Čtverka je jeden z méně tradičních, ale o to výjimečnějších filmů našeho milovaného vesmíru. Určitě jste sami již zaslechli tvrzení: „Star Trek nemusím, ale ten o velrybách můžu!“. Pojďme se tedy společně podívat na 11 faktů, o kterých jste dosud možná nevěděli...
William Shatner svou roli už nechtěl opakovat
Velikost ega Williama Shatnera je všem velmi dobře známá a podle potvrzených zpráv se již neměl natáčení účastnit. Nakonec, pod podmínkou mnohých změn, kývl. Součástí jeho angažmá byla také klauzule, že bude režírovat další film nesoucí název Nejzazší hranice. Jak to dopadlo, posuďme každý sám...
Režisér Khanova hněvu se podílel na scénáři
Navzdory skutečnosti, že o Star Treku samotném nevěděl před tím, než režíroval Khanův hněv, vůbec nic, se Nicholas Meyer pustil také, coby scénárista, do Cesty domů. Meyer spolupracoval na scénáři s Harveym Bennettem, a to konkrétně na druhém aktu, kdy se posádka objevuje v roce 1986 v San Franciscu.
Bennett napsal začátek a konec filmu, který se odvíjí v budoucnu. Obě části byly po dodatečném přepracování hotovy po dvanácti dnech.
Velryby nebyly skutečné
Samotné velryby mají v tomto filmu velkou a významnou roli, bylo by tedy logické, kdyby se podařilo natočit skutečné záběry kytovců. Bohužel toto se nepodařilo, ač se o to štáb pokoušel. Umělecký ředitel Nilo Rodis-Jamero tedy oslovil odborníka na robotiku Walta Contiho, který pracoval později i na filmu Dokonalá bouře z roku 2000. Waltova práce byla tak dokonalá, že někteří aktivisté Cestu domů paradoxně kritizovali za týrání zvířat.
Jedno zabavené auto
Vzpomínáte si na scénu, kdy se Uhura a Chekov ptají, kde je námořní základna v Alamedě? Právě zde vstupuje na scénu neznámá žena, která se s dvojicí dává do hovoru. Tou ženou byla Layla Sarakalo, které v době natáčení filmu nechali odtáhnout její vůz. Aby získala peníze na zaplacení odtahu a pokuty, rozhodla se, že se zúčastní natáčení.
Layla se tedy převlékla, popadla svého psa a zamířila dolů ulicí. Poté, co si promluvila s asistentkou režiséra o tom, zda by mohla získat jednorázovou práci, jí bylo řečeno, ať se připojí k dennímu komparzu. Layla šla v záběru po ulici a dorazila k místu, kde se Uhura a Chekov neúspěšně snažili zjistit od procházejících chodců, kde jsou „nukleární luodě“. Většina komparzistů, kterým byla otázka položena, se dívali na ty dva, jako by byli z jiné planety a pokračovali nerušeně dál. Layla jim však odpověděla. Problém byl v tom, že neměla nic říkat. Filmaři se nakonec rozhodli, že je dobrá, spontánní a že záběry mohou použít.
Po několika opakováních se konečně rozešli na oběd. Později při rozhovoru s produkcí byla tázána, zda je z oboru: „Ne,“ odpověděla s úsměvem, „Jen tu prostě bydlím.“
Role pro Eddieho? Nakonec ne.
V jednom z prvních scénářů, ještě před vytvořením role pro Gillian Taylorovou, se počítalo s rolí pro herce Eddieho Murphyho, který sám je velkým fanouškem Star Treku.
Murphy, jako velká filmová hvězda osmdesátých let, se netajil přáním zahrát si v některém startrekovém filmu. Měl zde hrát moderátora rádia, který věří na mimozemšťany a pak pronásleduje posádku Enterprise, aby dokázal jejich existenci. To šlo do koše hned. V druhé verzi měl tázaným policistou ve výše zmíněné scéně s Uhurou a Chekovem Axel Foley – Murphyho úspěšná postava Policajta z Beverly Hills. Ale poté, co si Murphy přečetl scénář, se raději rozhodl, že roli nevezme.
I Hate You!
Z filmových titulků se dozvíme, že píseň I Hate You! pochází od obskurní punk rockové kapely Edge of Etiquette. Text k písni napsal Kirk Thatcher, který si zahrál i samotného pankáče s rádiem, jehož Spock elegantně utišil.
Kapela však neexistovala déle než přibližně jeden a půl dne poté, co se film dostal do postprodukce. Skládala se z několika dalších zvukařů z filmového štábu.
K dosažení opravdu autentického punkového zvuku se Thatcher a Mangini přesunuli do chodby zvukového studia, kde se prováděly postprodukční zvuková práce. Používali mikrofony a nástroje té nejnižší kvality, které měli k dispozici, aby posílili iluzi, že píseň byla nahrána živě v garáži.
Píseň se dala zaslechnout také o roku později v plážové komedii Back to the Beach. Dobré, na kooperaci dvou zvukařů na chodbě 😉
Star Trek už nebyl pro Commodore dostatečně dobrý
Během scény, kdy Scotty a McCoy předávají specifikace potřebné k výrobě stěny z transparentního aluminia, které je silné pouhý jeden palec, dovoluje ředitel továrny, aby Scotty použil jejich počítač k zobrazení vzorce. Počítač, který si ve filmu zahrál, byl Apple Macintosh Plus.
Štáb chtěl původně využít stroj Commodore Amiga, což byl v té době další slavný počítač, ale Commodore však už nechtěl mít se Star Trekem nic společného, a tak odmítli produkci Amigu zapůjčit. Pěkný kontrast jednak vůči tomu, že dnes se filmařům za umístění produktů platí extrémní částky, ale hlavně vůči tomu, že William Shatner byl začátkem 80. let tváří Commodoru 🙂
Průhledný hliník je dnes už realitou
Ano, transparentní aluminium je další z věcí, kterou Star Trek použil mnohem dříve, než byla reálně vymyšlena a začala se používat. V roce 2009 si technologii patentoval profesor Justin Wark z Fyzikální fakulty Univerzity v Oxfodu. Laserem „vyhodil“ z každého jádra elektron. A skutečně jde o náhradu skla, která je skutečně mnohem tenčí, než než sklo o srovnatelných vlastnostech. Je také ideální pro použití ve vesmíru, neboť nepropouští UV záření. Vlastně je s ním počítáno jako s okenní náhradou pro ISS 😉
První Star Trek v Rusku
Cesta domů je film, který je kritický vůči lovu velryb. Tento fakt tehdejší politice Sovětského svazu vyhovoval, a proto se snímek stal prvním Star Trekem, který se zde promítal.
Harve Bennett, producent a spoluautor filmu, se zúčastnil promítání v Sovětském svazu pořádaném WWF (World Wildlife Foundation) a uvedl, jak je ohromen tím, že Rusové jeho film zbožňují stejně jako Američané.
Enterprise CVN-65
Letadlová loď v sanfranciském přístavu ve skutečnosti není U.S.S. Enterprise, ale starší U.S.S. Ranger třídy Forrestal.
První role Joa Landa
Joe Lando, představil nesmrtelné role Byrona Sullyho v seriálu Dr. Quinn(ová), začal s hereckou kariérou až v dospělém věku, konkrétně v 25 letech, a jeho první se stal jeden z policistů střežících v nemocnici bezvědomého Chekova. Pokud teď zuřivě počítáte, tak ano, Joe Lando je o 10 let mladší než Jane Seymour 😉
Tip na konec...
Joe Lando není jen Sully. V roce 2000 si zahrál hlavní roli v kanadském seriálu o problematické mládeži s názvem "Higher Ground" (Cesta vzhůru). V oněch mladistvých na převýchově ve srubech v totálně nádherné lokaci kanadských lesů (ano, natáčelo se ve Vancouveru) spatříte v dalších hlavních rolích Haydena Christensena – později Anakin Skywaker ve Star Wars, Kandyse McClure – Duala z Battlestar Galactica, nebo Jewel Staite – Kayelee z Firefly či doktorka Keller(ová) ze Stargate: Atlantis. A samozřejmě se lze těšit i na plejádu kanadských herců z různých možných SF seriálů.
Diskuse k článku
Bezpochyby nejlepší film TOS éry a přitom tam ani není Enterprise jako hvězdná loď. Nýbrž jako Enterprise je letadlová loď amerického námořnictva. Ekologický a filosofický přesah filmu komentovat netřeba komentovat, přestože se fakticky jedná o sci-fi komedii. Tázající se Chekov ruským přízvukem, kde že mají nukleární lodě, nebo Kostra, dejte pryč ten řeznický nůž, legendární hlášky!