. Garak má na víc. – 4/5
- Zajímavost: Epizoda je věnována Brandonu Tartikoffovi, jenž byl předsedou představenstva Paramount Pictures v letech 1991-2. Po dlouhých 25 letech prohrál boj s Hodgkinovým lymfomem – bylo mu tehdy pouhých 48 let. A byl to právě Tartikoff, kdo Ricku Bermanovi nejen posvětil spin-off Nové generace, ale také navrhl, aby se odehrával na stanici, a ne na lodi. Dá se tedy říct, že Tartikoff byl jedním z duchovních otců seriálu.
- Zajímavost: V této epizodě se poprvé objevuje postava admirála Rosse, ovšem stále ve staré červené uniformě. (Skoro rok po zavedení nových je to už krapet produkční šlendrián.)
- Zajímavost: Přes komunikační linky se vrací Brock Peters jako Joseph Sisko.
Rocks and Shoals (Úskalí a mělčiny)
- Pike
- Vztah mezi Vortou a Jem'Hadary je opět až téměř nepřátelský. Zde však vůdce Jem'Hadarů Vortovy rozkazy respektuje. Je zmíněno i "To the Death" (Až do smrti) a smrt prvního (čtvrtého) Weyouna, takže ono celé to má svoji logiku a konzistenci. Jak Vortové, tak i Jem'Hadaři jsou oddaní hlavně Zakladatelům a tím pádem třeba nemůže nějaký Vorta vést vzpouru proti měňavcům.
- Opět celkem pěkná výprava.
- Jsou tam příjemné detaily. Nog nevěří Garakovi, dialog mezi Garakem a Bashirem při výměně zajatců, Milesovo roztržení nohavice, atd.
- Možná ještě lepší než scény z planety, jsou ale scény z DS9, zvláště pak „protest“, neboli oběšení se, a celé Kiřino morální dilema. Z jediného pohledu do obrazovky divák ví, jak se v té situaci musela cítit. Žádné zbytečné „Captain Obvious“ dialogy. – 5/5
- TR
- Poškozená dominionská loď havaruje na opuštěné planetě, kde naráží na komando Jem'Hadarů s extrémně úlisným a prospěchářským Vortou. Názory na čest a loajalitu prudce kolidující s nutností přežít a uvozují jednu z těch nejlepších epizod celého seriálu!
- A to nejenom skvělým dějem na planetě, ale i na stanici. Vedek Yassim musí sáhnout až k sebevraždě, aby Kiře dokázala její postupnou institucionalizaci.
- Každá jedna scéná je výjimečná. Skutečný skvost!
- Skvěle napsáno, skvěle zahráno! – 5/5
- Zajímavost: Epizoda byla kvůli počasí a složitým přípravám natočena až jako třetí v řadě, po "Sons and Daughters". To vneslo do produkce totální zmatek, kdy si nikdo nebyl jistý, které scény už jsou natočené, které je ještě potřeba natočit a jestli něco nevzniklo v obráceném pořadí mimo logiku děje.
- Zajímavost: Pojem 'úskalí a mělčiny' se vžil pro starý kodex soudního systému amerického námořnictva. Kodex byl však natolik přísný, že byl v roce 1951 nahrazen Jednotným kodexem vojenské spravedlnosti.
- Zajímavost: Pobřeží a oceán jsou do všech záběrů dodány digitálně. Natáčelo se v kaňonu Soledad, stejně jako v případě epizod "The Homecoming", "Indiscretion", nebo "The Ship".
- Zajímavost: Počasí produkci nepřálo. 1. den natáčení sice bylo jen 28°C, ale teploty přes víkend rostly a v pondělí se pracovalo při 53°C. Kaňon Soledad byl toho dne nejteplejším místem v celé Kalifornii 🙂 Jem'Hadarům se tavily boty a mají také v některých scénách červené oči, protože jim do nich začal stékat mix make-upu a potu.
- Zajímavost: Jadziino zranění bylo připsáno uměle, aby Terry Farrell nemusela se svou citlivou pletí točit na přímém slunci.
- Zajímavost: Jem'Hadara Rematu'Klana hraje startrekový veterán Phil Morris. Proč veterán? Jeho úplně první rolí totiž už bylo jedno z děcek točících se kolem Miri ve stejnojmonné epizodě Původní série. Následně se objevuje na začátku Star Treku III jako kadet v zácviku Foster, který dychtí po velkolepé oslavě návratu Enterprise k Zemi. V DS9 5x03 si zahrál jednoho z Grilčiných pobočníků a kolečko uzavírá coby pionýr vesmírného průzkumu John Kelly ve Voyageru "One Small Step" (Jeden malý krok).
Sons and Daughters (Synové a dcery)
- Pike
- Rodinné trampoty pana Worfa, část druhá (v rámci DS9), aneb bratra jsme vyřešili a zbývá synátor.
- Zobrazení války z pohledu Klingonů byl určitě zajímavý nápad, ale rodinné scény zde dostávají neúměrně moc prostoru, takže nic moc dalšího už se tam vlastně nevešlo. Jinak epizoda nepřináší nic nového. Když si spočteme, kolik času už jsme na klingonských lodích strávili, tak prostor na nějaké novinky vlastně ani není.
- Alexandr je nováček, ale je přidělený na můstek.
- Asi hlavní výhoda epizody je, že se tam nic moc neděje (ani na stanici), takže je možné ji při rewatchi vlastně přeskočit.
- Hloupý mi připadá hlavně závěr, kdy se Alexandr pokusí o sebevraždu, je zachráněn, a to je vlastně happy end. Nechápu, co se tím básník snažil říci.
- Scény s Dukatem a Zyial jsou lepší, ale opět nemám pocit, že by přinesly něco nového. – 2,5/5
- TR
- Epizoda logicky zaměřená na Toru Ziyal a poněkud nelogicky na Alexandra Roženka.
- Produkčně myslím opět velmi hezky vystihli cardassianskou mentalitu, a co by mohla jejich kultura považovat za umění. Minimalistické, elegantní, funkční, kontrastní.
- Děj se ale bohužel mnohem více soustředí na Worfova syna, nežli na Dukatovu dceru, a to je zkrátka špatně. Už jenom prostým faktem, že Alexanderovi je tu 8 let, čili jakékoli jeho angažmá v Obranných silách nedává sebemenší smysl.
- Chybí mi původní posádka Rotarranu, tahle nová je nezajímavá. – 3/5
- Zajímavost: Obřad R'uustai, tedy uvedení nového příchozího do něcího domu, jsme viděli už v TNG epizodě "The Bonding" (Svazek). Malý Jeremy Aster tam jednoduše zapaloval svíčky. Tady se všichni zúčastnění hezky klingonsky řežou do dlaně.
- Zajímavost: A řežou se pěkně postupně, aniž by si čepel očistili, čímž si epizoda v Británii vysloužil zásah cenzorů a do ruky se řeže jen Alexander. Tamní rada pro TV vysílání se bála, aby mládež toho chování nenapodobovala a nezvyšovala tím riziko přenosu viru HIV.
- Zajímavost: Důvod proč je Alexandrovi rázem 18, a ne 8, připisuje Ira Steven Behr nutnosti točit na čas, což by s hercem pod 18 nešlo, neboť kalifornské zákony dovolují nezletilým u filmu pouze poloviční úvazek. (Ne, pořád si myslíme, že 18 letý Alexander byla fakt blbost.)
Behind the Lines (Překročit hranice; Za hranicemi)
- Pike
- Větší prostor dostává děj na stanici a ani nevadí, že Defiant byl poslán na nějakou misi, ze které nic nevidíme. Je to tak možná i schválně, abychom se vžili do role Siska.
- Na úvodní potyčce bylo zajímavé, jak ji na pozadí sledujeme, zatímco Kira a Rom vysvětluje, co se děje.
- Dax měla dostat polní povýšení na kapitána, jako onehdá Riker. Nebo alespoň červenou uniformu. Naštěstí to zachránil O'Brien poznámkou o oslovování "kapitáne", tudíž to zase tak moc nevadilo.
- S Odovým chováním jsem se nebyl schopen úplně ztotožnit, ale nějakým takovým vývojem si asi projít musel.
- Vždy mě překvapí, že Rom je chycen už tady a ne až v dalším díle.
- Vynikající kousek za 4,5/5.
- TR
- Od tohoto jsem čekal epizodu eskalující napětí, ale částečně mě zklamala. S dějem na Stanici 375 jsem ale spokojený – Sisko je logicky odvelen do kanceláře, protože mu to výtečně strategicky myslí a bylo by divné, kdyby „jen“ velel Defiantu.
- Máme tu také novou admirálskou unifromu, ale prozatím se špatnou přezkou na opasku 🙂
- Co se Defiantu dále týče, rozhodně souhlasím ohledně Dax. Měla povýšit na komandéra a dočasně dostat červenou uniformu. Tomuhle se Trek usilovně bránil, těžko říci proč.
- Na stanici mě poměrně nepotěšil příjezd Měňavky, jakkoli logický byl. Chybně jsem si pamatoval, že Odo byl opravdu zmanipulován a on byl přitom pouze ovlivněn splýváním, což je dle mého škoda. – 3/5
- Damar tu ovšem začíná být výborný sarkasta 🙂
- Zajímavost: Damarovo pití zde není jen na efekt. Záměr byl takový, aby divákovi došlo, že s ním není vše v pořádku. Že uvnitř s čímsi bojuje a s děním kolem sebe vlastně nesouhlasí.
Favor the Bold (Odvážnému štěstí přeje)
- Pike
- Jsem rád, že útok na DS9 má vlastní podhoubí, včetně jednání admirality.
- Skoro to i vypadá, že Zemi chrání nějaké lodě a admiralita má o obranu Země starost. Vskutku inovativní prvek 🙂
- Jinak k této epizodě paradoxně nevím, co napsat. Je to vlastně výplň mezi předchozí a následující, ale naprosto precizně připravuje všechny dějové linky na závěrečné rozuzlení. K dokonalosti tohoto story arcu přispívá i to, že tempo vyprávění je přesně takové, jaké by mělo být – není uspěchané, ale ani tam není žádná vata.
- Poznámky ohledně Weyounova sluchu a zraku byly dokonalé.
- Damarův odpor k Zyial se formuje už zde a její zabití v další epizodě dává smysl, určitě tam není jen na efekt. Možná v tom hrálo i jeho ponížení, když ho kvůli ní zmlátila Kira.
- Jak jsem psal výše, tato epizoda perfektně plní svoji úlohu a zaslouží si 5/5.
- TR
- Admirál Ross už má správnou přezku, můžeme pokračovat 🙂
- Těžko se o tom asi nějak rozepisovat dlouze – je to kontinuální gradující jízda, stylem vyprávění spíše připomínající Battlestar Galacticu; aneb je krásně patrné, že DS9 sloužil jako Moorovo cvičiště – 4/5
- Zajímavost: Nog je zde kvůli válečným ztrátám povolán do regulérní služby a stává se z něj praporčík.
Sacrifice of Angels (Oběť andělů; Obětování andělů – Toho posunutého významu je škoda)
- Pike
- Když jsem si poprvé prohlížel screeny této episody na Sickbayi (voyager.cz), tak jsem věděl, že DS9 prostě musím vidět. Podle mě je většina těch efektů na relativně obstojné úrovni i z dnešního pohledu. Jediný slabší záběr jsou dvě Galaxy střílející na Galor, tam ty lodě vypadaly hrozně počítačově. Jinak super. Hrozně se mi líbí, jak jsou v trikových sekvencích lodě barevné – fialové, oranžové, zelené a šedé. V BSG, Stargate nebo třeba Dark Matter jsou všechny lodě hodně tmavé a na černém pozadí si člověk moc nevšimne nějakých detailů. Tady ty barvy jsou, ale pořád to působí vkusně, nejsou to žádné omalovánky.
- V bitvě samotné jsem nezaregistroval jediný recyklovaný záběr.
- Dukat prokoukne Siskův plán a Garak zase prokoukne Dukatovu past. Sisko přesto v té pasti vidí příležitost, i když fakticky je zřejmě zachránil až přílet Klingonů. Trochu mi to nesedělo, ale v kontextu toho, že šlo o všechno, je to OK. Stejně tak let jedné lodi k DS9 coby „leap of faith“, že odbojová buňka na DS9 provede nějakou sabotáž.
- Opět plus za to, že sledujeme boj z osou stran. Z dialogů je nejlepší asi rozhovor mezi Dukatem a Weyounem v pracovně. Vzhledem k času je možná trošku povrchní, ale určitě to není žádná vata.
- Závěrečné řešení s Proroky je určitě dobré, jen je možná trochu zvláštní, že je nenapadlo požádat o pomoc dřív. Jasných 5/5.
- TR
- Vizuální orgie, taktizování, pletichy, zvraty. Opět platí to, co pro minulý díl, ale tady jednoznačně 5/5.
- Zajímavost: Jde o první čistě digitální vesmírnou bitvu v Treku. Vzhledem k náročnosti přípravy scén se práce rozdělila na dva týmy: Společnost Digital Muse vytvořila modely federačních lodí a vyrenderovala první polovinu bitvy. Foundation Imaging převedla do 3D mimozemské lodě a zodpovídala za rendering druhé poloviny bitvy. Pokud je vám název Foundation Imaging povědomý, není to náhodou – vytvořili svého času přelomové CGI efekty pro Babylon 5.
- Zajímavost: Na všech kopiích scénáře byla v názvu epizody chyba: "Scarifice of Angles", tedy "Obětování úhlů" – Ira později mnohokráte zmínil, že se mu chybný tvar vlastně zamlouval víc.
You Are Cordially Invited... (Jste srdečně zváni...)
- Pike
- Podobně jako po "The Best of Both Worlds" (To nejlepší z obou světů), máme i zde jednu pohodovou epizodu. Pohříchu jsme kvalitou ale někde jinde, než tomu bylo u "The Family" (Rodina).
- Nápad na prezentování klingonské svatby se všemi tradicemi je určitě dobrý, autoři se však měli zamyslet i nad tím, zda to poskytne dostatek materiálu na celý díl. Ukázalo se, že to vystačí zhruba tak na polovinu.
- Druhá půlka, začínající Jadziinou párty, byla zlo. Ač ji mám jako postavu celkem rád, tak zde mi její chování hodně vadilo. Ne, že by tedy Worf byl o hodně lepší. V kombinaci s Martokovou manželkou se z toho stal téměř smrtící koktejl 🙂
- „Humotná“ linka s Bashirem a O'Brienem byla spíš nudná.
- Líbily se mi však dvě věci: Závěrečný rozhovor Dax a Siska a linka mezi Kirou a Odem, byť i ta byla zatlačená do příliš velkého extrému.
- Podprůměr za 2/5.
- TR
- Já to nevidím tak černě, ale určitě zůstaneme v průměru. Líbí se mi spíše detaily jako zmlácení novomanželů, což je podobně nesmyslný zvyk jako rozbíjení talířů 🙂
- Ovšem mě se na rozdíl od Pikea zamlouvá spíše druhá, humorná, polovina, než ta první, kde se Jadzia stala obětí Sirellina domácího násilí. Celý večírek u Dax, včetně ranní dohry, je asi highlightem epizody.
- A nebyl bych to já, abych se nezmínil o uniformách... Je naprosto skvělé, jak tu má na sobě sváteční variantu i Nog, na kterého ji museli tady speciálně šít. To se vážně nemohli při Prvním kontaktu zamyslet a udělat těch uniforem kompletní set? Vážně musela nové sváteční doplnit až Vzpoura? 🙁 – 3/5
- Zajímavost: Taky vás vždy zajímalo, proč se na Worfově svatbě neobjevil nikdo z posádky Enterprise? Tvůrci chtěli, ale na termín dokázali zajistit pouze LeVara Burtona a Jonathana Frakese, což by ovšem stačilo, protože to byli právě dva Worfovi nejbližší kolegové a přátelé. Jenže padlo kreativní rozhodnutí, že budou přítomni buď všichni, nebo nikdo. Holt i na place DS9 padaly pitomé nápady :-/
- Zajímavost: Martokovu manželku Sirellu ztvárnila Shannon Cochran, která se mihla už v TNG "Preemptive Strike" (Preventivní úder), ale hlavně ji známe jako proradnou romulanskou senátorku, a později prétorku, Tal'Auru z filmu Nemesis a následné knižní série TNG relaunch.
Resurrection (Vzkříšení)
- Pike
- Chápu, že po velkolepém začátku války s Dominionem musely přijít nějaké low-cost epizody. Mám ale pocit, že pro mirror toto není ten správný formát. Tyhle epky jsou show, ke které ta pozlátka patří.
- Tady to stojí prakticky pouze na herectví Nany Visitor, která ale nehrála vůbec špatně a povedlo se jí držet to nad vodou, vzdor jednoduchoučkému scénáři.
- Na druhou stranu byl alternativní Bareil mnohem plošší a méně zajímavý, než Bareil původní, což byl asi i záměr, ale divácké atraktivitě to moc nepřidalo.
- Částečně tu vidíme opakování Siskovy zápletky s jeho ženou, pouze zde má milostná linka mnohem větší prostor.
- Příliš mě to ale nebavilo a vysloužilo si to pouze 2/5.
- TR
- Tohle jsem si pamatoval jako mnohem, mnohem horší záležitost a ono to přitom není zdaleka tak marné. Rozhodně o mnoho lepší než "Shattered Mirror" (Roztříštěné zrcadlo) z řady 4. Skoro jde až o komorní divadlo, které mohlo být velice slušné, kdyby nepřišel klasický „zlý mirror twist“. Se zaujetím jsem sledoval až do chvíle, kdy se zjevila alternativní Kira a kdy se z Bareila stal obyčejný zlodějíček.
- Po téhle brutální degradaci to naštěstí alespoň zachránili koncem, kde Antos projeví špetku charakteru. Kira tu byla ovšem tak nějak mimo roli. Teď mi promiňte příměr, ale takhle nadšeně skáče do postele Jadzia, Nerys ne. – Přesto se na hodnocení shodneme, jen já dám „až“ 2/5 🙂
Statistical Probabilities (Statistická pravděpodobnost; Statistické pravděpodobnosti – Sémantika? Možná 🙂 )
- Pike
- Pro většinu diváků je to asi trochu WTF episoda, hlavně kvůli psychickým poruchám těch čtyř postav, které poněkud zakryly filozofický aspekt.
- Bashir je tu lehce mimo charakter a sám podlehl vlastnímu bludu. Naštěstí plán na předání informací Dominionu okamžitě zavrhl. Po eskapádách s Worfem v minulé sezóně, jsem měl trochu obavu, jak to dopadne.
- Fyzice moc nerozumím a fyzikální chyby mně nevadí. V ekonomickém modelování se ale trochu vyznám, a tak mi zápletka připadá dost na vodě. Ale z pohledu 90. let je to více akceptovatelné.
- Co je ale hlavní: Pod povrchem třímá zajímavý filozofický příběh o tom, co třeba herec Javorský nedávno popsal jako pýchu intelektu. Geniální byl v tom smyslu závěr, když Bashir řekl, že pověděl Jackovi, že nedokázal odhadnout ani to, co se bude dít v jedné místnosti. Používání kvantitativních metod ve společenských vědách je zkrátka špatné a pozorný divák si takové poselství v epizodě najde.
- Zajímavý a originální způsob, jak prezentovat vyjednávání s Dominionem.
- Dávám tomu 2,5/5, ale ohodnotit takový díl je poměrně těžké.
- TR
- Epizodu, kde se 4 nebezpeční sociálně a mentálně postižení + geneticky upravení jedinci snaží zahýbat s osudem Federace, jsem vidět nikdy nechtěl a nepotřeboval. – 0/5
- (A je to za celý seriál poprvé, kdy dávám odpad.)
- Zajímavost: Michael Keenan si před Patrickem zahrál ve Star Treku ještě Maturina v TNG "Sub Rosa" (Milenec) a Hrotgara v VGR "Heroes and Demons" (Hrdinové a démoni).
The Magnificent Ferengi (Bratrstvo neohrožených Ferengů – Původní narážka na Sedm statečných je v tomto případě do češtiny nenašroubovatelná. Náhrada Bratrstvem neohrožených je za mě dobré řešení.)
- Pike
- Ferengské epizody nejsou vůbec špatné, pokud tam není Zek 🙂
- Inspirace Sedmi statečnými paradoxně fungovala velmi dobře a celkově tam bylo dobrých vtipů docela dost, s tím určitě spokojenost.
- Určitě plus za využití známých ferengských postav. V dobrém mi to připomnělo Farscape "With Friends Like These…".
- V rámci „katování kostů“ provedeme předání na Terok Nor, proč ne.
- Pouze pochybuji, že by si tam Vorta nechal pouze dva vojáky, ale asi ještě nevěděl, že Jem'Hadaři jsou ve skutečnosti docela neschopní.
- Nadprůměr za 3,5/5.
- TR
- Svým způsobem je to jedna z mých srdcovek.
- Málokdy se zmíním o dabingu, ale tady musím – zabíjí to totiž extra špatná úprava diloagů. Tohle je snad od nepovedené třetí řady poprvé, kdy normální čeština zůstala někde za rohem a žvatlá se tu čímsi, co nedává přílišný smysl. Postavy si nepřihrávají, jedna řekne jeden tvar, druhá úplně jiný, vtip se vytrácí, intonace zmizela do jiné galaxie. Děs. Amatérský dabing ze začátku století tady ten profesionální vlastně dost jednoznačně válcuje.
- Epizoda sama o sobě je ale samozřejmě supr! Keevan, famózní Iggy Pop, Gaila, Brunt, eliminátor... Velmi příjemná oddechovka. – 4/5
- Zajímavost: S absencí Zeka je to ovšem tak, že nám přálo štěstí – Wallace Shawn zrovna nemohl.
- Zajímavost: Všichni zde přítomní Ferengové se v seriálu objevili už dříve.
- Zajímavost: Ira je obrovským fanouškem Iggyho Popa a jeho účast v seriálu si vytkl si za svůj cíl. Na několikátý pokus sladili harmonogramy a vyšlo to – jeho Yelgrun je prostě fantastický!
Waltz (Valčík)
- Pike
- Pokus o psychologické drama, který nebyl dotažen k úplné dokonalosti.
- Dukat je tu konzistentní se zbytkem seriálu, za to plus. Některé dialogy se Siskem byly zajímavé, ale to bylo spíše až ve druhé polovině. Jinak mě ty jejich interakce a psychologické hry nepřitáhly k obrazovce tak, jak jsem čekal, takže myslím, že zde byly určité rezervy.
- Záchranná akce, která je přerušena jinou důležitou misí, to je oblíbený trekový motiv.
- Je zde využita klasická filmová debilita, že postava omráčí záporáka, ponechá mu zbraň a začne utíkat, aby ji mohl záporák po svém procitnutí se zbraní v ruce začít pronásledovat.
- Falešný Weyoun #2. Bude jich víc. – průměrná epizoda za 3/5
- TR
- Když pominu malinké mušky, jakože gula Dukata převáží jedna jediná loď, a to ještě Nebula, tak je tahle sonda do Dukatovi zlomené duše velmi zdařilá. Mix psychopata a egomaniaka vychází po smrti Ziyal konečně na povrch. Všechno, co si myslí, a hlavně jak myslí, na stříbrném podnose. To bylo po víc jako pěti letech rozhodně potřeba.
- Halucinace pěkně dokreslovaly atmosféru/míru vyšinutí.
- Excelentní divadelní představení o dvou hercích! – 5/5
Whou Mourns for Morn? (Kdo truchlí pro Morna?)
- Pike
- Bavil jsem se u toho ještě více než u "The Magnificent Ferengi". Vystavět epizodu kolem Morna byl určitě zajímavý nápad.
- Paradoxní je, že to vlastně je hodně napínavé. Těch lží a nově příchozích žadatelů o „podíl z akce“ je tolik, že mě vlastně hodně zajímalo, co bude dál a jaké nás čeká rozuzlení. Zvraty jsou tam doslova do poslední minuty.
- Nejvíc mě pobavil holografický Morn a Odo hned na začátku.
- Velmi solidních 4/5.
- TR
- Od začátku to nějak moc tlačí na pilu. Sympaticky to ubíhá někam do polovičky, kde se to postupně začíná přejídat. A čím dál jsme, tím je to horší. Na konci už jsou takové nesmysly, že se ze zlata po extrakci latinia stane prášek, anebo že Morn nosil celá léta latinium ve druhém žaludku, a proto mu vypadaly vlasy. Nevím no, zábavné ano, vyloženě kloudné moc ne. – 3/5
- Vynikající ovšem byl Mark Allen Shepherd, herec Morna, kterého bez masky usadili do Mornovy židle.
- Zajímavost: Gregory Itzin, Hain, se v seriálu již jednou objevil, a to jako Jadziin únosce a žalobce v epizodě první řady "Dax." Ve voyagerové epizodě "Critical Care" ztvárnil doktora Dyseka a v Enterprise měl pak opět dvě role: kapitána Sopeka v "Shadows of P'Jem" (Stíny P'Jem) a admirála Blacka v alternativním dvojdílu. Ve všech svých epizodách je díky nenáročným maskám skvěle rozeznatelný 🙂
Far Beyond the Stars (Tam za těmi hvězdami; Daleko za hvězdami)
- Pike
- Nejvíce se mi líbí fakt, že i po více než pěti stech dílech dokázal Trek přijít s něčím naprosto novým.
- Geniální epizoda po všech stránkách. Nápad, herecké výkony, hudba. Hrozně se mi líbil třeba i Siskův byt.
- Asi nemá cenu se nad tím nějak široce rozplývat. Zmíním jen myšlenku o tom, že Sisko vlastně může být jen postavou v Bennyho hlavě.
- Kdybych tomu nedal 5/5, tak na mě čtenáři asi zanevřou, ale plný počet je samozřejmě zasloužený.
- TR
- Daleko za hvězdami píše Benny Russel svůj příběh.
- Dokonalost! Nevím, co k tomu říct jiného. – 5/5
- Zajímavost: Postavy v redakci sci-fi magazínu jsou založeny na reálných spisovatelích fantastiky té doby. Albert Macklin (O'Brien) byl parafrází na Isaaca Asimova; Kay Eaton (Kira), píšící pod genderove neutrálním pseudonymem K. C. Hunter, odkazovala na Catherine Moore, která musela používat tvar C. L. Moore, nebo také na startrekovou autorku D. C. Fontanu; Benny Russel pak odkazuje na Samuela R. Delanyho, jehož román Nova byl roku 1967 zamítnut právě kvůli hlavnímu protagonistovi černé pleti.
- Zajímavost: Toto je jediná epizoda všeho Star Treku, kde je režisér zároveň hlavní postavou příběhu. Všichni v produkčním týmu se ale shodli, že tohoto se jen těžko může zhostit někdo jiný. Následně se také všichni shodli, že se toho zhostil skvěle. (S tím rozhodně souhlasíme!)
- Zajímavost: Všichni se také shodli, že Avery Brooks je jasným kandidátem na cenu Emmy a byli velmi rozladěni, když nakonec nebyl ani nominován.
One Little Ship (Jedna malá loď)
- Pike
- Dominion je říše založená na nenávisti. Nejen, že sebou pohrdají Vortové a Jem'Hadaři, ale nyní už i dvě skupiny Jem'Hadarů vzájemně mezi sebou.
- Jinak ten nápad na Alfa Jem'Hadary není vůbec špatný, ale hlody typu „mají speciálně upravenou DNA na boj v tomto kvadrantu“ zaváněly spíše Voyagerem nebo Andromedou. Ten koncept je zoufale nedotažený a působí to na mě jen jako výmluva, proč Jem'Hadaři posádku hned na začátku nevyvraždili. Tím spíše, že autoři se k tomu konceptu nikdy nevrátili. (Ale možná mezitím Gamy „došly“.) Navíc jsou Alfy tupější než Gamy.
- Starší Jem'Hadar končí kariéru. A co jako bude dělat potom? Pořídí si chatu u Stříbrného potoka v Minnesotě a bude tam chytat ryby? OMG.
- Jasně, že toto je humorná epizoda, ale tři předchozí komediální se bez takových kravin obešly.
- Zábavné momenty tam určitě byly. Samotný závěr v baru byl geniální.
- Nicméně jsem čekal víc. – 2,5/5
- TR
- Překvapivě koukatelný průměr, byť zápletka jak z Arabely 🙂
- Jeden z mála případů, kdy zpracování mnohonásobně převyšuje nápad. Upřímně: Anomálie, která zmenšuje posádku? Ve Voyageru by se to vyjímalo určitě lépe, ale jak říkám, zpracování ušlo a vizuálně je třebas „optronický les“ vyveden velice pěkně. - 3/5
- Zajímavost: Jde o první dokončený startrekový scénář Reného Echevarrii, jenž finalizoval ještě před svým prvním zfilmovaným, kterým byla novogenerační epizoda "The Offspring" (Potomek). Postupně ji zkoušel u Jeri Taylor pro sedmou řadu TNG, Michaela Pillera pro začátky DS9 a později i u Iry Behra. Vždy narazil. Až během šesté řady Ira „konečně podlehl“ a epizoda dostala zelenou.
Honor Among Thieves (Čest mezi zloději)
- Pike
- Námět je geniální. Dostáváme se do neprobádané části trekového univerza – na civilizovaný svět mimo Federaci.
- Plus i za to, že Bilby je běžný „low level“ mafián, a ne nějaký ultra boss. Na pozadí se však odehrává poměrně zajímavý příběh o spiknutí a korupci v nejvyšších patrech federační rozvědky.
- Miles je pro tento úkol poměrně logická volba.
- Co mi však nesedělo je vztah Bilbyho a O'Briena. Bilby byl sice charizmatický a měl plnou pusu keců o rodině, ale jinak to byl obyčejný gauner a vrah. Milesova loajalita vůči němu mi tu přišla docela mimo. A ty Bilbyho kecy o rodině byly dost otravné. Těžko někdo uvěří k tomu, že v tomto vesmíru musí být občan mimo Federaci hrdlořezem, aby zajistil rodinu.
- Za námět a originální prostředí trochu přimhouřím oko a dávám 4/5.
- TR
- ...Já tomu na takovém světě věřím poměrně snadno. Navíc je podobných planet kolem Federace asi bezpočet, to už nám vysvětlilo několik prvních sezón Nové generace, čili s tím rozhodně problém nemám.
- Podle mě jde o další ze skvělých zářezů na pažbě šesté řady. Avšak o těch vyloženě dobrých dílech se špatně něco říká, protože by to byl jen výčet adorací 😉
- Nicméně nelze nezmínit dvě věci: Fantastický vizuál a spolupráci Dominionu a Orionského syndikátu.
- Detaily, to je to, z čeho jsem tu tak unešený! – 5/5
- Zajímavost: Z původního námětu epizody se zachoval jen Orionský syndikát. A je to dobře. Původně se totiž měla epizoda věnovat Jakeovi s Nogem – mnozí si vloží hlavu do dlaní už tady, ale čtěte dál, je to ještě horší... Jake měl zachránit dceru hlavy Syndikátu, tím si přes noc vydobýt exkluzivní postavení v této zločinecké organizaci, čímž se měl spřátelit s několika vysoce postavenými členy. Nejprve je Jake nadšený z toho, že dostane na co si ukáže, ale následně se s Nogem pohádá, a ten já dalšího rána hospitalizován pro těžké zmlácení. Díky tomu si Jake uvědomí, že vlezl do něčeho, nad čím nemá absolutně žádnou kontrolu (gratulujeme) a hledá cestu, jak Syndikát opustit. To pořád není všechno! Jake chce ven, ale Quark dovnitř, a tak se stává Jakeovým novým „nejlepším přítelem“. Nakonec však vyplouvá na povrch, že celá záležitost se záchranou dcery byla promyšleným tahem v boji o moc uvnitř Syndikátu. (Uáá, ještě že tohle nikdy nespatřilo světlo světa 🙂 )
- Zajímavost: Nick Tate skončil v konkurzu na roli Liama Bilbyho původně až druhý za Charlesem Hallahanem. Ten však bohužel několik dní před natáčením zemřel.
Change of Heart (Pohnutky srdce)
- Pike
- Otázka na začátek: Existuje na současné Zemi armáda, která by vyslala na klíčovou a extrémně nebezpečnou misi manželský pár? (Není to nezbytně řečnická otázka – uvítám nějaké poznatky z praxe.)
- Je to samozřejmě okecáno tím, že na stanici nikdo nebyl. Což je takový nevyřečený úzus až sem. Ale v sedmé sezóně se dozvídáme, že na DS9 slouží stovky důstojníků, kteří tam asi po celou dobu tlučou špačky. Je samozřejmě možné, že je tam přeložili až po této epizodě, ale to je dle mého blbost.
- Po hříchu zde nenalezneme mnoho ke chvále, ani po oproštění se od tohoto faktu. Hlavní problém je Dax. Jadziu mám celkem rád, ale zde je to její chování neskutečně otravné. A je problém to ignorovat, protože mimo dialogů Worfa a Dax se tu vlastně nic neděje.
- Worfovo rozhodnutí je poměrně konzistentní s jeho postavou, to je celkem OK. V reálu je pak jasné, že takovému dilematu neměl být nikdy vystaven (viz výše).
- Pokud bych měl něco pochválit, pak je to studiová džungle, která je na poměry Treku poměrně rozmanitá.
- Tak to bychom měli za 1,5/5.
- TR
- Slušně zfilmovaný nesmysl 🙂 – 2/5
- Zastavím se ale u vedlejší linie, kde O'Brien cítí jakousi podivnou potřebu „natřít to“ Quarkovi a zlanaří Bashira do studia a zdokonalování se v Tongu. Zlo!
- Zajímavost: Terry Farrell po přečtění scénáře poprosila tvůrce, aby její postavu zabili už tady. Přiznejme si, že by to dávalo mnohem větší smysl. Už tehdy měla silný dojem, že Worf by se měl rozhodnout pro povinnost. Nestalo se tak a drželi jí na place až do samotného finále.
- Zajímavost: Původní vedlejší příběh měl pojednávat o Prinadoře (Nogově matce), která přiléta na stanici udobřit se s Romem. V reálu jej ale měla jen znovu oblafnout.
- Zajímavost: Džungli na Soukaře postavili v hale #5, ale dle produkce „až příliš dobře“. Dostat do hustého umělého porostu techniku bylo údajně stejně složité jako kdyby odjeli točit do skutečné džungle.
Wrong Darker Than Death or Night (Křivdy temnější než noc nebo smrt; Křivdy temnější než smrt či noc – Tomu prohození prostě nejde rozumět 🙂 )
- Pike
- Slabinou této epizody je poměrně WTF námět. Trochu to připomíná poslední sezónu TNG, která byla na řešení takových rodinných problémů postavená.
- Plusem budiž další návštěva základny bajoranských teroristů.
- Děj na stanici nemá atmosféru okupace, jako měla třeba "Necessary Evil". Část přikládám námětu, ale i výprava a osvětlení scény mi zde přijdou poněkud odfláknuté.
- A závěr o tom, jestli Kira chce nebo nechce zabít svoji matku, mi taky úplně neseděl. Pro Kiru to vybočení z chování ani není, ale kdyby mě taková rodinná dramata bavila, tak se dívám na úplně jiný žánr než na sci-fi.
- Za drobná pozitiva 2,5/5.
- TR
- S tímhle mám dva zásadní problémy: Chybí tu jakákoli atmosféra okupace a Kira je tu za úplnou blbku. Špatný scénář to už spíše jenom korunuje. – 1/5
- Zajímavost: 6. řada je plná námětů, ze kterých do finální podoby nepřešlo skoro nic, a tady tomu není jinak. Původně mělo jít o poměrně drsný duchařský horor, kde se na stanici začnou zjevovat mrtvé bajoranské děti, které zde dříve zdánlivě umučil cardassianský věděc Mengeleho formátu. Jenže by vyšlo najevo, že nejde o duchy, ale poloúspěšné vyslání do budoucnosti s původním záměrem reportovat, co viděli, zpět Obsidianskému řádu. Na rozdíl od té natočené hlouposti by tohle mohlo být skutečně zajímavé. Škoda.
Inquisition (Inkvizice)
- Pike
- Nelze nepoznamenat, že tato epizoda má poměrně hluboký dopad do všeho Star Treku. Oddíl 31 pronikl, s výjimkou Voyageru, všude.
- Není to samozřejmě náhoda. Ten nápad sám o sobe je vynikající. Tím neříkám, že bych jim kdovíjak fandil, mám osobně blíže spíše k Picardově diplomatickému a pacifistickému přístupu, než ke skryté bandě všehoschopných samozvaných patriotů.
- Bavil mě i samotný děj a různé detaily. Nejprve stručný výslech, pak „chyba“ při doručení snídaně, tajná zpráva od O'Briena a nakonec kroužení kolem Bashira. Jen to prozrazení simulace podle O'Brienova ramena mi úplně nesedělo. Kdyby to bylo jeho první zranění, tak by to asi bylo OK, ale on s ramenem klempíroval několikrát, a zdravotní stav osob by určitě byl jednou z věcí, kterou by Oddíl 31 při vytváření simulace zohlednil.
- I tak jednoznačných 5/5.
- TR
- A tady se ani víc rozcházet nemůžeme 🙂
- Děje se tu přesně to, co nemám rád, protože to pokládám za spisovatelskou obezličku jak maskovat, že neumí napsat nic složitějšího – obviňování, klacky pod nohy, rádoby maskovaná nevěrohodnost... Ne, tohle není pro mě.
- Nesedí mi to celé ničím, ale nejvíc nejstrašnější je asi finální simulátorová scéna na můstku Defiantu, kde Bashirovi všichni říkají „Konec lží, doktore!“ / „Jak jsi to mohl udělat, Juliane?!“ atp, ale on to pozná až podle toho, že Miles nemá vykloubené rameno. Od začátku tam kompletně selhává deduktivní proces. Nemluvě o takovém tom zeleném fanatismu ze strany Sloana a jeho pohůnků.
- Weyoun k Bashirovi šeptem: „Pamatuješ, jak jsem ti prvně ohřál lívance?“ V jakém že to jsme žánru? 🙂
- A ve výčtu podivností by se dalo pokračovat... Třeba insignie na Sloanově krku patří funkci 'deputy director', kterýtož je vždy jen jeden. Že by si Sisko nedokázal ověřit dva nejvyšší lidi flotilní rozvědky? Oh, please...
- Oddíl 31 jako takový je mi fuk a Odo má pravdu, že každá civilizace ve vesmíru takovou instituci má. Budiž. Navíc to velmi šikovně šoupli do Zakládající charty. To, a že se k tomu Rada nakonec nevyjádřila, shledávám jedinými dvěma pozitivními prvky epizody.
- Přesto dávám 0/5.
- Zajímavost: Tušíte, co přijde? Ano, i zde nezůstalo z původního námětu vůbec nic. Mělo jít o poměrně vtipnou epizodku na motivy Kafkova románu Proces, kde měl dobrý doktor svádět ultimátní souboj s byrokracií – během záchrany planety mu měli autority z orbity odtáhnout runabout za špatné parkování 😉
- Zajímavost: Luthera Sloana měl původně hrát Martin Sheen, jehož pozitivní vztah ke sci-fi není žádné tajemství, ale Ira nakonec vybral Williama Sadlera, coby herce schopného doručit drsnější a údernější postoj. Ne, že by Ira Behr vybral špatně, Sadlerovy kvality jsou jasné, ale že stran Michaela Sheena neměl pravdu, později krásně dokázal Mass Effect 2.
In the Pale Moonlight (Za svitu luny; V bledé měsíční záři)
- Pike
- Přiznávám, že jsem se toho trochu bál. V Abrams Treku a hlavně v Discovery máme totiž takových temných momentů relativně hodně a nevěděl jsem, zda při této episodě nebudu mít jakýsi pocit přesycení. Obavy se však nenaplnily. Jednak na to koukám čistě z kontextu Siska jako hlavní postavy, a navíc zde provádí promyšlený tah za účelem záchrany Federace, přesto o tom sám pochybuje a má určité výčitky svědomí. Část břemene pak leží na Garakovi, který vyloženě kladnou postavou nikdy nebyl.
- Epizoda je sama o sobě výborně napsaná, dialogy jsou dokonalé a perfektně promyšlené. Už jenom počáteční výměna o výšce Siska je geniální.
- Nejsilnější z celého dílu je asi rvačka s Garakem a samotný závěr se smazáním deníku.
- Opět jasných 5/5.
- TR
- Vskutku dokonalý politický a špionážní thriller.
- Avery Brooks dostal celé jeviště a opanoval ho svou skvělou divadelní pózou.
- Z produkčního soudku: Garakovi nedržely nákrčnice.
- Vždycky mě dostane jak věrně David R. George III. Vreenaka v románu 2311: Hadi v rozvalinách uchopil, a jak tu postavu rozvinul tak, že tady jej uvidím a znám ho; včetně všech jeho pohnutek.
- Mrzí mě ovšem, že nejsou nijak zohledněny události z VGR "Message in a Bottle" (Zpráva v lahvi).
- Garak se objevuje poprvé od "Sacrifice of Angels", ale to samozřejmě není chyba této epizody, která mi v hodnocení stojí velmi vysoko. – 5/5
- Zajímavost: Ano, i toto... Původně měl Jake nachytat prvního ministra Shakaara podobně jako Forrest Gump Richarda Nixona v hotelu Watergate 😉 Čímž by rozehrál bajorské politické drama, kde Ben Jakeovi rozkáže informaci raději zatajit. Celé se jim to ale nepozdávalo, a tak změnili premisu – Jake našel kompro na svého otce! A to už se dostáváme k výsledku... Měl objevit právě to, že jeho otec a Garak jsou zapleteni v ilegálních akcích, jak přivést Romulanské impérium na stranu Federace a Klingonů.
- Zajímavost: „Teleplay by Michael Taylor“ je špatný údaj – finální verzi scénáře napsal Ronald D. Moore a byl to právě on, kdo Jakea z příběhu úplně odstranil.
- Zajímavost: Název epizody odkazuje na Jokerovu ikonickou hlášku z prvního filmu o Batmanovi: „Have you ever danced with the devil in the pale moonlight?“ (Tančil jsi už někdy s ďáblem v bledé měsíční záři?)
- Zajímavost: Původně měl Dominion obsadit Vulkán. Někdo ale rázně zakročil a všem vysvětlil, jak blízko je Vulkán Zemi.
- Zajímavost: Hrubý střih epizody výrazně přesahoval 60 minut. Na podlaze střižny skončila zhruba třetina scén a mnoho dalších vůbec nebylo natočeno.
- Zajímavost: Z tého epizody pochází jedna z nejčastěji obecně používaných hlášek, jaké Star Trek kdy stvořil.
- Zajímavost: Jde o 4. epizodu s Weyounem v řadě, kde nejde o skutečnou postavu, ale buď o halucinaci, nebo hologram.
His Way (Jeho způsob)
- Pike
- Paradoxní je, že tato love story, se zapojením geniálního hologramu, působí věrohodněji, než vztahy typu Worf/Troi nebo Paris/Torres.
- Skvělé je hlavně to, jak Odo chválí během večeře Vica 😀
- Když tak přemýšlím o epizodách, které odstartovaly vztah mezi hlavními postavami v Treku, tak mě žádná lepší nenapadá. 4/5
- TR
- Pohlazení po duši...
- Konečně se po více než dvou sezónách vrátila taková ta organická živost toho místa. „Small talk“ mezi Kirou a Dax mi hodně chyběl, Worf moc neotravoval, přátelství mezi Julianem a Milesem nebylo hnané do extrému, no a dvojka Auberjonois a Darren – to je prostě radost!
- Vic je suprová postava a navíc mi vždycky přišlo, že by Kiru s Odem k tomu vztahu měl někdo dokopat, jinak by jim to nikdy nevyšlo. – 5/5
- Zajímavost: Název epizody odráží hit Franka Sinatry "My Way" (Moje cesta).
- Zajímavost: Ira Steven Behr chtěl postavu Vica Fontainea představit už ve 4. řadě, kde jej měl hrát Frank Sinatra Junior, ale ten roli, kde by vlastně kopíroval svého otce, razantně odmítl. Postupně byli osloveni Steve Lawrence, Robert Goulet, Tom Jones a Jerry Vale, kteří do jednoho také odmítli. O několik dní později se Behr a jeho kamarád Frederick Rappaport náhodou vyskytli na akci, kde James Darren, krom jiných, podepisoval fanouškům své fotografie. Ačkoli se neznali, dvojici ihned zaujalo jeho bezprostřední vystupování, laskavost projevu a magický hlas. Druhý den mu Behr zaslal scénář s přáním se setkat. Když Darren dorazil, přišla řeč mimo jiné na to, jak s Frankem Sinatrou a Deanem Martinem hrávali poker a než stihl Behr cokoli říct, zjistil, že James Darren už dávno a plynule přešel do své role 🙂
- Zajímavost: Darren Vica miloval a vydal i album písniček, které si v seriálu mohl zaspívat, a to pod názvem "This One's from the Heart" (Tahle je od srdce).
The Reckoning (Zúčtování)
- Pike
- Jako alegorie na biblický příběh o Abrahamovi by to mohlo být celkem OK, byť chápu, že to neosloví lidi, kteří náboženskou tématiku nemají rádi. Osobně s tím nemám problém, ale to zpracování je celkem špatné.
- Hlavní problém je, že mi to přišlo takové nedůvěryhodné, hlavně chování postav bylo děsivě na sílu. Např. zásah Winn na konci, který byl motivován její ctižádostivostí, celkem i chápu, ale že by jí na to krom Kiry nikdo nic neřekl?
- Spíše slabší průměr za 2/5.
- TR
- Až na velmi chaotickou roli a úlohu kai Winn to bylo vlastně velmi dobré.
- Rozhodně si cením, že se vrátili k Přízrakům a poměrně elegantně je znovu zapojili do velkého schématu věcí. Mám takováhle nenásilná propojení moc rád.
- Sice bych se oběšel bez evakuace stanice, ale když už musela být, tak ji konečně provedli uvěřitelně – dvěma loděmi třídy Galaxy 🙂
- Finální souboj si vlastně půjčuje ze Star Wars, ale to ani v nejmenším nevadí. Líbí se mi nastolené dilema věčného blahobytu Proroků, či život syna. – 4/5
- Zajímavost: Původně měl souboj entit probíhat v tělech Kiry a Winn, odehrávat se po celé stanici a ve finální fázi drasticky poškodit Promenádu. Od nápadu se upustilo ze dvou důvodů: Jednak režisér Jesús Salvador Treviño odhadl natáčecí dobu na nepřijatelných 15 dní (standardem byl 6) a potom v takové pozici postav Sisko postrádal motivaci pro ukončení souboje, naopak by byl tím posledním věřícím a jednoduše nechal Kiru vyhrát.
Valiant
- Pike
- S touto epizodou mám takový klasický problém. Marně přemýšlím, co se tím básník snažil říci. Že má Akademie nějaký elitní sbor? Ano, má. Že Dominion má nový typ bitevní lodě? Mělo to být nějaké pokusné teritorium o seriálu z Akademie?
- Nog je povýšen na nadporučíka. A nyní kontrolní otázka, soudruzi: Jaké insignie by měl dostat důstojník povýšený na hodnost nadporučíka? Jako podporučík, vole. 🙁
- Ukazuje to však názorně, že seriál o Akademii by dopadl katastrofálně.
- Samotný příběh o likvidaci Hvězdy smrti, tedy pardon – jem'hadarské bitevní lodě, jediním torpédem, však není úplně špatný a má to celkem příjemnou military atmosféru.
- Ze záchranných modulů nakonec přežije jeden. A náhodou je to zrovna ten, kde jsou Jake a Nog.
- Slabší průměr za 2,5/5.
- TR
- Pro jednoho slabší průměr, pro druhého dno odpadní nádrže 🙂
- Nevím nakolik jsou Ivy League a podobé spolky v Americe skutečně problém, ale opravdu to museli cpát sem? Arogantní studenti mají speciální status (pro svou nezvladatelnost, zřejmě) a dostanou válečnou loď.
- V posloupnosti velení jsou manipulativní egomaniaci, kteří si po smrti jednoho skutečného důstojníka na lodi vezmou skutečné frčky a Nog je na základě toho poslouchá? Nog je tam jediný pravý důstojník, který by měl naopak okamžitě převzít velení. Navíc má takickou specializaci! Ne, tohle mi bylo celé z duše odporné od začátku do konce. – 0/5
- Zajímavost: Defiant se původně měl jmenovat právě Valiant, v odkazu na TOS epizodu "Where No Man Has Gone Before" (Kam se dosud člověk nevydal). Stejného roku ale vystartoval Voyager a platil zákaz pojmenovat jakoukoli hlavnější loď od "V".
- Zajímavost: Původně mělo jít o regulérní loď, která operuje za liniemi už od začátku války, což má na posádku jaksi zdrsňující vliv. Ale Moore trval na tom, že půjde o kadety a Behr pak navrhl Rudou četu. (Ošklivý krok vedle 😉 )
Profit and Lace (Zisk v krajkách; Zisk a krajka)
- Pike
- Krom vulgarit mě nenapadá nic, co by se k tomu dalo napsat. – 0/5
- TR
- Přes všechno zlo si nemyslím, že by to bylo horší než "Valiant" 😉 – 0/5
- Zajímavost: Tato epizoda vznikla.
- Zajímavost: Armin Shimerman je jedním z těch profesionálů, kteří se chtějí na roli vždy nějak připravit, aby působili co nejvěrohodněji. Pustil si tedy dva filmy: Někdo to rád horké (1959) a Tootsie (1982). Tony Curtis v prvním jmenovaném neustále pomrkával po kameře, že sice hraje ženu, ale je muž, kdežto Dustin Hoffman se snažil hrát tak, aby mu ženu všichni věřili. A právě ten přístup zvolil i Armin. Takové úsilí nemělo padnout na obět scénáři, který se nezmohl na nic víc než rozjuchanou plichtu.
Time's Orphan (Sirotek času)
- Pike
- Jsem velkým fanouškem ochotnického divadla, ale že bych ho chtěl vidět i ve Star Treku, to ani ne. I když „herectví“ dospělé Molly by se neuplatnilo ani tam. Spolu s afektovanou Keiko je to kombinace skoro k nepřežití.
- Kromě příšerného herectví a zoufalých dialogů se v té episodě v podstatě nic neděje.
- Protože to není takový odpad jako předchozí epizoda, dávám 1/5.
- TR
- Něco kladného v tom bylo, ale byl toho takový drtek, že už si ani pořádně nepamatuju, proč tomu dávám celých 1/5.
- Herecký „výkon“ Milese a Keiko, když se navždy loučili se svou dcerou, je na Zlatou malinu. „Už tě nikdy neuvidíme, to je škoda. No jo no, tak jdem.“ 🙂
- Zajímavost: Epizoda je pohrobkem Nové generace, kde měl původně portálem zmizet Alexandr a už se nevrátit, protože Joe Menosky postavu z duše nenáviděl a hledal cesty, jak ji ze seriálu odejít. Nikdy se mu to ale nepovedlo, neboť Alexandr byl nejoblíbenější postavou Pillerovy matky 🙂
- Zajímavost: V první verzi scénáře upraveného pro Molly měla 10 let žít mezi farmáři a po návratu na stanici prostě jen odmítat své biologické rodiče. René Echevarria proti tomu ale brojil s oduvodněním, že se chovala „děsně americky“ 🙂
- Zajímavost: Tady se podivnými věci nešetřilo. Celý Mollyin stav mysli byl založen na „syndromu chyceného delfína“, neboť po deseti letech bez civilizace ztratila prakticky všechno své „lidství“.
- Zajímavost: Portál je ikonijský, jen to nikde není explicitně zmíněno.
The Sound of Her Voice (Její vlídný hlas; Tón jejího hlasu)
- Pike
- Před season finale je třeba vytrestat diváky ještě jednou.
- Konverzační epizoda sama o sobě není špatný nápad a Debra Wilson má velmi zajímavý hlas, takže za casting a námět palec nahoru.
- Kamenem úrazu jsou ale samotné dialogy. Jsou neuvěřitelně ploché a zdaleka nevyužívají potenciál postav. Za celý díl se nedozvíme prakticky nic nového. Možná tedy další psychologický rozbor vztahové krize Siska a Kasidy, ale z toho radostí ke stropu určitě skákat nebudu.
- Ve své podstatě je to taky časovka, což je celkem zajímavý element. V závěru se vyhneme i klasickému happy endu, což bylo pro mě poměrně překvapivé.
- Škoda, že nebyla scénáři věnována větší péče. Hrozně mě překvapuje, že to napsal Moore, ale každý den zkrátka není posvícení. – 2/5
- TR
- Souhlasím, že finální rozuzlení je docela originální, akorát „pohřbíme ji mezi přátěli“ zmanená „mezi lidmi, které nikdy neviděla“, a to je takové podivné.
- Navíc stačilo konzultovat palubní počítač, kdy se ta Olympia skutečně ztratila. Vzhledem k bezpečnostím otázkám je to první věc, kterou měli udělat.
- A to, co tam řešil Sisko s Kas, to mi jaksi hlava nepobrala.
- Daleko víc se mi líbila linie Odo/Quark. Ta byla perfektní.
- Nicméně je třeba ocenit produkční hodnotu. V téhle epizodě je déšť, posádka promočená na kost, svícení na Defiantu je jiné, atd. To vše notně napomáhá atmosféře a navíc se mi velice zamlouvá námět jako takový. Díky tomu dávám 3,5/5.
- Zajímavost: Nechci už používat slovíčko 'původně', ale co mi zbývá... Původně se měl Sisko nudit v kajutě, projíždět subprostorové frekvence a náhodou natrefit na vysílání jakési ženy z druhoválečného roku 1940, do které se měl postupem času dokonce zamilovat.
- Zajímavost: Při castingu na na roli Lisy Cusack se poslouchaly pouze audionahrávky a Debra Wilson tak byla skutečně vybrána na základě tónu jejího hlasu.
- Zajímavost: Režisér Winrich Kolbe nenechal Debru interagovat s nikým z ostatních herců, dokud nebylo dotočeno.
- Zajímavost: Terry Farrell se zde pouze mihne, jelikož už chodila na konkurzy pro jiné role.
Tears of the Prophets (Slzy Proroků)
- Pike
- Příjemně mě překvapilo, kolik je tu zajímavých detailů: meeting s Klingony a Romulany, medaile kapitána Pikea, rozhovor Siska s Rossem, atd.
- Efekty opět vynikající, byť mě střelba na nehybné satelity nebavila tolik, jako bitva lodí. Ale zase to bylo něco nového.
- Na plný počet to ale není, protože vše kolem Dax je tu špatně. A) Začíná mluvit o dítěti, což je pro pozorného diváka ST signál, že jí brzy bude zvonit hrana. B) Smutné scény s Quarkem a Bashirem jsou poněkud otravné, Dax je tu též protivnější, než obvykle. C) A její samotná smrt. Kdyby ji Dukat prostě zabil, jak to bylo původně ve scénáři, bylo by to OK. Ale ona se musela bránit a k tomu potřebovala zbraň. Takže po šesti sezónách, kdy chodila posádka po stanici zásadně neozbrojená, má najednou z ničeho nic fázer u pasu (i na Promenádě, kde to bylo zakázané!!!) a jde rozmlouvat s Proroky. A Bashir, se kterým předtím mluvila, ho neměl! Ne, to bylo tak debilní.
- S touto výhradou tedy 4,5/5.
- TR
- Dílčí nedostatky by se určitě našly (jako třeba Jadziin fázer 😉 ),ale je to prostě skvělé. A kdyby z toho udělali dvojdíl, bylo by to patrně ještě lepší. Za mě tomu nejvíc ubližuje právě extrémní tempo.
- Začátek s protivními dětmi, hádající se Kirou, a červenou TNG uniformou, co už 2 roky neplatí, jim odpustím, protože zbytek je výborný.
- Konečně odstranili Jadziu, protože sorry, ale ta tam už vůbec neměla, co dělat. Už jí ani nebrali na mise!
- Efekty na svojí dobu bezprecedentní!
- A jako season finale toto dávám už notnou řádku let za příklad. Nemusí to vždy končit nějakých brutálním cliffhangerem. Despresivní konec, kde se Sisko zbalí a jde čistit škeble, je dle mého mnohem silnější a emotivnější, než když to ukončí v okamžiku aby se nevědělo, zda ta či ona postava přežije. Takže za toto dávám plných 5/5.
- Zajímavost: Snad nejčastější fanouškovskou otázkou vždy bylo „proč Terry odešla“. No zkrátka proto, že ji to už nebavilo. A není se čemu divit – tvůrci s postavou nedokázali dva roky v podstatě nijak pracovat. Soudě podle traileru na dokument What We Left Behind se v něm sama rozhovoří více.
- Zajímavost: Přestože už jí v seriálu uvidíme jen na svatební fotografii ve Worfově kajutě, se k roli ještě jednou vrátila. A to ve skvělé PC hře Deep Space Nine – The Fallen z roku 2000.
Toliko k vyčerpávající šesté řadě a těšíme se u sedmičky, tedy řady poslední, na viděnou 😉
Diskuse k článku
Díky za výborné a vyčerpávající shrnutí. DS9 je kultovka a ano, cvičení pro R. D. Moora před ságou BSG. Moje nej ep. z 6. řady je rozhodně Za svitu luny. Vtáhnout Romulany do války bylo logické…