Podívali jsme se na zoubek epizodám XXI - XLVI, jinak známým také jako druhá řada. Už šlo o regulérní podzimní sezónu roku 1993, čili kompletních 26 epizod, trochu vyšší rozpočet, Promenáda prošla menším faceliftem a tu a tam se nám mezi epizodami objevuje podhoubí na velké věci příští. Pamatujete si, kolik zmínek o záhadném Dominionu druhá řada obsahuje?
S2 běžela v Česku 3x – v premiéře na Premiéře v roce 1996. Premiéru (4. ze čtyř stanic v éteru) bylo tehdy poměrně umění naladit a příhraniční lokality měly častokrát také prostě smůlu a nenaladily vůbec. Premiéra se brzo přejmenovala na Primu a repríza už proběhla tam, s tehdy charakteristickým modrým logem. A jelikož byl dabing po mnoha a mnoha letech, a proběhnuvší digitalizaci, patrně ztracen, vyrobila v roce 2011 placená seriálová síť AXN dabing vlastní. Tomu už se dostala péče od Davida Bursy a neobsahoval ony nechvalně proslulé brněnské „odhady překladu“. Bohužel už ale nová verze neobsahovala výtečné brněnské hlasy tamních herců. Casting se provedl v Praze, a až na sladění hlasu Milese O'Briena s ČT dabingem Nové generace, je spíše horší. Z hlavních rolí to odnesly hlavně ženské postavy a ve vedlejších byl problém v malém portfóliu herců – Filip Švarc (např. Richard Hammond z Top Gearu) mluvil v prvních částech pětapadesátníka Liho Nalase a v kontrastu s tím, hned o epizodu později, mladého cardassianského chlapce Rugala. Zvláště v maratonu epizod za sebou to bylo hodně rušivé. Ale dost už o dabingu, originál je stejně nejlepší...
Zajímavost: Druhá řada byla do ČR odkoupena z Itálie a obsahovala kompletní italskou lokalizaci. Pokud se i překládalo z italštiny, vysvětlilo by to mnohé 🙂
vlevo: špatná kvalita z Premiéry, vpravo: italská lokalizace
Předchozí články z redakčního rewatche:
– pilotní epizoda –
– první řada –
The Homecoming (Návrat domů)
- „Dvojdíly má každý, my si uděláme čtyřdíl!“ A je to skvělý přístup. Dvojka navazuje přesně tam, kde v politické situaci jednička skončila. Dílčí vítězství přineslo prohloubení krize a na Bajoru sílí xenofobní tendence. Společnost se radikalizuje proti cizincům, přestože tam krom domorodců téměř nikdo jiný nežije. Něco jako současná situace u nás, aneb další zářez na nadčasovém poli tohoto seriálu.
- Na promenádě nám nově svítí žluté neony, změnilo se několik dílčích kulis a celé místo díky tomu hned vypadá útulněji. Boj se studenou strohostí stanice typu Nor Federace vyhrála.
- Z Cardassie IV se podařilo propašovat zpět na Bajor náušnici hrdiny odboje. Dobře, ale opravdu z Cardassie IV? To si nějaký gul provozuje soukromý gulag v centrální soustavě? Taková představa je minimálně stejně podivná, jako výlet na takové místo federačním runaboutem. Škoda takové pišky na kráse.
- Sisko je energický a jeho cit pro jemné politikaření skvělý, chemie mezi posádkou funguje na jedničku a všechny vedlejší postavy mají několik postranních motivů. Ale to ostatně silná deviza celého seriálu – propracované vedlejší postavy a smysl pro detail.
- Stvoření titulu „navarch“ čistě proto, aby nepohodlného Liho někam v tichosti uklidili, bylo kouzelně politické 🙂 – 4/5
- Zajímavost: Richarda Beymera (Li Nalas) patrně znáte z jiné role, a to jako majitele hotelu The Great Northern, Benjamina Horna, z (Městečka) Twin Peaks. V případě Franka Langelly (Jaro Essa) by se dala vypíchnout řada rolí, tak zmíním třeba stárnoucího Richarda Nixona ve skvělém filmu Frost/Nixon.
The Circle (Kruh)
- Pokud je něco rozděleného na tři části, obvykle mám slabost pro tu prostřední – tady tomu není jinak. Nelze nezmínit geniálně napsanou a zahranou dlouhou scénu u Kiry v kajutě.
- Navarch je zvláštní funkce – zodpovídá se Prorokům, přesto má vojenskou uniformu. Nemá armádní hodnost, přesto je její součástí. Rozhodně je ale styl jeho uniformy zajímavý.
- Všechny scény s vedekem Bareilem a Kirou jsou zkrátka skvělé! Ono se těžko rozepisuje něco, co je úžasné. O špatných věcech se dá mluvit lépe 🙂
- Další skvělou dvojicí byli pleticháři vedek Winn a ministr Jaro. Zkrátka skvost! – 5/5
The Siege (Útok; Obležení)
- Škoda měřítka – těžko si představit kompletní evakuaci stanice třemi runabouty 😉
- Varování: Příliš mnoho Quarka škodí. Tady to platí dvojnásob. Jeho rádoby vtipné scény s tím, že si průlezy musí tahat bedny s latiniem, aby mu je mezitím nikdo neukradl... Zbytečné to bylo, zbytečné.
- Generál Krim představuje schopného armádního velitele, zatímco plukovník Day působí jako dosazený synáček nějakého prominentního politika. Budu se opakovat, ale postavám byla věnována velká péče.
- A opět ten smysl pro detail, kdy bajorské měsíce jsou plné obřích pavouků, díky kterým tam odboj vydržel přežít 🙂
- Bohužel bylo asi potřeba tomuto tématu ještě nějaký čas přidat. Tempo třetího dílu je místy až zběsilé a sestřelení člunu, převlečení ve vedeckých komnatách a doručení důkazů do Komory Ministrů, proběhne asi během tří minut. Nepůsobí to věrohodně.
- Navíc účelová smrt vedlejší postavy... – 3,5/5
The Invasive Procedures (Invaze /Premiéra/, Neplánovaná operace /AXN/; jinak jde o slovní hříčku – „bohužel“ čeština rozlišuje termíny 'invazní' a 'invazivní', čili je to vlastně dobře nepřeložitelné)
- Malý nešvar první řady pokračuje – kompletní evakuace stanice ihned po epizodě s kompletní evakuací stanice. Ono to tedy v zásadě ničemu nevadí, jen to „zatahá za oko“.
- Klingon T'Kar – druhá ze čtyř startrekových rolí Tima Russe (Tuvok).
- Jinak měli ale přepadení stanice naplánované docela dobře, ovšem z podstaty věci je to nesmysl. Beru, že Verad prostě Daxe chtěl, ale musel vědět, co na sebe přivolá napadením stanice pod správou Flotily. Symbionti se dali obstarat jistě i jinde a jinak.
- Taky mi přišlo zvláštní, jak malý vliv měl Dax na svého nového hostitele. Verad Dax (v prvním dabingu kouzelně Verad Daxová) měl pociťovat mnohem větší vnitřní rozkol, vlastně kdyby symbiont po připojení ovládl jeho emoční stav a Verad se sám rozhodl Daxe vrátit, kam patří, dávalo by to mnohem větší smysl. I by to bylo zajímavější. – 3/5
- Zajímavost: Smallville byl svého času megahit. Pamatujete na Lionela Luthora, Lexova otce? Tak to je zdejší Verad; jen s obří hřívou 🙂 Megan Gallagher (Mareel) uvidíme ještě jednou v DS9, konkrétně 4x08, a do třetice ve voyagerovské epizodě "Body and Soul" (Tělo a duše). Mimo Star Trek nejde nezmínit její role v seriálu Millennium.
Cardassians (Cardassiané; tady jsem vždycky cítil, že by český název měl znít "Cardassiani", jelikož je to vlastně celé brané z bajoranské perspektivy, která na „Karďáky“ pohlíží jaksi s despektem)
- Garak – a to teprve podruhé. Ale opět zanechává v divákovi nemazatelný otisk. Skvěle psaná i hraná postava!
- Problematika sirotků je vždy ožehavá, zvláště jde-li o sirotky invazní síly, nebo hůř – jejich míšené potomky. Kéž by se všechny národy na Zemi zachovaly tak osvíceně, jako tady Bajorané. Té holčičky, která doufá, že jí zrovna Garak odveze domů do Cardassie, mi bylo vždycky hrozně líto.
- Taky se zde dozvídáme, co pro Cardassiany znamená rodina, a co jsou ochotni pro ni podstoupit. Což je samozřejmě živná půda pro mistry manipulátory typu gula Dukata.
- Krom toho tu máme také filozofický spor, zda-li je důležitější druh, národ či přesvědčení, a to v podobě cardassianského chlapce Rugala, který je vychován Bajorany jako Bajoran. Kdo má v takové situaci pravdu a na čí straně stojí právo? Je až neskutečné, kolik problematiky dokáže DS9 předestřít během jediné epizody. – 5/5
- (Všimli jste si, že se osazenstvo stanice přílišně nemění? U Quarka často hrají hráči, které vidíme třeba jednou za 5 epizod. Takhle, kdyby to fungovalo na jisté lodi v kvadrantu Delta 😉 )
Melora
- Elaysianka Melora Pazlar, původem z nízkogravitačního světa, sice byla jen a pouze v této epizodě, ale zanechala takový dojem, že se z ní v sérii Titan (a Volání osudu) stala jedna z hlavních postav. A na rozdíl od téhle epizody je to v knihách postava velmi dobrá 🙂 Nemůžu si pomoct, ale jak se Star Treku většinou daří adresovat problémy aktuální společnosti, tak tady to příliš nevyšlo. Ano, všichni si pamatujeme (tedy nejmladší generace už ne), že v devadesátých letech se bezbariérovost řešila opravdu hodně, ale vážně se kolem toho musela stavět epizoda? Myslím, že ne.
- Děj je tu podřízený premise, což je vždy špatně. A zřejmě i proto je v podstatě nudný. Nejzajímavějším aspektem tu pro mě byl její vztah s Julianem. – 2/5
- Zajímavost #1: Příjmení Pazlar je původem české. I překladatel knih Q: Otázky a odpovědi a Větší než pouhý součet se jmenuje Pazlar.
- Zajímavost #2: Daphne Ashbrook (Melora) se ve filmu Doctor Who (1996) stala společnicí osmého Doktora.
Rules of Acquisiton (Pravidla poznání /Premiéra/, Pravidla zisku /AXN/)
- Pokud někoho tento styl humoru oslovuje, já to nejsem. Ne, že by Ferengové byli úplně nezajímavým druhem, ale konkrétně třeba postava Zeka je úplně mimo.
- Po epizodě s vozíčkářkou je tu na diváka útočeno rovnoprávností, zase takový ten dualitní princip. Rovnoprávnosti bylo ve Star Treku dosaženo v roce 1966 a Geene Roddenberry by nikdy nepřipustil opak. Strkat to sem takto na sílu bylo zbytečné.
- V kombinaci s tím mi i příběh přišel nezajímavý, a to už pro epizodu opravdu nevypadá dobře. – 1/5
- Zajímavost: Herecky ale stojí za zmínku Brian Thompson. Krom Klingona Klaga v TNG "A Matter of Honor" si zahrál ještě dalšího Klingona – kormidelníka na dravém ptáku třídy D12 ve filmu Generations – a romulanského admirála Valdora v Enterprise, kterému se poté do velké hloubky věnuje knižní trilogie Romulanská válka. Ale my, odkojení devadesátými lety, jej známe hlavně jako mimozemského lovce odměn z Akt X.
- Něčím tenhle díl ale výjimečný je, a to 1. zmínkou o mocnosti se jménem Dominion.
Necessary Evil (Nutné zlo)
- Noirová detektivka je specifický a i můj oblíbený žánr. Vrátit se k vyšetřovaní staré záhadné vraždy do časů, kdy společenské postavení ovlivňovala míra vaší kolaborace, byl skvělý nápad. Navíc noc rozprostřela svůj háv, liják skrápí verandu a dvě postavy se baví v hádankách, které nic neprozrazují a přesto jsou vševypovídající. Ach, to je atmosféra!
- V prudkém kontrastu s tím vidíme Terok Nor v čase jeho největší slávy. Roztavená ruda proudí dlouhými vedeními skrz stanici v takovém míře, jakou cardassianští dozorci drtí psychiku podlomených bajoranských dělníků. To vše na pozadí příběhu o Odovi a jeho nové práci, zrzavé odbojářce a nemístných prospěchářích.
- Věčná škoda, že se do tohoto docela drsného dramatu pokusili dosadit ferengskou „vtipnost“. Za scény s Romem strhávám bodík dolů. – 4/5
Second Sight (Druhý pohled)
- Tohle je velice netradiční příběh, i když se tak na první dojem nejeví. Mám rád rozvíjení postav i „sondy do hlubin duše“ a toto splňuje obojí.
- Avery Brooks i Salli Richardson-Whitfield (Eureka) hrají oba výborně!
- Zdejší loď třídy Nebula má velmi zajímavě řešený můstek a i velící strukturu. Letí se tam, kam Seyetik řekne, ale stále jí velí důstojník Flotily. Ovšem s hodností podporučíka 🙂
- A ještě tu máme i terraformaci, téma, které mě vždy fascinovalo. – 5/5
Sanctuary (Útočiště)
- (Minimálně) evropské téma #1 – uprchlíci a jejich status nechtěných „kverulantů“, aneb zase něco o aktuálnosti seriálu. Jedna věc ovšem je chtít útočiště před válkou – to je požadavek zcela legitimní – druhá potom domáhat se konkrétního území. (Ne, ten seriál je vážně vizionářský.) V momentě, kdy mi někdo doslova věnuje planetu mimo dosah trýznitele (kterým je mimochodem Dominion), tak zkrátka držím ústa a nedupu nožičkou „Ale já chci Bajor!“. A ještě k tomu používají citové vydírání. Takto opravdu ne. Ale dobře, inteligence a pokora různých jedinců je na různá. Co mě doopravdy štvalo bylo neustálé omlouvání jejich totálně nemístného chování. – 1/5
- Zajímavost: Bajoranskou ministryni hraje Kitty Swink – manželka Armina Shimermana. Skrreeanského chlapce Tumaka pak zesnulý syn Waltera Koeniga, Andrew.
Rivals (Soupeři)
- Nevím, kolik lidí registruje fakt, že Martus Mazur je El-Aurian, tedy stejný druh, ze kterého pochází Guinan i Soran. A i on je uprchlíkem před Borgy. Jeho postavě je tak dáno podhoubí, které sice není vidět na první pohled, ale skvěle zapadá do kombinace s jeho nihilistickou a arogantní povahou. Zde ovšem končí výčet pozitiv tohoto dílu.
- Prší tu různé pokusy o drama a humory, ale nefunguje ani jedno. Ať už je to Bashirovo 5000 let staré bitevní cvičení, obrácené točení neutrin přinášející štěstí (OMG), nebo Romova disloajalita. Nápady dobré – provedení buďto nudné nebo rovnou strašné.
- Raketbal, tedy updrageovaný squash, je docela zajímavá hra a jako fanda squashe bych si jej i rád zahrál. Ale ne s takovou rychlostí míčku na tak malé ploše. Spoluhráč se rozmáchne, míček se odrazí a najednou jste bez oka 😉
- Navíc byly ty koule takové mdlé. Komu by se chtělo hrát s něčím, kde výhru představuje prostě rozsvícení? A nabalit na takový model hazard, který musí počítat s mnohem menší šancí než 50/50? Ne, ne. – 2/5
- Zajímavost: Chris Sarandon (Martus) se v roce 1967 oženil se Susan Tomalin. Sice se o dekádu později rozvedli, ale manželovo jméno si ponechala. Susan Sarandon je dnes jednou z nejlepších hollywoodských hereček a sci-fi jí rozhodně není cizí; viz adaptace Spasitele Duny a Dětí Duny (2003), kde si po boku Marka Vašuta zahrála princeznu Wensicii Corrino.
The Alternate (Druhá možnost /Premiéra/, Rub a líc /AXN/; Druhá tvář nebo Odvrácená stránka by byly lepšími možnostmi překladu)
- Od začátku je jasné, že Odo a doktor Mora Pol spolu nemají jednoduchý vztah, ale přesto je to vztah. A je napsaný velmi dobře.
- Povrch planety v Gama kvadrantu je krásnou ukázkou řemeslné práce a fantazie, mixu reálných kulis a olejomalby s trochou praktických efektů.
- Odo prohlubuje své přesvědčení o svém původu v kvadrantu Gama.
- Ovšem zbytek je už takové čekání na Godota, hon za něčím, co vlastně ani neexistuje, nebo je spíše dlouho předvídatelné, jen to krom doktora Mory nikdo nevidí. – 3/5
- Zajimavost: Opakování herců v různých rolích rozhodně není Star Treku cizí a James Sloyan je jedním z těch šťastlivců, co si ve všech třech moderních reinkarnacích zahráli významné role: Tady je to tedy Odův „adoptivní otec“, v Nové generaci si zahrál romulanského vlastence – admirála Alidora Jaroka v epizodě "The Defector" (Přeběhlík), poté ještě v sedmé řadě Klingona K'Mtara, a ve Voyageru byl coby doktor Ma'bor Jetrel zodpovědný za metreonovou kaskádu, která zničila Neelixovu domovinu.
Armageddon Game (Armageddon /Premiéra/, Hra s ohněm /AXN/; Trochu poetiky do toho, kruciš... Co takhle "Zkázonosná hra"?)
- Odehrává se děj v kvadrantech Alfa, Beta, nebo Gama? Někdo to asi ví, divák to ale není.
- Námět je zajímavý a přístup obou stran k problému je vlastně i docela pragmatický, když se člověk oprostí od morálního hlediska.
- Tento díl je také důležitým mezníkem pro vztah mezi Milesem a Julianem.
- Ovšem celá kostra příběhu strašlivě kulhá. Siska jaksi ani moc nezajímá, že jeho dva vyšší důstojníci zemřeli a i přes technickou dokonalost záznamu nezahájí vyšetřování. Zahájí ho na základě Keičina tvrzení, že Miles odpoledne nepije kávu. No, dobře – s hlavou v dlaních nějak koukám dál...
- ...A v tu chvíli si uvědomím: Pokud ty druhy žijí v rozumném doletu runaboutu, to jakože vážně v jejich stavu společnosti riskují válku/blokádu/diplomatický konflikt s Federací?
- Korunu tomu nasazuje finální scéna, kdy se Miles Keiko přizná, že kafe odpoledne normálně pije. To mě snad i fyzicky zabolelo 🙁 Nevím, co to má ukazovat. Že je jejich manželství totálně v troskách? – 2,5/5
Whispers (Šepot)
- Po epizodě zaměřené na Milese, tu máme epizodu zaměřenou na Milese.
- O'Brienova volba kávy – jamajská směs – skutečně existuje a jde o cenově dostupnou náhražku za prémiový druh Jamaican Blue Mountain. Nutno dodat, že obě chutnají dost dobře. Jen varianta „extra silná, extra sladká“ by mě asi položila 🙂
- No a k epizodě... Nebavilo mě to. Zase dostali jednu z postav do pozice, kdy to vlastně není ona. Krom toho, že to bylo zbytečné, jde také o vykrádačku krátkého příběhu Philipa K. Dicka z roku 1953 s názvem Impostor. Pokud se vám nechce číst, mrkněte na stejnojmenný film z 2001 s Garym Sinisem v hlavní roli. Je mnohem lepší než tenhle díl. – 1/5
- Zajímavost: Svou roli admirála Rollman z 1x03 si zde zopakovala Susan Bay Nimoy, manželka Leonarda Nimoye. Oba její manželé si dokonce zahráli ve dvou filmech současně, a to ve Star Trecích IV a VI. Bývalý – John Shuck – klingonského velvyslance a soudobý – Leonard Nimoy – přirozeně Spocka.
Paradise (Ráj /Premiéra/, Ideální společnost /AXN/)
- Miles O'Brien potřetí. A aby už nebylo trapné, že trpí jenom on, tak byl do „trestné budky“ zavřen Sisko.
- Celá epizoda působí jako průměrná fanfikce nebo lehké šťouchnutí do amishských kolonií. Či spíše obojí. Každopádně celá „ideální společnost“ je od začátku jasná sekta. Nedává mi smysl, proč by oba důstojníci jakkoli přistupovali na hru místní vůdkyně.
- V USA byly tehdy na vzestupu různé sektářské kulty, tak zřejmě to stojí za původem tohoto dílu. – 1/5
Shadowplay (Stínová hra /Premiéra/, Stínohra /AXN/)
- Jako v předchozí řadě u 1x17, se i zde snoubí perfektní mix linií. Jsou dokonce 4, a i když se zdánlivě nic neděje, je to přesně ten typ epizody, kde vývoj postav a děj skáčou dopředu mílovými kroky. Hltal jsem každou scénu!
- Za hlavní linii se asi dá označit výlet Oda a Dax do kvadrantu Gama, kde pomohou vyšetřit záhadu pohřešovaných obyvatel vesnice. Originální a silný příběh, za jehož tragickým podkresem nestojí nikdo jiný než Dominion.
- Pak je tu Ben Sisko, otec s lehkou posedlostí nalajnovat synovi kariéru dle svých představ. Jake se ale nechce nechat dát a Ciroc skvěle hraje.
- Quark intrikuje, aby mohl prodat kradené artefakty, díky čemuž...
- ...Přilétá na stanici vedek Bareil, který se postupně sblíží s Nerys. Celé je to dějotvorné od začátku do konce a ani minuta vaty! – 5/5
- Zajímavost: Děvčátko z vesnice – Tayu – hrála Noley Thornton, která již v Nové generaci jednu dětskou postavu ztvárnila, a to sice Claru Sutter v epizodě "Imaginary Friend" (Vymyšlená přítelkyně).
Playing God (Hra na boha)
- Zase něco málo o komplexnosti trillské společnosti, spojených Trillech a osobnostech Jadzie i Daxe. A nikterak násilně, ale prostřednictvím schvalovacího procesu kandidáta na spojení. Arjin je sice místy otravný, ale Terry Farrell si tuto epizodu vyloženě užívala.
- Skvělá vedlejší linka o lovení přemnožených cardassijských hrabošů, co požírají kabeláž stanice.
- Klingonská restaurace je skvělý koncept. Chtělo by to franšízu – racht do každého města! 🙂
- No a velmi poutavé efekty na závěr. Já jsem spokojený. – 4/5
Profit and Loss (Zisk a ztráta)
- Když na stanici dorazí „profesorka“ Natima Lang a představí své dva spolucestující jako její „studenty“, zřejmě neexistuje osoba v Galaxii, která by jí to byla schopná uvěřit. Pokud uměla takto „mistrně“ lhát, nelze se divit, že na ní úřady přišly.
- Její srdcervoucí láskyplný vztah s Quarkem byl opět jen těžko uvěřitelný. Možná by pomohlo, kdyby se většinu epizody s Quarkem jenom nehádali. Což vyvrcholí tím, že ho postřelí, načež si padnou do náruče a přesvědčují se, kdo z nich měl vlastně pravdu. K oběma postavám mi takový styl psaní přišel neuctivý.
- Naštěstí je tu Garak, který je ale také napsaný poněkud zvláštně. Odhalit jeho skutečnou motivaci zde nejde; teoreticky proto, že to sám neví, ale divák je naváděn spíše na šok z vývoje událostí než na promyšlenost jednání postavy. Přesto je jeho účinkování tím lepším z epizody.
- A jsem rád za ukázku existence disidentského hnutí aneb nikdy neexistuje jen jedna politika, jakkoli se diktatury snaží. – 3/5
- Zajímavost: Herec „studenta“ Hogua se opět objevil v několika startrekových rolích. Tou první byl odpojený Borg Goval v novogeneračním dvojdílu "Descent" (Vpád), ale tou nejzajímavější je rozhodně T'Polin manžel Koss ve třech epizodách 4. řady Enterprise. „Studentka“ Rekelen kupodivu jinou roli ve Star Treku nemá, ale všichni ji známe – je to Brandonova matka z Galaxy Questu. Ta, která po něm chtěla vynést odpadky, když ze svého pokoje pomáhal Protectoru 😉
Blood Oath (Krvavý slib /Premiéra/, Krvavá přísaha /AXN/)
- Dax a jeho klingonské děditství po Curzonovi. Mistrně zpracovaný příběh o cti, odhodlání a právoplatné pomstě, které nezastavila ani smrt.
- Strašně si cením i samotného nápadu vytáhnout z původního seriálu tyto tři ikonické protivníky kapitána Kirka a ukázat, že ony postavy mají svůj vlastní život a problémy. A to představuje esenci toho, o čem vlastně je celý seriál – o postavách.
- Zajímavou výpravu doplňují i zajímavé lokace. Na StarNETu jsem narazil na názor, že je nelogické nepoužití fázerů a bylo tomu tak kvůli šetření peněz za efekty. Naopak, nedovedu si představit, že by tito ctění válečníci fázery použili. Jediné, co mi jaksi chybí, je krev na ostří jejich bat'lethů.
- Závěrečná scéna sestávající pouze z pohledů plných emocí je mrazivá. – 5/5
- Zajímavost #1: Všichni tři staří klingonští mistři Daharu se objevili už v původním seriálu. To je asi informace dostatečně známá, ale už se tolik neví, že Koloth (Trable s tribbly) zároveň ztvárnil Zemana z Gothosu, tedy první vyobrazenou bytost Q. Michael Ansara si postavu Kanga ("Day of the Dove" (Den míru)) zahrál nejen v TOSce a DS9, ale i ve výroční epizodě Voyageru "Flashback" (Vzpomínka). No a Johna Collicose (Kor z "Errand of Mercy" (Věc soucitu)) znají sci-fisté především jako hraběte Baltara z původní verze seriálu Battlestar Galactica.
- Zajímavost #2: V bitvě o Klach D'kel Brakt, jejíž simulaci si Kor pouští u Quarka, zvítězila Klingonská říše pod jeho velením nad útočnými jednotkami Romulanského impéria. A to drtivě. Z bitvy se vrátila domů je hrstka Romulanů. Samotné místo Klach D'kel Brakt je poté známější jako „Vřesoviště“, detailně vyobrazené ve filmu Vzpoura.
The Maquis, Part I (Makvis, část I /Premiéra/, Makisté, část I /AXN/)
- Když někomu věnujete území, na kterém vám žijí obyvatelé, přijde problém. Základní poučka od počátku času. Ale jak už to tak často bývá, lidé své chyby opakují. A myšlenka, že relokace někam kamsi jinam bude pro tamní lákavá, je krutá a naivní zároveň.
- Čímž neříkám, že by se ze mě stal Makista, dohoda mezi Federací a Unií byla potřebná, ale je to krásná ukázka toho, že realita není černobílá a leckdy ideální řešení vůbec nenabízí.
- Federačním atašé v demilitarizované zóně je Calvin Hudson, velmi blízký přítel celé Siskovy rodiny. Vzhledem k ustanovení DMZ těsně před tímto se tvůrci naštěstí vyhnuli otázce „Jak to že jej vidíme až teď?“. Bernie Casey má možná velké charizma od pohledu, ale ten hlas... to je utrpení poslouchat. Jižanský přízvuk a ještě „ječák“ 🙂
- Za geniální považuji všechny rozhovory gula Dukata s Benem Siskem.
- Co už mi tolik nesedlo byl opět Quark a jeho účinkování coby dealera zbraní. V kombinaci s dalšími prvky vychází jeho postava z druhé řady dosti nepěkně. Žádný zlodějíček a neškodný překupník, ale trafikant nejhrubšího zrna, kterému se v podstatě neštítí ani vražda. Vůbec nejsem spokojený s tím, kam se jeho charakter ubírá.
- Zmínka o tom, že se v Badlands za poslední rok ztratilo několik lodí, pobavila 🙂 Pěkná kontinuita. – 4/5
- Zajímavost #1: Zničením Bok'Noru začíná nová napjatá kapitola diplomatických vztahů v oblasti, kterou... v DS9 nevidíme. Alespoň zpočátku ne. Problematice v demilitarizované zóně se věnuje epizoda, která tomuto dvojdílu bezprostředně předchází, a to "Journey's End" (Konec cesty) v končící Nové generaci. Následně pak rovněž novogenerační "Preemptive Strike" (Preventivní úder) a pilot Voyageru "Caretaker" (Ochránce). DS9 se k Makistům vrací až v epizodě "Defiant", což je 3x08. Neříkám, že je to špatně, osobně pokládám tohle rozložení do tří seriálů za skvělé, ale v rámci maratonu jen jednoho z nich je cítit, že něco zkrátka chybí.
- Zajímavost #2: Všechny tyto tématické epizody spojuje jedna postava, a tou je gul Evek. Objevil se celkem v šesti epizodách všech tří seriálů. Výborný prvek!
The Maquis, Part II (Makvis, část II /Premiéra/, Makisté, část II /AXN/)
- Velmi vítám zapojení už existujícího admirála, a ne zase dalšího nového. Navíc Alynna Nechayev (Natalija Nogulich) je prostě skvělá. Takový ten typický velitel stylu rozkazování od stolu.
- Siskův monolog „V ráji se snadné být svatým“ je vynikající!
- Dukat dlouze si nalévající Kanar je má oblíbená scéna 🙂
- Zbytek epizody je kvalitní rozmluvou rozumných mužů, z nichž má každý pravdu, ale nikdo se neshodne. – 4/5
- Zajímavost #1: Admirál Alynna Nechayev se podobně jako gul Evek také objevila v celkem šesti epizodách. Ale na rozdíl od něj jen v TNG a DS9.
- Zajímavost #2: Původ slova Maquis [ma'kí] spadá do druhé světové války. Byli to francouzští partyzáni, kteří se postupně zorganizovali a vytvořili mnoho odbojových skupin.
The Wire (Drát; Překlad názvu této epizody mi vždycky přišel strašný, ale zároveň těžko obejitelný, takže prostě Drát.)
- Cardassianská mentalita popsaná pomocí cardassijské literatury. Krása. Mimochodem, kniha "Nekonečná oběť" později skutečně vznikla a souhlasím s Garakem, že je skvělá 😉
- A i sám Garak je skvělý. Ta postava mě asi nikdy neomrzí. A na to, že je tato epizoda zaměřená na něj, se toho vlastně mnoho nedozvídáme. Což ale nevadí. Fakt, že mu Obsidianský řád do hlavy umístil implantát, který selhává, je zajímavý dost i sám o obě, bez ohledu na pravý důvod...
- ...Který neznáme 🙂 Garak v blouznění řekl několik variant proč by tomu tak mohlo být. A byť jedna z nich je nejpravděpodobnější, zdaleka nemusí být pravdivá. Je otázkou, zda sám vůbec věděl, jestli v danou chvíli říká pravdu nebo lež.
- Garakovy monology a Robinsonovo herectví!
- Epizoda slouží jako dlouhá předehra k představení bývalé hlavy Obsidianského řádu a Garakova mentora, Enabrana Taina. V první chvíli mi přišlo podivné, že jej Bashir tak snadno našel, ale jen do chvíle, kdy se střetli a Tain mu pověděl, že už na něj čeká. A jeho finální odhalení jedné jediné Garakovy lži vydalo za sto nových informací.
- Miluju kvalitní podhoubí. – 4/5
Crossover (Odvrácená strana /Premiéra/, Průnik /AXN/; Zvláště překlad AXN je podivně nešťastný. Škoda, že si nikdo nevzpomněl na slovíčko Protnutí.)
- Docela zajímavá sbližovací scéna Kiry s Bashirem je asi tak to jediné, co tady stojí za zmínku 🙁
- Kouzlo původní zrcadlové epizody "Mirror, Mirror" (Zrcadlo, zrcadlo) tkvělo v tom, že byla originální a hlavně obsahovala myšlenku, a to sice, že zlo, jakkoli lákavé, dlouhodobě nezvítězí nad dobrem, neboť to není v lidské povaze. Druhotně ještě také říkala, že dobrá osoba dokáže hrát zlou, ale ne obráceně. A díky těmto tezím ta epizoda funguje dodnes. Ne proto, že by Spock měl agonizér a bradku, to je totálně podružné. Ne tak tady...
- Tady onen „efekt“ hraje prim. Postavy a charaktery mají být zajímavé tím, jak jsou zlé a pokroucené.
- Opravdu z duše nesnáším věci na efekt. Nepřemýšlí se u nich. Neexistuje jakákoli šance, aby se zrcadlové postavy v takovém vesmíru vůbec narodily. Z logiky věci je jasné, že když se ta jedna konkrétní spermie v přesně určenou chvíli nechytí, člověk nevznikne. Vážně mám věřit, že se rodiče Milese O'Briena nacházely v obou vesmírech ve stejném rozpoložení ve stejnou chvíli? Vzhledem k tomu, jak už byl zrcadlový vesmír ovlivněn, je to pustý nesmysl 🙁
- Postavy, jež by se tu vyskytovat mohly, jsou: Odo, Quark, Rom a teoreticky Dukat s Garakem, ale i dějiny Cardassie jsou už natolik ovlivněné, že spíše ne.
- Za výpravu dávám alespoň ten bod, jinak je to pro mě doposavad nejhorší epizoda. – 1/5
The Collaborator (Zrádce /Premiéra/, Kolaborant /AXN/)
- Po více jak roce od zmizení/úmrtí kai Opaky se Bajor posunul k volbě nového kai. Vzhledem k politickému stavu a šarvátkám všech frakcí je to logická doba. A jsem rád, že zůstali hlavní aktéři onoho nábožensko-politického pnutí, tedy Bareil a Winn.
- Mistrně vystavěný příběh, kde intrikánka Winn spřádá jednu past na Bareila za druhou, aby si v nadcházející volbě pojistila vítězství. Něco podobně propracovaného jsem v TV viděl jen jedinkrát, a to konkrétně v HBO hitu House of Cards (Domek z karet)
- Vše prokládano depresivními vizemi samotného vedeka Bareila, které dávaly tušit, že o masakru ví něco víc.
- V druhé půlce tomu sice lehce došel dech, ale finální scéna po Winnině zvolení to vynahradila. – 4/5
- Zajímavost: Prylar Beck nedokázal unést tíhu Opačina rozhodnutí a na promenádě se oběsil. Herec sám zemřel nedlouho po natočení epizody.
Tribunal (Tribunál)
- Že si lodě Federace létají do hloubi cardassijského prostoru je normální, takže proč by si hlídková loď pro změnu nezaletěla do hloubi toho federačního. Jiné je to ale už s unášením občanů. V momentě eskalujícího napětí v DMZ by si strategicky uvažující Cardassiané těžko dovolili unést důstojníka Flotily (zde jím Miles ještě byl). Cardassie by se tím sama diplomaticky odstavila, i kdyby to na krásno Flotila nechtěla využít ve svůj prospěch.
- No ale když pomineme toto, jsou informace zde vyřčené v souladu s tím, co už známe, a aspoň jsem se podívali přímo na Cardassii Prime.
- Líbilo se mi okamžité zapojení Oda, které bylo možné jen díky, a teď mi odpusťte, skoro nacistické úřednické preciznosti.
- Vůbec mi ale nesedla postava obhájce. Byla téměř až komická.
- Výtečné ovšem bylo rozuzlení procesu přivedením Raymonda Boona do soudní síně, aneb méně je někdy více. A občas vydá jeden pohled za tisíc slov.
- S Keičinou finální větou ovšem nejde nesouhlasit: „Jsem ráda, že už je to konečně za námi“ 😉 – 3/5
- Zajímavost: První epizoda, kterou si zrežíroval Avery Brooks.
The Jem'Hadar (Jem'Hadar /Premiéra/, Jem'Hadarové /AXN/)
- Koho „probohy“ napadlo vystavět příběh o příchodu Dominionu kolem Quarka? To se těžce nepovedlo.
- Byť se mi libí pozvolné tempo s jakým epizoda startuje – vlastně jen obyčejným výletem otce a syna s kamarádem do kvadrantu Gama – Quark se tu nedá vystát. Jeho neustálé stěžování si a vztekání se mi strašně vadilo. Nebo respektive spíše to, že jej nikdo ani neokřikl. Teď jsem si vzpomněl, že on vlastně letěl, aby přesvědčil komandéra o výhodnosti telemarketingu. Eh, zlo 🙁
- Stranou tohoto jde ale jednoznačně o epizodu zásadní a líbí se mi různé intriky, které na Siskovi Dominion postupně zkouší.
- A i přes představení Dominionu jsme se vlastně nic nedozvěděli. Erisino efektní odpřemístění se ze stanice dodalo tížívé atmosféře další body.
- Spolu se zničením Odyssey, lodě třídy Galaxy, je jasně dáno najevo, že Hvězdná flotila je technologicky hodně pozadu, a že pokud by se Dominion rozhodl, může invaze začít okamžitě. Ale jdou na to sakra chytře – podkopáním morálky nepřítele. Trochu to v epizodě zaniká, ale krom Odyssey zničili ještě celou kolonii New Bajor. A teď už jen v tichosti studují reakce a strach šířící se kvadrantem za červí dírou... – 4/5
- Zajímavost #1: Epizoda je souběžná k finále TNG "All Good Things..." (Všechno dobré) a stejně jako tam, i tady zničili loď třídy Galaxy. Jen zde jaksi doopravdy.
- Zajímavost #2: Alan Oppenheimer (kapitán Keogh) je opět jedním z těch, kteří si zahráli různé role jak v TNG, tak DS9 i Voyageru. Ani Los Angeles holt není nafukovací 😉
POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ...
Diskuse k článku
Díky za opravdu vyčerpávající přehled, nicméně se musím přiznat, že některé pasáže jsem přelítl. Nicméně zajímavosti byly opravdu zajímavé.
Díky osvěžení děje se chci vyjádřit aspoň k ep. Armageddon Game a musím říct, že mě se líbila a závěr s pitím kávy i odpoledne byl dosti vtipný a originální. Nebylo to nic, co by uškodilo Treku jako celku a zároveň to ukazuje, že tvůrci uměli zasadit vhodné lehké vtípky/pointy.
Celkově bych řekl, že DS9 je dospělejší seriál a děti (a asi i pubescenti) ho nemusí úplně docenit.
Hlavně ať už se CBS rozhoupe a vyrobí HD verzi!!!!
Rozhodně souhlasím, že DS9 je dospělejší, ale pro mě to byla v osmi letech i tak láska na první pohled 🙂 TNG mi nikdy tolik neučarovala, no a Voyager… To je jiný příběh 🙂 Jsem rád, že se přehled líbil, a taky a doufám v HD. Snad to dokument „What We Left Behind“ nakopne, jak v to doufá i Ira Behr.
Z druhé série se mi určitě nejvíc líbila úvodní trilogie (Homecoming až Siege), dvojdíl Maquis, Blood Oath a The Jem’Hadar. Připomenout si budu muset Necessary Evil, Second Sight, Shadowplay, The Collaborator a Tribun. Zajímavosti jsou supr, Pazlar Melora/Vít mi vůbec nedošlo (i když jsem jméno překladatele viděl už několikrát) 😀