Sní androidi o elektrických ovečkách? Tady ne. Soji Ashe se zdají noční můry o tom, kterak skrze orchideje nikdy nevidí svého otce. Tancování kolem její pravé identity i Narekovy pravé identity je čím dál komplikovanější pro oba. Agent Zhat Vash si uvědomuje, že není těžké milovat stroj a Soji si uvědomuje, že není lehké milovat někoho, kdo o sobě nic neříká.
Elnor se ve své kouzelné naivitě těší na Borgy, protože by mohli vypadat jako Sedmá z devíti 🙂 Agnes se zabití Maddoxe v podstatě nedotklo – že by skutečně nebyla tím, kým se zdá být? Vidím lehkou díru v tom, že až znovu zapnou PZH, asi budou překvapeni; ale na druhou stranu - pro expertku v kybernetice asi není problém vymazat několik paměťových engramů.
Pryč od největšího otazníku epizody minule k nejvyššímu pozvednutí obočí epizody této – Jean-Luc (Jay-El 😉 ) tu povinně vysvětluje, co jsou vlastně Borgové zač. OK, nebyli na scéně 17 let, takže to beru, ale že by se admirálovi vrátila stará úzkost, kdy „vystřelí“ byť při sebemenší zmínce o nich? To bylo možná už malinko přehnané. Přijde mi, že tu snaží Borgům vrátit novogenerační punc absolutního nepřítele, se kterým se nejde ani dohodnou, ani mu kapitulovat – v momentě prohry přichází konec všeho.
Scéna na holopalubě, kde vidíme LCARS vyloženě bez jediné změny, je ovšem výtečná! Krom záběrů ze starších Treků, konkrétně Prvního kontaktu, "Inter Arma Enim Silent Leges", "I, Borg" a "Homefront" následuje mrazivý výjev, kdy nynější tvář Jean-Luca Picarda překryje ta Locutova. Z dramatického hlediska jsem dlouho nic tak skvělého neviděl!
Přeskočím několik scén o podstatě syntetického života a budu se věnovat rovnou vizuálu mimozemských druhů... Každý předchozí Star Trek měl vždy potřebu provést upgrade vizuálu, aby ten a ten druh vypadal tak, jak se to zrovna tvůrcům hodí a líbí. Nejšeredněji to odnesli Klingoni v Discovery, ale oproti TNG a DS9 doznali změny i Borgové. První kontakt je představil jako slizké, nanosondami prolezlé humanoidní hybridy milující tropické klima. Voyager a Enterprise poté tento vzhled přejaly, ale hlavně Voyager si jej postupně dál upravoval a přidával důraz na žluto-zelenou auru, občas obohacenou i fialovým světlem.
Ne tak zde... Tento seriál plní sen všech, komu tohle kdy vadilo. Tvůrci to vzali jednoduše – platí všechno. Je tu Locutus z 'Toho nejlepšího z obou světů', je tu Locutus z Prvního kontaktu a je tu i Locutus, jak by vypadal, kdyby borgský vzhled utvářeli dnes; ale formou představy, čili ničemu nepřekáží. A kdybych měl říct, která z jeho podob je nejvíce děsivá, bude to ta nejnovější. Picard totiž představuje ještě další důležitou věc ohledně borgské démonické atmosféry – je to první seriál, který na krychli dokázal zhasnout. Žádné perfektně dosvícené chodby, které bytosti s očními implantáty nikdy nepotřebovaly, ale děsuplná temná zákoutí se stěnami, které se vám za zády hýbou. Místo, kde bych nechtěl strávit ani minutu.
Perfektně tak byl doplněn vzhled Romulanů, kteří střídavě vypadají jako všichni Romulani, které jsme kdy ve Star Treku viděli. Picard tak par excellence lepí kontinuitní chyby a přešlapy let minulých.
Zpátky k ději... Raffi přesně ví, komu zavolat, aby si vydundala povolení ke vstupu na krychli. Žádný div, že ji tak rozčarovala ztráta její bezpečnostní prověrky – pokud neměla tu nejvyšší, byla jí patrně hodně blízko. No a synthehol prostě není to pravé – to věděla už Guinan 😉 Znovu musím podotknout, že chemie osádky La Sireny prostě funguje na jedničku.
Sojiina matka je tedy definitně program, nikoli někdo, kdo by Bruceovi pomáhal s kreací obou dívek. „Máš obavy? Tak se vyspi, ono to přejde.“ Rozhodně jsem ale čekal, že budou obě sestry starší, ne pouhých 37 měsíců. Zajímavé, že ono zjištění samo o sobě ji nedokázalo aktivovat. Patrně musí jít o bezvýchodnou situaci. Narek jde tvrdě za svým cílem a Soji je přesně tam, kde ji chce mít. Na dřevěném chodníčku, kde jinde 😉
Emotivní setkání Jean-Luca s Timem předznamenalo potíže, o kterých oba tušili, že přijdou, ale ani jednomu to nevadilo. Těžko nepomůžete člověku, který vás osvobodil od Společenstva a těžko nevyužijete nabízené pomoci od ředitele celé krychle.
Romulané a jejich krabičky skrývající smrt... Každá kultura holt má „to svoje“ 🙂
Prostorový projektor, jenž má královna přichystaný jako únikovou cestu pro případ náhlého ohrožení, jsme už viděli a známe i ony Sikariany, kteří jej sestrojili. Byli to tihle:
Borgové se tedy pěkně rozlezli... Sikariany potkal Voyager hned zkraje své pouti a na Borgy narazil až koncem 3. řady. Vypadá to tedy, že většina území, kterým loď třídy Intrepid proletěla v prvních řadách, ne-li úplně celé, padlo za oběť borgskému tažení.
Celá dvanáctiminutová akční sekvence uběhne hrozně rychle. Ale to je obecně vlastnost tohoto seriálu – u něj se na hodinky nekouká 😉
Diskuse k článku
Neměl jsem pocit že ten Borg s podobným implantátem jako měl Picard má Locutus. Ale nakonec je klidně možné, že to skutečně Locutus být má, ale úplně jiný podobně, jako BorgQueen má více podob/osob.
Co se týče Borga na fotce (o kterém článek tvrdí, že jde nového Locuta), hodně mi připomíná kapitána Lelanda z S31 v DIS, podle fotky je to ale přecijen jiná osoba (jiný tvar brady): https://scifanatic-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2019/04/dsc-vansprangborg-head.jpg
Hned bych to ale označil za promarněný potenciál k propojení PIC na DIS.
Za mne taky 95 procent a rozhodně zatím nejlepší dil?
K dokonalosti chyběla jen Seven of nine a doufám že další budou na minimálně stejné úrovni ?
Tak po skvělém šestém díle, přišel pořádně velký výkyv v podobě sedmého dílů, který byl zbytečně zdlouhavý a celá linka s Willem roztažená skoro na celý díl docela nudila a přišlo mi že tam byla až moc přehnaně hrana na nostalgii a rozhodují se mezi 50 až 65 procenty?