Přestože Dorothy Catherine Fontana napsala celkem „pouze“ 17 epizod Star Treku, stala se v podstatě televizní legendou. Od sekretářky policejního seriálu The Lieutenant (Poručík) se dokázala bleskurychle prosadit jako stálá scénáristka pro NBC, producentka a hlavně editorka. A to vše v 60. a 70. letech minulého století, která, velmi mírně řečeno, nebyla ženám ve výkonných funkcích vůbec nakloněna.
Z práce s Genem Roddeberrym na Původní sérii nelze nezmínit epizoda "Journey to Babel" (Cesta na Babylon), kde stvořila postavy Spockových rodičů, Sareka a Amandu Greyson. Ke Spockově podhoubí se znovu vrátila v Animované sérii, pro níž napsala jednu z nejlepších epizod všeho Treku, "Yesteryear" (Co se nestalo), o Spockově cestě do vlastní minulosti. Bez těchto epizod bychom neměli ani vulkánské hlavní město ShiKahr, ani téměř jakékoli jiné tušení o vulkánské kultuře; a postupně z nich čerpali všichni, včetně nejnovější Discovery.
Mimo jiné byla také editorkou scénářů Původního seriálu po jeho první dvě řady.
Pro Novou generaci to pak bylo 5 epizod 1. řady, včetně pilotu seriálu, a pro Deep Space Nine pak napsala epizodu jedinou, ale zato skvělou, a to prvosezonní "Dax".
Ke Star Treku se pravidelně vracela, ať už jako spoluautorka příběhů her Bridge Commander, Tactical Assault či Legacy, nebo když v roce 2006 napsala scénář pro fan-sérii New Voyages, konkrétně epizodu "To Serve All My Days", ve které si zahrál Walter Koening (Čechov).
Z dalších děl pak můžeme zmínit knihu Vulcan's Glory, 3 epizody Babylonu 5, ale hlavně její neutuchající a aktivní práci v Americkém sdružení scénáristů, za níž byla uvedena do síně slávy, a to hned 2x – v letech 1997 a 2002, kdy zároveň obdržela cenu Morgana Coxe.
Zde se můžete se podívat na bezmála 80 minutové interview z roku 2012:
Zapojte se do diskuse