CBS zveřejňuje názvy epizod v postupných a velmi malých dávkách. Název finále se tedy dozvídáme až 3 díly před koncem seriálu a pouhých 10 dnů před samotným finále. Po řeckém "Nepenthe", což doslova znamená 'lék zapomnění', tu máme jazyk Star Treku tradičně blízký – latinu. A nejde jen o jeden díl, nýbrž rovnou o dvojdíl – 1. řadu zakončí:
Et in Arcadia Ego, Parts I & II
Volně přeloženo "Even in Arcadia, there am I",
čili "Dokonce i v Arcadii dlím", ovšem i "Také já byl v Arcadii".
„Cože?“ ptáte se? 🙂 Ano, jde o možná nejkomplikovanější název jakékoli epizody a teď si vysvětlíme proč. Jde o dva různé obrazy od dvou barokních mistrů, ovšem každý s jiným významem. A tady přichází kouzlo / nedokonalost latiny, kdy vytrženo z kontextu, může oboje znamenat něco jiného.
Bude tedy jedna epizoda diametrálně rozdílná od té druhé?
Obraz #1 namaloval v letech 1618-1622 Giovanni Francesco Barbieri pod pseudonymem „Il Guercino“ – šilhavý. Skutečně neměl dobrý zrak, ale vynikal uměním použití světla a stínu.
Plátno vyobrazuje dva pastýře, kterak smutně pozorují lebku jejich zesnulého druha. Tady jde o oblíbený renesanční motiv 'memento mori', tedy latinský výraz pro připomínku vlastní smrtelnosti. Smrt vás dostihne, ať jste, kde jste, tedy i v jakémkoli čase.
Obraz #2 namaloval v letech 1637-8 Nicolas Poussin, vrcholný představitel francouzského baroka. Ten si sice osvojil původní námět, ale význam posunul do budoucnosti. Pastýři se již nesklání nad lebkou svého druha, ale nad jeho hrobkou z dávných časů, které si jejich generace již nepamatuje. André Félibien, umělcův životopisec, interpretoval obraz jako "Zde je pohřben ten, kdož kdysi žil v Arkádii".
Pro plné pochopení je ale třeba si vysvětlit, co je to ta Arkádie. Jde o původně řecké území zasvěcené bohu půdy, lesů, pastýřů a stád. V barokním uměním pak symbolizuje návrat k půdě – návrat k základům, což ovšem v přeneseném slova smyslu znamená též budoucnost – utopii, tedy starořeckou tezi o tom, že se civilizace na svém vrcholu vrátí k samým kořenům.
To bychom měli souvztahy k Federaci, ale to není vše... Existuje totiž ještě i další souvztah, a to přímo k Jean-Lucovi – Arkadia je totiž zároveň odrůdou vinné révy 😉
Za sebe musím říct, že lepší název k osobě a tomu, kým Jean-Luc Picard je, nemohli zvolit!
Tak... A teď se můžeme pustit do spekulací 🙂
- Zemře Jean-Luc?
- Vrátí se na svou vinici?
- Jde o podhoubí pro 3. řadu Discovery odehrávající se v 32. století?
- Je Federace tou nedosažitelnou utopií, Arkádií, jíž budou hledat všechny civilizace napříč časem?
- Jaké měřítko to Star Treku nově dává?
- Jsme svědky zrození úplně nového rozměru pohledu na naše oblíbené univerzum?
Co myslíte vy...?
Diskuse k článku
JL nezemře a pokud ano, tak to ještě nebude definitivní, tedy pokud osud (čti corona) nerozhodne jinak.
Název by mi nebýt tohoto článku nic neřekl, takto to ale vypadá velmi zajímavě a napadá mě ještě jedno přirovnání: TNG „Best of the Both Words“, to je taky hodně abstraktní název, který vlastně dodnes moc nechápu (kdo mi ho vysvětlí?). Má-li ale znamenat, že Picard je nejlepší z lidí a Locutus nejlepší z Borgů, hodí se ten nový název k Picardovi velmi dobře.
MOŽNÉ SPOILERY:
Pokud jde o návrat k (čisté) přírodě, mohlo by to dávat smysl jako kontrast k synthům a vizi apokalypsy, očekávám, že do toho ještě zasáhne i Q, jehož ruka byla na nějaké uniklé fotografii z natáčení…
Jo jo 🙂 Mě taky od prvního dílu vrtá hlavou těch pět královen, co Data vyložil na stůl 🙂
Osobně očekávám nějaký naprosto nečekaný zvrat v úplně poslední scéně seriálu. Rovnou jako cliffhanger k druhé sezóně 🙂
Pravda, na to už jsem skoro zapomněl 🙂
Nejspíš bude clifhanger k druhé sezóně, ale asi budeme na druhou sezónu muset čekat o hodně déle než se čekalo, protože s koronavirem se zrušilo natáčení prakticky všech filmu a seriály a nejspíš to potká i Picarda, který se měl snad začít natáčet začátkem dubna myslím!