Star Trek slaví a my s ním! Na 55. narozeniny, to jest 8. září, jsme si pro vás připravili lahůdku hodnou tohoto význameného data: Román Ex Machina od Christophera L. Bennetta, autora oceánského dobrodružství Přes dravé moře, akční honičky Větší než pouhý součet a komozoické exkurze Orionovi psi.
Když jsem poprvé začal rozmýšlet, co připravit k tomuto fantastickému jubileu, kdy je Star Trek opět živý a vzkvétající, okamžitě se mé myšlenky začaly ubírat ke klasické sérii a Genu Roddenberrymu. Jenže co konkrétně z těch stovek různých knih zvolit... Inception (Počátek) s kapitánem Pikem, protože byl první? The Entropy Effect (Efekt entropie) od Vondy McIntyre nebo snad něco od D. C. Fontany, jakožto Geneovi blízké kolegyně a přítelkyně? Ale pak se na mě z knihovny zaleskl jasný vítěz...
Ex Machina představuje přesně to, co jsem si k tomuto výročí přál vydat. Prezentuje Star Trek jako soubor myšlenek či filozofii, chcete-li, o rozmanitosti vesmíru i duše. Představuje konec tam, kde vzniká začátek a zároveň i začátek konce, a to v období, o kterém doteď nevíme skoro nic – Kirkově druhé pětileté misi.
Vžijte se do momentu, kdy Kirk, Spock, McCoy, Decker a sonda v podobě navigátorky Ilii stojí před Voyagerem 6 a kdy se Will rozhodne, že vkročí tam, kam před ním ještě nikdo. Do chvíle, kdy lidské dobrodružství právě začíná...
Anotace
Přímé pokračování prvního startrekového filmu z roku 1979.
Krátce po neuvěřitelném střetnutím s obří umělou inteligencí V'Ger jsou kapitán a posádka U.S.S. Enterprise pronásledováni vzpomínkami na oběť, již splynutím se záhadným mimozemským objektem přinesl jejich přítel a kolega Willard Decker.
Zatímco se James T. Kirk, Spock a Leonard McCoy snaží s nedávnými událostmi vnitřně vyrovnat, znovu se otevírá jiná kapitola jejich společné minulosti, která vyvolává podobně závažné filozofické otázky o víře, člověku a umělé inteligenci.
Nedávno osídlený svět Daran IV, který se stal domovem bývalých fabrinských uprchlíků ze světolodi Yonada, rozdělují protichůdné ideologie – ti, kteří lpí na teokratické minulosti, jsou nuceni čelit vizionářům hledícím vstříc budoucnosti založené na čistě racionálním uvažování.
Důstojníci Enterprise, kteří před lety svrhli Orákulum, boha ve stroji ovládajícího Yonadu, jsou po osudovém setkání s V'Gerem konfrontováni s důsledky svých minulých činů a musejí čelit rozhodnutím, jež ovlivní osud celé civilizace a je samotné možná změní navždy.
Zalistujte si knihou
Redakce: Albert Balatka, Alena Blažekovičová
Obálka: Jakub Schejbal
Vazba: pevná
Počet stran: 336
Na Světě knihy 23. - 26. 9. knihu pokřtíme a na panelu si povyprávíme o tom, proč je tato kniha zatím tou suvérénně nejsložitější, jakou jsme kdy dělali 😉
Knihu si už teď můžete předobjednat na BookTooku nebo v Luxoru.
Diskuse k článku
Po tak dlouhém čekání na další knížku vyjde zrovna z období ne moc dobrého filmu a s posádkou Tosky, kterou sem moc nemusel, to je hodně velká smůla….
Ale no tak… 🙂
Rad bych nekdy v budoucnu, knihu,ktera.mapuje osudy Khana nebo Pikea. Ten Khan by byl skvela volba
Je mozne nekde zakoupit eknihu? At googlim, jak googlim, nikde ji nevidim 🙁 Diky.
Kniha se mi moc líbila, tosku já můžu. 🙂 Ale ta fůra překlepů byla tedy vysloveně tristní. 🙁 Jenom na prvních třech stranách pět chyb… Ach jo.
Zdravím, zašlete mi prosím na albert.balatka@startrekknihy.cz, kde na prvních třech stranách vidíte chyby. Teď jsem si to znovu prošel a nic jsem nezaznamenal. Díky!
Tady je máte (stejným tempem to bohužel pokračuje dál, toto je jen špička ledovce). 🙁
– str. 9, třetí řádek: chybí čárka za slovem „Loriny“ (výraz „guvernérka Zaslíbeného světa Loriny“ je volný přístavek, ten musí být oddělen čárkami z obou stran, viz pravidla)
– str. 9: sedmý řádek zdola: „aby ji se jí postavil“: přebývá „ji“
– str. 10: první řádek: „Mladík jí nazval“: má být „ji“
– str. 11: ve čtvrtém odstavci je závorka „(“ před slovem „Pravda“, ta není nikde uzavřena
– str. 11: také ve čtvrtém odstavci: „jinak něž“: místo „něž“ má být „než“