Dnes je to neuvěřitelných dvacet pět let, co spatřil světlo světa v pořadí sedmý film našeho milovaného universa. Svou premiéru na filmovém plátně si 18. listopadu 1994 odbyla posádka Nové generace, a to nedlouho po velkém finále seriálu samotného.
Doktor Tolian Soran prošel nejtvrdší zkouškou svého života. Vzali mu všechno co měl: svět, přátele, rodinu, naději a sílu k životu. On však nalezl způsob, jak vše získat zpět, a je odhodlán pro to obětovat cokoli - i kdyby měl zpřetrhat čas a prostor a převrátit naruby celý vesmír. V cestě mu stojí jen posádka kapitána Picarda.
www.startrek.cz
I když film Star Trek: Generace lze bezesporu zařadit na žebříčku mezi ty TOP, najde se i spousta kritických hlasů. Proč nebyl lépe využit potenciál vizuálních efektů? Proč se v příběhu samotném objevují takové významné nedostatky, a byla smrt kapitána Kirka opravdu nutná?
Pojďme se ale společně podívat, proč si Generace zaslouží náš obdiv. Celý designérský tým čelil řadě výzev s využitím Enterprise-D ze samotného seriálu. Byla stvořena pro klasický televizní formát své doby, tedy 4:3, nikoli pro film na širokém plátně, a její věk se na ní také podstatně podepsal.
Pro další film se tento problém sice vyřešil elegantně, Enterprise-D byla zničena a nová a voňavá Enterprise-E mohla přijít na scénu, jak ale vyřešit tento problém právě pro sedmý film? Muselo dojít k určitým úpravám, jak na můstku, tak v jeho osvětlení, které doznalo podstatných změn. Ale výsledek byl nádherný. Enterprise-D nevypadala nikdy tak dobře, jako právě v Generacích. Velké díky patří osobnostem jako Herman Zimmerman a kameraman John A. Alonzo.
Přechod na velkou obrazovku také umožnil zprostředkovat nové měřítko a technologický pokrok samotné lodi. Příkladem je určitě laboratoř hvězdné kartografie.
Generace také zaplnila dosud "prázdný prostor v abecedě" a to tím, že všem ukázala, jak vypadá Enterprise-B v celé své kráse. Loď byla vytvořena z původního modelu Excelsioru, který nově refitoval dnes už legendární designér John Eaves. A nejde doplnit loď bez kapitána – John Harriman se zde prezentuje jako mladý, neohrožený, ale také nepřipravený kapitán. Opomenout nesmíme ani představení dcery kormidelníka z původní Enterprise a později velitele Excelsioru, Demory Sulu.
S filmem samotným to sice až tolik nesouvisí, ale nejen postava kapitána Harrimana, ale i ta Demory Sulu, dostávají svůj zasloužený prostor v románu 2311: Hadi v rozvalinách od Davida R. George III. Román se odehrává 18 let po představení posádky v tomto filmu.
Nikdy se nenechte povýšit. Nedovolte jim nic, co by vás dostalo z můstku té lodi, protože jen tam můžete něčeho dosáhnout.
James T. Kirk
Hluboká a trvalá oddanost ideálům Hvězdné flotily spojuje Jamese T. Kirka a Jeana-Luca Picarda velkým poutem. Kirk tak dokáže před svou smrtí, a závěrečným soubojem se Soranem, předat Picardovi něco ze své moudrosti tak, aby pochopil, co je jeho srdci nejbližší.
V nadcházejícím seriálu Star Trek: Picard uvidíme Jean-Luca v pozici, kdy se jednak nechal povýšit a pak se následně admirálského postu vzdal. Přemítá na vinici nad slovy Jamese T. Kirka?
Diskuse k článku
I když jsem Generations viděl už nesčetněkrát, můžu říct, že vidět jej na velkém plátně (v Planetáriu, roku 2017) mi přineslo nový zážitek. A ano Ent-D zde vypadá nádherně a její zánik beru jako takové „druhé finále“ seriálu TNG.
Jo. A tam to byl dokonce „jen“ Blu-ray. V kině v ’95 to byl ještě poctivý 35mm pás, a to bylo naprosto neskutečné! Přišlo mi, že doslova jsem v nexu. Dodneška je to jeden z mých asi tří TOP kino-zážitků.