Jelikož Lower Decks nemají oficiální a překvapivě ani neoficiální českou podporu, ponechali jsme recenzím menší skluz, než je vypustíme ven... Nyní tedy přicházejí "Podivné energie"...
Uběhl necelý rok od posledního dílu Lower Decks a už se nám seriál v okamžiku vrací k našim oblíbencům – Beckett, Tendi, Rutherfordovi, U.S.S. Cerritos a také k Boimlerovi na Titanu. Jsou zde klasicky dvě zápletky a postavy jsou jako vždy rozděleny do dvou skupin, kde každá sleduje vlastní příběh. Bohužel zde máme opět klasickou dvojici Rutherford + Tendi, kteří jsou spolu prakticky v každé epizodě první řady. Bylo by hezké, kdyby to autoři trochu promíchali. Na druhou stranu jsme zde měli Mariner, která si šla za svým vlastním dobrodružstvím s velícími důstojníky Cerritos, což bylo příjemné osvěžení. A i když Boimler samozřejmě nechybí, objeví se až v úplně posledních momentech epizody; stejně jako Titan a Riker.
Jinak je toto nevyčnívající až průměrná epizoda, ale tak to vlastně má být, je to přece první epizoda sezóny. Lépe začít průměrně a pak to celé zlepšovat, než začít skvěle a potom upadat do temnoty...
A jakožto první epizoda v podstatě nezklamala. Dostali jsme pokračování zápletek z první řady a zároveň jednoduchý příběh, který nám připomněl kdo je kdo, co je co, a co máme vlastně od Podpalubí čekat. Na rozdíl od jedničky ubrala na odkazech na jiné série a říká nám, že odteď budeme stát víc na vlastních nohou.
Takže, co se vlastně stalo?
Hlavní příběhová linka se točí kolem vztahu Mariner a její matky, kapitánky Freemanové, a navazuje na finále první řady, kde se ty dvě, které mají jinak velmi špatný vztah, dohodly, že spolu budou trávit trochu více času.
Začínáme s Beckett, která tráví svůj volný čas vybojováváním se z cardassijského vězení a naštvaným monologem. Celý holoprogram je přerušen, když je povolána do kapitánčiny pracovny.
Cerritos zrovna ukončuje takzvaný druhý kontakt s planetou Apergos a Mariner chce jít na speciální misi, kde by umyla několik budov v hlavním městě Apergosu, který byl zničen po dlouhých revolucích. Kapitánka Freemanová řekne, že normálně by nic takového nepovolila, ale protože právě teď pracuje na vztahu s Mariner, tak jí to dovolí, k velké nevoli prvního důstojníka, komandéra Ransoma, který má dohlédnout, že Mariner má vše, co potřebuje.
Na planetě samozřejmě ignoruje jakékoli rozkazy od Ransoma, který po ní akorát chce, aby mu dala PADD, a místo toho se pustí do umývání několika budov. Při umývání ale omylem umyje malý orb, který v kontaktu se světlem začne vytvářet neskutečné množství energie, již nakonec vypustí, a zasáhne komandéra Ransoma. Ten tak získá téměř božské schopnosti, jak zkonstatuje doktorka T’ana.
Ransom je naštvaný a začne zuřit. Především kvůli tomu, že si ho v poslední době kapitánka vůbec nevšímá a místo toho se věnuje svému dítku. Mariner a doktorka T'Ana se ho pokusí neúspěšně zneškodnit, načež Ransom využije své superschopnosti, aby si oddělil hlavu od těla. Ta se následně zvětší a na orbitě planety zaútočí na Cerritos.
Menší bitva mezi Cerritos a hlavou božského Ransoma je potom vyřešená dvojicí Beckett/T'Ana, které na Ransomovo tělo svrhnou obrovský balvan a první důstojník v tom šoku o své schopnosti přijde.
Tato linka končí dohodnou kapitánky a její dcery, že by pro obě bylo lepší, kdyby si každá nich šla po svém, což v Beckettině případě je rovnou do cely, a to za neuposlechnutí rozkazů a napadení důstojníka.
Ve druhé lince můžeme sledovat Rutherforda a Tendi, která se bojí, že Samanthan začal trpět vzácnou nemocí pramenící z voperování nového implantátu. (Tedy toho, co Rutherford potřeboval po finále první řady.) Zatímco Rutherford si myslí, že je vše v pořádku, Tendi neustále mluví o tom, jak Sam teď miluje hrušky, když je dřív prý nesnášel, a randí s praporčíkem Barnesovou, s níž byl na rande v první epizodě jedničky a tehdy se oba shodli, že to není pro ně.
Tendi se nejdřív pokouší Rutherforda vyléčit pomocí šokové terapie, ale ve chvíli, kdy se Sam naštve (a odejde na rande s Barnesovou), přejde D'Vana na extrémnější způsoby. Pronásleduje ho po lodi s úmyslem dotáhnout ho na ošetřovnu odoperovat.
Rutherfordovi se nakonec podaří skrýt za silové pole a prohlásí, že by už neměli být přátelé. Tendi je v šoku a teprve po tomto odhaleném Samově zklamání mu prozradí, že ve skutečnosti žádnou nemocí netrpí. Jen se bojí, že když se teď tak změnil, že s ní nakonec i přestane kamarádit, a to by ji moc mrzelo. Rutherford nakonec deaktivuje silové pole, protože on by na jejím místě údajně udělal to stejné.
Celá epizoda končí scénou na palubě U.S.S. Titan, kde teď Boimler slouží pod kapitánem Rikerem. Chudák Boimler, potřebuje si přečíst nějakou knihu o jazzu, jinak nebude Rikerovi rozumět ani polovinu z toho, co říká.
Na úplném konci můžeme naše tři hlavní hrdiny vidět, jak se povídají o tom, co se stalo, že se Tendi podařilo vrátit některé Rutherfordovi vzpomínky a nenávist k hruškám zpět, a následně přemítají nad tím, jak se asi Boimlerovi na onom „super-skvělém“ Titanu daří.
Easter Eggy a odkazy
Když dojde na seriál, jako je Lower Decks, občas si člověk ani není jistý, co je opravdu easter egg, a co je prostě součástí světa, ve kterém se celý seriál odehrává. A že těch všelijakých malých kousků startrekového světa se v Lower Decks objuje opravdu hodně... Jednoduchým pravidlem je, že pokud je to velmi specifické, tak to stojí za zmínku:
Prvním tak určitě je odkaz na klasickou dvojepizodu Nové Generace "Chain of Command" (Změna velení), kdy je hologram Boimlera zajat v cardassijském vězení a říká, že mu věčně ukazují nějaké světla. Jasný odkaz mučení kapitána Picarda gulem Madredem, který mu ústavičně ukazuje čtyři světla, ale tvrdí mu, že je jich pět. Až to přizná i nebohý kapitán, bude zlomen.
Další je zmínka je samozřejmě Gary Mitchell – postava, kterou jsme mohli potkat v úplně první epizodě s kapitánem Kirkem, tedy "Where No Man Has Gone Before" (Kam se dosud člověk nevydal). Gary je v dané epizodě zasažen neznámou formou energie a rozvinou se u něj nadlidské až božské schopnosti. Jeho jméno je zmíněno, když se stane komandérovi Ransonovi úplně to stejné, a to včetně podobizny a typického postoje.
U Ransoma a jeho božských schopností ještě zůstaneme. Ve finální bitvě se Ransomova hlava doslova oddělí od těla a vyletí do vesmíru, kde se zvětší a ohrožuje Cerritos. Velké božské hlavy nejsou ve Star Treku ničím novým – první jsme potkali v epizodě Původního seriálu "Who Mourns For Adonais?" (Kdo truchlí pro Adonise?) a potom je zde samozřejmě pátý startrekový film Nejzazší hranice, kde se setkáme s bytostí, která se označuje za Boha s velkým B a také vypadá pouze jako velká hlava postaršího muže.
Také dostaneme další potvrzení, že takzvané Cetacean Ops (oddělení kytovců) opravdu existuje. Cetacean Ops se poprvé objevilo v blueprintech Enterprise-D a dokonce bylo jednou zmíněno v epizodě "Yesterday's Enterprise" (Enterprise včerejška). Dost možná tam pracují ti delfíni, které jednou zmínil Geordi; takový Strážce moře ve vesmíru 🙂 Praporčík Barnsová navrhne Rutherfordovi, aby si tam s ní a dalšími děvčaty šel zaplavat 😉
Potom tu máme tu maličkost s hruškami... Jakožto velký fanoušek britského seriálu Doctor Who a dvanáctého Doktora (Peter Capaldi) – byť nikdo s jistotou neví, jestli to opravdu je odkaz, nebo jen náhoda – jsem si vzpomněla, že Doktor #12 ve svých posledních momentech vyslovuje několik rad a jednou z nich je i to, že by člověk neměl jíst hrušky. (Protože 10. Doktor o mnoho řad dříve...; atd 🙂 ) Mike McMahan je dostatečný fanboy na to, aby to nebyla náhoda 😉
Toto samozřejmě nejsou všechny easter eggy, pouze ty, kterých jsem si všimla já, nebo se o nich rozpovídat internet. Ale jak jsem již dřív uvedla, Lower Decks tak trochu smazává ten rozdíl mezi odkazy a faktem, že daná věc je prostě součástí univerza.
Hodnocení redakce
Zuzana – 3/5
Roman – 4/5
Albert – 4/5
A to není zlé, že? 🙂
Zapojte se do diskuse