Star Trek: Titan je literární, převážně románovou sérií vycházející ze známého vědecko-fantastického univerza, avšak nijak se neváže na žádný z dosud odvysílaných seriálů. Chronologicky navazuje na poslední dobrodružství Enterprise-E a posádky Jeana-Luca Picarda z filmu Star Trek: Nemesis. Právě v tomto snímku byl William Riker, bývalý první důstojník Enterprise, povýšen na kapitána a převzal velení na lodi U.S.S. Titan.
Knižní série – de facto jediná samostatná literární startreková řada vycházející i česky – začíná tam, kde seriál Nová generace, resp. její navazující filmy, končí. Tím pádem se na časové ose rovněž odehrává po skončení seriálů Deep Space Nine i Voyager.
Pod novopečeným kapitánem
Centrem dění je posádka Titanu, průzkumného plavidla nové nejmodernější třídy Luna, pod velením kapitána Rikera, která se po vzoru svých předchůdců vydává do neprobádaných končin vesmíru. Stejnou měrou se však podobně jako Enterprise stává součástí důležitých událostí známého vesmíru. V samostatných příbězích se pak Titan mimo jiné vrací k událostem, postavám či druhům známým z Nové generace, ale bez obtíží stihne odvyprávět i vlastní originální příběhy.
Svou pouť započíná Titan mírovou misí na Romulus, kterou ve filmu Nemesis zahájil kapitán Picard, a to v románu Mezi dvěma světy Michaela A. Martina a Andyho Magelse. Následuje jeho nedobrovolná zajížďka do Malého Magellanova oblaku a setkání s pozemskými trosečníky v románu Černý král od týchž autorů. V knize Orionovi psi Christophera L. Bennetta se Titan v rozlehlé Gumově mlhovině setkává s hvězdůzami, tajemnými mimozemskými tvory z pilotu TNG "Střetnutí na Farpointu". Ve čtvrté knize, Meč Damoklův, z pera Geoffreyho Thornea se stává Titan obětí podivných časoprostorových paradoxů na planetě Orisha a v knize Přes dravé moře (opět z dílny Christophera L. Bennetta) (chystáme; pozn. red.) zavítá na planetu, jejíž povrch netvoří nic jiného než voda.
Svět umělých inteligencí vnukne vlastní vědomí počítači Titanu v románu Jamese Swallowa Syntéza a posádka se následně zaplétá do vnitřních gornských záležitostí a krize nevyzpytatelného Typhonského paktu (román Typhon Pact: Seze the Fire Michaela A Martina). Politická situace, konkrétně andorijská reprodukční krize, sehrává svou roli v románu Fallen Gods (opět od Martina), v němž Titan zkoumá neobvyklou civilizaci žijící v soustavě kolem neutronové hvězdy.
Následují tři příběhy přímo rozvíjejí novogenerační epizody: novela Absent Enemies Johna Jacksona Millera, je pokračováním epizody "Další fáze", román Sight Unseen Jamese Swallowa, vrací na scénu mimozemšťany z epizody "Únosci", a Fortune of War, v němž spisovatel David Mack rozvíjí epizodu "Zničená planeta", resp. tajemnou civilizaci Husnocků.
Titan se na svých misích setkává i s posádkou Enterprise-E, s níž velmi často spolupracuje; děje se tak v crossoverových dobrodružstvích, jakými jsou například přelomová trilogie Davida Macka Star Trek: Volání osudu, v němž Titan sehrává jednu ze stěžejních rolí při odhalení původu Borgů, v sérii Star Trek: The Fall, kde Rikerovi lidé pátrají po původci atentátu na prezidentku Federace, v trilogii Star Trek: Prey Johna Jacksona Millera, v níž se ocitne v ohrožení mír mezi Klingonskou říší a Federací, anebo v románu Takedown (opět Miller), v němž je Will Riker vystaven vlivu Cytheranů, mimozemšťanů známých z epizody "Ntý stupeň".
Nic než diverzita
Hlavní devizou Titanu jsou však vedle promyšlených příběhů i postavy, které kombinují osobnosti povědomé čtenáři z televizních seriálů s postavami z jiných startrekových románových sérií a zcela novými hrdiny. Jelikož není knižní série omezená vizuální stránkou seriálu, bylo možné posádku Titanu vytvořit natolik rozmanitou, jak jen to fantazie autorů dovolovala. Vedle pozemšťanů a jiných humanoidních druhů se tak v knihách setkáváme s postavami mimozemšťanů všech různých tvarů, životních podmínek a schopností.
Ústřední dějotvornou trojicí jsou zde kapitán William Riker, důvěrně známý všem, kteří někdy sledovali Novou generaci, jeho manželka, hlavní poradkyně a diplomatická důstojnice Deanna Troi, a první důstojnice Christine Valeová, která se již dříve objevila v různých stratrekových knihách a novelách. Bohužel žádná z nich nebyla v tehdejší době přeložená do češtiny.
Ty pak doplňují např. taktický důstojník komandér Tuvok, jehož nám podrobněji představil seriál Voyager, trillský bezpečnostní důstojník nadporučík Ranul Keru, jemuž byl předlohou herec Tom Seleck, sestra Alyssa Ogawa či pilotka Sariel Ragerová původem rovněž z Enterprise-D, anebo Melora Pazlar, křehká Elaysianka a ústřední postava epizody Deep Space Nine pojmenované podle ní.
Z nepřeberného množství nových postav určitě nelze nezmínit doktora Ree, lékaře dinosauřího vzhledu, kyborgického Choblika Torviga Bu-Kar-Nguva, hmyzí specialistku Chaku, Ferengyni Bralik, Cardassiana Zurina Dakala, Selkii Aili Lavenu, bajoranského vědce Jazu Najema, efrosianského génia-inženýra Ra-Havreiie a mnohé další.
Titan stejně jako jeho předchůdci v televizní a filmové podobě pokračuje v rozvíjení utopické představy Genea Roddenberryho a odvážně se pouští tam, kam se dosud nikdo neodvážil.
PŘEHLED DOSUD VYDANÝCH TITULŮ O HVĚZDNÉ LODI TITAN:
Michael A. Martin, Andy Magels: Improvisations on the Opal Sea (č. Improvizace u Opálového moře), povídka v antologii Příběhy od Kapitánova stolu (chystáme; pozn. red.)
Michael A. Martin, Andy Magels: Taking Wing (č. Mezi dvěma světy), román, 1. část ze dvou
Michael A. Martin, Andy Magels: The Red King (č. Černý král), román, 2. část ze dvou
Christopher L. Bennet: Orion’s Hounds (č. Orionovi psi), román
(Christopher L. Bennet: Empathy, povídka v antologii Shards and Shadows odehrávající se v tzv. Zrcadlovém vesmíru)
Geoffrey Thorne: Sword of Damocles (č. Meč Damoklův), román
David Mack: Star Trek: Destiny /Gods of Night; Mere Mortals; Lost Souls/ (č. Star Trek: Volání osudu /Bohové noci; Pouzí smrtelníci; Ztracené duše/), crossoverová trilogie
Christopher L. Bennet: Over a Torrent Sea (č. Přes dravé moře), román (chystáme; pozn. red.)
James Swallow: Synthesis (č.v. Syntéza), román
Michael A. Martin: Typhon Pact: Seize the Fire, román zasazený do crossoverové série různých autorů s tematikou Typhonského paktu
Michael A. Martin: Fallen Gods, román
James Swallow: The Fall: Poisoned Chalice, román zasazený do crossoverové pentalogie různých autorů The Fall
John Jackson Miller: Absent Enemies, novela
John Jackson Miller: Takedown, crossoverový román vydaný pod hlavičkou Nové generace
James Swallow: Sight Unseen, román
John Jackson Miller: Star Trek: Prey, crossoverová trilogie
a zatím poslední:
David Mack: Fortune of War, román
text: Jakub Marek, překladatel řady Star Trek: Titan
Zapojte se do diskuse