Zdá se, že nejdůležitější zpráva z Holywoodu za posledních 48 hodin pojednává o dvou nových hercích/herečkách ze Star Treku: Discovery. Našel jsem o tom ráno články doslova všude a paradoxně nejčastěji na mainstreamových médiích a portálech. Dokonce o tom informují i běžné zpravodajské weby v Česku – často ovšem povrchně a zahlédl jsem i to, že jde o dva transgender herce, patrně proto, že netuší, co je býti nebinárními 😉
Blu del Barrio
Blu je nebinární herec, který používá osobní zájmena oni/jim. Čeština není v tomto úplně flexibilní, takže budu používat herec, protože oni sami používají tvar "actor". Na oslovení "oni" v jednotném čísle však samozřejmě čeština pamatuje a není to vůbec nic nového. Tzv. onikání je formou přidruženou k majestátnímu plurálu, který u nás nejvíce proslavil asi Karel IV. Však vzpomeňte nebo si přečtěte jeho životopis Vita Caroli.
Del Barrio ztvární roli Adiry (tady si dovolím rod ženský), kterou jsme mohli vidět už v prvním traileru na třetí řadu. Jednak něco dělá v Jefferiesově průlezu, zřejmě na Discovery, a potom jsme ji viděli ležet v jezírku se symbionty na Trillu.
Del Bario právě zakončoval studia na Londýnské Akademii hudebních a hereckých umění, když zjistil, že se otevřela pozice na roli ve Star Treku, navíc na roli jemu niterně blízkou, a okamžitě se přihlásil. Del Barrio působí v divadle a krátkých filmech od svých sedmi let a faktem, že větší rolí bude debutovat právě ve Star Treku, je neuvěřitelně nadšený.
Ian Alexander
Ian je 19letý herec, který už ale má kariéru našlápnutou. Jeho zřejmě nejznámějšími rolemi jsou Buck Vu v netflixáckém seriálu The OA a čerstvě Lev ve videohře The Last of Us, Part II. Je první transgender asijsko-americkou osobou, která vystupuje v televizi, rovněž je zastáncem transsexuální rovnosti, rasové spravedlnosti a povědomí o mnohdy velice těžkém vyrovnání se s realitou a sebeuvědomění u LGBTQ+ mládeže.
Role obou dvou nejsou epizodní. Blu se objeví v celkem devíti dílech ze třinácti, Ian pak ve všech třinácti. V reakcích na internetech se objevují taková ta klasická silácká prohlášení „Star Trek pro mě tímto skončil“, přestože se samozřejmě budou dívat dál. Holt si zatím neuvědomují, že nejde o módu, ale o lidskou přirozenost, kterou jen dříve bylo nutno skrývat. Ale doba se zlepšuje a doufejme, že časem tyto pozůstatky tmářských filozofií vymizí úplně 😉
Jenže... Co vlastně dělá trans-gender postava v roce 2260, respektive 32. století? Víme, že doktor Bashir dokázal změnit pohlaví ambulantně – sice o století později, ale stejně jsme v případě Discovery 240 let v budoucnosti. A když si vezmeme, jaký pokrok nastal od Lili Elbe a roku 1930 (kniha a film Dánská dívka), tedy za 90 let medicínské historie, nedává nemožnost změny pohlaví přílišný smysl.
[Pozor, následuje spoiler...]
Jde-li o postavu z 32. století, tak tam je to vzhledem k ději reálnější, ale přesto, chce nám Star Trek opravdu prezentovat vizi totální apokalypsy, kde se zapomnělo i na získané lékařské dovednosti? Zažije si civilizace nový středověk? Vždyť jim tam vesmírné cestování evidentně stále funguje. Ale i kdyby to tedy ve 32. století opravdu přestavovalo ještě náročnější proces, než dnes, neměla by to vyřešit Discovery během prvních... řekněme dvou dílů?
Jsem rád, že Star Trek opět kráčí svou průkopnickou cestou vůči jakkoli nesmyslně utlačovaným a znovu naplní svou vizi, ale musím si klást otázku, zda toto naopak nejde proti. Ideální trans-ženou či trans-mužem totiž bude v budoucnu ten, kdo si bude moci zvolit podle toho, jak se skutečně, tedy duševně, narodil.
Nicméně jsem zvědavý, jak se tvůrčí tým s touto otázkou ve výsledku popere. A nezapomeňte, že pro příběh není důležité, jestli je na můstku žena, afro-američan, drag-queen, nebo asijsko-inuitský gay aktivista, to je důležité pro zdraví společnosti 😉
Doporučujeme
Fun&Run 2020 | Vyběhni s fobiemi – 6. žáří ve Žlutých lázních
Zapojte se do diskuse