V naší sérii článků jsme se dostali až k fanoušky vytvářeným aplikacím. Pravda, nejedná se zrovna o počiny zázračné, přesto mohou duši fandy na chvilku potěšit. Nebo vám alespoň usnadní vyrušování kolegů v práci, pokud je chcete trochu potrápit všemožnými zvuky a dát jim tak najevo, že právě vy, na rozdíl od nich, nemáte co na práci.
TOS Komunikátor - Comunicator
První aplikací, kterou jste si za drobnou finanční úplatu mohli stáhnout, byl komunikátor. Jedná se o aplikaci nahrazující vytáčení telefonních čísel. Na obrazovce vidíte zavřený TOS komunikátor, který se při klasickém Kirkově pohybu (tom podivném škubu rukou) otevře. Po otevření se samozřejmě objeví klasický design ovládání. Můžete si zmáčknout tlačítko. Ozve se vám pár známých zvuků a Uhuřin hlas. Po stisknutí jednoho z ovládacích tlačítek se dostanete do nabídky zobrazení číselníku a můžete začít vytáčet toho, s kým právě potřebujete mluvit. Tedy pokud si pamatujete jeho telefonní číslo. Tato drobná aplikace byla vůbec první trekkovou záležitostí pro chytré telefony. Z nabídky Google Play však již zmizela, pravděpodobně díky autorským právům, avšak bez větší námahy ji naleznete na internetu a pokud nebude mít problémy s vaší verzí operačního systému, jistě si ji můžete užít do sytosti. (Pozn.: Aplikaci naleznete například na Aptoide, což platí i pro jiné dříve zmiňované, jako je například Trexels 1. Zároveň doporučuji také Amazon app.)
TOS Trikordér - Landing Party Scaner
Stejně jako komunikátor budete trikordér v G-Play právě teď hledat dlouho. Zřejmě také díky autorským právům byla tato aplikace k nalezení pod názvem "Landing Party Scaner" a nejedná se o nic jiného, než o trikordér z TOS éry. Stejně jako komunikátor i trikordér vám na monitoru ukáže pohled na svůj přední panel. Po stisknutí jedné ze tří přihrádek se vám také patřičná přihrádka otevře. Ve spodní části si tak můžete prohlédnout vnitřní vybavení paměťové databanky. V té prostřední známé paměťové válečky a sonar, stejný jako na komunikátoru. A v té vrchní si za pomocí klasických tří tlačítek můžete přepnout monitor mezi lékařským a vědeckým trikordérem. Samozřejmě s patřičnými zvuky. Pokud navíc stisknete první tlačítko opakovaně, zobrazí se vám postupně víc údajů. Na rozdíl od komunikátoru, trikordér neovládá žádné funkce chytrého telefonu a jedná se jen o zajímavou grafickou a zvukovou hračku, nad kterou bychom se jistě déle a nadšeněji rozplývali v roce 1998. Přesto, proč ne.
Trycorder
Ne nemylte se, nejedná se o pravopisnou chybu v názvu, která unikla korekci článku. Aplikace se opravdu takto jmenuje. Opět zcela záměrně, abychom se odlišili od oficiálního názvu a přesto abychom nikoho nenechali na pochybách, kde jsme pro aplikaci čerpali předlohu. Trycorder sice sám o sobě nemá se Star Trekem, krom názvu s hrubkou, nic moc společného, jedná se však o aplikaci, jejíž rozhraní jednoznačně vychází z LCARS rozhraní rozdělením obrazovky po vzoru TNG trikordéru. Aplikace by vám měla umožnit měřit několik hodnot, které závisí na vnitřním vybavení vašeho telefonu, například otřesy kolem přístroje, udat GPS souřadnice, sdělit údaje o tlaku, dostupnosti okolních Bluetooth a pár dalších možností. Ačkoli ikona aplikace nenechá nikoho na pochybách, že vychází ze Star Treku, při otevření se neubráníte pocitu, že jste otevřeli elektrikářskou zkoušečku. Také výstupů dat, které s aplikací získáte, je zde poskrovnu. Je však jasné, že se jedná o fan záležitost a tak nikdy nevíte, kam až se možnosti podobných aplikací mohou během několika měsíců vyhoupnout, nebo zhoupnout.
Naučte se už konečně pořádně Klingonsky
Jeden klingonský klasik již před tím, než přišel o své oko, pravil, že si nikdy nevychutnáte Shakespeara, pokud jste si jej nepřečetli v klingonském originále. Přestože jsme v Česku, jedné z velmi málo zemí na světě, kde vycházejí v jejím jazyce Star Trek knihy, jsme také v zemi, kde doposud v jazyce českém, na rozdíl od například obvyklého rivala, mladšího brášky, Star Warsů, nevyšla doposud žádná z mnoha existujících encyklopedických knih. Ó, jak by srdce fanouška českého zaplesalo držet v ruce Encyklopedii Star Treku, Technický manuál k TNG, DS9, nebo TOS, Lékařská skripta obsahující chemické vazby látek a léků, které vám mohl vpíchnout jen doktor McCoy, nebo dokonce atlas hvězd. Nebo i novější knihy, jako nepřekonatelných 150 let Federace, či turistický průvodce po Vulkánu... Jediné takové počiny tak naleznete kdesi na internetu a jsou jimi fan překlad titulu Rasy federace (pozn. redkace: správně by mělo být "druhy" 😉 ), nebo technický manuál k lodím třídy Ambassador; který však pro změnu nevyšel v angličtině. Ledy tohoto prokletí prolomila před Vánoci vyšlá kniha Věda ve Star Treku. Název knihy byl zvolen tak, aby zapadl svým názvem do série v níž byla vydána jako populárně propagační materiál ke studiu vědeckých oborů, avšak správný překlad původního názvu by byl Fyzika ve Star Treku. Kniha pojednávající o tom, zda jsou startrekové "technobláboly" vůbec bláboly, a které bariéry současného světa musíme prolomit, abychom technobláboly přeměnili na v praxi používanou vědu.
Avšak přesto, že nám chybí vydání těch mnoha a mnoha obrázkových a informačních knih, jsou naše luhy a háje místem, kterému nechybí vzdělání v jazyce. Jsme jednou z mála zemí, a těch je dokonce méně, než těch, v nichž vycházejí romány, kde naučit se klingonsky, je jen otázkou osobního zájmu. I onoho samotného Hamleta si můžete přečíst v klingonštině. Ačkoli je vydání tzv. zrcadlové, kdy na jedné stránce je klingonština a na straně druhé čeština, bylo by doslovné chápání překladu v tomto případě poněkud zcestné. Vydání je v tomto ohledu na stejné úrovni jako kdybychom přeložili anglickou báseň z angličtiny do češtiny. Pak ji přeložil nějaký Korejec z angličtiny do korejštiny a vy pak vzali tyto dva překlady a chtěli se z nich naučit korejsky. Alespoň vám v závěru knihy vysvětlili několik klingonských gramatických pravidel. Dále však máte možnost pořídit si Klingonsko-český slovník, ze kterého už základy jazyka pochopíte celkem jasně. Pro běžně používané zde najdete fráze jako: „Děti vidí důstojníka. Důstojník vidí děti. Děti bijí důstojníka. Důstojník bije děti.“, bez nichž se prostě na Qo'noSu neobejdete. (Kdo viděl epizodu 2x04 Discovery, ví o čem je řeč.)
Pokud jste tyto dvě knihy řádně prostudovali, máte základy potřebné k tomu si klingonštinu dále zlepšovat. To jste svého času mohli dělat tím, že jste si Google přepnuli rovnou do klingonštiny. Potažmo jste začali poslouchat zvukové nahrávky rodilých mluvčích, jako je komandér Worf. Pro cestovatele konečně vyšel i Turistický průvodce po Qo'noSu, takže začněte balit a svou klingonštinu si pomocí následujících aplikací dopilujte na mobilních telefonech. Jako knižní evropskou perličku je dlužno uvést ještě v Polsku vyšlou knihu Tři sta překladů pro fanoušky pod zahnutým nebem, což je soubor překladů prvních veršů o Jednom Prstenu, ano správně, z Tolkienova Pána Prstenů, které jsou zde přeloženy do všech známých existujících jazyků. A to samozřejmě také do klingonštiny a češtiny.
A teď už k aplikacím:
tlhlngan bommey
Tato aplikace neslouží přímo k učení se klingonštině. Obsahuje však několik klingonských básní a esejí, které vám pomohou pochopit klingonský smysl pro humor a jejich kulturu. Pozor, vše pouze v klingonském originále.
Write It! Klingon
Aplikace vás v několika kolech, po vzoru dnes populární aplikace k výuce cizích jazyků Duolingo, učí psát klingonsky. Můžete tak procvičovat psaný text během jízdy autobusem, či dlouhých chvil v metru. Pokud jste však neabsolvovali důkladné samostudium klingonštiny, nebo alespoň jejích základů, bude pro vás její využití minimální. Neslouží k tomu, aby vás naučila mluvit a rozumět klingonštině, ale k tomu, abyste se naučili klingonskou abecedu. Ta je naštěstí na rozdíl od jazyků jako čínština, či hindština, založená na latince, jen s poněkud jinak vypadajícími písmeny. Nicméně až budete na Qo'noSu hledat ubytování, nebo potřebovat přečíst nápisy na zdech a různé vyhlášky, odjezdy či příjezdy planetárních dopravců, bude pro vás taková znalost přímo darem z nebes! Když už jsem zmínil Duolingo jako dnes asi nejpopulárnější aplikaci pro výuku jazyků pro samouky, tak musím rovnou zmínit, že klingonština je pro duolingo právě ve vývoji, samotným Markem Okrandem, tvůrcem uceleného klingonského jazyka na základě jeho fragmentů z filmu The Motion Picture, které vytvořil James Doohan, představitel Scotyho, a snad se tedy brzo dočkáme jejího plného fungování.
boQwl'
K výuce a základům klingonské konverzace vám skvěle poslouží aplikace boQwl'. Zde si opravdu můžete procvičovat své znalosti jazyka a postupně se jej učit a zdokonalovat. Aplikace je založena na propojení s internetovou stránkou jazykového institutu klingonštiny, čas od času se vám tak bohužel může stát, že se vám přestane databáze správně zobrazovat. K nápravě postačí přes Google Play aplikaci odinstalovat a znovu nainstalovat. V appstoru naleznete i její rozšíření Klingon Text-to-Speech Engine, které umožní vašemu Androidu předčítat klingonský text nahlas. To výrazně zlepšuje možnosti výuky u znělých a neznělých souhlásek a samohlásek, jakož i samotnou formu vnímání jazyka a jeho výslovnosti.
Flamingo - Klingon
Flamingo je soubor aplikací, které vám umožňují učit se fiktivním jazykům, a nejen těm fiktivním. Proto také klingonština neunikla pozornosti tvůrců a v jednoduchých krocích si můžete procvičovat několik základních slov a jejich výslovnost. Neplacenou verzi si osvojíte velmi brzy, a proto je dobré si za 75 Kč koupit rovnou verzi PRO, kde se toho naučíte o něco víc.
StartFromZero_Klingon
Aplikce Klingonsky od nuly, je jednou z těch funkčnějších. Umožní vám vybrat si slova, jež si chcete procvičit a posléze vás z nich vyzkouší.
Beginner Klingon, Klingon Language Tutor, Klingon English Translator
Tyto by měly být pro začátečníky. Přiznám se, že jejich funkčnost jsem osobně nepochopil a tak jejich využívání ponechám zcela na vašem úsudku. Osobně jsem toho názoru, že nejsou dokončené, a není tedy potřeba s nimi ztrácet čas.
Klingon Keyboard plug-in
Pokud jste se dostatečně procvičili v psaní klingonských znaků. můžete si svou klávesnici nastavit na klingonštinu. Ti z nás, kteří si již před několika málo lety pro svůj počítač pořídili klávesnici s klingonskými znaky a přestali tak nadobro řešit problémy s rozvržením qwertz a qwerty, je to přímo požehnáním.
Naučit se klingonsky počítat a osvojit si formát klingonského času vám zase pomůže aplikace Klingon Calculator a Clock. Osobně jsem však nezjišťoval, jestli má klingonský den také 24 hodin.
Starší generace, které měly na škole povinně ruštinu, a od té doby se neučily žádný jiný jazyk, mohou mít s učením se klingonštině trochu problémy. Většina aplikací je totiž založených na angličtině, nebo klingonštinu v angličtině vysvětluje. Těm by přeci jen mohl trochu pomoci prográmek Klingon Rus translate, kde si můžete přeložit klingonštinu do ruštiny a zpět. Oba jazyky jsou si ostatně velmi podobné a oba národy spolu mají nemálo společného. „Jsou až příliš podobní Rusům v těch krušných dobách studené války...“ říká o klingonech Dave Marinaccio v knize Všechno co v životě opravdu potřebuji znát, jsem se naučil ze Star Treku, která vyšla v češtině v minulém století díky nakladatelství Ivo Železný, s humorným, byť z hlediska startrekové terminologie velmi, velmi, velmi, nepřesným překladem.
Klingon Language Institut také přišel se zajímavou číselnou hrou plqaD 2048, kde spojováním některý čísel získáváte další. Program je založen na klasické číselné hře 2048, jen za použití klingonských znaků, což hratelnost hry výrazně navyšuje.
Jakmile jste dostatečně proběhli všechny výše popsané aplikace a už dokonce klingonsky i myslíte, váš mozek se zatemnil a znaky klasické latinky jsou k nepoznání, je na čase si odpočinout. Jak jinak než po klingonskou. House VamPyr Klingon (česky volně Dům klingonských upírů), vám připravil stejnojmennou aplikaci, v níž vám nachystal nepřeberné množství receptů na klingonské krvavé víno. Stejně jako se na Zemi liší příprava piva kraj od kraje, tak i na Qo'noSu se liší příprava tradičního nápoje. Ochutnat tak můžete mnoho různých variant, což vám zajisté přispěje k dostatečné relaxaci a odpočinku, a opět k pochopení Klingonů – zvláště po probuzení.
Hra Stellar Trek
Na závěr článku utečeme od klingonštiny přece jen ještě k jedné hře. A bychom se těm Klingonům mohli za to jazykové mučení trochu pomstít. V appstorech totiž naleznete hru s názvem Stellar Trek. A co že má společného se Star Trekem? Krom toho, že v půdorysu ovládáte svou loď s níž létáte ze čtverce do čtverce, zachraňujete hvězdné základny od klingonských nájezdníků. Ano. Ve hře naleznete klasické lodní designy a ihned po spuštění vás hra nenechá na pochybách jakému vesmíru byla zasvěcena. Pro mladší ročníky musím však rovnou říci několik faktů o její historii. Samotný Stellar Trek je totiž jednou z vůbec prvních ST her. Zahrát jste si ji mohli už na takových výpočetních strojích, jež se neobešli bez DOSu. S příchodem a rozmachem Windows se objevila i její upgradovaná verze pro 3.11, 95, 98, později Windows ME a nyní, vážení přátelé, je to tak, i Google Android. Princip hry je jednoduchý. Váš vesmír se skládá ze čtvercových sektorů 8x8 polí, z nichž vždy vidíte na svém monitoru pole (sektor), ve kterém se nacházíte. Různě v sektorech je náhodně rozmístěno několik klingonských lodí, které různě útočí na federační cíle. Vaše loď je vybavena fázery, fotonovými torpédy a štíty. Počet klingonských lodí na mapě je možné změnit. Fotonových torpéd máte podle typu své lodi konečně daný počet. Fázery a štíty mají vyčerpatelné zásobníky energie, které si můžete dobíjet na základnách umístěných v některých sektorech. Na zničení všech klingonských nepřátel máte omezený čas. A abych nezapomněl, energii vám ubírá i samotný pohyb po mapě. Tak šup, šup. Závod s časem proti klingonům začíná. A kdo tuto pro Star Trek ikonickou hru nikdy nehrál, by si měl doplnit své vzdělání!
Stellar Trek v dobách kamenných:
Zhora první verze z dob předrevolučních, níže již vývojově mladší rok 2004.
Bohužel jsem neobjevil obrázky verze mezi tím, tak snad někdy příště. A v dalším článku se mrkneme na zoubek operačnímu rozhraní LCARS.
Zapojte se do diskuse