Už od nepaměti, co jsou trekkies trekkiemi, provází je touha po funkčních systémech v rozhraní, na kterých fungují celé hvězdné lodě. Pro milovníky klasických tlačítek v retro designu jsou tu rozhraní z TOS, dlužno však podotknout, že si tlačítka do androidu jen těžko natlučete. Vlastně natlučete, ale nebudeme se moci bavit o funkčnosti. Od vzniku TOS došlo k drobným úpravám v prvních filmech, kde se již postupně začal rýsovat známý systém. Avšak zpočátku jen na obrazovkách, jejichž ovládání stále bylo tlačítkové. Dotykové porty s modrými a zelenými tlačítky různých odstínů se objevují až později a nakonec vyústí v době Nové generace v náš starý známý LCARS systém.
Rozhraní LCARS bylo ve své první „modro-zelené“ generaci představeno ve filmu Cesta domů.
Mít tak počítač, který by fungoval pomocí LCARS... Možná to některé překvapí, ale již v roce 1998 se i u nás dala najít volně fungující nástavba pro Windows, která jej umožňovala převést do jakéhosi LCARS designu. Po spuštění počítače, jste samozřejmě nejprve počkali až plně naběhne Win 95 (později 98), a pak jste spustili tento program, který vám umožňoval za pomoci známého designu celý počítač ovládat. Jeho ovládání však nebylo právě praktické, například pokud jste ke kopírování souborů z jednoho adresáře do druhého museli ručně vypisovat obě cesty stejně jako v DOSu. Zkrátka jste museli napsat nejprve umístění souboru a pak jeho cílovou destinaci. Zlatý Norton Commander. Po tomto prográmku pak bylo na poli funkčních LCARSů delší dobu prázdno. Dnes si samozřejmě můžete stáhnout úžasné programy v LCARS rozhraní pro svůj počítač, z nichž některé jsou opravdu povedené, ale přiznejme si jejich praktičnost, nemáte-li dotykovou obrazovku, jednoduše postrádá význam. Člověka to nakonec dovede k zajímavému si uvědomění faktu, že tento, pro dotykové obrazovky vynikající systém, vznikl prakticky 10 let před první dotykovou obrazovkou... Tím nejpovedenějším a stále se rozvíjejícím systémem v LCARS designu je LCARS 47.
Vlevo oficiální rámeček na zásuvku amerického typu, vpravo pak podomácku polepená krytka na vypínač.
A to nás samozřejmě dovádí zpět k tématu článku k Androidu. Ve svých appstorech naleznete několik aplikací, více či méně propracovaných a funkčních. Mnoho starších aplikací je navíc určeno jen pro určitý typ telefonu daného výrobce. Jejich využití je pro vás tedy spíš bolestné, nevlastníte-li zrovna třeba Samsung Galaxy z roku 2013. Najít tu také můžeme mnoho LCARSových wallpaperů, v nichž se doslova ztratí všechny ikony, které potřebujete na ploše vidět. Nebo tu máme mnoho designově nepovedených fanproduktů, které plácají dohromady páté přes deváté. Těch opravdu povedených je vlastně poskrovnu. Asi 60% z nalezených LCARS aplikací je funkční a jen asi 40% je designově povedených. Možná bych teď mohl vypadat jako hrozný hnidopich, avšak s rukou na srdci, komu z vás by se chtělo číst stohy textů o nepoužitelných aplikacích? Proto jsem pro následující vybral především ty nejfunkčnější, nejkomplexnější a nejpovedenější. A hned na začátku přiznám, bude to neúmyslná reklama jednomu z tvůrců designových rozhraní a témat, jehož práce bude vyčnívat nad ty ostatní. Pokud tedy využíváte nějakou aplikaci či její nástavbu, kterou jsem nezmínil, nemějte mi to tedy za zlé. Zároveň vás také požádám – pokud víte o nějakých podobných a skvělých aplikacích, které nejsou součástí Google Play, případně Amazonu, nebo je snad nalezneme jinde, rád ocením zaslání odkazu k jejich vyzkoušení.
Rozhraní je základ
zlatý Norton Commander
Jsou lidé, jimž dnes již základní přejíždění prstem přes obrazovku zcela vyhovuje. Tento systém, kdy ve své podstatě jedna „obrazovka“ nahrazuje adresář, ve kterém naleznete spouštěcí ikony aplikací, je velice pohodlný. Samozřejmě za předpokladu, že nepotřebujete vědět, jaké všechny soubory ve svém zařízení máte a co právě dělají. Jistý pocit ovládání vám pak může navodit využívání aplikací pro čištění paměti, nebo snad zrychlení procesů. Stejně tak i naprostá většina aplikací je založena na automatickém vyhledání vašich souborů, například hudebních, nebo textových. Vzhledem k tomu, že Android, coby uživatelské prostředí a vše kolem něj, automaticky předpokládá, že doba ukládání dat na disk brzo pomine, a vy budete přednostně využívat digitální úložiště přes různé služby, díky nimž si svůj mediální obsah na internetu zakoupíte a po přihlášení do něj k němu budete mít přístup, je takové rozložení naprosto v pořádku. V nepořádku je ve chvíli, kdy máte vlastní soubory, složky a mediální obsah, který navíc máte rádi seřazený tak, abyste se v něm sami vyznali. To je totiž pak ten moment, kdy se musíte vrátit k nějakému logickému řazení v němž prostě potřebujete vědět, kde konkrétně se dané soubory nacházejí, v jakých adresářích jsou uloženy a zda se jejich obsah sám, bez vašeho vědomí, změní, což považuji za nežádoucí, ačkoli v současné době je tento trend na vzestupu. Ano LCARS vám v tomto ohledu nepomůže a doporučit bych vám snad mohl pouze švýcarský Total Commander (shoda názvů s Nortonem není náhodou).
Ještě před nástupem Androidu se několik výrobců telefonních značek pokoušelo o své vlastní operační systémy, a jedním ze starších, dříve nejvyužívanějších, byl nokiácký Symbian. Ten později zanikl společně se značkou Nokia, ale dalo by se říci, že to byl také poslední operační systém určený pro telefony, jehož primární funkcí bylo telefonovat, třídit kontakty a psát a přijímat textovky (SMS pro mladší ročníky). Další vymoženosti v té době moderních telefonů, jako byl fotoaparát, poslech hudby, rádio, a později i přehrávání videa, byly v tomto systému tam, kde by v telefonu měly být, a to v kolonce „Možnosti a doplňky“. A to už se pomalu dostáváme tam, kde má LCARS co nabídnout. Pokud totiž nepotřebujete víceúčelové zařízení, kdy jediným rozdílem pro co jej využíváte, je velikost obrazovky, ale primárně chcete využívat telefon k telefonování a dělá vám dobře mít jasně rozdělené kde a co v něm máte, než jen XY ploch plných ikon (byť je to jen vizuální a pocitové) je pro vás LCARS jasnou volbou. Ten LCARS o kterém si budeme tedy povídat, je vlastně startrekovou obdobou výše zmíněného Symbianu (ne jeho základem, ale stylem ovládání) pro zařízení postavených na Androidech.
Zapomeňte na plochy, zapomeňte na gesta! Zpět k tlačítkům, podsložkám a plovoucím oknům.
Nová verze „modré smrti“
Ano, to je LCARS!
Nejkomplexnější převedení telefonu do LCARSu má na svědomí jediná osoba. Jeho produkty naleznete pod jménem NSTEnterprises. Na výběr vám dokonce dává hned několik designů ze Star Trek světa, které můžete pro svůj telefon využít. Můžete si tedy vybrat klasický z období Nové generace; nebo přesněji Voyageru – případně, líbí-li se vám více, vybrat design LCARSů z fanfilmu Renegades, nebo modernější verzi operačního systému, která ovšem není LCARSem, a to rozhraním z filmů kelvinovské časové osy. Protože ale všechny z nich pracují na stejném principu a pod stejnými hlavními aplikacemi, a jejich rozdíl tkví hlavně v designu, nebudeme mezi nimi funkčně rozlišovat – design si každý může vybrat svůj. Vždy se jedná o nástavbu, jakési „téma“, pro jiné aplikace, jež umožňují vlastní tvůrčí úpravy svých funkcí. Je tedy nutno se hned zkraje smířit s faktem, že se nejedná o samostatnou LCARS aplikaci. Takových je opravdu co do počtu prstů na jedné ruce. Většinu základních aplikací si budete muset zaplatit, abyste se vyhnuli nežádoucím reklamám – ceny naštěstí nejsou nijak vysoké a pohybují se v řádech desetikorun. I samotná témata si pak budete muset zakoupit za drobný pakatel. Tak... A teď už konečně pojďme na to.
Základní rozhraní
Pro rozchození svého telefonu s rozhraním LCARS budete v první řadě potřebovat aplikaci Total Launcher. Můžete si stáhnout verzi zdarma, nebo rovnou koupit verzi PRO. Aplikaci zdarma berte spíš jen na vyzkoušení, protože právě verze PRO se vám bude později hodit, až si začnete svůj „systém“ lépe optimalizovat pro svůj telefon. Total Launcher je otevřený program pro úpravu fungovaní prostředí Androidu a jeho zobrazování, kde každá tvůrčí bytůstka ocení jeho širokou škálu uzpůsobení a tvorby.
Pokud si Total Launcher oblíbíte, jistě byste měli využít všechny jeho možnosti, možná se dokonce dostanete do tvůrčí nálady, a proto jen v rychlosti odbočím a doplním do seznamu pár nástavných aplikací, které rozšiřují jeho možnosti a funkce. Žádná z nich nefunguje samostatně a budou po instalaci implementovány do základní aplikace. Jedná se o Edge Gestures, které vám umožní více variant pro gesta v pohybech prstem po dotykové obrazovce; More Shortcuts pro změnu umožňuje při předvolené akci spustit přímo některou podmožnost jiných aplikací, pokud to umožňují – například když budete chtít spustit stopky, aniž byste předtím museli spouštět aplikaci hodin a „přelistovat“ ke stopkám; Popup widget vám zase umožní upravit chování a schovávání právě widgetů různých aplikací; Power Shortcuts pak více rozšiřuje dílčí nastavení podfunkcí aplikací. Pokud začnete s možnostmi Total Launcheru experimentovat, brzy začnete využívat všechny z těchto jmenovaných. Možná brzy zjistíte, že je oproti tomu základní nastavení Androidu značně omezené, alespoň tedy v možnostech dotykových obrazovek.
Zde musím podotknout, že každý výrobce mobilních telefonů se systémem Android si podobné úpravy základního systému provádí sám. Huawei například díky své nadstavbě EMUI, a zároveň se jim tedy zákonitě nelíbí, když zákazník používá jiné utility. V závislosti na posledních aktualizacích různých systémů se vám tedy občas stane, že bude chvilku trvat, než vše zareaguje jak má.
LCARS odpovídající období TNG, DS9 a VGR
Dobrá tedy... Nainstalovali jste Total Launcher, teď je na čase nahodit LCARS. V Google Play hledejte správný design: ✦ TREK ✦ Total Interface pro klasický LCARS, ✦ TREK ✦ Total Launcher Theme pro prostředí z Klevin timeline, nebo RENEGADES Ikarus pro LCARS z fanfilmu Renegades. Jakmile jej stáhnete, po jeho aktivaci si dokonce můžete vybrat poměr stran, na které by se systém měl zobrazit a zvolíte "použít" (apply). Pak stačí jen spustit Total Launcher a voilà, jedete v LCARS. Důkladně si prostředí osahejte. Některá tlačítka budou fungovat rovnou, jiná vám naopak nabídnou možnost ke stažení dodatečné aplikace, kde jej autor tématu z nějakého důvodu pro tlačítko vybral. Tento výběr není fixní, proto nezoufejte. Pokud v nastavení telefonu zvolíte Total Launcher jako výchozí aplikaci prostředí, nebudete jej muset nadále ani zapínat a budete pracovat v LCARS už natrvalo. Jedinou zcela neupravenou funkcí je v tuto chvíli ukončování spuštěných aplikací přes klasický čtvereček a jejich odhození do strany telefonu. Abyste i toto designově nějak zkorigovali, doporučuji si na pozadí plochy nastavit nějaké hezké startrekové logo na černém pozadí. Dalším zatím neodstraněným neduhem, je poskakování obrazovky při stažení rychlých voleb a notifikací u telefonů jejichž přední fotoaparát zasahuje shora do obrazovky (moderní „vykousnutí“). Předpokládám, že odstranění tohoto neduhu je ale jen otázkou času.
LCARS systém v designu fanfilmu Renegades.
Jakmile máte systém nainstalovaný, můžete se pustit do jeho personalisace. Například do počeštění. Abyste si zcela nenarušili design a zachovali fonty, stáhněte si od NSTEnterprise další drobnost: ✦ TREK ✦ Fonts pack. A jdeme na to... Na hlavní obrazovce tématu naleznete tlačítko, které se jmenuje LOCK (zámek), nejedná se o uzamčení obrazovky, ale o uzamčení a otevření přístupu k úpravám Total Launcheru. Pro určení toho, co má nějaké tlačítko dělat, jej v odemčeném nastavení přidržte. Otevře se vám možnost úprav funkcí. Hned druhá ikona v horní liště, která je podobná znaku YouTube, slouží k určení toho, co má tlačítko dělat, když jej stisknete, přetáhnete vlevo, vpravo, nahoru nebo dolů. Zvolíte možnost Akce, a pak volbu Aplikace, tam si vyberete ze svého seznamu, jakou aplikaci stisknutí tlačítka spustí. Nebo mu přiřadíte i jiné funkce v závislosti na menu, ale to už si musí vyzkoušet každý sám, nechci zde tvořit příručku pro práci s Total Launcherem. Poté co zvolíte chtěnou akci tlačítka, se přes klasické ovládací prvky telefonu vraťte zpět do základního nastavení.
Ozubené kolečko v horní liště vám umožní změnit vzhled tlačítek. V našem případě si chceme jen upravit název tlačítka do češtiny, nebo jej pojmenovat podle aplikace, kterou spouští. Vybereme tedy posléze volbu TEXT a přepíšeme si jej do češtiny. Při přepsání názvů narazíte na dva základní problémy. První z nich jsou chybějící mapy znaků češtiny pro písmena Ř, Č a pár dalších, což je však dáno trekovým fontem v němž nejsou vytvořeny. Tím házím pomyslnou vějičku právě těm tvůrčím typům z vás, kteří by to snad chtěli napravit. Další co se vám nemusí povést je délka slov. Total Launcher pracuje s objekty stejně jako například Corel Photo-Paint – každé tlačítko je objekt a každý text je další objekt. Občas jde o samostatný objekt, občas je vložený do objektu tlačítka a přímo s ním kooperuje. Proč je to takto neucelené, je spíše otázkou na tvůrce tématu, ale patrně je tomu tak díky postupnému ladění designu. Jinými slovy: pro přepsání některých textů nesmíte vybrat tlačítko, ale přímo text na něm. To jde někdy ztěžka, ale k tomu ve spodní liště, po označení nějakého objektu, existují šipky vlevo a vpravo, abyste se na správný objekt proklikali. Když bude vaše slovo delší, než vymezený prostor textu, stačí bohatě popadnout objekt za šipky (tentokrát přímo za ty u označeného objektu) a jednoduše objektu textu roztáhnout zobrazovací pole. Ale pozor, abyste si jej nevyhodili z plochy, ve které ho chcete mít. Podobným způsobem si tak můžete i upravit pozice jednotlivých objektů, tlačítek, či prvků designu. Byť manipulace s malými objekty je na obrazovce telefonu opravdovou piplačkou. Horší už to je právě s vyskakujícími a vloženými okny – zde je nutné rozlišovat mezi hlavní obrazovkou, podoknem, či přetahovaným oknem, a také tím, na jaké úrovni zobrazení se právě daný objekt nachází. Opět bychom zde strávili mnoho hodin času povídáním o tom, jak to funguje.
Zkrátka si to párkrát zkuste, chvíli si s tím hrajte a brzy si to jistě osvojíte. Co si neosvojíte, to neodhalíte. Pokud byste stáli o větší tvůrčí zásah, existují sub-aplikace Total Launcheru pro tvůrce témat, které vám pravděpodobně nabídnou lepší prostředí pro práci. Pokud provedete nějaké úpravy, nezapomeňte si je uložit, protože byste o ně mohli přijít. Nebo se vám naopak nějaká další prováděná úprava nemusí povést, a vy nezjistíte, jak akci vrátit zpátky. To zde totiž není tak jednoduché, a to díky absenci tlačítka Vrátit zpět. (To osobně považuji za největší nedostatek Total Launcheru.) Ukládání provedete v uzamčeném režimu úprav dlouhým přidržením základní plochy mimo všechny objekty. Tedy tam, kde je to nejvíc černé a nic se tam nenachází. Pozadí se zmenší a objeví se možnost MENU. Jedná se o menu nastavení Total Launcheru. V něm naleznete záložku Centrum zálohování, kde si své úpravy můžete postupně ukládat, nebo se vracet k těm předchozím.
Design k filmům z Kelvine timeline.
Základní LCARS má na hlavní obrazovce všechny potřebné údaje o telefonu, jako je síla signálu Wi-Fi nebo stav baterie. Dokonce aktuální údaje o počasí ve vaší lokaci prostřednictvím klasického AccuWeather widgetu. Pod tlačítkem Systém naleznete základní možnosti nastavení systému. Jednak přístup do Nastavení, zapínání a vypínání GPS, Wi-Fi, hlasitosti, atd... Tlačítko Comms vás zase navede na stránku, na níž jsou přednastaveny aplikace pro komunikaci, jako je Facebook, Tinder a mnoho dalších. V Média naleznete přístupy ke galerii, videím, rádiím... Utility vás dovede k těm praktičtějším aplikacím, tabulkám, Wordu, OneDriveu, kalkulačce, poznámkám, a po stisknutí trochu záludně skrytého tlačítka obíhající zeměkoule, se dostanete na stránku určenou pro navigační aplikace a mapy. Pokud vám někde chybí tlačítko, je zde možnost seznamů, do kterých můžete jednoduše aplikace přidat i odebrat. To funguje stejně jako u objektů tím, že celý seznam v odemčeném prostředí přidržíte a hned se vám u něj zobrazí ikonka +. Pokud počet aplikací v seznamu přesáhne výškový limit zobrazení, tak jím později listuje jednoduchým posouváním v uzamčeném nastavení. Naleznete zde také tlačítko All Apps, pod nímž se skrývají odkazy na appstory a výpis všech aplikací ve vašem telefonu. A pokud byste i tak měli pořád málo tlačítek, můžete využít další podokno označené jako Q-APP. Zde také naleznete až čtyři sloty pro další widgety. Mimo to se zde nachází tlačítko NOTE, které vás navede ke stažení další LCARS nástavby, a to poznámkovému bločku. Ten naleznete na pod názvem ✦ TREK ✦ T.I. NOTE widget. Je určen však pouze pro LCARS z éry TNG a v soubežném použití s tímto nastavením. Pro Renegades LCARS již další možnosti, než základní sada, nejsou. Pro Kelvin timeline se pak tento widget jmenuje ✦ TREK ✦ NOTE widget.
Poslední informace k hlavnímu systému: Všechny typy základního tématu jsou provedeny jak pro orientaci telefonu na výšku, tak na šířku. Dokonce mají v každé poloze telefonu jiný design. Pokud se však pustíte do personalizace, musíte tuto akci provést v nastavení obou poloh obrazovky zvlášť. Nakonec zjistíte, že je pohodlnější funkci otáčení obrazovky vypnout a ponechat si u telefonu LCARS na výšku, zatímco u tabletu na šířku.
Už se vám točí hlava? Je toho moc? nezoufejte, ještě nekončíme.
Tímto jsme si LCARSizovali systémové rozhraní, ale mnoho hlavních funkcí zůstalo při starém. Ačkoli v základním rozhraní je možnost rychlého vytáčení uložených kontaktů, pro vytočení nového čísla a práci s kontakty vás to odkazuje pořád na zabudovaný systém a tím tak opustíte své designové prostředí. Blee...? Chápu. Tedy nainstalujte si aplikaci, kterou naleznete pod názvem ExDialer. Po instalaci ji v telefonu naleznete česky jako Číselník – neptejte se mě proč. Pro něj si stáhněte téma opět od NSTEnterprise: ✦ TREK ✦ Communicator pro klasický LCARS, nebo ✦ TREK ✦ Contacts + Dialer pro Kelvin. Dlužno podotknout, že v něm si ovládání do češtiny už nepřepíšete vůbec. Na druhou stranu těm základním pokynům snad dnes již rozumí každý.
Číselník LCARS
K dokompletování ovládání nám tak chybí SMS. Stáhněte si aplikaci GO SMS. Téma se pak zove ✦ TREK ✦ SMS pro klasický LCARS – pozor: design konverzací a jejich zobrazení je možné upravit. Je také možné si vybrat vzhled a styl rámečku, podle toho co se vám líbí víc. Pro Kelvin timeline použijte ✦ TREK ✦ Messenger – existuje zde i varianta Popup, tedy překrývajícího okna.
TREK SMS pro GO SMS
Jedinou aplikací, která zatím existuje jen pro Klevin timeline design, je pak přehrávač hudby ✦ TREK ✦ Player, jedná se o téma pro aplikaci PlayerPro Legacy. Pro klasický LCARS zatím nebylo téma připraveno.
Posledním rušivým elementem, který ještě můžete změnit na svém telefonu je klávesnice. Design pro Kelvin timeline od se jmenuje příznačně ✦ TREK ✦ Keyboard a pro klasický LCARS ✦ TREK ✦ T.I. Keyboard. Zde však příznivce klasického LCARSu zastavím. Téma pro klávesnici od NSTEnteprise podle mě zas až tak úplně v tomto duchu neodpovídá patřičnému designu. Nebyl by to však ten hlavní problém. Tím je velikost jednotlivých tlačítek. Ta jsou malá a zbytečně daleko od sebe, a tak praktické využití tohoto jinak nadupaného tématu je trochu zašlapáno do země. Netřeba však zoufat. Zatímco Kelvin timelineňáci nemají na výběr, v obchodě naleznete pro klasický LCARS jiné téma. Toto téma je pro základní aplikaci Go Keyboard, a jmenuje se Go Keyboard Enterprise Theme od Ryerson Design. Její rozložení je mnohem přehlednější a používání komfortnější. Svým designem ke klasickým LCARSům výborně zapadá. Abyste však ještě své klávesnici dodali správný punc trekovosti, nezapomeňte si od NSTEnterprise stáhnout sadu zvuků pro klávesnice ✦ TREK ✦ Keyboard Sounds. Ty jsou též určeny pro hlavní aplikaci GO Keyboard a dodají tak vašemu psaní správně otravný Star Trek charakter. Zvláště pro všechny kolem vás 😉 Zatímco vy si na zvuky kláves velmi rychle zvyknete, ostatní se vždy podiví, co to používáte za telefon.
Zleva: Mnou doporučovaná klávesnice, NSTEnterprise klávesnice pro Kelvin timeline a NSTEnterprise klávesnice LCARS.
Gratulujeme, teď jste si dokonale personalizovali svůj telefon. Až na pár drobností máte plně funkční LCARS rozhraní. Krom toho máte v kapse pořádný kus práce jednoho fanouška (Pokud se vám, stejně jako mě jeho práce líbí, nezapomeňte mu za ni taky poděkovat!) a můžete si hrát se svým multimediálním paddem jak jen chcete.
Pro drobné dodesignování si tak ještě můžete nainstalovat například aplikaci Triculator, což je graficky upravená kalkulačka, případně Star date calculator, který vám zase umožní přepočítat si běžné datum na to hvězdné. K tomu může posloužit i Stardate Pro.
Trikulátor a výpočet hvězdného data.
Samozřejmě naleznete i jiná témata ve stylu LCARS, jako například LCARS GO Launcher Ex Theme, pro SMS pak Trek EvolveSMS Theme, některé aplikace pro uzamčení a odemčení obrazovky, avšak dle mého osobního názoru nejsou ani zdaleka tak propracované a variabilní, ani tak dobře designově provedené, jako právě ty od NSTEnterprise.
Pokud toho ale ani teď nemáte dost, naleznete v obchodu i pár databází v LCARS. Pro Evropany nepotřebnou databázi Amerických prezidentů (kdo ví proč) Presidential Notes. Ještě před rokem jsme mohli nalézt v LCARSu zpracované databáze epizod a filmů (Star Trek Series a Star Trek Movies). Pravděpodobně však kvůli právům stažené z G-Play, ale třeba je najdete někde v těch temných uličkách internetu. (Například na Aptoide.) Pro stopky si můžete stáhnout aplikaci 60 Seconds, ta odpočítává 60 vteřin v LCARS designu. Pokud přeci jen nechcete opouštět obrazové prostředí klasického Androida a jen byste rádi používali jiný vzhled ikon, stojí za to si najít OKUDA Icon Pack, vycházející z Okudagramů.
Průvodce epizodami a list amerických prezidentů
Jednou z nejvymakanějších aplikací s LCARS prostředím, které je sice designově poněkud křiklavé, je appka s „originálním“ názvem LCARS UI od OmniCorp. Ta sice neumožňuje samotnou správu telefonu, ale obsahuje spoustu drobných funkcí a miniher, jimiž se můžete na nějaký čas zabavit. Například se jedná o střílení Tribblů klingonským křižníkem, kalkulačku, periodickou tabulku prvků, včetně těch, které známe jen ze Star Treku a mnoho a mnoho dalších. Aplikace obsahuje celkem 90 podprográmků, her, abilit, či pohyblivých grafických zpracování různých konzolí. Nyní ji naleznete například na Amazon app store.
LCARS UI
OKUDA icon Pack
V závěru ještě dlužno podotknout, že naleznete i několik méně či lépe povedených widgetů pro kompas, hodiny, budík a další. Nebo dokonce grafická témata pro chytré hodinky.
Autor si je vědom složitosti textu, který pročíst až sem musel jistě zanechat nějaké šrámy na psychice čtenáře, a proto se v dalším článku vrátí ke hrám, aby si hlava mohla odpočnout. A pokud si po předchozích článcích říkáte, že by vás zajímalo k jakým hrám, když už jsme je probrali všechny? Nechte se překvapit...
Diskuse k článku
Podle čtenosti článku usuzuju, že jeho složitost není na škodu. Ale jedna věc mi v něm hodně chybí – nějaká video ukázka výsledného vytuněného mobilu…
Díky za koment, ale toto není video vlog. Pokud máš na mysli třeba toto: https://www.youtube.com/watch?v=tKhSxEyNORc
zadej názvy aplikací na youtube a vyskočí to na tebe 😉
Spíš toto: https://www.youtube.com/watch?v=QUo82Scgr0M
Díky archerovi jsem si uvědomil, že je jedna věc, která by vám mohla při personalizaci pomoci. Myš… Ano zakupte si redukci mezi USB a USB verzí ve vašem telefonu a zapojte myš. Mnohé to asi překvapí, ale ono to funguje.. Zobrazís e vám kursor. pak bude mnohem jednoduší pracovat s objekty v Total launcheru.. (A já se půjdu ve vlnu zahrábnout a zkusím dotáhnout svou verzi modrozeleného.. Sakr aproč mě to nenapadlo dřív.. 😀
no já si snad konečně koupím mobil s androidem O_o 😉