Je rok 2385 a jste Romulan z centrálního systému? Tak to máte poměrně velkou smůlu. Pokud vás už evakuují, s největší pravděpodobností skončíte v jednom z relokačních center a Hvězdná flotila se na vás vykašle. Picard a jeho sliby vezmou za své a z dočasného relokační centra se stane trvalý domov.
Alespoň tak to vidí a chápou přeživší Romulané v „táboře“ na planetě Vashti, sektor Qiris, Beta kvadrant. Admirál Picard tam v kostýmu Marcuse Brodyho vlil naději do žil všem, kteří ji potřebovali. Plán Federace evakuací za pomoci lodí Hvězdné flotily zaštítil svou osobou a složil tak nesplnitelný slib. Místní Fremenky ale už v ten moment věděly, že má naděje stejnou váhu, jako list papíru.
Podobností určitých výše zmíněných aspektů s postavami z Indiany Jonese a Duny inspirace ale ještě nekončí... Vashti velmi připomíná jednak „planetu galaktického míru“ Nimbus III, a co se obydlí sesterstva Qowat Milat týče, tak elfský Zelený hvozd, později přezdívaný 'Temný hvozd'. No a samozřejmě Elnor svým vzezřením, vystupováním i kostýmem působí jako čistokrevný Elf – jen má obočí nahoru 😉 To ale není nutně na škodu. Seriál si dává enormně záležet, aby v každé další epizodě představil novou vrstvu romulanské společnosti.
Prozatím jde také o nejvýpravnější epizodu, kde mimo jiné vidíme nový efekt warpu. Už jen to sousloví "nový efekt warpu" asi leckoho dráždí, ale na druhou stranu: v TOSce létali lodě nakřivo, ve filmech se šmouhou, v TNG+ s roztáhlým hvězdným pozadím, v JJ versu a Discovery v hyperprostoru a ve filmu Beyond v jakési bublině. Dlouhodobě jde o uměleckou licenci, která se mění častěji, než si uvědomujeme.
Chemie posádky La Sireny funguje na jedničku a velmi zajímavá je mnohorole Santiaga Cabrery v různých podobách lodních hologramů. Obzvláště povedený je rozcuchaný navigátor s ledovým nadhledem 🙂
Z lingvistického hlediska si pak dal seriál extra záležet na romulanské mluvě, které zde máme obsáhlou zásobu. Jde o derivát starobylé vulkánštiny a zatímco ta se na Vulkánu vyvinula do výrazně artikulující formy s důrazem na slabiku CH a poněkud přepáleným šišláním (Star Trek: Film, Star Trek II), moderní romulanština se naučila plynout jako španělština v Latinské Americe. Doufejme, že se dočkáme zpracování romulanštiny v minimálně stejně košaté podobě, jako je tomu u klingonštiny.
V průběhu celého dílu se největší pozornost upíná, jak jinak, k Jean-Lucu Picardovi a jeho traumatu z nemožnosti dokončit akci; z jeho osobního selhání. Přestože na vině je technicky vzato Hvězdná flotila, jemu skutečně upřímně záleží na tom, aby se omluvil co největšímu počtu Romulanů. Chválihodné a vzhledem k věku pochopitelné. Přesto poněkud naivní. Ale takové už ideály někdy jsou a je hezké vidět, že o ně on sám vlastně nikdy nepřišel.
Vesmírnou bitvu se tvůrcům podařilo zvládnout na jedničku! Máme tu jakousi malou loď, planetární štít podobný něčemu ze Star Trek Online, ale hlavně 150 let starého bachratého dravce v krásném zeleném provedení! Svou velikostí a měřítkem tu vskutku vzbuzuje respekt...
No a Sedmá z devíti na samý závěr...
Jediné, co mě na tomto díle přílišně nebavilo, byla linie na krychli. A i když popíjejí romulanské pivo z TNG lahví, tak tu tato linie byla spíše do počtu a kdyby absentovala, pravděpodobně by se nic moc nestalo.
Diskuse k článku
Po téhle epizodě sem se na pátou epizodu vůbec netěšil, ale nakonec sem byl velmi překvapen jak byla dobrá?V téhle epizodě konečně našli smysluplné využití postava Incheba a konec epizody byl docela překvapující a už sem nazhaveny na šestou?