Sezóna III aneb všechno jinak. Spousta lidí se domnívá, že přelom v DS9 přišel mezi třetí a čtvrtou řadou, ale není tomu tak. Nejsignifikantnější přelom v pojetí seriálu přichází právě zde, mezi finálem sezóny druhé a premiérou třetí. Máme nové komunikátory, stanice získává poradní místnost, dokonce tu máme zbrusu novou loď, Jadzia se zbavuje devadesátkové spony do vlasů, přibyl nám jeden člen posádky, Odo má nově nákrčník a pás přes břicho (pokud někdo sleduje i odstíny, tak vidí, že mu uniforma přešla z teplých do studených) a... kdo to ví, odpoví... členové Hvězdné flotily mají nové uniformy. Někomu se asi už nelíbilo, že se všem přední rozhalené klopy ohýbají, a tak přišel nový střih, ale hlavně – nový materiál. Uniformy jsou mnohem hezčí, na pohled pevnější a lépe sedí.
Z nedávného rozhovoru s kameramanem víme, že těch změn přišlo se třetí řadou ještě mnohem více. Od této chvíle byl Star Trek natáčen 'safe for widescreen', tedy tak, aby mohl být někdy později upraven a vydán v širokoúhlém formátu. Taky skřípete zuby, že se k tomu nikdo nemá?
České okénko aneb AXN fail
DS9 na Primě a AXN Sci-fi s jejich tehdejšími logy
3. řada je také jednou ze dvou seriálových sezón se dvěma českými dabingy a zatímco ta předchozí dostala nově dobrý překlad, byl po ní David Bursa za dosud nejasných okolností "odejit". (Může se nám vyjádřit v komentáři.) Tudíž i druhý dabing dostal překladově solidně na pozadí.
Věta z epizody "The Search, Part I": „To fight and defeat the Borg.“ Prima se odvázala a přeložila to jako: „Bojovat a chránit Borg,“ a zatímco AXN už zvládla význam slova 'defeat': „Boj a porážka Borgů,“ za okamžik se představil komandér poručík Eddington. Čili v nové verzi nemáme chyby staré – žádný Tvrdohlavec, O'Brien už není kapitán, Sisko už není velitel a později plukovník, ani tu nemáme žádné romulanské singuláry – ale pro změnu máme chyby úplně nové: bajorské orby jsou zřítelnice, O'Brien 4x za epizodu splete slovo singularita (mým favoritem je 'singulatura'), Defiant se neskloňuje a nepoužívají se u něj ani předložky. O drobnosti tahajících za ucho, jako třeba 'Romulanská říše', ani nemluvě
A jdeme na to...
The Search, Part I (Hledání, část I /Prima/, Pátrání, část I /AXN/)
- Co všechno se změnilo už víme, čili jen krátce k Defiantu – konečně mají k dispozici prostředek s nímž se dá evakuovat alespoň polovina stanice 😉
- Epizoda celkově hýří dobrými nápady. Pokud má Defiant v kvadrantu Gama k něčemu být, musí mít maskování. Pokud má mít maskování, musí o tom Romulané vědět. (Více o této nepříjemnosti se dočtete v románu 2311: Hadi v rozvalinách.) Pokud Romulané zapůjčí, musí za něj nést odpovědnost bezpečnost Hvězdné flotily, protože s bajorskou milicí smlouvy neexistují. A hop... je tu Michael Eddington. Já mám tak strašně rád, když logika funguje!
- Jake přes prázdniny vyrostl o tři roky, Jadzia sice odložila sponu, ale její vlasy začaly žít plodným životem, a o slovo se přihlásil nový efekt fázeru. Velmi se mi zamlouvá interiér Defiantu, byť kapitánské konzole vedle křesla jsou tu úplně jiné, než kdekoli jinde v seriálu. Rovněž můstek je na svou dobu velice tmavý.
- Zapojení Karemanů je rovněž skvělým kontinuálním prvkem vůči 2x07, stejně jako zde již plně sepnutá Odova genetická paměť (viz 2x12).
- Na konci tedy Odo konečně nachází své lidi, ale stále neví, kým jsou = další pozitivní body. Nicméně tomu něco chybí a něco přebývá. Tempo je místy hodně líné a upovídanost větší, než zdrávo. – 4/5
- Zajímavost #1: Romulanku T'Rul hrála Martha Hackett, která se jen o 4 měsíce později představila jako Seska ve Voyageru.
- Zajímavost #2: Kenneth Marshall (Eddington) hrál v jedné kultovní záležitosti 80. let, která se později chytla i u nás, a to v minisérii Marco Polo. A neztvárnil nikoho jiného než právě Marca Pola. Zahrál si tak po boku oscarového F. Murrayho Abrahama (Ru'afo), Davida Warnera (St. John Talbot, Gorkon, gul Madred) a Leonarda Nimoye.
The Search, Part II (Hledání, část II /Prima/, Pátrání, část II /AXN/)
- Moc se mi líbí nápad, že měňavci mají vlastní pevné prostory pro procvičování tvarů. Jejich planeta je celkově moc pěknou ukázkou nápadité produkce.
- Alyna Nechayev je skvělá postava, které tady po všech zkušenostech s ní i věřím, že se tak vážně zachovala. Respektive i Sisko byl ochoten uvěřit, že by se tak zachovala. Tyhle osobnostní drobnosti a nuance v tomto seriálu fungují skvěle! Škoda, že jsme ji zde viděli naposledy. (Nicméně v novogeneračním románu Před zneuctěním je opět výtečná!) A ten Vorta je krásně úlisný, skoro jako Weyoun.
- Děj na stanici ubíhá relativně svižně a líbí se mi, že je na pozadí zapojen i Garak, ale v určitý moment je vám jasné, že to, co se právě děje, není realita. Trek se s tímhle nikdy nedokázal pořádně popasovat – dokud umírají vedlejší postavy, nic se neděje, ale jakmile to někdo hlavní schytá konzolí do krku, nebo vybuchne loď, je to varovné znamení: „nemusíš se bát, jde o anomálii týdne“. A nejinak je tomu zde – tentokrát zaúřadovalo umělé hromadné snění.
- V takový moment většinou veškeré kouzlo epizody zmizí, ale tady tomu tak naštěstí není. Věta „Podvržené děti jsou Dominion“ je mrazivá a pro postavu Oda otevírá plejádu nových možností. – 4/5
- Zajímavost: Salome Jens už jednou ve Star Treku hrála, a to v TNG, necelého půldruhého roku před touto epizodou. A měla téměř totožnou masku. V epizodě "The Chase" (Závod) si zahrála hologram příslušnice tzv. původního druhu, který geneticky „osel“ Galaxii. Nedávno si pak svou roli „hlavní měňavky“ zopakovala v MMORPG Star Trek Online.
The House of Quark (Quarkův dům)
- Vedlejší linie s koncem školy (více než rok poté, co zbourali kulisy 😉 ) je dobrá, ale až příliš připomíná právě 1x04 a v zásadě slouží k tomu, jak Keiko s Molly odklidit z cesty, aby tolik nevyčnívalo, že tam většinu řady nejsou. Ale relativně to dává smysl, čili proč ne...
- V hlavní linii se dozvídáme se něco o fungování klingonské společnosti na rámec všudypřítomné cti. A ta praktická stránka je až záludně povědomá, jen s vůní rašeliny a šeříku; viz 5x06 😉
- DS9 přebírá roli „hlavního“ seriálu pro jeviště Nové generace a je strašně dobře, že Gowron je už zde, a ne až v "Cestě válečníka".
- Největší kouzlo tu opět vytvářejí jemné detaily. Když se podíváte, s jakou se Klingoni chovají ke Quarkovi, je na první pohled zřejmé, že i vůči Ferengům chovají menší despekt než vůči lidem, a to i přesto, že jsou spojenci.
- Adams, Shimerman i O'Reilly hrají skvěle a já se i na poněkolikáté dobře bavil. – 4/5
- Zajímavost: Grilku ztvárnila herečka Mary Kay Adams, která ve stejnou chvíli natáčela i jiný SF seriál, a to Babylon 5, kde po jedné řadě nahradila Julie Caitlin Brown v roli G'Karovi pobočnice Na'toth. Julie roli vzdala kvůli komplikacím s její složitou maskou. Přestože je Mary Kay Adams jednou z hlavních postav druhé řady, objevila se jen a pouze ve dvou epizodách – J. Michael Straczynski nesouhlasil s jejím přístupem k roli a postavu ze scénářů odstranil.
Equilibrium (Equilibrium /Prima/, Rovnováha /AXN/; osobně si myslím, že by se latina překládat neměla)
- Kuchařský začátek je jednou z nejmilejších scén řady!
- Jadzia ze začátku možná trochu přehrává, ale jinak jde o velmi solidní detektivku. Už mi tam chyběli jen všichni povolaní do jedné místnosti a rázný Belgičan 😉
- Je dobře, že jsme se alespoň jednou za seriál podívali na Trill a konečně se dozvěděli něco o symbiontech a relativně složitém procesu spojení.
- Epizoda jako taková je nesmírně důležitá pro další chápání Trillů a pro celý knižní svět. – 4/5
- Zajímavost: Herec Jorana Belara, Jeff McBride, má na kontě celkem jen 5 malých roliček, ale jednou z nich je jeden z Khanových věrných ve Star Treku II.
Second Skin (Dvojnice /Prima/, Druhá kůže /AXN/)
- Pokud jsme se minule bavili o solidní detektivce, tak toto je potom vynikající špionážní drama! Jen z toho počtu zainteresovaných stran a úhlů pohledu zaplesá srdíčko každého diváka se zájmem o propracovaný scénář.
- Navíc je tu opět skvostný Garak, který do už tak mnohavrstevnatého dortu přidává další patro.
- Epizoda se odehrává v plně cardassijských intencích – všichni od začátku vědí, že je to bouda. Ale proč? Na koho? To je esencí tohoto příběhu.
- Velice se mi zamlouvala postava Tekenyho Ghemora, otcovské figury, díky níž mohla Kira poznat i upřímného a mírumilovného Cardassiana. Navíc to celé působí přirozeně. – 5/5
The Abandoned (Opuštěný)
- Musím říct, že mi možná víc sedí linka vedlejší, a to Jakeovo randění s krásnou dabo dívkou jménem Mardah. Jejich vztah je uvěřitelný, stejně jako Benova reakce na něj (z pochopitelných důvodů) a ještě zajímavější je pak to, jak se věci skutečně mají. Je tu opravdu hodně foreshadowingu, kde nejvýraznější je Jakeova tužba stát se něčím diametrálně odlišným od důstojníka Flotily – básníkem a spisovatelem.
- Já být Quark a vidět boslickou kapitánku, jak se mi zase snaží něco střelit, uteču 🙂 Vždycky je z toho problém. Tentokráte tedy malé dítě.
- A aby těch linií nebylo málo, Odo si zařizuje novou kajutu.
- Z malého děcka se klube pubertální Jem'Hadar a část, kde se mu Odo snaží vštípit neagresivní a nepředdefinované myšlení, je velmi dobrá. Stejně jako rychlý fatalistický konec onomu snažení.
- Mezi další nesporné devizy seriálu patří fakt, že epizody jsou málo kdy čistě epizodní. – 4/5
- Zajímavost #1: Téměř všichni jistě viděli kultovní SF film Wolfganga Petersena Enemy Mine (Můj nepřítel). Dracovo dítě, Zammis, ztvárnil herec zde dospívajícího Jem'Hadara, Bumper Robinson.
- Zajímavost #2: 5 dní po událostech této epizody odlétá od stanice hvězdná loď Voyager.
Civil Defense (Civilní obrana)
- Komorní zápletka, kde vidíme, k čemu ta stanice vlastně původně sloužila – ke zpracování rudy. Podmínky pro bajoranské dělníky rozhodně nebyly nijak příznivé a i kdyby se bývali o něco pokusili, zřejmě by se nedostali ani k protiteroristickým opatřením fáze 2. Cardassijská plánovací preciznost je až škaredá a Dukatem nahrané vzkazy silně demoralizující.
- Úrovně ohrožení připomínají počítačovou nebo únikovou hru a nechtěl bych se v ní ocitnout. Obzvláště zrůdný byl replikátor „kosící“ neCardassiany.
- Vynikající pak byl moment, kdy byl Dukat, opět pomocí nahrávky, pro nekompetenci nahrazen.
- Od té chvíle se ukázalo, že krom svého chvastounství je také pragmatik a nevadila ani spolupráce s Garakem.
- A ještě jedno velké plus za dialogy Quarka s Odem. – 5/5
- Zajímavost: Ira Steven Behr vzpomíná na tuto epizodu jako jednu z nejhorších a nejsložitější na natočení. Michael Piller neustále zamítal všechny verze scénáře a teprve až když si všichni scénáristé sedli a dopilovali nástřel Ronalda D. Moorea, dal epizodě zelenou.
Meridian
- Hlavní zápletka připomíná spíše fantasy, což rozhodně nevadí – Star Trek na pozadí často často s fantasy koketoval, hlavně v 1. řadě Nové generace.
- Romantická linka byla uvěřitelná, chemie fungovala. Sice nás to poněkolikáté vrátilo do botanických zahrad v kalifornském San Marinu, ale snažili se, aby to nebylo poznat 😉 Navíc jsou to opravdu krásné zahrady!
- Vedlejší linka, kde Quark vymýšlí erotický program s Kirou, nebyla kdo ví jaká, ale bavila mě.
- Celkově jsem nějak všemu zde prezentovanému neměl problém uvěřit. Dokonce ani tomu, když chtěla Jadzia odejít – naopak už víme, že do všeho skáče po hlavě a nechá se snadno poblouznit. A přes všechny její milostné vztahy v seriálu mi tenhle přišel nejvážnější.
- Podobně je zde pochopitelná i horlivost symbionta Daxe vydat se na takové dobrodružství. Po 330 letech je logické, že si chtěl „na chvíli“ odpočinout 🙂 – 4/5
- Zajímavost: Tiron, mimozemšťan, který chtěl po Quarkovi Kiřin holoobraz, je první ze tří DS9 rolí Jefferyho Combse. Těmi dalšími dvěma jsou ferengský likvidátor Brunt a samozřejmě Vorta Weyoun.
Defiant
- Přepracovaná Nerys nachází v baru asi největšího svůdníka ve Flotile a jaksi mu podlehne i přes vztah s Bareilem. Takové je Rikerovo kouzlo! 🙂
- Jen (pro Kiru) škoda, že to není William, ale Thomas. Kdo tuto epizodu viděl před TNG "Second Chances" (Druhá šance) určitě Odovu vysvětlivku v poradní místnosti ocenil.
- Od začátku se dalo tak trochu tušit, že hraje levou, a to v rozhovoru s Dax a hlavně posléze s O'Brienem. Když si démonicky sloupl umělé vousy, měl jsem skoro chuť vyprsknout smíchy, ale budu hodný a tohle mírné zaškobrtnutí taktně přejdu.
- Líbí se mi, jak je Dukatovi postupně a jemně sdělováno, že se po zuby vyzbrojeného Defiantu zmocnil odpadlík. Ehm, tedy Makista. No a ona ta loď má vlastně maskování... 🙂
- Siskova návštěva v ústředním velení nemá chybu, stejně jako následné taktizování a kličkování kolem horkého bramboru.
- A najednou vyvstává další problém. Co dělají lodě třídy Keldon v rukou Obsidianského řádu? Jak to že Řád vůbec vlastní vojenské vybavení? První Dukatova trhlina ve víře v cardassijský systém. A co se to kruci děje v systému Orias?
- Epizoda skrz naskrz zajímavější, než jak se tváří. – 5/5
- Zajímavost: Pozorovatelku Obsidianského řádu Korinas hraje Tricia O'Neil. Pozorný divák v ní mohl poznat kapitánku Enterprise-C, Rachel Garrett. Za zmínku také stojí její role prezidentky Pozemské aliance ve filmu Babylon 5: In the Beginning (Na počátku).
Fascination (Okouzlení)
- Rád vidím něco dalšího z běžného staničního života. Slavnost vděčnosti je tomu ideálním prostředníkem.
- Keiko s Molly se epizodně vrací, máme tu konečně i Bareila (o epizodce s Rikerem pomlčíme 😉 ) a přiletěla Lwaxana Troi, jejíž účast opět vůbec nebyla nepříjemná.
- Interakce všech mě baví a i když opět jemně brnkáme na „dramatis personae“ strunu, nevadí to. Pokud se mají změnit osoby a jejich obsazení, toto je ta sparávná cesta, ne z nich udělat alternativní vraždící magory.
- Plus dávám za efekt modrého ohně. I když je to technicky zbytečnost, jde o povedený detail.
- A navíc jsem fandou počinů, které si dokáží poradit bez antagonisty. Tak za zdejší problémy může nějaká telepatická chřipka, no a a co? 🙂 – 4/5
- Zajímavost: A asi šlo o hodně silnou chřipku. Lwaxana dokázala nakazit i Quarka, byť Nová generace jasně stanovila, že Betazoidé nedokážou ferengskou mysl číst ani ovlivnit 😉
Past Tense, Part I (Čas minulý, část I /Prima/, Minulý čas, část I /AXN/; aneb musíme se odlišit za každou cenu! 🙂 )
- Moc nerozumím té posedlosti vracet se do určitého období pozemské historie. Byl bych popravdě rád, kdyby se tomu nějaká posádka vyhnula. No ale když už to musí být, tak jsem na druhou stranu rád, že se nevrátili do produkčního roku té epizody, ale odvážně vstoupili do tehdy 30 let vzdálené budoucnosti, roku 2024, tedy přesně 2 roky před začátek prvních bojů 3. světové války. (viz náš seriál o časové ose)
- DS9 se vlastně docela strefil – jak onou „rezervací“, tak sjednocením Irska v témže roce. V USA dnes vyrůstají zdi a ploty a Severní Irové začínají o sjednocení mluvit čím dál častěji. No, uvidíme... 🙂
- V čem se epizoda docela sekla je pojetí techniky. V roce 1994 už bylo docela jasné jakým směrem se bude vývoj ubírat a zdejší terminály působí prostě směšně. Jako něco vystřiženého z půlky 80. let.
- No a v neposlední řadě mě začínají štvát výlety Defiantem v plném staničním kontingentu. Kdyby Dominion přiletěl během tohoto výletu na Zemi, na stanici není ani její velitel, ani první důstojník, šéf ostrahy, lékař, operační, nikdo... Je tam blíže nespecifikovaná „směna beta“. Myslím si, že prozatimní vláda by k tomu jistě měla výhrady.
- Množství a „kvalita“ technoblábolů se dá přirovnat k těm nejlepším zářezům v TNG! Místy se nejde vydržet nesmát.
- K ději... Časovky nemusím a i když je tato nápaditá, zajímavé mi přijdou jen některé filozofické úvahy, byť jsem se nenudil. V zásadě by se mi ale více líbilo, kdyby si Bashir se Siskem v kajutě sedli nad historickou knihou 😉 – 3/5
- Zajímavost: Nikdo ze zdejších vedlejších postav nemá v ST žádnou další roli. Docela rarita 🙂
Past Tense, Part II (Čas minulý, část II /Prima/, Minulý čas, část II /AXN/)
- Děj už není tak rozvláčný a řeší se značně podstatnější problémy. Toto je také asi jediný příklad, jak se správně vyrovnat s poškozením časové osy – jinde v Treku tato problematika povětšinou hapruje.
- Rukojmí i jejich zadržovatelé dobře hrají a celkově jde spíše o jevištní drama. Když si člověk odmyslí dva devadesátkové prvky, tak se na to kouká dobře.
- Intermezza s Kirou a O'Brienem začínají, jak jinak než, totálním technoblábolem, který ospravedlní jejich časové přenosy transportérem. Opět ovšem kvituji, že se dostali i do budoucnosti. Konkrétně do roku 2048, ale přišlo mi zvláštní, že říkají, že to tam bylo ještě drsnější než by mělo být. Drsnější než 3. světová válka? To muselo být vážně něco 🙂
- Sisko dostane stejnou ránu nad srdce jako Webb, ale našeho komandéra to sotva štípne, zatímco Webb je na místě mrtev 🙂
- Nutno ale říct, že z Bellových nepokojů vybruslili vážně dobře, asi nejlépe, jak to šlo, a jde o jednu z nejuvěřitelnějších časovek v celém Star Treku v tom smyslu, že se jim věrohodně podařilo napravit osu. – 4/5
- Zajímavost #1: Herec Biddla Coleridge, Frank Military, opustil hereckou kariéru a jako jeden z mála tímto směrem prorazil coby výkonný producent. Vyprodukoval třeba velmi dobrý post-apokalyptický seriál Jericho, nebo za ním stojí všech téměř 200 epizod NCIS: Los Angeles.
- Zajímavost #2: Jadzia narazí na duševně chorého obyvatele rezervace, který jí předtím odcizil „brož“. Této postavy se zhostil mistr herec rolí všemožných podivínů Clint Howard. Kromě této malé, ale výrazné role, má na kontě také Ferenga Muka v Enterprise a je vůbec prvním recyklovaným hercem v Discovery – na klingonském tržišti si zahrál podivínského Orionce.
Life Support (Boj o přežití /Prima/, Boj o život /AXN/)
- Zřejmě nikdo jiný v celém Treku nevystřídal tolik účesů jako Nana Visitor. A to ještě zdaleka nejsme ani v půlce seriálu.
- Odjakživa jsem měl pocit, že si s Bareilem už prostě nevěděli rady, a tak musel zemřít. To, jakým stylem se tak událo, je silně kontroverzní a notně účelové. Najednou se z přemýšlivého mnicha stává zatvrzelý bojovník; možná až fanatik, a to jen proto, aby podržel kai Winn. Jeho neustálému opakování, že to dělá pro Bajor, nevěřím ani trochu, protože pokud dokázal dostat cardassijskou diplomacii až sem, pár dní by to posečkalo.
- Vedlejší linku, kde se Nog vetře na rande k Jakeovi, pokládám za absolutní zlo. Stejně jako následné totálně překroucené multi-kulti kumbaya, a to sám jsem zastáncem multikulturalismu.
- Epizodu zachraňuje jedna věc, a to brilantní herecké výkony. Teď asi čekáte, že budu jmenovat Winn nebo Kiru, ale ne, mluvím hlavně o Bashirovi. On je hereckým středobodem tohoto dílu a je skvělý. Jeho rozhovor s Winn je fantastický! Právě za herecké výkony tomu nakonec dám až 3/5.
- Zajímavost #1: Studiem koloval drb, že Colm Meaney hledá cestu, jak seriál opustit, a tak měl v této epizodě původně zemřít Miles O'Brien. Přítrž tomu musel učinit až sám Meaney.
- Zajímavost #2: Příběh byl přepsán a měl zemřít jakýsi bezejmenný lidský diplomat z klanu Kennedyů, ale scénáristé se následně shodli, že by to nikoho nezajímalo. Načež Ronald D. Moore (později Battlestar Galactica) do pléna pronesl: „No a co Bareil?“. Proběhla tvůrčí debata a všichni krom Roberta Hewitta Wolfeho (později Andromeda), který postavu vymyslel, se shodli, že jim vlastně nebude chybět. Přihlédli i k tomu, že nikdo neposílal dopisy typu „milujeme Bareila“, apod. Přepočítali se. Následná dopisová kampaň za jeho navrácení utichla až po dvou letech. Ron Moore se později před fanoušky kál, vůbec prý netušil jak moc byl jeho charakter populární. Holt i tvůrci občas šlápnou vedle.
Heart of Stone (Srdce z kamene)
- Jeskyně v DS9 začínají být generičtější než planety ve Stargate. Jak se je dříve snažili obměňovat, tak pro S3 mají patrně jediný mustr i svícení. Škoda. A jak už poznamenal kamarád na StarNETu – jak snadno se ty miliony let tvarované jeskyně rozpadají, to je taky kapitola sama pro sebe.
- Možná zajímavější linkou je ta vedlejší, kde se Nog snaží uplatit Siska, aby jej přijal na Akademii 🙂 Takový krásný ferengský přístup a jsem rád, že se nám Nog vydefinoval. Ale zase, proč tam od posledně, kde se chová jako ten nejzarytější a nezabedněnější Fereng v Galaxii, nemohla být alespoň jednodílná pauza. Takhle hned po sobě to zkrátka nepůsobí přirozeně. Ale tak přejdu to, jelikož nejde o chybu této epizody.
- Přijde mi, že odsud začali i trochu jinak psát Roma. A lépe, dlužno dodat.
- V hlavní lince se Kira chová stále podezřeleji a myslím, že úplně není třeba bravurních detektivních schopností, aby se jeden dovtípil, že něco nehraje. Líbily se mi ale detaily, jako třeba ochrana Kiry vlastním „tělem“.
- Nicméně se mi takovýto test ze stranu Dominionu velice zamloumá, je logický. Škoda, že Salome Jens teď rok a půl neuvidíme. – 4/5
Destiny (Osud)
- Odvážnému štěstí přeje. Postavit na druhé straně červí díry vysílač na přímou komunikaci obou kvadrantů by se taky mohlo jevit jako čistá provokace 🙂
- Jinak jde o projekt zajímavý, i vzhledem k tomu, že nutí spolupracovat Bajory i Cardassiany, a to vlastně podle nově dohodnuté smlouvy.
- Ovšem mám tu problém s tím, jaký důraz se klade na proroctví. Že mu věří Kira... Ale oni mu tam později začnou věřit všichni, respektive špatnému výkladu proroctví. Asi to má parafrázovat i spoustu nesmyslů lidských náboženství, jak už to tak Star Trek s oblibou dělá, ale na ploše 45 minut s vícero linkami je to opravdu přehuštěné.
- Opět se mi o chlup víc líbila vedlejší linka – aneb rozdíly v socializaci kultur v praxi. Chudák Miles musí trpět na všech frontách 🙂
- Zapojení Obsidianského řádu je tu dle mého zbytečné – svým postojem tu nemají, co získat, naopak na sebe zbytečně upozorní.
- Když nic, tak tu jsou alespoň podařené efekty 😉 – 3/5
- Zajímavost #1: A je tu jeden efekt, který není nikde jinde v seriálu. Když na konci kráčí vedek Yarka spolu se Siskem po promenádě, svítí trubice na ochozu bíle. Všude jinde v seriálu (kromě S1, kde nejsou vůbec) svítí žlutě.
- Zajímavost #2: Zmíněný vedek Yarka má jednak relativně česky znějící jméno, ale také ho hraje Erick Avari – Kasuf z filmu i seriálu Stargate. V Treku jsme ho mohli spatřit ještě v epizodě Enterprise "Terra Nova", z dalších pak třeba jako rabína v Babylonu 5. Právě díky svému exotickému vzhledu může hrát téměř jakékoli etnikum – sám má totiž kořeny přes půl Asie. Narodil se v indickém Dárdžilingu do rodiny potomků perských zoroastristů. K filmu měl vždy blízko, jeho prapradědeček J. F. Madan byl jedním z průkopníků indické kinematografie a jeho rodina dodnes vlastní v Dárdžilingu dvě kina.
- Zajímavost #3: Pro Cardassianku Dejar byla toto úplně první role z celkových pěti – všechny byly vedlejší. Naproti tomu Gilora, Tracy Scoggins, byla už dobře známá s Dynastie a Colbyových, stejně jako z Lois & Clark: The New Adventures of Superman. Později samozřejmě ještě známější z Babylonu 5, kde si zahrála kapitánku stanice. Při započítání spin-offu Křížová výprava byla udevena jako hlavní postava ve 34 epizodách, reálně se však vyskytla jen v patnácti z nich. No a poslední Cardassianka, Ulani – Wendy Robbie, ztvárnila jednookou Nadine Hurley v kultovce Twin Peaks.
Prophet Motive (Prorocký motiv /Prima/, Dar Proroků /AXN/)
- Pravidlo #287: Objeví-li se Nagus Zek, jde kvalita epizody šmahem do kopru. Herecký projev Wallace Shawna jde těžce mimo mě a vadí mi ho i poslouchat.
- Samotný příběh, kde Prorokové Zeka napraví, je tuze špatný. Když se s pitvořením přidá ještě Maihar'du a Rom, přichází nějaká blíže nespecifikovaná, ale i tak nehezká úroveň pekla.
- Vedlejší linka o Bashirově nominaci na Carringtonovu cena tomu rozhodně nepřidává.
- A když už si člověk myslí, že to horší být nemůže, Quark přemluví Proroky, aby Zeka vrátili do chamtivého stavu.
- V odpadu toto nekončí jen díky drobnostem typu šipky. – 1/5
- Zajímavost: Autor námětu této epizody napsal pouze námět k TNG epizodě "Homeward" (Domů) a knihu Star Trek Sex: Analyzing the Most Sexually Charged Episodes of the Original Series. Asi jsem rád, že u toho zůstalo.
Visionary (Předtucha /Prima/, Věštecké schopnosti /AXN/; škoda, že si nikdo nevzpomněl na prosté slovíčko 'jasnovidec')
- O'Brien musí trpět. A velmi podobě bude v druhém seriálu za nějaký čas trpět i tamní útrpná postava, Harry Kim. Oba zažijí výměnu za své já z jinak rozvinutých verzí realit.
- Přestože jde technicky o časovku, příběh se točí kolem stanice. Doslova. Líbí se mi, že různé složky romulanské armády spřádají vlastní pletky ohledně hrozby Dominionu.
- Objevení válečného ptáka pomocí stopy zanechané jeho umělou černou dírou, je asi jediné logické vysvětlení detekce během maskování. Tyhle jemné kontinuální drobnůstky hřejí u srdíčka 😉
- Na samotných Milesových přesunech v čase mě zaráží jedna věc – téměř vždy „příhodně jumpne“ do nějaké chvíle, kdy se mu něco stane, a on tak má šanci s tím něco udělat. Hodné chronitony!
- Evakuace stanice opět jen a pouze na třech runaboutech. Kdo by si dělal štráchy s nějakým Defiantem, když se do těch člunů v pohodě vejde 2000 lidí a ještě zbude 😉
- Bohužel tu už úřadují paradoxy. Když Miles Julianovi řekne, co trefí za číslo, kompletně tím hod vyresetuje, ne že Julian i tak trefí přesně stejné místo jako předtím 🙁 Ale epizoda jako taková je zkrátka napsaná dobře, čili jsem ochotný to přejít; ostatně podobně jako u již zmíněné voyagerové epky "Deadlock". – 4/5
- Zajímavost: Romulan Ruwon je druhou rolí Jacka Shearera v seriálu – tou první byl bolianský velvyslanec v 1x17. Jeho hlavní rolí ve Star Treku je ovšem admirál Hayes z Prvního kontaktu. Správně se tam však měl jmenovat Strickler, protože tak se o rok dříve objevil ve Voyageru. Nicméně v pozdějších řadách jeho jméno sladili s filmem a objevuje se tam právě coby admirál Hayes.
Distant Voices (Vzdálené hlasy /Prima/, Hlasy v hlavě /AXN/; primácký název je jasně lepší)
- V první řadě – v jeho hlavě bych se rozhodně octnout nechtěl 🙂
- Bashir tu slaví třicítku a děsně se z toho hroutí. Roztomilé 🙂
- Telepatický útok jej tedy ponechává paralyzovaného s aktivním vědomím uzavřeným ve vlastním světě. Potud v pořádku. I beru, že jeho světem je stanice a jejím srdcem je v tomto případě ošetřovna. I to je logické. Ovšem ta manifestace jeho vlastností v podobě postav... To bylo zlé. Ještě jak jim všem říkal: „A ty jsi moje odhodlání a ješitnost.“ Ne, to bylo zkrátka k smíchu.
- Ač se mi líbilo, že si povídal zrovna s Garakem, byla Garakova postava uvnitř hlavy značně nejednoznačná. Chvíli to byl Garak, chvíli to byl Lethian.
- Z oslavy narozenin a tenisových míčků se mi udělalo fyzicky zle. Tenhle seriál má na víc.
- Epizodu zachraňuje Siddigovo herectví a zajímavá atmosféra, která asi měla být hororovější, ale svou syrovou strohostí je (patrně neúmyslně) ještě děsivější. – 2/5
- Zajímavost: 21 dní po této epizodě je napadna observatoř Amargosa, čímž se dávají do pohybu události filmu Generace.
Through the Looking Glass (V říši za zrcadlem)
- Pokud existuje něco zbytečnějšího než časovky, jsou to bezesporu alternativní epizody. Ještě horší potom jsou, když se v nich tvůrci vyloženě rochňají a zkoušejí postavy dohnat až na samou hranici zvráceného kýče. Tak, jako právě tady.
- Kira je ještě úlisnější než minule, Sisko se do své role tak ponořil, až se vypsal s Dax (což je asi největší WTF tohoto dílu), Garak mě strašně štval, Bashir je floutek k smíchu... Snad jen to Tuvokovo cameo mělo relativně smysl.
- Bodík tomu udělím za Jennifer Sisko, respektive za Feliciu M. Bell, která je prostě úžasná! – 1/5
- Zajímavost: Sisko osloví alternativní Jadziu jako Dax. Předpokládat, že i zde byla spojena se symbiontem, je vzhledem k cílům mise hodně velký risk.
Improbable Cause (Nepravděpodobné důvody /Prima/, Z neznámých důvodů /AXN/; název z Primy opět vítězí)
- Bez debat jedna z nejlepších epizod. Z pokusu o vraždu krejčího se postupně vyklube nadnárodní konspirace a intergalaktický konflikt rozehrávající obrovskou mocenskou partii.
- Naprosto fantasticky vypilované dialogy Oda a Garaka, které je vyslovená radost poslouchat. Dva extrémně inteligentní jedinci si v náznacích pinkají vrstevnaté slovní hry, kde každý odhalí jen něco, a to přesně v moment, kdy se mu to hodí.
- Úplně jsem zapomněl, že krom Enabrana Taina je tu už i Mila. Další skvělý detail.
- A právě práce s detaily dělá z této epizody úchvatnou podívanou, která neomrzí. – Jasných 5/5.
- Zajímavost: Herci Enabrana Taina, Paulu Dooleymu, je letos 90 let a stále aktivně hraje.
The Die Is Cast (Kostky jsou vrženy)
- Děj je plně rozehraný, můžeme se plně vrhnout na šachovnici galaktické politiky. Demaskování nějaké šedesátky těžkých válečných křižníků u stanice asi nečekal nikdo. Ani divák, ani osádka OPS 🙂
- Po 19 epizodách se vrací Michael Eddington, který celou tu dobu někde na stanici přebýval. Tady tedy slouží jako pojistka admirála Toddmana, že Sisko nevezme Defiant do kvadrantu Gama. Naštěstí má Michael vlastní rozum.
- I když v menší míře, i zde se našel prostor pro neméně zajímavé dialogy Oda s Garakem a hlavně pro vývoj jejich speciálního vztahu.
- Scéna s mučením byla pro děj potřebná, ale nikdo se v tom nevyžíval. Ani tvůrci, ani Garak. Ten už vlastně vůbec ne, jen si to nechtěl přiznat, což dělá scénu tak silnou.
- Tain měl pravdu, situaci těžce podcenil a měňavci skutečně jsou všude. Tahle pozvolná a postupná inflitrační taktika, kde Dominion nemusí dělat vůbec nic a jen vyčkává, až se druhy na druhé straně červí díry samy oslabí, je zkrátka skvělá.
- Máme tu první velkou vesmírnou bitvu a spoustu náznaků a vějiček na věci příští.
- A finální rozhovor Oda s Garakem nikdy nezapomenu: „Vždyť nejíte...“ „Ale vy ano!“ – 5/5
- Zajímavost #1: Tento dvojdíl je prvním i posledním v celém Star Treku, který se primárně věnuje vedlejší postavě.
- Zajímavost #2: Admirál bezpečnosti Toddman je jediným „žlutým“ admirálem v celém novogeneračním Treku. Nicméně v Původním seriálu existuje precedent – komodoři Stone a Stocker nosí červenou uniformu, tehdy právě tehdejší barvu bezpečnosti. A tvůrci DS9 to věděli – zapadající slunce za oknem Toddmanovi kanceláře je odkazem na zapadající slunce Základny 11, právě pod velením komodora Stonea. Úžasně roztomilý detail 😉
- Zajímavost #3: A znovu ohledně admirála Toddmana. Ve Star Treku jsme měli ještě jednoho admirála Toddmana – byl jím vrchní velitel Hvězdné flotily v Neobjevené zemi, kde mu všichni familiérně říkali prostě Bill. Pouze v poznámkách ke scénáři měl uvedené příjmení Toddman. Zdejšího Toddmana ovšem opět hraje Leon Russom, stejně jako ve Star Treku VI – zcela zamýšleně jde totiž o vnuka admirála Billa Toddmana. Další úžasně roztomilý detail 😉
Explorers (Badatelé /Prima/, Průzkumníci /AXN/; tentokráte vyhrála kabelovka)
- Poslední dobou epizody často začínají vedlejší linií a tady tomu není jinak. Poprvé zde vidíme Leetu, která se snaží „sbalit“ doktora Bashira na simulovaný kašel 🙂
- Sisko si evidentně prošel nějakým syndromem vyhoření (což se nám čas od času stává všem), nechal si narůst bradku a potřebuje koníčka. Že podvědomě inklinuje k mechanickým věcem už víme (viz hodiny v jeho kanceláři), tentokrát ho tedy nadchla starodávná bajorská solární plachetnice. Osobně shledávám útěk od počítače k přírodě také lákavým.
- Často jsem slýchal argument, že jde o blbost a „jak jako se tohle mohlo dostat do vesmíru“. No jednoduše – úplně stejně jako Tesla Elona Muska: kapsle přidělaná na raketovém motoru. S přistáváním už je to horší, ale při použití nějakých výsuvných křídel si dokážu představit i to.
- Nicméně zdejší vedlejší linka s Bashirovou kolegyní ze studií mě vůbec nebavila. Před několika epizodami prohlásil, že ve zkouškách skončil druhý úmyslně, tady mu to najednou zase hrozně vadí. Ona si pro změnu myslela, že Bashir byl Andorian, a tak ho zde ani nepozdravila. Opravdu studovali stejný ročník stejné školy? 🙂
- Na druhou stranu tu máme jednu ikonickou scénu, a to Milesovo a Julianovo důstojnické zlískání se.
- Ovšem nejlepší částí epizody jsou rozhodně scény Bena s Jakem. Ciroc a Avery skutečně museli mít velmi silný vztah i na place. Další plus dávám i za první zmínku o Kasidy Yates, kterou chce Jake svému otci dohodit.
- A výtečný byl i gul Dukat, který ve světle sražení pýchy svého lidu otočil o 180° a situaci politicky vytěžil. Bravo!
- Za mírnou roztahanost ale musím dál půlbodík dolů. – 3,5/5
Family Business (Rodinný podnik /Prima/, Rodinná záležitost /AXN/; na Primě se nikdo ani neobtěžoval zjistit o čem epizoda je 🙂 )
- Opravdu platí ono pravidlo o Nagusovi – jakmile absentuje, leze kvalita vzhůru. V rámci ferengských epizod jde rozhodně o nadprůměr.
- Sisko opět vaří 😉 A tentokráte paprikáš. Jestli se dá z DVD dobře soudit, sladí jej třtinovým cukrem, což je zajímavý nápad. Někdy musím vyzkoušet.
- Platí zde všechno, co jsme zatím (v DS9) měli možnost o ferengské společnosti zjistit. Skvělá ukázka kontinuity.
- Poprvé zde také vidíme hned tři důležité vedlejší postavy: Brunta, Ishku a Kasidy Yates.
- Fascinující je placení za cokoli. Dar, když host dorazí do domu, poplatek za stání, poplatek za výtah, a to všechno relativně velkou fyzickou měnou 🙂
- Úplně všichni tu velmi dobře hrají. I když mi samozřejmě ferengské pitvoření nesedí, tak je to uhrané i napsané asi nejlépe, jak to vůbec šlo. Plus dávám i za velmi bohatou a nápaditou produkci, stejně jako za kameru.
- Jake je dobrý dohazovač, Kas je dokonce fandou baseballu 😉 Zas a znovu a opět to zmíním – to kouzlo je tu v detailech!
- Za pitvoření ovšem opět strhávám půlbod. – 3,5/5
- Zajímavost: Andrea Martin ztvárnila Ishku jen zde, kdekoli dále v seriálu jí hraje Cecily Adams. Role jí ovšem nabídnuta znovu byla, ale odmítla ji kvůli náročné přípravě masky.
Shakaar (Shakaar /Prima/, Dny Shakaara /AXN/; dodnes nechápu co mají ty 'dny shakaara' znamenat)
- Šipky už hraje i Sisko 🙂
- Kai Winn opět komplotuje, ale pro Kiru je stále z nějakého důvodu autoritou, a tak ji poslouchá. Nerysina víra musí být opravdu hluboká (nebo slepá) a i přes značnou míru pragmatičnosti už lehce hraničí s fanatismem. A nemůžu říct, že by se mi to úplně líbilo.
- Shakaar je takový bajoranský Riker – charismatický (s)vůdce; což se o něm ovšem vědělo, čili je to zcela v pořádku 🙂
- Opět jsou nám představeny tři důležité postavy: sám Shakaar a Furel s Lupazou. Také výpravě se opět zadařilo a vidíme krásnou kancelář prvního ministra a vyprahlou provincii Dahkur.
- Na skok do vedlejší linie: O'Brienovo vyhození ramene bylo zahrané vážně špatně. Celá ta linka s turnajem v šipkách je podivná.
- Scénáristé, řekl bych, už podruhé nebyli úplně vlídní k postavě kai Winn a nutí ji neustále opakovat ta samá hesla. Kamkoli přijde. V druhé půlce epizody už to bylo otravné.
- A takových nepovedených drobností je tu více. Třeba těžko uvěřit, že by armádní vůdce zavedl své lidi na procházku do nechráněného kaňonu.
- Naštěstí je finální rozuzlení hodně dobré a plně v tradicích Star Treku. A zdravého rozumu. Věta „Nebojoval jsem s Cardassiany 25 let, abych teď bojoval s Bajorany“ má svůj hluboký význam a kéž by se stala inspirací pro všechny domácí konflikty.
- Bohužel těch mušek na kráse tu není úplně málo. – 3/5
- Zajímavost: Je vám ten Shakaar nějak povědomý? Měl by. Je to totiž Ronin, entitní milenec většiny žen v rodině doktorky Crusherové z TNG epizody "Sub Rosa", která je obecně považována za tu nejhorší ze všech; nebo minimálně za jednu z těch nejhorších. Duncana Regehra ale patrně také znáte z jiné role, a to televizního zpracování Zorra, kde si zahrál dona Diega de la Vega, tedy právě samotného Zorra.
Facets (Vzpomínky /Prima/, Aspekty osobnosti /AXN/; prosté 'aspekty' by stačily)
- Nog to s Akademií myslí vážně.
- Někoho napadlo, že by bylo dobrým nápadem vytáhnout z Daxe vzpomínky jeho hostitelů, aby si s nimi Jadzia popovídala. Dokonce byl ten někdo natolik odvážný, že z toho vznikla hlavní linka epizody. Ne, fakt to dobrý nápad nebyl. Jednak je to zase další „dramatis personae“, a potom, když vyjmete vzpomínky na celý jeden život, změníte tím osobnost hostitele. „Detail,“ se kterým se bohužel nikdo nezdržoval 🙁 Nejmarkantnější to potom bylo u Curzona.
- Quark tak mohl být žena, Miles si kousal nehty, Emony si chválí Leetino tělo, protože s ním jde dobře cvičit. A já se ptám: Proč?
- To pravé zlo ale přichází až s Curzonem v těle Oda. Tu „drobnost“, že úspěšně převedli vědomí do někoho, kdo ani nervovou soustavu nemá, snad radši ani nebudu komentovat. Ale celá druhá půle sestává z Jadziina sebelitování se, že nebyla dost dobrá, aby ji vybrali, a že Curzon byl tím důvodem. A jak to ví, když o Curzonovy vzpomínky přišla? Jakmile nad tím člověk začne přemýšlet, celý logický konstrukt epizody se hroutí rychleji než domek z karet.
- Vysvětlení, že se do ní Curzon zamiloval, jednoduše neberu – je stejně logické, jako celý díl.
- Za jednotlivé drobné aspekty dávám jeden bod, za Noga, kterého na konci poprvé spatříme v kadetské uniformě, dávám druhý. Ale doufám, že se něco podobně hloupého už nevyskytne. – 2/5
The Adversary (Protivník /Prima/, Vnitřní nepřítel /AXN/; vnitřní nepřítel je úplně mimo)
- Dabingová vložka: Televize Prima tehdy přišla s fascinujícím nápadem. Jelikož Miles O'Brien už byl technický kapitán, nešlo Siska povýšit do stejné kapitánské hodnosti, a tak z něj udělali plukovníka. A aby to tolik netřískalo do uší, přidali v záznamu do deníku větu, že si stejně přeje být dál oslovován jako velitel 🙂 Nevím, jestli jsem se kdy v jakémkoli dabingu setkal s podobnou kreativitou.
- K ději... Celá epizoda je perfektní ukázkou na téma, jak by mělo vypadat finále sezóny. K ději nemám jedinou výtku.
- Snad jen drobnost směrem k Tzenkethiům – nikde jinde o nich nepadne ani slovo. Více se dozvíme až v knižní sérii Typhonský pakt a vidět je můžeme jen díky hře Star Trek Online. No a samozřejmě si celá posádka opět letí Defiantem někam pryč, ale to už je klasika 😉
- Poprvé zde vidíme lodní jídelnu a strojovnu a epizoda překypuje důležitými věcmi pro budoucí dění. Hlavně pak tím, že Odo ublíží jednomu z vlastních lidí, což se údajně nikdy v minulosti nestalo.
- Odova finální věta je dle mého nejlepší startrekový cliffahanger! Po takovémhle konci jsem tehdy napoprvé čekal minimálně totální válku 🙂 – 5/5
- Zajímavost: Velvyslanec Krajensky, Lawrence Pressman, už jednu roli v této řadě měl – byl jí cardassianský legát a prominentní disident Tekeny Ghemor v epizodě "Second Skin".
A tím končí náš rozbor třetí řady. Doufáme, že se vám líbil a už teď se těšíme u sezóny IV.
Diskuse k článku
Super souhrn, jen u Past Tense II bych přidal ještě fakt, že Clint Howard se objevil už i v TOSce, kde si, ve věku sedmi let(!!!), zahrál komandéra Baloka z „První Federace“ v epizode The Corbomite Maneuver.