Díky velmi špatnému exekutivnímu rozhodnutí se prosté „zapnu si Discovery“ stalo celosvětovým problémem. Minimálně pro tu část trekkies a běžných sledovačů Netflixu, kteří na to via tento stream koukali. Paramount+ jede bez problémů v podstatě jen na obou amerických kontinentech, ale smůlu má paradoxně i 35milionová Kanada, kde ale na druhou stranu běží Disco v televizi. Z Evropy tu pak máme Skandinávii, ale tam pro změnu Paramount+ jako takový skončí 🙂 (více zde)
Discovery však neskončila, jak si patrně běžní diváci Netflixu myslí, nýbrž pokračuje už 4. řadou, která dorazila velmi brzy po té třetí, až nezvykle brzy – pouhých 13 měsíců po premiéře trojky. Mohou za to jednak příznivější epidemické podmínky a potom také použití moderních technologií, jako je AR wall (augmented reality (rozšířená realita)), tedy prostorná 360° stěna z jednoho LED panelu, která šetří množství času post-produkci. Efekty jsou totiž natočené už na kameru a nemusí se v každém digitálním záběru dodělávat. Navíc se perspektiva v reálném čase přizpůsobuje poloze čočky kamery.
A k samotnému ději... Myslím, že jsme si už měli šanci zvyknout, že Discovery je lodí, která zachraňuje Galaxii. Prostě to tak je a nemá cenu spekulovat, jak by tomu bylo, kdyby tomu tak nebylo. Po Klingonech, zrcadlu, Rudém andělu, Centrále, Su'Kalovi a Smaragdovém řetězu tu máme... přírodu. To se ve Star Treku nestává často. Nedávno jsme se pokusili sestavit seznam největších přírodních katastrof ve Star Treku a měli jsme problém těch několik málo položek vůbec naplnit.
Tentokráte nejde o nic menšího, než nevypočitatelnou binární černou díru, jejíž slapové a gravitační síly roztrhnou v nepravidelné dráze všechno, co tam leží. Sice bych ocenil klidnější sezónu o (znovu)budování Federace, ale jelikož je Star Trek v momentech, kdy nečelí záporákům povětšinou na svém vrcholu, je i toto v podstatě ideální premisa. Epizody jsou podbarvené vedlejšími epizodními příběhy a zároveň kontinuální politickou linkou – takové 3v1. Vzhledem k počtu pouhých 13 epizod to není na škodu.
Tady jsou první 4 z nich...
Kobayshi Maru
Věřili byste, že se dodnes žádná epizoda nejmenovala podle tohoto ikonického testu? Nevyhratelný scénář, který nám byl poprvé představen prostřednictvím prologu Khanova hněvu, se ve dalších letech (s výjimkou Star Treku 2009) v podstatě vůbec neřešil, přestože je základním prubířským kamenem každého kadeta, který aspiruje na velení. A i mnohých těch, kteří neaspirují. Jak je zde tedy názvem naznačeno, půjde o Akademii; nebo respektive o kadety, kteří se na ní hlásí, ale nepředbíhejme.
Prolog s motýlími lidmi nám ukazuje, kterak Federace rozdává nově nalezené dilithium v podstatě všem bývalým spojencům a členům, kteří si o něj řeknou. Chvályhodné úsilí. Na Kaminaru rokuje rada složená z obou druhů obývajících planetu, zda-li je vhodná doba na to, se do vesmíru vrátit. Třetí scéna nás už dovádí ke znovuotevření Akademie poprvé od Vyhoření. Zde přichází na jeviště nová prezidentka Federace Laira Rillak s tváří zkušené seriálové herečky Chelah Horsdal (Helen Smith, Muž z Vysokého zámku). Jde o kariérní političku cardassiansko-bajoransko-lidského původu. Odkaz předchozích Star Treků je ve 4. řadě hodně živý. U jejích proslovu, respektive u představení Archerova vesmírného doku za tónů Dennise McCathyho, nemohlo srdce trekistovo neposkočit...
Do role admirála Charlese Vance se vrací populární Oded Fehr (série Mumie, Resident Evil), vidíme slavnostní uniformy, nové uniformy a také to, že Michael je stále kapitán. Ani necelý rok v centrálním křesle můstku ji o to nějakým jejím zbrklým rozhodnutím nedokázal připravit. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že by kapitánkou být neměla, neboť je stále poněkud horkokrevná a také... je to prostě proto, že jí to kapitánství jen těžko uvěříte. Ano, jediná zásadní výtka směřuje opět k hlavní protagonistce – nejsem jí schopen věřit téměř jakoukoli hereckou pozici. Za svůj život jsem v AA seriálu nenarazil na někoho s natolik afektovaným a arogantním projevem, jaký má Sonequa Martin-Green. Nejvíc je to zde patrné na finálním rozhovoru s prezidentkou, kdy ji právě Chelah Horsdal o několik tříd přehrává. Je to škoda, stále si totiž myslím, že by diváci měli s jinou hlavní herečkou k postavě Michael vřelejší vztah.
V ději se za Booka vracíme na Kwejian, jeho rodnou planetu; to je ta se zlatou vegetací. Discovery pak míří za záchranou stanice, kterou poškodila právě ona prostorová anomálie, o které se toho zatím moc neví. A právě stanice zdánlivě představuje onu metaforickou Kobayashi Maru, protože i přes veškeré úsilí je nemožné vše a všechny zachránit. Finální scéna nám ale naservíruje Kobayashi znovu, a to v mnohem větším měřítku. Kwejian je v okamžiku zničen...
4/5
Anomaly
Stalo se to, co se jednou stát muselo. Máme tu první epizodu Star Treku, která se jmenuje na chlup stejně, jako epizoda jiná. Konkrétně je to také druhá v sezóně, ale ne ve čtvrté, nýbrž ve třetí, a to konkrétně Enterprise, kde zkoumali Delfskou expanzi zevnitř a zjišťovali, že to asi nebude žádný med. Ten to není ani tentokrát. Kwejian je pryč, anomálie si zvolna poskakuje v okolí a jediná loď, která ji dokáže prozkoumat je... Ne, není to Discovery, nýbrž její "deltaplán" alias Bookova loď. Book sám s hodně těžkým PTSD je ale odhodlaný splnit těžký úkol, přestože ho od toho všichni odrazují. S Michael v čele.
Epizoda je vystavěná na emocích a nesvědčí jí to. Krom Michael tu také hraje prim Paul Stamets, který si počíná doslova jako slon v emočním porcelánu. Co může říct špatně, řekne. Místy mi evokoval až Sheldona Coopera – byl stejně nezdvořilý a neomalený, což ve výsledku přičetl na vrub nervozitě a reverzní projekcí dokonce údajné Bookově nevraživosti vůči němu. Oproti chování k Adiře a Greyovi je to otočka o 180. Sice si to nakonec vyříkali a omluvil se, ale podle mě nebylo vůbec nutné s tím začínat.
A jelikož se Disco drží klasických otěží, že linka B by měla být tématicky příbuzná s linkou A, je tu emočního rozpoložení ještě více. Tilly potřebuje psychologa! Celý díl drží nad vodou Book, respektive David Ajala, a sběr dat z anomálie.
3/5
Choose to Live
Třetí epizoda toho má více společného se seriálem Picard, jak už ostatně napovídá název "Zvol si život", což je věta, kterou vůči protivníkům pronáší romulanské sesterstvo Qowat Milat. Nyní už tedy ni'varské sesterstvo. A když už je řeč o Qowat Milat, nemůže chybět ani Gabrielle Burnham. Jedna ze sester totiž (ne)porušila zásady své komunity a vzala život nevinnému – důstojníkovi Hvězdné flotily. A to není jen tak. Na společnou misi ji vypátrat vyráží Michael za Hvězdnou flotilu a její matka za Ni'Var, který se opatrně přibližuje členství ve Federaci. A mít zpátky zakládající planetu by jistě nebylo na škodu...
Qowat Milat se upínají k pomoci těm, kterým už dost možná pomoci nejde – ke ztraceným případům. V tomto případě šlo o druh, který si přetvořil menší měsíc na archu poslední záchrany, když byl jejich planetární systém zničen. Taky jste všichni zbystřili a doufali, že to jsou Rémani? Ne? Já ano. No, nebyli, ale tak člověk holt nemůže mít všechno 😉
Ani B linie se nevzdala picardovského dědictví a Gray získává za pomoci zhian'tary (mrk, mrk DS9 3x25) golema Soongova typu, tedy technobiologicky shodné tělo, jaké má Jean-Luc Picard. Fascinující a... logické.
4,5/5
All Is Possible
Vstoupí Ni'Var do Federace? Odejde Tilly z Discovery učit na Akademii? Vše je možné! Doktor Kovich... A tady se na chvíli zastavíme: Někteří z vás to vědí, ale pro některé to patrně bude novinka – tajemného Koviche hraje režisér David Cronenberg, autor snímků Scanners, Videodrom, Mrtvá zóna, Moucha, Příliš dokonalá podoba, Crash, eXistenZ, Dějiny násilí, Východní přísliby či Cosmopolis. Epizodu pak režíroval hudební skladatel (série X-Men, Superman Returns, Valkýra) a držitel Oscara za střih (Bohemian Rhapsody) John Ottman 🙂 Ale zpátky k tématu... Doktor Kovich Culbertovým prostřednictvím nabízí Tilly, aby se vydala na tréninkovou plavbu s kadety čerstvě otevřené Akademie.
Jelikož tady nevím, co je linka A, přikloním se k tomu, co mi tak víc připadalo, a to je právě linie s Tilly. Sylvia prochází pochopitelnou krizí osobnosti. Jednak už není tou ztřeštěnou kadetkou v zácviku, ale poručíkem, který už mnohem lépe zvládá situace, které se na ní hrnou. Byť upovídaná je stále. No a potom z herecko-autorského hlediska její postavu téměř 1:1 nahradili Adira.
Ti se společně s Tilly a třemi nesourodými kadety – lidskou ženou z kolonie na Titanu, Tellaritem k němuž nebyl Smaragdový řetěz příliš milostiv a Orioncem s disidentskou minulostí – vydávají vstříc pouštnímu měsíci třídy M Thety Hellios, aby se naučili správně prozkoumávat a pracovat jako tým. Jenže Theta Hellios má měsíců 46 a selhání warpu je odhodí na ledový nehostinný měsíc třídy L s nepřátelskou faunou citlivou na EM frekvence vybavení Hvězdné flotily. Pešek. Tilly a Adira partu dětí slušně kočírují a minimálně v mých očích jsme dostali zajímavější verzi epizody TNG "Coming of Age". Plusem jsou samozřejmě zasněžené lokace za Torontem.
Linka B pro změnu dokazuje, jak důležitý je kontinuální příběh a postupná stavba postav. Konečně se totiž dostáváme k přistoupení Ni'Varu do Federace a hodně se tu vyplácí, že už prezidentku T'Rinu známe – podobně jako jsme v Enterprise věděli, kdo je T'Pau – příběhu to jednoznačně dodává na hloubce. Politické hrátky a aspekty Star Treku vždycky šly a nyní už dlouho chyběly, proto se mi na to koukalo doslova samo. Závěrem tedy říkám jen víc a houšť! 🙂
5/5
Souhlasíte? Těšíte se na další? Podělte se v komentářích...
Diskuse k článku
Trochu překvapivé hodnocení, zatím tragických epizod, které po dementním vyvrcholení s předchozí serie s Burn a Su Kalem pokračuje v úpadku!
S04E01-Kobayashi Maru- to už scenaristy nic lepšího nenapadlo než zase vytahovat tohle, dej naprosto pitomy, představi se nám tu prezidentka federace, která je naprosto tragická, úvodní scéna kdy Majkla předává Dilitium se svým nabíječem místo s dalším důstojníkem flotily, Tragická Tilly zachraňující posádku stanice, která mezi třetí a čtvrtou sérii řádně nakynula a nakonec zničení Bolkovy planety aby se celou druhou epizodu mohlo Bullet a vylivat emoce! 1/5
S04E02-Anomaly- Oproti předchozí sérii nám tu vůli rádoby Chlapák Bollek, který se ještě přihlásí na zkoumání anomálie a k němu se připojí měkota Stamets a během skenování řeší naprosté nesmysly, potom kapitán Majkla je stále emocionálně těžce nevyrovnaná a dále pořád řešíme oni/ony/on LGBT sračky jak ve špatné telenovele! 0/5
S04E03- Choose to live- To už je fakt jak nějaká sci-fi telenovela ve ve vesmírnem prostředí! Nevyrovnaná Tilly opět řeší svoje sračky, jak neví čím má být, chlapeček Adira je pořád těžce v prdeli že se její přítel Grey nepřesunul do umělého těla (a mimochodem tihle dva chlapečci podavaji nejhorší herecké výkony v seriálu), naprosto zbytečná linka s vědci na vulkánu, jen proto aby se Book opět emočně vylil, Další rodinné Story Majkly a její matičky ze sekty Qoat Milata, prezidentka která je tu aby soupeřila s labilní Majklou!A dej na tom měsíci s dilithiem naprostá zbytečnost! 1/5
S04E04- All Is possible – Hvězdná flotila na tom bude v budoucnosti asi hodně špatně, když nechá neschopné Trdlo jako je Tilly učit kadety na akademii hvězdné flotily,!To noví důstojníci kteří z akademie vzejdou budou fakt těžce neschopni!To nudné vyjednávání s Vulkánci bylo děs, běs!A nakonec tu máme vztahu telenovelu v růžové zahradě s Adirou a tím jejím chlapečkem je děsná hrůza a Culber jim se svými dementními moudrý konkuruje! Bollek nám opět emočně bulí, děj na zamrzlem měsíci děs a hrůza!Jedno pozitivum táhla epizoda má a to že nám zmizne neschopné trdlo Tilly!Jinak snad nejhorší epizoda Discovery za celé čtyři série!místo 0/5, bych dal rovnou TRASH!
Jinak zatím na mě čtvrtá série působí jako sci-fi telenovela z růžové zahrady, která má tak hrozné scenáristy že i desetileté dítě by napsalo zajímavější scénáře než scénáristi Discovery napsali v třetí a čtvrté sérii!
Add. A rozuzlení děje okolo Anomálie čekám opět naprostou demencí aka Si Jak v předchozí sérii!
A díváš se na to vlastně teda… proč vlastně? 🙂 Ten seriál je současný, moderní, není to TNG a ani nikdy nemělo být.
Tak sleduji protože doteď sem viděl všechny díly hraných Star trek seriálu a zajímá mě jak hluboko ke dnu až tvůrci Discovery klesnou!Jako moderní jako čím ? Že je to spíš špatná telenovela?Že je tam na sílu až za hranicí únosnosti cpana progresivní agitka?Tragickými výkony špatných herců?Jako star trek vždy využíval nějaký ty témat, ale nikdy je tam necpal tak na sílu a na úkor děje, jako se to děje u Discovery!A při tom první dvě série byly dobré až na nějaké momenty!
Naštěstí si teď po každé epizodě Discovery spravím chuť Expanzi!
Já jenom doufám že Kurtzman takhle nedohnoji i zbytek ST seriálu, jako Picard nebo Strange New worlds!
To, cos teď vytkl Discovery, je pro mě přesně to, co jsem vždy vytýkal Voyageru 🙂 To je fakt osobní vkus, netřeba v tom hledat objektivní pravdy. Co je to progresivní agitka? Že tam jsou Adira a Gary? Ale no tak. Agitace by byla, kdyby křičeli „i ty máš šanci být jako my“, a to tam opravdu není 😉
Nemá smysl moc číst, co Albert „recenzuje.“ Jemu se líbí tyhle rádoby zajímavé počiny, nad kterýma může dumat a hledat něco, co tam vůbec není.
absolutne suhlasim s Martinovym hodnotenim, toto je az na zaplakanie co akoze v tomto seriali dorobili s Star Trek svetom…
V článku je hned několik postřehů, které jsem já osobně při sledování nezaznamenal, takže moc díky za něj.
Rádo se stalo 😉
Zatím se mi líbila epizoda CHoose to Live a i ta byla slabá na ST poměry. Každou sezonou je horší a horší, 50 minut a z toho 40 naprosto zbytečných. Pokud nejste romantička co si potrpí bulením do kapesníku nad zbytečnými výlevy charakteru.
Nezkoušela jsem, ale na nedostupný obsah Netflixu by měl fungovat NordVPN.
VPNka by měla zpřístupnit obsah, který je dostupný v jiných zemích a ne u nás. Pokud ale Disco z Netflixu zmizlo definitivně (což je imho tenhle případ) tak ani VPN nepomůže…