Možná ten příběh znáte. Možná jste o tom četli, nebo vám určité podobnosti neunikly, pokud kromě DS9 znáte i B5. Pro někoho – a nebojím se hádat, že takových jedinců bude většina – ovšem můžou být tyto informace úplně nové. A pokud přece jenom ne, malé opáčko nikdy neuškodí. Článek ovšem může obsahovat (tedy obsahuje) mírné spoilery k různým epizodám a ději obou seriálů.
Jak to začalo... a skončilo
3. ledna 1993 se na americké stanici CBS poprvé objevil Star Trek: Deep Space Nine. První seriál z tohoto světa, který se neodehrával na vesmírné lodi (čti na Enterprise), ale na stanici na samém okraji známého vesmíru. A také první Star Trek, který přinesl serializovaný příběh – tedy alespoň v pozdějších sériích, ačkoli náznaky věcí budoucích se objevují už od začátku.
O rok později, konkrétně 26. ledna 1994, odstartoval další sci-fi seriál odehrávající se na vesmírné stanici – Babylon 5. Jeho pilotní film, The Gathering (Velký summit), ovšem spatřil světlo světa už o rok dříve, jen měsíc a půl po pilotu DS9 – 22. února.
To ale není až tak podstatné – v tomhle příběhu hrají hlavní roli podobnosti. A odlišnosti. A dopředu říkám, že i když je DS9 mým nejoblíbenějším ST seriálem, na B5 se prostě nechytá. Ten je taktéž od začátku serializovaný, a čím víc spěje ke konci, tím víc se ukazuje, jak moc. Byť i zde se v prvních řadách (z celkových pěti) pracuje spíše s náznaky. Oba dva seriály se navíc naprosto bez problémů dají označit jako válečná dramata.
Ačkoli se DS9 začal vysílat dřív, Babylon 5 byl vyvíjen jako první, a to už několik let před osudovým rokem 1993. Jeho tvůrce, Joseph Michael Straczynski – mimo jiné autor jednoho z nejlepších komiksových runů Spider-Mana (vyšel i česky), komiksového románu Krajina půlnočních stínů, spolutvůrce netflixovského seriálu Sense8 a scenárista filmů Thor, Underworld: Awakening (čtvrtý díl série) a Changeling (Výměna), který v roce 2008 natočil Clint Eastwood – ho nabízel několika produkčním společnostem. Včetně Paramountu! Tamějším pohlavárům Straczynski ukázal spoustu materiálů, které si Paramount ponechal i poté, co projekt odmítl. A vzhledem k tomu, že Babylon 5 měl jeho tvůrce promyšlený od začátku do konce, studio by cestu k plagiátorství mělo snadnou a zcela otevřenou.
Když tedy došlo krátce poté k ohlášení nového ST seriálu z prostředí vesmírné stanice, vyjádřil Straczynski jisté obavy, že ony materiály byly použity při jeho vymýšlení. Nevinil ovšem tvůrce DS9, Ricka Bermana a Michaela Pillera, kteří tvrdili, že o jeho díle nikdy předtím nic neslyšeli. JMS věřil, že viníci jsou výš, tedy přímo v Paramountu. Protože ale nechtěl riskovat negativní dopad, který by na oba seriály mohlo vrhnout podniknutí jakýchkoli právních kroků, celý příběh tím vlastně končí. Mezi oběma štáby ostatně žádné velké nepřátelství nikdy nepanovalo. Mezi fanoušky už to bylo trošku komplikovanější – ale tak už to bývá téměř od přírody 🙂 Paramount možná ovlivněn a inspirován byl, ale přímé plagiátorství vylučoval později i sám Straczynski, ačkoli styčných bodů je i v samotném ději mnoho. Oba seriály jsou ale ceněné, úspěšné a oblíbené nezávisle na sobě – a oba právem!
Nyní si tedy pojďme rozebrat ty nejzásadnější podobnosti mezi oběma seriály...
Stanice
Podobnost, která do očí praští asi nejvíc 🙂
Babylon 5 (zkráceně B5), jak její název napovídá, je pátou (a poslední) stanicí tohoto jména, přičemž první tři byly zničeny sabotáží ještě před dokončením a čtvrtá zmizela dvacet čtyři hodin před zahájením provozu, přičemž její osud byl dlouho nejasný. Babylon 5 fungoval v letech 2257 až 2280, kdy byl srovnán s okolním vesmírem z toho nejprozaičtějšího důvodu – jednoduše splnil svůj účel, zastaral a jeho další provoz by byl zbytečný. Jak říkají její dva velitelé, Sinclair a Sheridan, v úvodních titulcích seriálu, stanice je „centrem obchodu a diplomacie a přístavem daleko od domova pro diplomaty, podvodníky, obchodníky a poutníky“. Jejím hlavním úkolem je však samozřejmě udržování míru v Galaxii. B5 má být neutrální vyjednávací půdou – což se ovšem nedaří příliš často. Stavbu stanice sponzorovalo pět druhů – lidé, Minbari, Narni, Centauri a Vorloni. Její provoz byl zahájen deset let po pozemsko-minbarské válce, která byla náhle ukončena poté, co se Minbari těsně před svým vítězstvím z nejasných důvodů vzdali.
Stanice je umístěna na oběžné dráze planety Epsilon III.
Deep Space Nine (zkráceně DS9), původním jménem Terok Nor, je, jak známo, stanicí cardassijskou. V pilotním díle "The Emissary" (Vyslanec) ovšem její správu přebírá Spojená federace planet. Děje se tak poté, co je po mnoha letech ukončena cardassijská okupace planety Bajor. Ze stanice původně určené k rafinaci rudy, se po této úvodní výměně stráží navíc stává významné diplomatické místo, jehož důležitost ještě umocní objev stabilní červí díry vedoucí do kvadrantu Gama, který následuje krátce poté. DS9 je tak novým centrem obchodu a diplomacie pro mnoho různých druhů. Příběh seriálu začíná (po krátkém úvodu od Wolfu 359) roku 2369 a končí 2375; tedy 95 let po sešrotování BéPětky. Osudy jejích postav ovšem pokračují i nadále v navazujících knihách a sériích, jako je DS9 Relaunch a pro nás podstatnější (protože vycházejí česky) trilogie Volání osudu a série Typhonský pakt.
DS9 se v pilotu nachází na oběžné dráze již zmíněné planety Bajor, později pak v její blízkosti.
Příběh
Kromě toho, že je Babylon 5 seriálem silně zaměřeným na jednotlivé postavy, z nichž mnoho se potýká s různými závislostmi, prochází téměř celým seriálem jeden velký příběh. Zpočátku jen pozvolna... V Galaxii se totiž znovu probouzí prastará civilizace, o které téměř nikdo nic neví – Stíny. Jsou mocní, děsiví a vypadá to, že také neporazitelní... Po odhalení jejich existence získává B5 novou hlavní úlohu, kdy se stává „poslední nadějí na vítězství“.
Domovskou planetou Stínů je Z'Ha'Dum.
Také Deep Space Nine je více než kterýkoli jiný Star Trek zaměřený na postavy (dokonce na všechny, včetně těch nejdůležitějších vedlejších), na jejich vzájemné vztahy a vývoj. V DS9 je samozřejmě oním, zpočátku též tajemným, nepřítelem Dominion, mocnost z kvadrantu Gama. Hlavním nepřátelským druhem, která za celým nápadem ohledně Dominionu stojí, jsou Zakladatelé, známí též jako měňavci, podle jejich schopnosti napodobovat tvary a samozřejmě i tváře, což z nich činí skvělé infiltrátory. Výjimkou potvrzující pravidlo je zde konstábl Odo, velitel bezpečnosti na DS9.
Zatímco v Babylonu 5 je důležitý téměř každý nepatrný detail a nepodstatná větička (jejichž smysl pochopíte až za pět sezón, nebo při rewatchi 😀 ), u DS9 takový pozor dávat nemusíte, ale vynechávání dílů (doufám, že to nikdo nedělá), by se v posledních dvou řadách, kdy probíhá skutečný válečný konflikt, nemuselo vyplatit už ani tam.
Dominion svou invazi započal velmi nenápadně přímo na Zemi. Stíny na to jdou rafinovaně přes cílevědomého centaurského velvyslance Londa Mollariho, ale s pomocí tajemného pana Mordena, který byl kdysi naprosto obyčejným člověkem.
Oba válečné konflikty končí po mnoha epických momentech velmi civilně – vítězstvím Země a jejích spojenců s vydatným využitím proslovů, diskuzí a dohod a následným odchodem mnoha postav z místa, které jim bylo domovem, na místa zcela jiná.
Na okraj: Hlavním vedlejším druhem jsou v obou případech hluboce nábožensky založení lidé – Bajorané a Minabri.
Politika
Jak v DS9, tak v B5, se řeší politické záležitosti a v tomto případě jde o prvky (opět) velmi podobné. Zatímco v DS9 je věnováno hodně prostoru například konfliktu Cardassie a Bajoru, jedním z nejdramatičtějších a divácky nejvděčnějších dějových oblouků v B5 popisuje více než napjaté vztahy Narnů s Centauri, a to zejména prostřednictvím jejich zástupců na stanici – velvyslanců G'Kara a Londa Mollariho, kteří zároveň patří k nejoblíbenějším postavám celého seriálu. Posádka kapitána Siska dále kupříkladu odhaluje spiknutí Dominionu, když měňavci infiltrují samotné velení Flotily, ovšem Straczynski (který sám napsal naprostou většinu z celkových 110 epizod – celkem 92), jde v B5 ještě dál. Ve stejnou dobu, kdy na síle nabírají Stíny, začíná na planetě Zemi vládnout nově „zvolený“ prezident Clark, který do té doby demokratický režim postupně přetváří v totalitu. Své problémy s nejvyššími vládci řeší také Centauri Prime a hlavní zápletkou poslední řady pak vyvstane (jak jinak než také politický) problém s telepaty – na jeden seriál je toho prostě víc než dost. Ovšem zatímco DS9 je pořád klasický Star Trek, a tedy politiku zas až tolik neřeší (ve srovnání s ostatními ST seriály ovšem velmi výrazně), v Babylonu 5 je politická linka rozhodně nejvýraznější ze všech.
Velitelé
Komandér (později kapitán) Benjamin Lafayette Sisko je ovdovělý pozemšťan, který vychovává dospívajícího syna poté, co jeho žena zahynula při bitvě u Wolfu 359. Jeho „prvním důstojníkem“ je ze sociálně-politických důvodů důstojnice Bajorských milicí, major Kira Neris. Sisko na konci třetí série naváže vážný vztah s Kasidy Yatesovou, která zůstává jeho partnerkou až do konce seriálu. Sisko je navíc shodou okolností mystickým vyslancem Proroků – bajoranského božstva, což během příběhu přináší nejeden filozofický konflikt a ve finále určí jeho následující osud.
V BéPětce je to o něco komplikovanější... První velitel Babylonu 5, komandér Jeffrey Sinclair, je svobodný pozemšťan, který má velice, velice mnoho společného s druhem Minbarů, ale podrobnosti nejsou záhodno prozrazovat. Můžu prozradit jedině to, že se po konci první řady stává velvyslancem Země na Minbaru.
Druhý velitel Babylonu 5, kapitán John Sheridan, je (překvapivě 😉 ) ovdovělý pozemšťan, jehož žena, archeoložka, zahynula při nehodě lodi Icarus, která mířila za průzkumem nově objevené planety. Icarus ale během cesty narazil na Stíny, což zpečetilo jeho osud. Společně s Annou Sheridanovou zahynuli také všichni ostatní, kteří se na jeho palubě nacházeli – nebo... téměř. Sheridan v průběhu seriálu naváže vztah s minbarskou velvyslankyní Delenn, s níž se později ožení.
Prvním důstojníkem obou velitelů je rovněž žena – poručice a později komandérka Susan Ivanova.
Herci
Na závěr, ač na nich samozřejmě hlavní podobnost nestojí, se podíváme na ty nejdůležitější a nejvýraznější herce, kteří se objevili jak ve Star Treku (jakémkoli), tak v Babylonu 5.
Walter Koenig, představitel Pavla Chekova, má ze všech ST herců v B5 nejpodstatnější roli – objevil se totiž ve všech pěti řadách a celkem dvanácti epizodách, v nichž ztvárnil důstojníka sboru PSI (sdružujícího telepaty), Alfreda Bestera. (Podobnost jména s autorem SF není náhodná, ale tak už to bývá, když vám konzultanta dělá Harlan Ellison 😉 ) Jde o jednu z nejrozporuplnějších postav celé ságy, nazvat ji kladnou jde ale jen stěží. Stejně jako v DS9 gula Dukata.
Majel Barrett Roddenberry (Number One / sestra Chapelová / Lwaxana Troi / palubní počítače) se jako Lwaxana objevila i přímo v DS9, a to ve třech epizodách, v nichž navázala dnes už legendární romanci a později velmi hluboký vztah s Odem. Ve zlomové epizodě B5 "Point of No Return" (Bod, ze kterého není návratu) ztvárnila lady Morellu, třetí manželku centaurského císaře Turhana. Morella je jasnovidka a velvyslanec Mollari potřebuje, aby potvrdila či vyvrátila jeho sny... Centaurům se totiž od mala prostřednictvím snů vyjevují jejich poslední okamžiky.
Andreas Katsulas, představitel narnského velvyslance G'Kara, měl ve Star Treku dvě hostující úlohy – nejprve se ve čtyřech epizodách Nové generace objevil jako romulanský komandér Tomalak (naposledy v době, kdy už běžel Babylon 5) a následně v epizodě Enterprise "Cogenitor" (Spolurodič), kde hrál kapitána Vissianů, Drennika.
Bill Mumy, fanouškům BéPětky známý jako Lennier, atašé minbarské velvyslankyně Dellen, v kteréžto roli se objevil v téměř polovině epizod, hostoval ve Star Treku pouze jednou. V osmém díle poslední sezóny DS9 nazvané "The Siege of AR-558" (V obležení na AR-558) si zahrál Kellina, jednoho v závěru epizody zavražděných vojáků Hvězdné flotily.
(Bill je však sci-fi legendou z jiného seriálu. V letech 1965 - 68 sice nehrál ve Star Treku, ale ztvárnil původního Willa Robinsona v rodinném SF hitu Ztraceni ve vesmíru. V nejnovější reinkarnaci od Netflixu jste ho tak mohli vidět v cameu doktora Smithe.)
Brad Dourif, představitel Lona Sudera, psychopatického vraha ve třech epizodách Voyageru, se v B5 objevil ve čtvrté epizodě třetí řady "Passing Through Getshemane" (Procházka Getsemanskou zahradou), pro změnu jako psychopatický vrah, který si však na svou temnou minulost nepamatuje – což je součást jeho „trestu“, po kterém je nyní znám jako bratr Edward (tedy kněz). Tuto epizodu mimochodem režíroval Adam Nimoy, syn Leonardův 🙂
(Brad Dourif je známý pro své skvělé podání temných podivínů, jakými jsou Gríma Červivec z Pána Prstenů, doktor Gediman ze čtyřky Vetřelce, nebo původní hlas panenky Chucky. Zajímavostí je, že pro filmový svět jej objevil Miloš Forman – jeho debutem je Přelet nad kukaččím hnízdem.)
Tracy Scoggins, představitelka kapitánky Lochleyové v páté řadě B5, navazujícím seriálu Crusade (Křížová výprava) a filmech The River of Souls (Řeka duší), A Call to Arms (Volání do zbraně) a The Lost Tales: Voices in the Dark (Ztracené příběhy: Hlasy v temnotě), se objevila v patnáctém díle třetí sezóny DS9 "Destiny" (Osud) jako Cardassianka Gilora Rejal.
Robert Foxworth si v obou seriál zahrál ve dvou epizodách a v obou vojenské vůdce. V B5 to byl generál Hague a v DS9 admirál Leyton. To, že přijal roli startrekového admirála tak krátce po svém účinkování v B5, mu následně znemožnilo se k roli generála Hague vrátit, neboť Babylon potřeboval postavu využít v momentě, kdy natáčel Star Trek.
Tony Todd aneb „muž, který byl všude“. Ve Star Treku známý jako Kurn v TNG a DS9 (celkem 4 díly) a opět v DS9 coby starý Jake Sisko v ceněné epizodě "The Visitor" (Vzácná návštěva). Vidět jsme ho mohli také ve fanfilmu (ač se tomu označení stále těžko věří) Prelude to Axanar jako admirála Marcuse Ramireze. V B5 hrál kapitána Leonarda Andersona v celovečerním filmu Volání do zbraně a jako alfa Hirogen se v objevil epizodě Voyageru "Prey" (Kořist).
(Objevil se ale také v Andromedě, Hvězdné bráně, Orville, Aktech X či Čarodějkách, je představitelem Daniela Robitaillea, čili Candymana, ze stejnojmenné hororové série a v neposlední řadě je to i „pan Osud“ z pentalogie Nezvratný osud.
Jeffrey Combs (ferengský likvidátor Brunt / Weyoun(ové) / Shran / pár dalších) se v B5 objevil hned v první řadě, v šestnácté epizodě "Eyes" (Oči). Zde ztvárnil dalšího člena sboru PSI, Harrimana Graye.
A tímto jsme se dostali až na konec celého článku. Klidně můžete dát vědět, zda Babylon 5 znáte. A pokud se vám bude chtít, tak klidně prozraďte také to, na které stanici se vám líbí víc 🙂
Diskuse k článku
Mě se líbil jak DS9, tak B5. DS9 gradoval až do konce a byl s každou sérií lepší a lepší. U B5 to bohužel neplatilo. Tam byl problém, že přesně nevěděli, kdy bude seriál ukončen a tak se snažilo každou sérii, snad krom první, koncipovat jako poslední. Nakonec to bylo takové nedotažené.
To bude trochu omyl… 4 řady byly jasné. Pak přišlo podivné období, kdy se nevědělo, jestli bude 5., až se na konec řeklo, že nebude. No a přišla TNT a 5. řada dostala zelenou. Čili proto je základní příběh ukončen v S4 a pětka je o něčem jiném. Na druhou stranu posledních asi 10 dílů S5 je zhruba to nejlepší, co kdy pro televizi vzniklo, čili za mě to dopadlo skvěle 😉
Znám obě série a dlouho byla DS9 mojí nejoblíbenější. Tedy do doby, než jsem si pustila B5. Nejvíc mě na B5 nadchlo to, že od počátku bylo jasné, kam se bude ubírat a postupně odkrývala tajemství z předchozích sezón. Nebyl tam žádný díl, o kterém bych mohla říci, že do konceptu nezapadá. A nejoblíbenější postavy… jednoznačně Delenn a Lando.