Jean-Luc Picard se stal doslova ikonou popkultury, která představuje a zosobňuje ideál správného, čestného a spravedlivého kapitána. Vždy se postavil tváří v tvář násilí a tyranii a díky svému diplomatickému umění je jedním z toho nejlepšího na celém Star Treku. Pojďme se společně podívat na ty nejlepší Picardovy momenty prostřednictvím deseti nejdůležitějších epizod Nové generace.
10. Family, v českém překladu jako: Rodina
Druhá epizoda čtvrté sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 1. 10. 1990 a v České republice jsme ji mohli vidět 14. 8. 1997.
Jean-Luc, který se dosud nevyrovnal s krutostmi, které spáchal v područí společenstva, se vydává do La Barre ve Francii za svou rodinou. Setkává se se svým bratrem, jeho ženou a synovcem, kteří opečovávají rodinné vinice. Epizoda se zaměřuje převážně na Picardův život.
Samotná pozdější ztráta synovce a bratra ještě umocňuje vinu, kterou pociťoval jako Lucutus. Oba tyto traumatizující zážitky ovlivnily Picarda po celou dobu Nové generace a mohou být klíčem proč nakonec převzal Chateau Picard v novém seriálu.
9. The Measure Of A Man, v českém překladu jako: Lidský rozměr
Devátá epizoda druhé sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 13. 2. 1989 a v České republice jsme ji mohli vidět 26. 3. 1997.
Lidský rozměr je epizodou, která je považována za jeden z největších příkladů Picardova neohroženého boje za práva jednotlivce. Hvězdná flotila se rozhodne důkladně prozkoumat Datovu konstrukci tak, aby mohla v budoucnosti vyrábět své vlastní androidy. Pochopit a zdokumentovat je to možné ale pouze jedním způsobem a tím je úplné rozebrání. Datovi nikdy oficiálně nebyl přiznán statut živé bytosti a poutavá scéna v soudní síni, kdy Picard vysvětluje, proč má Dat stejná práva jako každý jiný jedinec, jeho přátelství s ním umocňuje. Tento moment se zásadně promítá i v novém seriálu.
8. The Defector, v českém překladu jako: Přeběhlík
Desátá epizoda třetí sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 1. 1. 1990 a v České republice jsme ji mohli vidět 3. 6. 1997.
Romulanský důstojník v jednomístné lodi překročí Neutrální zónu a žádá o azyl. Když je přijat na palubu Enterprise, předá kapitánu Picardovi zásadní informaci: Romulané vybudovali skrytou základnu na hraniční planetě Nelvana III, odkud v příštích čtyřiceti osmi hodinách plánují vést rozsáhlý úder proti Federaci. Válka je na spadnutí.
Nový seriál je v časové lince zařazen po zničení Romulu. Možné vlny romulanských uprchlíků a interakce mezi Federací a Romulem budou zřejmě jedním z hlavních témat a Picard je s romulany neodmyslitelně spjat.
7. The Offspring, v českém překladu jako: Potomek
Šestnáctá epizoda třetí sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 12. 3. 1990 a v České republice jsme ji mohli vidět 24. 6. 1997.
Po návratu z vědecké konference o umělé inteligenci se Dat rozhodne své poznatky aplikovat v praxi. Postaví androida podobného sobě, kterého vychová jako svou vlastní „dceru“ a pojmenuje ji Lal.
Když se Picard dozví o Lal, je velmi znepokojen tím, že s ním Dat tento krok nekonzultoval. Přesto nevěří v právo Hvězdné flotily odebrat Lal Datovi, pokud si to sám nebude přát. Jean-Luc je tedy ochoten postavit svou kariéru kapitána Hvězdné flotily před rozhodnutí podpořit Datovo právo mít vlastního potomka. Toto rozhodnutí se může promítnout do nového seriálu a picardových pocitů k tajemné mladé Dahj.
6. The Best of Both Worlds, v českém překladu jako: Ti nejlepší z obou světů
Dvacátá šestá epizoda třetí sezóny a první epizoda sezóny čtvrté, měly svou celosvětovou premiéru 18. 6. 1990 a 24. 9. 1990 a v České republice jsme je mohli vidět 31. 7. 1997 a 5. 8. 1997.
Neskutečně emotivní a vzrušující finále třetí sezóny a začátek sezóny čtvrté. Jean-Luc Picard byl asimilován Borgy. Vesmír už nikdy neměl být takový, jako byl dříve...
Picardovi se neustále v různých situacích připomíná, že je přímo odpovědný za ztrátu 11 000 životů. Je ale na rozdíl od ostatních nepřátelských Borgů však považován za oběť nepříznivých okolností. Promítnou se i tyto klíčové momenty promítat v novém seriálu? Stanou se podnětem pro opětovné setkání Picarda se Sedmou a ostatními Borgskými uprachlíky?
5. The Drumhead, v českém překladu jako: Polní soud
Dvacátá první epizoda čtvrté sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 29. 4. 1991 a v České republice jsme ji mohli vidět 14. 1. 1999.
Na Enterprise dojde k nehodě, jejíž okolnosti podezřele připomínají sabotáž. Na palubu přichází vyšetřovatelka Flotily, admirál Norah Satie. Z domělého zločinu je okamžitě obviněn hostující klingonský důstojník J'Ddan, který měl údajně Romulanům prodat plány motoru Enterprise.
Jeden z dalších příkladů toho, jak je Picard rovný a pevný ve svých postojích. Když je postaven před soudní tribunál, který připomíná hon na čarodějnice, zůstává stále neochvějně klidným.
4. The Inner Light, v českém překladu jako: Vnitřní světlo
Dvacátá pátá epizoda páté sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 1. 6. 1992 a v České republice jsme ji mohli vidět 10. 2. 1999.
Jedna z nejvíce ceněných a diskutovaných epizod Nové generace. Jean-Luc je zasažen paprskem neznámé sondy a když se probere, zjistí, že se nachází na cizí planetě ve vesnici plné přátelských lidí, kteří se chovají, jako by ho znali už odedávna. Picardovi je umožněn zažít život, jaký by měl, kdyby nikdy nebyl součástí Hvězdné flotily.
Celý život prožitý pouze s manželkou, dětmi a vnuky dokazuje, jak hluboké a otevřené má Picard srdce, což můžeme vidět také v novém seriálu.
Zajímavostí v českém uvedení této epizody je, že se stala na čas poslední z Nové generace, která byla odvysílána. V následujícím týdnu byla odvysílán pilotní díl seriálu: Star Trek: Voyager. Na následující dva roky jsme se tedy s kapitánem Picardem museli rozloučit.
3. Chain of Command, v českém překladu jako: Změna velení
Desátá a jedenáctá epizoda šesté sezóny, měly svou celosvětovou premiéru 14. 12. 1992 a 21. 12. 1992 a v České republice jsme je mohli vidět 31. 3. 2000 a 7. 4. 2000.
Mezi Federací a Cardassií narůstá napětí. Picard je odvelen z Enterprise a na jeho místo je dosazen kapitán Jellico. Zatímco Jellico se horko těžko sžívá s novou posádkou, Picard, Worf a Beverly se vydávají na přísně tajnou špionážní misi na Celtris III, kde mají Cardassiané skrytou základnu.
Tato epizoda ukazuje nejen to, jak by samotná Enterprise bez svého kapitána těžko existovala, ale také jeho vytrvalost. Zatímco je psychicky a fyzicky mučen, nedovolí aby byl zlomen, i když by to pro něj znamenalo cestu ke svobodě.
2. The Chase, v českém překladu jako: Závod
Dvacátá epizoda šesté sezóny, měla svou celosvětovou premiéru 26. 4. 1993 a v České republice jsme ji mohli vidět 9. 6. 2000.
Picarda navštíví Richard Galen, jeho bývalý profesor archeologie, a nasměruje jej na stopu nejzásadnějšího objevu v dějinách. Picard musí nalézt a sestavit části skládanky staré čtyři miliardy let, a musí to udělat dřív, než se to podaří Klingonům, Romulanům nebo Cardassianům.
Zatímco ostatní se poddávají malichernému egoismu a etnocentrismu, Picard připomíná a zdůrazňuje, že je důležité vyčlenit rozdíly ve prospěch sledování společných zájmů, čímž snižuje napětí, podezíravost, nedůvěru a xenofobii.
1. All goods Things..., v českém překladu jako: Všechno dobré...
Dvacátá pátá a dvacátá šestá epizoda sedmé sezóny, měly svou celosvětovou premiéru 23. 5. 1994 a v České republice jsme je mohli vidět 19. 1. 2001 a 26. 1. 2001.
Na rozdíl od některých jiných, ne příliš výrazných závěrů startrekových seriálů, se dostalo finále Nové generace poslaní, které dokazuje, že je v lidstvu přeci jenom potenciál.
Jean-Lucovi se odhaluje mnoho různých budoucností, ve kterých vidí, jak důsledky jeho rozhodnutí na posádku samotnou působí. Když se nakonec časová osa opět sjednotí, uvědomí si, že to nejlepší je vážit si času, který společně prožijí. Picard se také konečně připojí ke své posádce při partičce pokeru.
Diskuse k článku
Ještě bych přidal dvojepizodu TNG 107. Unification, Part I. a II. Jinak souhlas, dost dobrý.
Osobně bych doporučil shlédnout TNG celou a nebo bych udělal mnohem větší seznam, kde by byly všechny dobré epizody. V TOP10 mi ale v článku rozhodně chybí Yesterday’s Enterprise a asi i pilot Encounters at Farpoint. No a když mají v Picardovi vystoupit Borgové a 7z9, bylo by dobré udělat nějaký TOP10 i pro Voyager…
Máš volnou ruku. 😉 Moc rádi tvých TOP10 z VOY zveřejníme.
Přidám trochu negativismu: vzhledem k tomu, že se tvůrci seriálu rozhodli (bohužel) neignorovat Abramsovu trilogii, tak je znalost jakéhokoliv předchozího Star Treku prakticky bezpředmětná. Picard v tomto seriálu totiž nebude TÍM Picardem, kterého známe z TNG, ale nějakým novým. Bude patřit do Kelvin timeline! Nadšené očekávání se u mě snoubí se zděšením a hrůzou 🙁
Ten negativismus si klidně můžeš nechat od cesty. Kdybys u filmů z Kelvin Timeline dával aspoň trochu pozor, věděl bys, že Spock cestou do minulosti nezměnil původní časovou linii, ale vytvořil odštěpenou paralelní, kde se odehrávaly Abramsovy filmy. Původní linie je netknutá a běží vesele dál. Což potvrdili všichni tvůrci i hlavouni už u filmu z roku 2009. Takže tohle nebude žádný nový Picard, ale samozřejmě ten původní. V příběhu využívají pouze jedinou událost z Abramsovy trilogie, která se stala v primárním universu a to zničení Romulu supernovou. Což dává dokonalý smysl a je jen dobře, že to neignorují.
… a proto seriál Discovery vypadá jako netknutá TOSka 😀
A to jako dokazuje, že se Discovery odehrává v Abramsově vesmíru? Tvůrci Discovery se jen a pouze snažili navázat na seriál z roku raz dva a zároveň neodradit diváka z jednadvacátého století. Fakt, že se záměr úplně nepovedl a v první sérii to SILNĚ přepískli, kdy zašli mnohem dál, než bylo záhodno, rozhodně nepopírám a sám první řadu i za tohle nemám rád. Ale kupříkladu interiér Enterprise ve druhé sérii mi přišel přesně takový, jaký by dle mého názoru měl být. Na jednu stranu dostatečně moderní, aby neodradil současného běžného diváka, na druhou v něm člověk stále vidí můstek z TOSky. Tak jako tak, nic z toho ani vzdáleně nedokazuje, že se Discovery nebo Picard odehrávají v Kelvine Timeline, zvlášť když tvůrci od začátku tvrdí, že je to původní časová linie. Jen se nepíše rok 1966, to je celé…
Reagoval jsem na tvoje „Původní linie je netknutá a běží vesele dál.“, musel jsem se ozvat..koukám, že jsem asi neťukl na tlacitko „reagovat“, ale ozval si se správně. Ve vztahu k TNG+ seriálům a novému Picardovi je ta moje poznámka pravděpodobně podpás, protože to nyní vypadá, že nový Picard se bude držet zavedeného vizuálu z TNG+, resp. na něj vhodně a nenásilně navazovat. Navíc, co se týče událostí ve filmu ST2009, i to málo, které se v něm týkalo původní linie (tzn. zničení Romulu), je výborným impulsem pro zcela nové rozdání karet v jinak zatuchlém rybníce prostoru Spojené Federace Planet a jejich sousedů.