Seriál Star Trek: Prodigy sice pochází ze stejné dílny, jako všechny ostatní moderní Star Treky, ale přesto se v lecčems liší. Po dvou kreslených 2D seriálech přichází 3D animace. Po dvou seriálech pro dospělé – u TASky zastíraně, u Podpalubí otevřeně – přichází první pro cílovou skupinou 6-11. Ano, oficiálně to u Prodigy nikde nenajdete, ale takový je "target audience" dětského kanálu Nickelodeon. A to je zároveň třetí odlišnost – zatímco všechny předchozí seriály byly "CBS All Acces/Paramount+ Original", tedy původní produkce jmenovaných, novinka se přímo jmenuje "Nickelodeon Star Trek: Prodigy".
Na Paramountu+ má premiéru jen proto, že je jasné, že si ho pustí i všichni trekkies. V podstatě bychom koukali i na příběhy z podpalubí borgské krychle 90182, že ano 😉 Cíl seriálu je ale jasný... Vychovat si "novou generaci".
Dvojdíl "Lost and Found" (Ztráty a nálezy)
Děj se nám začíná odehrávat v čemsi, co připomíná dilithiové doly na Rura Penthe, jen abychom se o 2 sekundy později dozvěděli, že se místo jmenuje Tars Lamora a jde o vězeňskou kolonii. Něco jako Fiorina "Fury" 161, jen se tu z útrob krav a psů nic neklube 😉 Nicméně na dětský seriál je dětská vězeňská kolonie docela těžké téma a celý setting designem spíše připomíná starwarsový seriál Rebels. Ostatně Ezra Bridger a Dal R'El k sobě rozhodně nemají daleko. Do ústřední postavy mimozemského kluka Dala, jehož druh není znám, by se ale charakterově vešla ještě jedna postava, a to Brad Boimler. Z hlediska produkčního překryvu s Lower Decks mi to nepřijde jako nejšťastnější rozhodnutí.
SW atmosféru přiživují droidi a zprvu i druhá hlavní postava – Gwyn – která na scénu nakráčí jako nadějná sithská učednice. Star Trek v tu chvíli prozradí pouze Kazon a malá Caitianka. Tento kočičí druh se tak objevil ve všech animovaných seriálech, ale doposavad v žádném hraném. Příchodem této malé otrokyně se mimo jiné dozvídáme, že jsme v kvadrantu Delta, ale zároveň relativně blízko Betě. Což jsme sice věděli dopředu, ale tohle ujištění bylo fajn.
Hlavním zlosynem jest zde Gwynin otec – Věštec – kterého namlouvá skvělý John Noble (Denethor z Pána Prstenů, nebo Dr. Bishop z Hranice nemožného (Fringe)). Při pokusu o útěk potkává Dal další vězně, kteří se postupně stanou jeho posádkou, včetně nemluvícího slizu Murfa, jemuž "hlas" propůjčuje Dee Bradley Baker, člověk tisíce hlasů. Pro nás hlavně každý Klon z animovaných Star Wars, ale dost už s tím konkurenčním vesmírem! 🙂 Zbytek hlavního obsazení tvoří Tellarit Jankom Pog, až nebezpečně stylizovaný do Talaxiana, "malá" Brikarianka Rok-Tahk – tento druh byl zatím pouze v knihách, a Nula – Medúzan v ochraném obleku, aby z pohledu na něj nikdo nezešílel. Pokud vám to přijde povědomé, tak je – Medúzané byli představeni už v TOSce, konkrétně v epizodě 3. řady "Is There in Truth No Beauty?" (Cožpak v pravdě žádná krása není?). Celou tuto grupu honí Věstcův robotický poskok Drednok s hlasem Jimmiho Simpsona, velitele U.S.S. Callister; o co jde, víte, pokud jste viděli Black Mirror 4x01.
Tomu se lov na zběhy zkomplikuje v momentě, kdy Dal a Rok-Tahk náhodou naleznou to, po čem Věstec celou dobu pátrá – loď Hvězdné flotily U.S.S. Protostar NX-76884. Experimentální loď, která se v kvadrantu Delta zratila "už před lety". S faktem, že vypadá ryze moderně a je na ní hologram kapitánky Janewayové, který nenosí odznak shodný s tímto časovým rámcem, naznačuje, že loď pochází z budoucnosti. Ale s těmihle detaily si zatím nelámejme hlavu; však ono se to časem vysvětlí.
Druhý díl pojednává o samotném útěku s lodí na (doslova) na její palubě. Z obou epizod je tahle o něco horší, neboť ji několikrát dojde dech a musí se poměrně těžce zvedat. Všechno to jde na vrub postavám a ukázce, jaká je mezi nimi panuje dynamika a chemie. To je něco, bez čeho bych se klidně obešel, protože, jak jsme si už řekli, tenhle seriál není pro streamovací platformu, ale pro normální televizi, a to krom jiného znamená regulérní počet epizod. Ano, správně, první sezóna jich bude mít 20! A toto luxusní číslo by v pohodě dovolilo věnovat se postavám jaksi až posléze. Nicméně s počtem epizod zřejmě přichází i epizodičnost a pilot tak musí stihnout všechno hezky pěkně postaru.
Protostar uniká z Věstcovi moci a končíme představením jediné dospělé postavy seriály: hologramu Kathryn Janeway aneb mocnou vábničkou na všechny trekkies, kteří by se snad odvážili sledování během dlouhé první řady vzdát 😉
A to nejlepší na konec... Znělka je podobně stylizovaná, jako u samotného Voyageru, z něhož Prodigy vychází. Vizuál je krásný a zadařilo se i hudebně. Stejně jako kdysi složil téma Voyageru tehdejší dvorní skladatel Star Treku Jerry Goldsmith, i když hlavní skladatelem seriálu byl Jay Chattaway, chopil se zde tématu aktuální startrekový mág Michael Giacchcino, přestože tvorba hudby tu jinak patří izraelsko-nizozemské skladatelce Nami Melumad.
3/5
"Starstruck" (Toucha spatřit hvězdy)
Tradice nemastných-neslaných popilotních epizod televizních seriálů 90. let musí zůstat zachována! Ostatně, když dodržujeme ostatní věci, proč tuhle vynechat... Budete mít pocit, že sledujete Andromedu, Voyager, Strážce moře, nebo libovolný podobný seriál. Zdejší dějový úkol je jeden a je naprosto jasný: seznamte se s lodí.
Krom toho se dozvíte, jakými vlastnostmi oplývá Tellarit a všichni ostatní v posádce, co tam dělá hologram té paní, jak loď vypadá, co vydrží a jakou vlastně budeme spatřovat podobu startrekového vesmíru. A tady se zastavím, protože zvolili kupodivu formu tradiční. Žádná divoká šílená anomálie, ale prostě klasická požíraná hvězda, a to ještě ve stejném úhlu jako v TNG nebo znělce Podpalubí. Sympatické.
Bohužel je to ale dětský seriál, čili je zdejší premisa vystavěná na odporu vůči autoritě a trvá poměrně hodně dlouho, než si dětičky uvědomí, že je jejich zkušenostní rybníček zoufale malý. A trvá to opravdu... zoufale dlouho. Jeden musí obdivovat programátory, jakou trpělivost Janewayové hologramu nadělili. A máme tu i nekonzistenci, protože ve Voyageru jí rozhodně neoplývala 😉
Kdo by chtěl zapomenout na Věštce, tak pro toho je tu finální scéna, kdy se začíná jeho pronásledování "ukradené" lodi Protostar. Netřeba zde hledat víc, protože tu víc není. Jen nějaké detaily typu přítomnosti schodů na lodi, nebo dvou warpových jader a čehosi svítivého mezi nimi.
2/5
"Dream Catcher" (Lapač snů)
První regulérní epizodou s vlastním samostatným dějem je při tomto formátu obvykle právě až #4. A právě tato si může říct "Jsem číslo čtyři, let's fly..." Dává smysl, že jako první tu máme planetární průzkum. Planeta sama je hodně pěkná, (počítám, že zamýšleně) připomíná Pandoru a celkově se nám snaží ukázat, že chtějí používat barvičky, a že zároveň už opravdu není problém naanimovat v podstatě cokoli. Taky vám ten vodopád na snímku vlevo připomněl jeskyni Genesis?
Janeway představuje nové trikordéry, nové fázery, novou verzi vozítka Argo... Nový merch za 3, 2, 1 🙂 Jsou to ale všechno hodně krásné věcičky, o tom vůbec žádná. Je fajn vidět, že se i v takovémto formátu starají o detaily. Vůbec bych se nezlobil za nějakou konzolovou hru z prostředí tohoto seriálu.
Planetka má na "posádku" halucinační účinky, respektive spóry jedné rostliny, což už jsme někde viděli, že ano. A byl to shodou okolností také 4. díl 1. řady – Enterprise "Strange New World" (Tajemný nový svět). To byla ta epizoda, kde se do nebohého praporčíka v červeném při nouzovém transportu z vichřice zapíchali lístky i větve. Nicméně ale účinek spór je jiný a nejdou si všichni po krku. Zde se je snaží nalákat masožravá flora příslibem toho, po čem touží. „Jako ten psychopavouk ve VGR epizodě "Coda"?“ ptáte se? Jo jako ten :-/ Originální to prostě moc není a kouzlo spočívá spíš ve zpracování. (Název planety "Hirogen" asi taky nebude náhoda.)
Hodně prostoru je logicky věnováno Gwyn, která to minule celé proseděla v cele. Snaže se vymanit z bubliny chaosu utíká vstříc komfortu známého prostředí a volá svého otce – Věstce. Asi to muselo přijít, ale možná bych radši, kdyby mě to překvapilo. Bohužel si trochu zvykám, že to se v mantinelech tohoto seriálu asi přílišně často dít nebude.
Epizoda končí bez vyřčeného "To Be Continued...", ale jakoby tam bylo, což je vlastně jediné překvapení této epizody, která jinak skončila v úplně čistém průměru.
3/5
Jak to bude dál?
To se musíme nechat překvapit. Po těchto čtyřech nás čeká ještě dalších 16, ve kterých se postavy nějakého vývoje rozhodně dočkají. Největší posun přeju Dalovi, protože je zatím jako jediný naprosto nesnesitelný a spíš bych pro svoje děti ocenil nějaký "role model", který by ukazoval, jak se to dělá správně, než takovéhohle horkohlavého pošuka, co do všeho skočí po hlavě a spoléhá na štěstí.
Nemůžu ale říct, že bych sledoval něco, co by mě vůbec nebavilo. Základní otázkou bylo, zda dokáží kráčet po tenkém ledě mezi světem dětí a dospělých, kdy se na to mohou dívat obě skupiny a nepropadat zoufalství s rukami v dlaních. Odpověď je překvapivě ano. Alespoň zatím. A já jsem rozhodně zvědavý, kam se tenhle odvážný nový proud ubere...
Česká stopa: Mezi modeláři postav je i jakýsi Stanislav Klabík, a to pěkně s českou čárkou. Zkusíme ho kontaktovat a třeba nám o seriálu řekne nějaké zákulisní zajímavosti 😉
Zapojte se do diskuse