Podobně jako první dvě, jsou i další epizody Discovery plné odkazů na kánon. Podívejme se na ně...
První odkaz třetí epizody "Point of Light" se týká sportu, konkrétně běhu. Tilly se účastní tréninkového programu pro velící důstojníky a v rámci něj běží půlmaraton. Z ostatních sérií víme, že běh na dlouhých tratích je klíčovou součástí výcviku důstojníků. Znalci Nové generace si jistě vzpomenou na Maraton Akademie Hvězdné flotily. Prvním nováčkem, který v tomto závodě zvítězil, byl právě Jean-Luc Picard. Picard na závod tvrdě trénoval a na svůj trénink vzpomínal v epizodě "Chain of Command" (Změna velení).
Připomeňme si, že maraton je běh na 42,195 kilometrů. Jeho název je odvozen od Bitvy u Maratonu. Podle legendy běžel řecký posel do Athén sdělit zprávu o vítězství, na konci však zemřel na vyčerpání. Současný světový rekord v této sportovní disciplíně jsou 2 hodiny a 1 minuta. Za tento úctyhodný čas zaběhl závod keňský závodník Eliud Kipchoge. Nejrychlejší ženou je pak britská běžkyně Paula Radcliffe, která tuto dlouhou vzdálenost zdolala za 2 hodiny 15 minut. Jaký čas zajistil vítězství kadetu Picardovi, bohužel nevíme.
V úvodní sekvenci je též odhalen nejnovější typ klingonských bitevních křižníků - nám dobře známý model D7. Původně se křižník třídy D7 objevil ve třech epizodách původního Star Treku. Během remasterování byl však model přidán do dalších čtyř epizod, kam dějově patří (například do "Troubles with Tribbles" (Trable s tribly)). Jeden z těchto křižníků si však našel cestu až do Delta kvadrantu a tam se setkal s lodí Voyager. Fakt, že křižník překonal desítky tisíc světelných let nezmapovaného prostoru, svědčí o kvalitách této třídy lodí.
A pokud nás někdy čeká i remaster Enterprise, jakože spíš ne, tak se třeba dočkáme i odstranění D7 z epizody "Unexpected" (Nečekané setkání) 😉
Pozorní diváci Star Treku jistě vědí, že významnou úlohu v klingonské společnosti hrají různé rody. Nejznámější je patrně Moghův rod, ze kterého pocházel Worf. Emblém tohoto rodu má jeden z členů Vysoké rady. Název rodu sice nezazní, a dokonce může být v této době i jiný, ale podobnost symbolů jistě není náhodná.
Dále vidíme, že mezi Klingony se opět vracejí do módy dlouhé vlasy, které byly ve 24. století běžné. Vzpomenuto je i na legendární lásku mezi Kahlessem a Lukarou. L'Rel k této lásce přirovnává svůj vztah s Voqem. Více se o této legendě dozvíme v epizodě Deep Space Nine "Looking for par'Mach in All the Wrong Places" (Kde by lásku nikdo nehledal). V souvislosti s Kahlessem je zajímavá i zmínka o klášteře Boreth. Tam je tajně odesláno dítě L'Rell a Voqa. Do tohoto kláštera jsme se podívali v epizodě "Rightful Heir" (Právoplatný dědic). Worfovi se tam dokonce zjevil sám Kahless. Jak se ale později ukáže, jedná se pouze o klon původního císaře, nikoli o zmrtvýchvstání.
klášter Boreth
A konečně si v epizodě připomeneme i růžovou barvu klingonské krve. V této souvislosti si jistě vzpomeneme na šestý film The Undiscovered Country (Neobjevená země) a na krvácející tělo kanceléře Gorkona, smrtelně zraněného dvěma atentátníky z řad Hvězdné flotily.
Přesuňme se nyní na Vulkán. V epizodě Animovaného Star Treku Yesteryear se dozvídáme o městě ShiKahr. Město hraje svoji roli i ve vulkánské trilogii čtvrté sezóny Enterprise, stejně jako v navazující knižní trilogii Romulanská válka. Zajímavý je též fakt, že město bylo přidáno do remasterované verze epizody původní série "Amok Time" (Čas amoku). V tomto městě, jenž leží na pokraji Výhně, se ukrývala i Michael Burnham. Sarek a Amanda ji tam nalezli pomocí vize od tajemného Rudého anděla.
Remasterovaná verze epizody "Amok Time"; město ShiKahr v pozadí.
Přejděme nyní ke čtvrté epizodě "An Obol for Charon". Prvním odkazem je postava prvního důstojníka Enterprise. Kapitán Pike ji oslovuje pouze jako "Number One", ale díky knize Desperate Hours víme, že se jmenuje Una. Tuto postavu hrála v úplně první epizodě "The Cage" (Klec) pozdější manželka Gena Roddenberryho Majel, zde ještě pod jménem M. Leigh Hudec. I novější představitelka postavy Rebecca Romjin nosí černé vlasy, přestože herečka sama je blondýna. Předpokládáme, že tato postava se v seriálu ještě objeví a možná se o ní dozvíme i něco více.
Termín "Number One" vychází především z tradic britského královského loďstva. Na menších plavidlech má druhá osoba v posloupnosti velení zpravidla hodnost "First Lieutenant" (první poručík), ale někdy se namísto toho používá právě označení "Number One", tedy "jednička". V amerických ozbrojených silách je standardně využíván termín "Executive Officer" (výkonný důstojník), běžně zkracovaný jako XO, což se velmi hojně používalo v seriálu Battlestar Galactica.
Holografický komunikační systém jsme v předchozích epizodách Discovery již viděli. Nyní je však toto zařízení označeno jako původce technických problémů lodi Enterprise a kapitán Pike následně komentuje: "Stejně jsem tu zatracenou věc nikdy neměl rád." Je tedy možné, že na základě této neblahé zkušenosti bude tato technologie z lodí Flotily odstraněna a znovu implementována až ve 24. století. I přes její užívání je v Nové generaci i Deep Space Nine používáná velice sporadicky.
Nápad na holografický komunikátor původně vzešel z hlavy Ronalda D. Moora. Moore poukázal na paradox, že holografická technologie je na lodích zcela běžná, ale ke komunikaci jsou používány klasické obrazovky. Holografický komunikátor se objevil v epizodě DS9 "For the Uniform" (Pro uniformu). V ní probíhá řada dialogů mezi vůdcem Makistů Eddingtonem a kapitánem Benjaminem Siskem. Pomocí této technologie tak mohli oba mluvit tváří v tvář, ač se nacházeli na různých plavidlech. Ani zde se však holografický komunikátor příliš neohřál. Po dvou epizodách se produkce vrátila ke klasickým obrazovkám. Důvodem byly technické problémy, jak popsal jeden z tvůrců vizuálních efektů Gary Hutzel: „Bylo poměrně těžké a finančně nákladné vytvořit iluzi 3D postavy tak, aby divák současně měl pocit, že postava není fyzicky přítomná.“
Design paddu je též očividně inspirován původním Star Trekem. Díky pokroku v digitálních technologiích mohou však být rekvizity skutečně funkční, což v 60. letech minulého století samozřejmě nebylo možné.
Spojená federace planet by možná nikdy nevznikla, kdyby nebyl vynalezen univerzální překladač. Toto zařízení umožňuje komunikovat mezi jedinci, kteří vzájemně neznají své jazyky. V několika epizodách jsme viděli, co se stane, pokud překladač nefunguje, jak má. Často pak chybí málo k ozbrojenému konfliktu, protože dvě strany (doslova) nemohou najít společnou řeč. V důsledku napadení virem překládá počítač Discovery do vzájemně nesrozumitelných jazyků. Nápisy na konzoli jsou v arabštině a zazní například francouzština nebo němčina. Z mimozemských jazyků pak zabrousíme do klingonštiny a andorianštiny. Možná nejzajímavější je zmínka o jazyku obyvatel Tau Ceti, tedy domovského světa nákladní lodi Kobayashi Maru. Na základě incidentu, při němž byla loď zničena, byla vytvořena stejnojmenná simulace, využívaná na Akademii Hvězdné flotily. Samotný osud tankeru Kobayashi Maru je pak detailně popsán ve stejnojmenné knize, která česky vyšla v roce 2013.
Další odkaz je technického rázu. Virus, který Discovery napadl, způsobuje přetížení EPS vedení. Pod touto zkratkou rozumíme "electro-plasma distribution network", což v češtině překládáme poněkud jednoznačněji jako rozvod energie. Termín je známý především z Nové generace. Dalším technickým pojmem je kortikální implantát, což je technologie hojně využívaná Borgy. Stamets a Reno tuto technologií použijí ke komunikaci s May, formou života, způsobující Tillyiny halucinace.
Jedním z postupů, jež je používán v okamžiku krajní nouze, je vyhození warp jádra. Tím lze zabránit tomu, aby jádro nevybuchlo uprostřed lodi. Ve Voyageru jsme viděli vyhození jádra několikrát, například v epizodách "Day of Honor" (Svátek) nebo "Renaissance Man" (Renesanční člověk). O své warp jádro přišla i Enterprise-E v devátém filmu. Nejnověji vydal rozkaz k vyhození jádra kapitán Pike.
Jaké další odkazy přinesou další epizody se dočtete v dalším článku o souvislostech v Discovery.
Diskuse k článku
Díky za shrnutí a zajímavé detaily. V podstatě to však potvrzuje, co jsem o DSC říkám. Narážky a provázanost ještě nejsou sami o sobě kaňon, i když se nám tvůrci snaží namluvit opak!
Velmi pěkný článek, ale chtěl bych poukázat na jednu drobnou chybičku: Star Trek: Enterprise již byl remasterován, a to v roce 2013.