Seriál Star Trek: Picard se díky Amazonu přiřítil v podstatě do celého světa a reakce na něj jsou téměř výlučně pozitivní a velmi často nadšené. Pilot seriálu se zařadil minimálně k těm nadprůměrným v rámci startrekového univerza a rozhodně k tomu nejlepšímu, co nás za několik posledních seriálových sezón potkalo. Obstál před publikem i díl druhý?
Standardním seriálovým schématem by bylo, kdyby Picard přišel na velitelství do San Francisca, řekl jsi o loď, dostal ji, navlékl uniformu a odwarpoval někam pryč do dalekého vesmíru. To tady ale nečekejte – seriál je všechno, jen je standardní. Picard sice na velitelství dorazil, podíval se na krásný holomodel své bývalé lodi, ale byl na podpatku otočen a spraven o tom, že je celé Hvězdné flotile lépe bez něj, a že ztratil kontakt s realitou. Zaskočen a pohoršen odchází zpět na svou vinici.
Namísto přímočaré akce se zde tak odkrývají další a další vrstvy a uličky košatého příběhu, který se nám po prvním díle přeměnil z nostalgického tajemna do detektivního thrilleru téměř až poirotovských rozměrů.
Romulanská tajná služba Tal Shiar nebyla nikdy příliš tajnou. Naopak budila respekt a strach svou všudypřítomností. Agentem Tal Shiaru mohl být váš nadřízený, podřízený, asistent, učitel, příbuzný, soused, kuchař i náhodný kolemjdoucí alias agent provokatér. Dávalo jen a jen smysl, že se za tím vším skrývá ve stínech ještě cosi mocnějšího, tajemnější. A je to tu – Zhat Vash. Organizace, která chová hlubokou nenávist ke všemu anorganickému životu, a díky níž nás namísto odpovědí čekalo ve druhé části dvacet nových otázek.
Kam až korupce ve Hvězdné flotile sahá? Existuje vůbec korupce ve Hvězdné flotile? Do jaké míry si je vulkánská komodorka Oh vědoma spolupráce s Zhat Vash? Je komodroka vlastně Vulkánkou? Nakolik jsou operace na borgské krychli legitimní spoluprací Federace a Romulanského svobodného státu? Kde je Bruce Maddox a kolik androidů vlastně postavil? Proč Zhat Vash tolik nenávidí syntetiky?
To čiré nadšení, které mě tak často provázelo dětstvím při čekání na další epizodu Star Treku, hlavně tedy kontinuálního Deep Space Nine (Hluboký vesmír devět), je tady zpět v celé své kráse. Po shlédnutí druhé epizody jsem totiž zažíval přesně stejný pocit, jako po odkoukání pilotu: Chci víc! Dnes už téměř netradiční dávkování sezóny po epizodách tu ale má svůj hluboký smysl – každá nová epizoda je svou vlastní událostí a je potřeba ji vstřebat. Respektive odkoukat znovu 🙂
Velice zajímavé je také postupné a střídmé dávkování prostředí. Občas se stane, že tvůrci v pilotu vystřílí všechnu munici a dál se už operuje s daným stavem věcí. Ne tak zde. Po skončení druhé části jsme stále neviděli tři z hlavních postav a čtvrtá se zjevila jen na několik sekund.
A samozřejmě nejde nezmínit kontinuitu, které se v souvislosti s Picardem překvapivě nikdo příliš nevěnuje. Jean-Luc se nechal uschopnit doktorem Moritzem Benayounem, bývalým šéflékařem Stargazeru. Nový efekt transportéru přímo vychází z klasického novogeneračního, respektive filmového. Na každém panelu, i holografickém, stále máme rozhraní LCARS – jen modernější. Na Marsu jsme mohli spatřit raketoplán třídy Argo známý z Nemesis. V pracovně vrchní velitelky Kirsten Clancyové je možné zahlédnout mapu Federace a jejích sousedů a je to to tatáž mapa, jakou známe. A v neposlední řadě samozřejmě (ty mnou tolik opěvované) komunikátory.
Jedinou větší výtku tak nasměruji ke stopáži. 44 minut není v dnešní době samo o sobě nic moc. Když si odečteme ještě „v minulé části jste viděli“, znělku, ukázku na další díl a finální titulky, tak jsme na třiceti osmi, a to je prostě už málo. Klidně se mohli ve střižně nějaké ty zahozené scény vzít a vrátit zpátky do střihu – tempu epizody by to nijak neuškodilo. Snad se tedy příště dočkáme delších zážitků.
Diskuse k článku
Druhý díl byl o něco slabší a ty nové uniformy se mi fakt nelíbí!
A k té délce epizod, je fakt že jsou kratší než epizody Discovery, ale za to buď může fakt že jsou scénáře krátké a epizody přímo na sebe navazuji a nebo finanční náročnost samotného seriálu a sir Patrick tam urcite je nehraje za nějaké drobné jako je to běžné u jiných seriálu ?