7. epizoda 3. řady Discovery nese zvláštní název "Unification III", který je jednak odkazem na novogenerační dvojepizodu "Sjednocení" a potom i na fakt, že šlo o třetí pokus. První se odehrál na pozadí událostí trojdílu Enterprise "The Forge / Awakening / Kir'Shara", druhý pak právě v TNG dvojdílu "Sjednocení". V obou šlo o plán na romulanské obsazení Vulkánu za vykonstruovaných pseudo-legálních podmínek. Povedlo se to až napotřetí a bylo k tomu potřeba zničit celou romulanskou soustavu.
Nekonečná rozmanitost v nekonečných kombinacích tak nyní konečně kráčí i pod křídlem dravce.
Jenže když dáte dohromady jména Vulkán a Romulus, Ni'Var vám nevznikne, tak to tedy zkusme s originálními názvy těch dvou planet. Za Vulkán jsou to:
- Minshara
- T'Khasi
- Ti'Valka'ain
Za Romulus pak:
- ch'Rihan
Z čehož je jasné jediné – Ni'Var není ani spojením původních názvů různých vulkánských jazyků. Budete překvapeni, když se dozvíte, že jde o termín z konce 60. let?
Při zkoumání toho, co málo z vulkánského jazyka známe, jsem narazila na odkaz na vulkánskou uměleckou formu "Ni var", což v podstatě znamená "dvě formy"; předmět je v něm zkoumán ze dvou různých úhlů pohledu, nebo jde o objekt, jež sám má dvě různé povahy. Termín samotný vytvořila lingvistka jménem Dorothy Jones, která koncem šedesátých let psala pro startrekové fanziny. Jak krásné a dokonalé zachycení toho, co by se dělo na Vulkánu, kdyby se skutečně pokusili o znovusjednocení s Romulany.
Kirsten Beyer, výkonná producentka a poradkyně pro kontinuitu; scénáristka této epizody.
Další zjevení termínu Ni Var proběhlo v roce 1976 v jedné ze startrekových publikací Bantham Books, konkrétně šlo o povídku ve fanouškovské sbírce The New Voyages. Byl to jakýsi polooficiální pokus vybrat ty nejlepší příběhy mimo oficiální kanály a spojit je do jedné publikace. Dříve bylo ve zvyku, že i pro fanziny jednotlivé povídky občas uváděli tvůrci nebo herci ze seriálu a tuto logicky představil Leonard Nimoy.
Nesmírně mě těší, že mohu s tváří mimozemšťana z dalekého vesmíru přijít kamkoli a vždy být přivítán pouze láskou. U nás doma bychom takovou lásku na mnoha tvářích hledali zatím jen stěží, ale vykročili jsme.
Leonard Nimoy o povídce Ni Var, 1976
Do oficiálního Star Treku se ale termín Ni'Var nedostal až s Discovery. Šlo o loď pod velením kapitána Sopeka, která letěla na Coridan vyzvednou T'Pol a uvolnit ji ze služby na pozemském plavidle Enterprise NX-01. Sopek dostal rozkaz dopravit ji na Vulkán k výslechu ohledně zničení chrámu na P'Jemu; ENT "Shadows of P'Jem".
Ni'Var byla loď Vulkánských obranných sil třídy Suurok, schopná dosáhnout warpu 7. Po vstupu Vulkánu do Koalice planet, později Federace, byla již jako federační plavidlo vyřazena v červenci 2187 a předělána na muzeum. Dlí hned vedle lodi třídy T'Plana-Hath, která provedla první kontakt ze Zemí.
Diskuse k článku
Zajímavé a poučné. To nejlepší na celém sdělení ale je, že se tedy tvůrci snaží pracovat komplexně s ST canonem.
A pokud jde o křídla ve znaku Ni´Varu, spíše než dravce mi připomínají nějakého netopýra…
presne! tiez som rozmyslala „co tym chcel basnik povedat“!. vyzera to skôr ako detska kresba. malo to vyzerat asi takto:
https://memory-alpha.fandom.com/cs/wiki/Romulansk%C3%A9_hv%C4%9Bzdn%C3%A9_imp%C3%A9rium -ten nizsi farebny obrazok
a do toho zakomponovat IDIC.
❤️