Kniha nesoucí název: Star Trek: The Art of John Eaves zcela jistě dostane fanoušky a milovníky startrekového "vizuálna" do kolen. Editor Joe Nazzaro na 208 stranách popisuje a detailně představuje neuvěřitelnou třicetiletou kariéru dvorního startrekového umělce Johna Eavese. Samotná kniha, jak bylo naznačeno již v úvodu, uspokojí ve všech směrech. Představuje klasické, všem dobře známé vizualizace, i ty dosud neviděné a nezveřejněné.
Eaves je mezi Trekkies dobře známý jako tvůrce Enterprise-E, lodi třídy Sovereign a prvního plavidla schopného dosáhnout warpu – Phoenixe. Jeho umělecký dotyk je ale patrný ve Star Treku ve všech jeho obdobích od kapitána Kirka až po prvního důstojníka Michael Burnham ze seriálu Discovery.
Dlouholetý návrhář výroby Star Treku Herman Zimmerman v předmluvě uvádí: „Předpovídám, že kniha, kterou právě držíte v rukách, vás ohromí.“ To také potvrzuje Jim Moorhouse v recenzi knihy z webu trekcore.com.
Fázery a rekvizity, ne jen vesmírné lodě
John Eaves je jedním z nejoblíbenějších návrhářů vesmírných lodí za posledních 30 let. Málo kdo už ale tuší, že navrhuje také jiné další rekvizity včetně filmových scenérií a pomáhá při konstrukci modelů. Jedním z prvních prvků vytvořených Eavesem v jeho slavné kariéře je populární fázer typu 2. (Poprvé viděný ve Star Treku V: Nejzažší hranici.)
Když jeho návrhy pro tento fázer vyšly ve Sci-fi Magazine, původní výkres zahrnoval také jeho telefonní číslo pro produkční tým v případě, že by vyvstaly nějaké dotazy. John byl záhy zavalen četným voláním od fanoušků a bombardován otázkami ohledně jeho samotného designu.
Zajímavostí také je, že je John Eaves barvolepý. Jak sám ale říká: „Vůči mé práci to nikdy nebyl hendikep.“ Mezi některé další Johnovy práce patří například ikonická městská krajina Vulkánu s vrchním velitelstvím a s výraznou přistávací platformou nebo vulkánské plavidlo T'Plana-Hath z Prvního kontaktu.
Kelvin timeline
Eaves byl v podstatě jediná tvůrčí osobnost z období 80. a 90. která mohla přenést ducha Star Treku, co se týká plavidel a raketoplánů, do filmů kelvinovské časové osy. Ačkoli Eaves věděl, že "rozkaz z hora" zněl tak, že u filmů má být vytvořen jistý stylový odklon od nedávných televizních seriálů, věděl také, že producent Scott Chambliss chce vidět v určitých oblastech jemné vazby a propojení s designem minulým. Jeho první úkol pro Star Trek z roku 2009 byl návrh lékařského evakuačního raketoplánu, který hrál významnou roli na začátku samotného filmu. Při procházení několika různých návrhů se nakonec zaměřil na vzhled, který byl spojen přímo s originálním návrhem raketoplánu Galileo od Matta Jefferiese.
Discovery
Eaves vytváří množství lodí i pro nejnovější inkarnaci Star Treku, tedy pro seriál Discovery. Jeho práce zahrnuje včetně samotné vlastní lodi a U.S.S. Shenzhou s můtkem "vespodu", také nový vzhled Pikeovi Enterprise.
Diskuse k článku
Zdravím. Zajímalo by mě jestli je nějaká šance na vydání v češtině.
Inu, nějaká šance by byla, ale to by se musela relativně drasticky zvednout prodejnost románů, protože vydání tohoto je několikanásobně náročnější a dražší 😉
Jsem víc za 150 let federace